Jak vysušit zatopený sklep v domě?

Období tepla provázejí prudké průtrže mračen, jejichž následkem jsou vylitá koryta řek a zatopené sklepy.

Zatopený sklep v suterénu panelového domu

Jak si se zatopeným sklepem poradit tak, abyste se zbavili nadměrné vlhkosti a vyhnuli se následné plísně?

Zaplavilo mě. Co teď?

Když vám voda zalila dům, je těžké jen tak stát a nečinně se na tu spoušť dívat. Odčerpávejte, aby se voda nedostala ještě výš. Když opadne, pozametejte sklep a zbavte jej naplaveného kalu a bahna. S pomocí vody se jich zbavíte rychleji. Nakonec celý prostor umyjte čistou vodu a dezinfekčním prostředkem, abyste se zbavili zápachu.

Vysušování svěříte odborníkům

Existují firmy, které se sušení zatopených sklepů věnují profesionálně. Mají potřebné vybavení a vědí jak na to.

Odčerpání vody ze zatopeného sklepa

Sklep zbaví vlhkosti v průběhu tří–čtyř týdnů, ale levné to nebude.

Vysušujete na vlastní pěst. Jako na to?

Svépomocné sušení domu a sklepa je dlouhodobý proces a vyžaduje hodně času a trpělivosti. To, co firma udělá za čtyři týdny, vám může trvat i dva roky. Ze dne na den se vlhké podlahy a stěn nezbavíte. Rozhodli jste se, že to zkusíte sami? Máme pro vás několik rad:

  • odstraňte všechno, co mohlo nasáknout vodou (skříně, skříňky) a zbavte se dalšího zdroje vlhkosti
  • přes den větrejte a v noci topte
  • vysoušeče celý proces urychlí. Vysušovače jsou plynové, naftové nebo elektrické a jejich spotřeba je dost vysoká. Půjčení také něco stojí, takže jejich použití vás může vyjít draho. (V případě záplav, které postihly celou oblast a vytopily množství domů, firmy vycházejí vstříc a může se stát, že za půjčení vysoušeče platit nebudete)
  • rozhodli jste se pro vysoušeč? Pozavírejte okna a dveře, aby netahaly vlhkost zvenku
  • nemůžete si vysoušeč dovolit? Použijte ventilátor na zlepšení cirkulace vzduchu
  • kondenzační odvlhčovače použijte v místnostech, které se dají uzavřít. Vysuší vzduch a vytáhnou vlhkost ze zdiva
  • odstraňte poškozené zdivo, omítky a malbu
  • vnitřní penetrace zdiva emulzí, která se mění na hydrofobní gel, je také možností, jak se vlhkosti zbavit

Proč jsou teplovzdušné vysoušeče účinné?

Teplovzdušné vysoušeče ohřívají vzduch, ten vstřebává víc vlhkosti a zároveň ho rozproudí a vlhký ženou ven. Můžete ho nastavit tak, že bude foukat přímo na vlhké místo, ale po půlhodině ho posuňte, aby se ve stěně něco nepoškodilo. Při použití plynových nebo naftových vysoušečů nezapomeňte sklep provětrat, abyste se zbavili výparů.

Jste si jistí, že to není spodní voda?

Za vytopeným sklepem je ve většině případů spodní voda, která je následkem špatné základové izolace. Může to tak být i ve vašem případě. Na kvalitní základovou izolaci myslete už při stavbě domu.

Správná izolace novostavby domu

Pokud renovujete starší dům, tak v první řadě odstraňte příčinu, abyste se v budoucnosti podobné nepříjemnosti vyhnuli. Odkopejte zeminu kolem domu do výšky 40 cm, použijte nové asfaltové pásy a drenážní kanálky, které vodu odvedou do kanalizace. 

Nová omítka, když je všude sucho

S novou omítkou nebo stěrkou nepospíchete. S jejich obnovou začněte, až když si budete jistí, že je sklep skutečně suchý. Použijte protiplísňový penetrační nátěr nebo barvu s protiplísňovým účinkem, abyste předešli plísni, která je při vyšší vlhkosti nechtěným návštěvníkem.

Plísni se ve sklepních prostorách velmi líbí

Plíseň se ve sklepě přes všechna preventivní opatření udomácnila? Opatřete si speciální fungicidní prostředek a naneste ho na postiženou plochu a asi 15–20 cm kolem.

Plíseň na stěnách ve sklepě

Je dost možné, že plíseň se už dostala i tam, ale ještě se nestihla projevit. Postupujte podle návodu a nechte ho působit 24 hodin. V případě potřeby to zopakujte. Na omítky neaplikujte dezinfekční přípravek s obsahem chlóru, protože zvyšuje schopnost vázat vodu.

Protiplísňový nátěr i preventivně

Plíseň z navlhčeného zdiva odstraňujte špachtlí. Neodstraňujte ji na sucho, abyste zbytečně nezvířili plísňové spóry a nezanesli je do celé místnosti. Když plíseň odstraníte, vymalujte sklep barvou s protiplísňovým účinkem. Plísně v zárodku ničí i molekuly stříbra, které jsou součástí akrylátových barev a s plísní preventivně bojují.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...Publikováno dne: 14.02.2019
Hodnocení článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Kdy a jak často čistit komín? Pomůže rotační kartáč a odstraňovač sazí Kdy a jak často čistit komín? Pomůže rotační kartáč a odstraňovač sazí

V článku se podíváme na to, jak těmto případům předcházet, a tedy jak často byste měli komín kontrolovat a čistit. Také vám objasníme, zda je na tuto činnost nutné přizvat odborníka.

Kdy je nejvyšší čas na výměnu matrace? Kdy je nejvyšší čas na výměnu matrace?

Kvalitní spánek je základem, který ovlivňuje naše zdraví, proto není jedno, jak se vyspíme. Zajímá vás, jak zjistit, že vaší staré matraci zvoní umíráček? Kdy je třeba vyměnit starou...

Levná krbová kamna na dřevo nebo s výměníkem. Jak vybrat nejlepší? Levná krbová kamna na dřevo nebo s výměníkem. Jak vybrat nejlepší?

Krbová kamna se v mnohých domácnostech stávají i designovým a interiérovým doplňkem. Jak si vybrat ta nejlepší a na co dávat pozor?