Jak vypěstovat rajčata na balkoně

Rajčata pocházejí z oblasti Střední a Jižní Ameriky. Dnes už jsou běžnou součástí našeho jídelníčku a jen málokdo tuší, že se k nám dostala díky Krištofu Kolumbovi. Na vašem balkoně však budou jen a jen kvůli vám, tak pojďme na to.

Domácí rajčata si pohodlně vypěstujete i na balkoně!

Pokud chcete na balkoně ta správná rajčata, určitě si zvolte odrůdy s menším vzrůstem. Jsou to např. oblíbená cherry rajčata či varianty trsových odrůd. Saďte keříková rajčata, která ukončují růst hlavního výhonku (do výšky) ve stadiu květenství. Velmi vhodné je, aby byl balkon, pokud se dá, obrácený na jih a přes den tam dopadalo co nejvíce slunečního světla.

Praktičtí pomocníci při pěstování rajčat

Umístění a podmínky pro růst

Musíte vybrat místo, které je dostatečně osvětlené a tam umístit rajčata. Teplo je výrazným činitelem, který ovlivňuje úrodu. Nádoby na pěstování by měly být dostatečně velké, rostlina potřebuje hodně živin, které čerpá právě z půdy. Vyžaduje hlinito-písčité, překypřené půdy s bohatou zásobou humusu a živin. Nejvhodnější je využít terakotové nádoby, z nichž voda odtéká.

Oblíbenou odrůdou, které se mimořádně dobře daří i na balkoně, jsou cherry rajčátka.

Teplota pro příznivý růst je od 21 do 30 °C, je však třeba ji sledovat, protože při teplotě vyšší než 32 °C dochází k redukci plodů.

Vysazení

Rajčata dostanete koupit jako předpěstované sazenice v zahradnictví a také si je můžete sami vypěstovat. Stačí když necháte nabobtnat semínka a ta potom zasadíte do malých nádob, jako jsou jogurtové kelímky, plechovky či květináče.

Pěstování balkónových rajčat není extra náročné.

Potřebují dostatek světla a vláhy, proto je vhodné, když je necháme umístěné na okně. Předpěstované sazenice vysadíme v období jara. Sázejí se hlouběji do půdy a šikmo. Rostlina vám bude rodit od června do října, dokud neudeří první mrazy.

Zalévání a hnojení

Důležitý je čas zalévání. Můžete tak udělat brzy ráno nebo pozdě večer, po zapadnutí slunce. Mohlo by se totiž stát, že bychom rajče popálili, pokud bychom je polili vodou v jiném čase. Někteří zahrádkáři dávají přednost přihnojování půdy před výsadbou, ale s hnojením to všeobecně není třeba přehánět. Pokud se rajče ujalo, tento proces můžeme klidně odložit.

Jak hnojit rajčata na balkoně

V první řadě si dejte pozor na množství hnojiva. To se nemá jak z květináčů vyplavit, proto je velmi jednoduché rajčata pěstované tímto způsobem prohnojit. Při aplikování hnojiva se držte uvedeného dávkování. Pokud byste na obalu nenašli údaje pro květináče, udělejte to doslova "od oka". Když se rajčeti daří, zvolili jste správné množství, pokud začne růst jako divé, zjevně jste to přehnali, proto s dalším hnojením počkejte a nejblíže použijte menší dávku. Totéž platí i o "Hand Made" hnojivech.

Nejlepší je půdu vyhnojit před vysazením rajčat, ideálně dusíkatým hnojivem, a další dávky rostlinám dopřát cca každých 20 dní. Pokud se jim bude dařit i bez hnojení, nemusíte do jejich růstu nijak zasahovat.

Čím hnojit rajčata na balkoně

Rajčata pro správný růst potřebují vápník, fosfor, dusík, draslík a hořčík. Požadavky na množství těchto minerálů jsou však rozdílné v jednotlivých fázích růstu.

 • Fosfor potřebují rajčata v začátcích růstu, tedy po zasazení do květináče.
 • Vyšší dávky dusíku rostlinám dopřejte v čase nasazování květů.
 • Draslík je potřebný při dozrávání plodů (v tomto čase je třeba snížit dávky dusíku).
 • Hořčík rajčata potřebují také ve fázi tvorby a dozrávání plodů. Jeho nedostatek se odrazí na žltnúcich listech a slabě oranžové barvě plodů.

Hnojení rajčat pěstovaných na balkoně

Mezi hnojiva, které jsou vhodné pro použití v květináči, patří např. sušené granulované slepačince. Do jednoho většího květináče stačí jednou za čas přihodit půl hrsti až hrst. Nic nezkazíte ani biokysem z kopřiv nebo kostivalu. Pokud s pěstováním jen začínáte a nedokážete odhadnout, jaký poměr živin rajčatům dopřát v jednotlivou dobu, pořiďte si již hotové organická hnojiva. S průmyslovými hnojivy buďte v květináčích skutečně opatrní, kulminují se na jednom místě, takže vaše rajčata mohou být nakonec několikrát nezdravější než ty ze supermarketu.

Co dělat, aby rajčata rodily i na balkoně

Mnozí pěstitelé "balkónových" rajčat mají problém s jejich plozením. Pokud se vám na balkoně nedaří vypěstovat dostatečně množství plodů, problémy mohou být na různých místech.

 • Hlavně začínající pěstitelé bojují s tím, že rajčata na balkoně nekvetou. Nejčastějším problémem je pozdní doba výsadby. Pokud malé rajče posadíte až koncem června, nemusí stihnout dorůst do dostatečné velikosti a rozkvést v pravý čas.
 • Pokud rostlina nekvete a je dostatečně velká, může mít nedostatek slunce. Zkuste ji jednoduše přesunout na slunečnější místo. Totéž platí i o rostlinách, které kvetou, no neplodí.
 • Pokud rajče kvete, přesto nemá dostatek plodů, může jít o nedostatečné opylení květů. Přece jen, v městech máme opylovačů stále méně. Rostliny na balkonech jsou navíc chráněné před větrem, takže ani ten nemůže plnohodnotně zastoupit práci opylovačů. Proto tento úkol vezměte do svých rukou a květiny opylte pomocí jemného štětce.
 • Problémem může být také přebytek živin. V době kvetení rostliny potřebují zvýšené dávky dusíku, ale v momentě, kdy se na nich objeví plody, se jeho potřeba snižuje. Pokud budete i nadále používat dusíkatá hnojiva, mohou zapříčinit rychlý růst rostliny, která nebude stíhat vyživovat plody.
 • Pokud má rostlina slabý kořenový systém, úroda rajčat bude velmi slabá. I během růstu ji můžete přesadit do většího květináče. Po přesazení nemusí vypadat nejlépe, dodáním malého množství hnojiva a kvalitním zalitím se však za několik dní vzpamatuje.
 • Růst kořenového systému podpoříte i použitím mykorhizních hub v čase výsadby do květináčů.

Co pěstovat s rajčetem v květináči

Jeden větší květináč dokáže poskytnout místo rajčeti a ještě jedné rostlině, se kterou si navzájem nebudou překážet. Asi nejlepší volbou je bazalka, která má mělké kořeny, takže vůbec nezasahuje do růstu větších rajčat. Její pronikavá vůně odpuzuje škůdce a navíc zintenzivňuje aroma plodů rajčete. Vhodná je i pažitka a petrželka (ne kořen, s tím by se v květináči nemuseli spolu vejít). Mezi rostliny, které rajčatům dokáží také výrazně pomoci, především je ochránit před škůdci, je aksamitník, lichořeřišnice a měsíček.

Pěstování rajčat v květináči

Výběr květináče a správná výsadba sazenic

Čím bohatší kořenový systém bude mít rajče, tím bohatší úrodu budete mít vy. Proto jí dopřejte dostatek místa. Do jednoho květináče sázejte vždy jen jednu rostlinu.

 • Cherry rajčatům stačí nádoba s průměrem kolem 25 cm a hloubkou 20 cm.
 • Všechny odrůdy větších rozměrů ocení květináč s průměrem min. 35 cm a hloubkou od 40 cm.

Rajčata nikdy nesázíme "rovně". V květináči si nejprve vytvořte brázdu, která se začne na jeho spodní části a povede směrem vzhůru k protilehlé horní části. Ze stonky odstraňte několik dolních listů a rostlinu do brázdy položte šikmo, nemějte strach, bude se táhnout za sluncem a už o pár dní se jí nadzemní část zcela vyrovná. Rajčata "pustí" kořínky i ze stonku, takovým zasazením jim tedy pomůžete v rozvíjení kořenového systému.

Časté chyby při pěstování rajčat na balkoně

 • Rajčata nesnášejí "dušenou" půdu, proto nezapomínejte na její pravidelné kypření. Nejlepší je použít obyčejnou vidličku, se kterou se vám bude na takto malé ploše pracovat nejlépe.
 • I rajčata pěstované v květináčích potřebují pravidelné vyštikávanie. Postup je stejný jako při rajčatech pěstovaných v záhoně.
 • Rajčata jsou extrémně citlivé na látky obsažené v tabáku. Když si zvyknete na balkoně dopřát ranní kávičku a cigaretku, snažte se kouř alespoň nevypouštět přímo na rostliny.
 • Zálivka musí být pravidelná, no přiměřená. Rajčata nesnášejí přemokřenou ani suchou půdu. Další dávku vody jim proto dopřejte vždy, když bude zemina na vrchu květináče dostatečně proschlá, ale ne vyschlá na kámen. Vhodnou je i drenážní vrstva na dně květináče.
 • Rajčata potřebují oporu, někdy dokonce i cherry a keříčkové odrůdy. K rostlinám ji upevněte rovnou při výsadbě, později jim můžete poškodit kořenový systém.

Choroby

Nejčastějšími chorobami, které se při pěstování rajčat vyskytují, jsou škůdci. Nejtypičtějšími jsou roztoči, molice a mšice. Je důležité zasáhnout včas a průběžně kontrolovat rostlinu, jinak by se mohlo stát, že bude příliš pozde a všechna úroda a práce s tím spojená vyjde vniveč. Použijte na to přípravky, které dostanete v zahrádkářských prodejnách, jako Primor či Biool.

Rajčata na balkoně musí odolávat hned několika škůdcům a chorobám. Mezi nejčastější patří i hniloba plodů.

Pokud se vám stane, že najdete na rajčeti velký hnědý jakoby uschlý flek, jedná sa o tzv. sluneční úpal. Vyskytuje se při náhlých změnách počasí a prudkém slunečním záření. V tomto případě se doporučuje rostlinu průběžně zbavovat výhonků nebo použít přípravek Controlphyt. 

Důvodem praskání plodů je nadměrná závlaha, která přišla po delším období sucha. Řešením je pravidelné zalévání. Poměrně často se vyskytuje také hniloba plodů, která je zaviněná zejména nedostatečnou vláhou v období růstu, ale také nedostatečným přísunem vápniku. V tomto případě pomůže postřik Florasin Calcium Plus.

Plíseň bramborová na balkoně

Asi nejznámější a zároveň nejnebezpečnější z chorob rajčat je plíseň bramborová, která dokáže vyhladit celou úrodu. Balkony jsou na jedné straně dostatečně izolované, takže pokud si plíseň domů nepřinesete spolu se zeminou nebo koupenými sazenicemi, existuje jen malá pravděpodobnost, že se jí nakazí. Na druhé straně, pokud rajčata pěstuje i váš soused, který jim například zalévá listy, v důsledku čehož se plísní nakazí, budete mít velký problém ochránit ty své.

 • Nejdůležitější je prevence. Pomohou vám zejména listové hnojiva (organické i průmyslové), které je třeba aplikovat ještě před vypuknutím choroby.
 • Vyzkoušet můžete i trik babiček, a to měděný drátek zapíchnutý v stonku (tento trik není ověřený).
 • Chcete pustit i do experimentálního pěstování brambor na balkoně? Není to dobrý nápad, na takto malé ploše můžete přijít o brambory i o rajčata.
 • Květináče s rajčaty nikdy netlačte blízko vedle sebe. Ideální vzdálenost mezi nimi je cca 80 cm.

Praktičtí pomocníci při pěstování rajčat

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.Publikováno dne: 06.02.2018
Hodnocení článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak urychlit domácí kompostování? Bactisan jako urychlovač má dobré zkušenostiJak urychlit domácí kompostování? Bactisan jako urychlovač má dobré zkušenosti

Hlavní úlohou kompostu je zlepšit půdu a celkovou úrodu, protože obsahuje živiny, které jsou nezbytné pro růst rostlin. Kompostovat můžete dokonce i doma. Víte, jak na to?

Co s čím sázet a pěstovat na zahradě? Co po bramborách, česneku, cibuliCo s čím sázet a pěstovat na zahradě? Co po bramborách, česneku, cibuli

Víte o tom, že některé druhy zeleniny si na zahradě rozummějí lépe? Podporují se v růstu a chrání se navzájem. Jako dobří sousedé. Poradíme vám, co s čím sázet, aby vaše zahrada...

Moření česneku, cibule, sadbových brambor a jiných semenMoření česneku, cibule, sadbových brambor a jiných semen

Chcete vypěstovat pěknou a chutnou zeleninu? Úroda není vždy tak ukázková, jak si představujete. Často v ní najde domov plíseň a různí škůdci. Myslete preventivně a proti škůdcům...