Jak zajímavě a rychle zabalit nejen vánoční dárek do i bez balicího papíru

Předvánoční období by mělo být plné klidu a radosti, čas, kdy zpomalíme a připravíme se na nejkrásnější svátky v roce. Pro mnohé však předvánoční stres přinášejí dárky – nejdříve při jejich výběru a později při jejich balení.

Jak zabalit nejen vánoční dárek

Balení dárků nemá rád každý, často si nedokážeme poradit s měkkými dárky nebo i balením běžných dárků v krabici. Všechno se přitom dá zvládnout a esteticky zabalit, stačí se nechat inspirovat.

Jaké materiály použít na balení dárků

 • Balicí papír – Může jít o klasický balicí papír s vánočním motivem nebo motivem k jiné příležitosti, ale použít můžete i hnědý recyklovaný a recyklovatelný balicí papír, který si můžete dostatečně dozdobit.
 • Dárkové tašky – Opět si můžete koupit už hotové dárkové tašky s motivem (nebo použít odložené z minulého roku), ale skvělou volbou jsou i hnědé papírové tašky a pytlíky, které si sami dozdobíte.
 • Krabice – Lze je použít, když chcete zabalit více dárků dohromady, když se chcete vyhnout balení dárků nepravidelných tvarů nebo když nechcete balením prozradit, o jaký dárek jde.
 • Stužky, provazy, lepicí a washi pásky – Tyto materiály potřebujete na převázání a udržení balicího papíru na místě. Pokud nechcete, aby bylo lepicí pásku vidět, použijte oboustrannou pásku, kterou jednoduše schováte.
 • Nůžky a děrovač – Děrovače se už dnes dají koupit i na vystřihování různých netradičních tvarů, nejen kruhů. Takže dírky ve tvaru srdíčka, hvězdy nebo stromku mohou být součástí dekorace, např. při balení sáčků.
 • Štítky a jmenovky – Existují v různých podobách, např. jako nálepky, které jednoduše aplikujete na balicí papír, nebo jako štítky, které pomocí provazu upevníte na tašku i pytlík.
 • Dekorace – Jde o čistě ozdobné prvky, které doplníte nakonec. Velmi snadno se shánějí hlavně pro vánoční dárky – postačí mašlička, malá větvička, sušený plátek pomeranče, skořicová kůra, ale také malé ozdůbky na stromek, např. mini vánoční koule nebo zvonky.

Jak zabalit dárky bez balicího papíru

Stále víc lidí hledá při balení dárků alternativu klasického balicího papíru. Spotřebuje se ho hodně a po rozbalení putuje rovnou do koše. Většina balicích papírů se vyrábí s příměsí různých jiných materiálů, takže se po použití nedá ani zrecyklovat. Proto nabízíme několik ekologičtějších alternativ:

 • Šátky, textilie a textilní pytlíky – Dá se jimi také dobře zabalit vánoční dárek a stačí je převázat, tedy nebudete potřebovat ani lepicí pásku.
 • Dárkové tašky, krabice a obaly – Jejich kouzlo je v tom, že i po rozbalení zůstávají jejich vzhled a funkčnost zachované, a tedy stačí si je odložit a použít při nejbližší příležitosti.
 • Recyklovatelné papíry a tašky – U balicích materiálů najdete i recyklovatelné alternativy, i když někdy je potřebné lépe hledat.
 • Krabičky a zavářeninové sklenice – Krabice a sklenice se najdou v každé domácnosti. Stačí, že si něco objednáte z internetu nebo si koupíte džem či kompot. Všechny krabice a sklenice nevyhazujte, některé můžete využít na balení dárků.

Jak zabalit dárek v krabici

Dárky v krabici jsou na balení nejjednodušší, mají pravidelný tvar a snadno tak docílíte elegantní balení. Dárky balte vždy na tvrdém povrchu jako na stole nebo na podlaze, jinak by se vám mohl papír potrhat.

Jak zabalit dárek v krabici

 1. Ujistěte se, že rozměry vašeho balicího papíru pokryjí celou krabici (pokud ne, přečtete si sekci o balení velkých dárků), ale papír ještě z rolky nestříhejte. Balicí papír si položte lícem dolů a umístěte na něj krabici.
 2. Konec papíru potáhněte až k přední straně krabice a přichyťte ho lepicí páskou. Hrany můžete jemně ohnout prsty, aby papír kopíroval krabici.
 3. Balicí papír odbalte a odstřihněte z něho tolik, aby pokryl celou přední část až po hranu s 2–3 cm navíc. Tento přesah ohněte tak, aby konec papíru dosáhl přesně po hranu krabice, kam ho přilepte lepicí páskou, nejlépe oboustrannou.
 4. Teď už zbývá jen zabalit boky krabice. Přesahující balicí papír stlačte po stranách dovnitř tak, že hrany vytvoří 45° úhel, který prsty ohněte, aby papír držel.
 5. Nejdříve ohněte vrchní část papíru, přičemž prsty ohněte papír na vrchní i spodní hraně, aby ji kopíroval. Přesahující část papíru odstřihněte a balicí papír přilepte ke krabici.
 6. Zůstává už jen spodní část papíru. Tu ohněte tak, aby sahala do poloviny strany krabice (když je papír příliš dlouhý, neohýbejte ho 2x, ale přebytek odstřihněte) a papír přilepte ke krabici.
 7. Na druhé straně krabice postupujte stejně.

Pokud chcete, zabalený dárek můžete převázat stuhou a dozdobit dekoracemi. Nezapomeňte na jmenovku, kterou můžete přilepit nebo přichytit jako štítek. Podobným způsobem balte i knihy, jelikož ty mají také bezproblémový hranatý tvar.

Jak zabalit měkký dárek

Ponožky, oblečení nebo plyšové hračky – měkké dárky představují nejčastější dilema. Mají nepravidelný tvar a při jejich balení se balicí papír často trhá, plýtváme lepicí páskou a výsledek nebývá nejvábnější. Jednou z možností je vložit dárek do krabice (klidně i dárkové, kterou už nebudete muset balit) nebo do dárkové tašky. Pokud přece chcete dárek zabalit do balicího papíru, můžete ho zabalit jako salonku:

 1. Dárek si nejdříve připravte. Pokud jde o tričko, svetr nebo osušku, můžete je srolovat, aby vám vznikl váleček.
 2. Dárek si postavte do středu okraje papíru a srolujte ho do válce tak, aby vám z každé strany přesahovalo aspoň 10–15 cm.
 3. Konce „salonky“ uzavřete a převažte stuhou nebo okrasnou šňůrkou.
 4. Přebývající konce můžete upravit – pokud příliš přesahují, můžete je zkrátit nebo zarovnat, aby byly konce rovnoměrné. Pokud chcete, konce můžete i nastříhat na pásky.

Jak zabalit lahev alkoholu nebo vína

Při darování lahve alkoholu, vína nebo i domácího sirupu vsadí většina lidí na ověřenou klasiku v podobě dárkové tašky. Pokud však máte doma jen balicí papír, nic se neděje. Lahve se dají balit podobně jako salonky, jen se spodním koncem skrytým.

Jak zabalit láhev

 1. Lahev si položte na balicí papír tak, aby nad hrdlem zůstávalo minimálně 10–15 cm a pode dnem lahve 5–7 cm (když je lahev širší, nechte víc, když užší, tak méně; podstatné je, aby papír překryl celé dno).
 2. Lahev do papíru pomalu rolujte a zahýbejte přitom papír přesahující na dně papíru. Pokud to uděláte už při rolování, papír ohněte uspořádaněji a lahev nebude mít problém stát. Papír zespodu přichyťte lepicí páskou.
 3. Zabalenou lahev postavte a papír kolem hrdla přitlačte, aby kopíroval linii lahve.
 4. Je na vás, jak zajistíte papír a záleží to i na kvalitě papíru – když to je potřebné, použijte lepicí pásku, kterou papír ve středu zajistíte. V jiném případě použijte jen stuhu nebo provaz, který uvážete kolem hrdla.
 5. Hrdlo lahve můžete vyzdobit stuhami, mašlemi, větvičkou jehličnanu nebo bylinkami a nezapomeňte ani na štítek se jménem.

Kromě balacího papíru můžete použít i krepový papír nebo textilie jako utěrku s pěkným vánočním motivem.

Jak zabalit míč a kulatý dárek

Balení míče není nejjednodušší, vyžaduje hodně ohýbání a krčení papíru, proto volte pevný a pružný papír, ne křehký papír, který se rychle potrhá. Na balení budete potřebovat papír ve tvaru čtverce nebo trojúhelníku, který překryje celý míč.

 1. Míč postavte do středu balicího papíru a během balení si ho přidržujte, aby neměnil místo. Míč si můžete k papíru přichytit také oboustrannou lepicí páskou.
 2. Papír začněte ohýbat tak, aby kopíroval oblý tvar míče, a postupujte po celém obvodu míče.
 3. Nakonec vám zůstane přečnívající papír na vrchu míče, který spolu svažte stuhou nebo provazem.
 4. Vrchní část papíru upravte tak, aby byl rozložený pravidelně. Svázanou část nejlépe zamaskujete velkou mašlí nebo dalšími dekoračními prvky.

Alternativně můžete na balení použít dárkovou tašku, větší papírový sáček, který jen převážete stuhou, nebo míč jednoduše vložte do krabice, která se vám zabalí snadněji a nezkazíte tím tak překvapení.

Jak zabalit peníze a poukázky jako dárek

Peníze a poukázky putují k obdarovanému hlavně v obálkách. Ty se kromě klasických bílých dají koupit i v jiných barevných a designových provedeních. Obálku si můžete jednoduše poskládat sami z tvrdšího papíru, který vyzdobíte. Ale dá se to udělat i jinak:

 • Dárek v dárku – Peníze a poukázky můžete „zabalit“ i do jiného dárku – v případě menších dětí může jít o klasickou pokladničku ve tvaru prasátka, v případě větších dětí až dospělých o peněženku.
 • Dárková krabička – Krabice nejsou jen na velké věcné dary a díky zabalení krabice můžete obdarovaného pěkně překvapit. Dovnitř nezapomeňte vložit i osobní vzkaz nebo vánoční pozdrav.
 • Originální a vtipné – Peníze můžete vložit do rámu, darovat v bonboniéře, svinout do rolek a vytvořit z nich minivánoční stromeček, poskládat jako origami nebo také vložit do zavařeninové sklenice.
 • Poukaz jako svitek – Dárkové poukazy můžete jednoduše svinout obvázat stuhou a darovat jako svitek. Nezapomeňte připnout štítek a několik malých dekorací a jednoduché balení je hotové.

Jak zabalit dárek bez balicího papíru

Jak zabalit malé dárky

Na malé dárky můžete využít různé minikrabičky a malé pytlíky podle toho, jak malý je dárek.

 • Obal z toaletní rolky – Toaletní rolku můžete nejdříve nabarvit nebo oblepit balicím papírem. Potom ji mírně stlačte a kraje na obou stranách přehněte mírně dovnitř. Tyto přehyby vám vyrobí originální krabičku, do které už stačí jen vložit maličkosti a převázat stužkou, aby se rolka neotevírala.
 • Zápalková krabička – Na ty nejmenší dárky (např. šperky) si můžete vytvořit oiginální krabičku ze zápalkové krabičky. Tu si nabarvěte a dozdobte, přidejte mašličku a máte hotovo. Podobně můžete postupovat i s jinými krabičkami, např. od krému.
 • Pytlík – Na malé dárky můžete použít textilní nebo papírový pytlík. Pokud umíte šít, pytlík si snadno vytvoříte z jakékoliv látky a vršek svážete stuhou. U papírového sáčku ho nejdříve vymalujte nebo orazítkujte vánočním motivem. Vršek přehněte, vytvořte dírky a převažte skrz ně stuhu. Na tu můžete připevnit také jmenovku.
 • Krabice v krabici – Když máte doma mnoho krabic různých velikostí, můžete vytvořit dárek, ke kterému je třeba se postupně dostat. Dárek zabalte do malé krabice, tu vložte do o něco větší, tu opět do větší a podobně. Poslední krabici pěkně dozdobte a přilepte jmenovku.

Jak zabalit velký dárek

Když máte dárek větších rozměrů, na který vám běžný balicí papír nevystačí, zkuste alternativu. Toto balení by totiž nemuselo vypadat nejlépe (hlavně když je dárkem bicykl, kytara nebo jiný dárek nepravidelného tvaru) a spotřebovali byste příliš mnoho papíru. Pokud máte z balení stres, nezoufejte. Někdy postačí i obyčejná mašle, kterou dárek označíte. Dárek můžete schovat, aby si ho obdarovaný musel najít a měl tak z dárku překvapení. Na některé větší dárky najdete XXL dárkové tašky, které si na rozdíl od balicího papíra můžete odložit a použít znovu při jiné příležitosti.

Jak zabalit velký dárek

Jak zabalit dárek do celofánu

Celofán a transparentní obaly jsou výbornou volbou pro dárkové koše a na balení potravin a produktů, které chcete ukázat. S celofánem se dá pracovat podobně jako s balicím papírem při balení kulatých předmětů. Z celofánu si vystřihněte čtverec, který pokryje celý dárkový koš, handmade výrobek či jiný dárek. Dárek položte do středu celofánu a kraje spojte na vrchu stuhou. Ozdobte mašlí a jmenovkou. Když balíte potraviny zvlášť, např. vánoční perníky, makronky nebo suché pečivo, použijte spíše průsvitný sáček, aby bylo balení pohodlnější.

Japonské balení dárků bez lepicí pásky

Sledovat japonské balení dárků je obdivuhodné – stačí několikrát ohnout balicí papír a balení drží i bez lepicí pásky. I když se to na první pohled může zdát náročné, nemusí to tak být a po několika pokusech zjistíte, že jde o rychlé a pěkné balení dárků, které si už nevyžaduje žádné zdobení navíc. Tento druh balení je skvělý i pro malé děti, které by mohly mít s rozbalováním problém, hlavně pokud běžně používáte příliš lepicí pásky.

 1. Připravte si balicí papír, který nemusíte měřit, avšak aspoň od oka by měl být asi 3–4x větší než na pokrytí vašeho dárku.
 2. Papír si položte na pevný povrch lícem dolů a dárek umístěte tak, abyste rohem papíru mohli diagonálně překrýt přední stranu dárku. Papír prsty ohněte, aby kopíroval roh dárku.
 3. Vzniklý záhyb papíru na levé straně ohněte dovnitř a roh balicího papíru položte na vrchní část dárka.
 4. Papír ohněte a pokračujte směrem doprava, kde záhyb papíru přitlačte dolů a vzniklý roh balicího papíru přeložte na vrchní část dárku.
 5. Nakonec vám zůstane poslední strana, kde záhyby papíru na obou stranách stlačte dolů a roh papíru přeložte na vrchní část dárku.
 6. Tato poslední část papíru by měla zakrývat celou vrchní část dárku a přesahovat ve tvaru trojúhelníku. Nic však nemusíte stříhat ani lepit, tuto část jednoduše zasuňte dovnitř.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie vánoční dekorace

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.Publikováno dne: 09.12.2022
Hodnocení článku:
(91.2%)

V této kategorii najdete i:

Malá předsíň – inspirace, jak oživit chodbu (design, barva, tapety)Malá předsíň – inspirace, jak oživit chodbu (design, barva, tapety)

Předsíň nebo  vstupní chodba je   důležitou součástí každého bytu i domu.  Věnujte jí čas a zařiďte ji tak, abyste se v ní cítili příjemně a aby vám v ní nic nechybělo.

Zapomeňte na záclony a vnitřní žaluzie, mnohem oblíbenější je „neviditelné” stíněníZapomeňte na záclony a vnitřní žaluzie, mnohem oblíbenější je „neviditelné” stínění

Tapeta vs. omítka na stěnu do kuchyně, koupelny, ložnice nebo dětského pokoje: Výhody a nevýhody Tapeta vs. omítka na stěnu do kuchyně, koupelny, ložnice nebo dětského pokoje: Výhody a nevýhody

Co si vybrat – tapety, nebo omítku? V dnešním článku se budeme snažit vám říct o všech výhodách a nevýhodách tapet i omítky.