Jak vypěstovat rajčata na balkoně

Rajčata pocházejí z oblasti Střední a Jižní Ameriky. Dnes už jsou běžnou součástí našeho jídelníčku a jen málokdo tuší, že se k nám dostala díky Krištofu Kolumbovi. Na vašem balkoně však budou jen a jen kvůli vám, tak pojďme na to.

Domácí rajčata si pohodlně vypěstujete i na balkoně!

Pokud chcete na balkoně ta správná rajčata, určitě si zvolte odrůdy s menším vzrůstem. Jsou to např. oblíbená cherry rajčata či varianty trsových odrůd. Saďte keříková rajčata, která ukončují růst hlavního výhonku (do výšky) ve stadiu květenství. Velmi vhodné je, aby byl balkon, pokud se dá, obrácený na jih a přes den tam dopadalo co nejvíce slunečního světla.

Praktičtí pomocníci při pěstování rajčat

Umístění a podmínky pro růst

Musíte vybrat místo, které je dostatečně osvětlené a tam umístit rajčata. Teplo je výrazným činitelem, který ovlivňuje úrodu. Nádoby na pěstování by měly být dostatečně velké, rostlina potřebuje hodně živin, které čerpá právě z půdy. Vyžaduje hlinito-písčité, překypřené půdy s bohatou zásobou humusu a živin. Nejvhodnější je využít terakotové nádoby, z nichž voda odtéká.

Oblíbenou odrůdou, které se mimořádně dobře daří i na balkoně, jsou cherry rajčátka.

Teplota pro příznivý růst je od 21 do 30 °C, je však třeba ji sledovat, protože při teplotě vyšší než 32 °C dochází k redukci plodů.

Vysazení

Rajčata dostanete koupit jako předpěstované sazenice v zahradnictví a také si je můžete sami vypěstovat. Stačí když necháte nabobtnat semínka a ta potom zasadíte do malých nádob, jako jsou jogurtové kelímky, plechovky či květináče.

Pěstování balkónových rajčat není extra náročné.

Potřebují dostatek světla a vláhy, proto je vhodné, když je necháme umístěné na okně. Předpěstované sazenice vysadíme v období jara. Sázejí se hlouběji do půdy a šikmo. Rostlina vám bude rodit od června do října, dokud neudeří první mrazy.

Zalévání a hnojení

Důležitý je čas zalévání. Můžete tak udělat brzy ráno nebo pozdě večer, po zapadnutí slunce. Mohlo by se totiž stát, že bychom rajče popálili, pokud bychom je polili vodou v jiném čase. Někteří zahrádkáři dávají přednost přihnojování půdy před výsadbou, ale s hnojením to všeobecně není třeba přehánět. Pokud se rajče ujalo, tento proces môžeme klidně odložit.

Choroby

Nejčastějšími chorobami, které se při pěstování rajčat vyskytují, jsou škůdci. Nejtypičtějšími jsou roztoči, molice a mšice. Je důležité zasáhnout včas a průběžně kontrolovat rostlinu, jinak by se mohlo stát, že bude příliš pozde a všechna úroda a práce s tím spojená vyjde vniveč. Použijte na to přípravky, které dostanete v zahrádkářských prodejnách, jako Primor či Biool.

Rajčata na balkoně musí odolávat hned několika škůdcům a chorobám. Mezi nejčastější patří i hniloba plodů.

Pokud se vám stane, že najdete na rajčeti velký hnědý jakoby uschlý flek, jedná sa o tzv. sluneční úpal. Vyskytuje se při náhlých změnách počasí a prudkém slunečním záření. V tomto případě se doporučuje rostlinu průběžně zbavovat výhonků nebo použít přípravek Controlphyt. 

Důvodem praskání plodů je nadměrná závlaha, která přišla po delším období sucha. Řešením je pravidelné zalévání. Poměrně často se vyskytuje také hniloba plodů, která je zaviněná zejména nedostatečnou vláhou v období růstu, ale také nedostatečným přísunem vápniku. V tomto případě pomůže postřik Florasin Calcium Plus.

Praktičtí pomocníci při pěstování rajčat

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...Publikováno dne: 06.02.2018
Hodnocení článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody? Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...