Jak zařídit dětský pokoj podle feng šuej

Feng šuej představuje staré čínské umění, které vnáší harmonii, zdraví a štěstí do každé oblasti života. Vychází z předpokladu, že každý předmět, rostlina nebo člověk má v sobě energii, která nás ovlivňuje. Tato energie se podle feng šuej nazývá čchi a vyzařují ji předměty, tvary, barvy, materiály, lidé, rostliny a zvířata.

Zařízení dětského pokoje podle fengšuej 

Rozložení nábytku a uspořádání prostoru tedy rozhoduje o tom, zda bude energie plynout volně.

Hlavním cílem dětského pokoje podle feng šuej je vytvoření zdravého, bezpečného a příjemného prostoru. Celé zařízení pokoje podle feng šuej slouží jako emocionální a psychická podpora pro zdravý vývoj dítěte. 

Jak začít?

Při zařizování pokoje podle feng šuej je dobré jako první si položit tyto otázky: 

  • Jaký je v pokoji vzduch? Je dostatečně svěží? 
  • Jsou v pokoji rostliny? 
  • Kolik přirozeného světla je v pokoji? 
  • Kde je umístěná postel? 
  • Jaká je kvalita umělého osvětlení v pokoji?  
  • Kolik je v pokoji elektrických spotřebičů? 
  • Je v pokoji nepořádek? 

Dobrá energie je v dětském pokoji velmi důležitá. Čistý a volný prostor může znít jako banalita, ale mnohokrát se právě k tomuto nepřihlíží. Nastavit dobré feng šuej v dětském pokoji je přitom poměrně jednoduché.  

Co je tedy v dětském pokoji podle feng šuej důležité a odpovídá na výše položené otázky? 

Umístění pokoje

Umístění pokoje v bytě nebo domě je prvním bodem. Nejlepší umístění vyjadřuje obrázek níže. Ukazuje, kde by rozhodně neměl být, ale naopak i to, která světová strana je na umístění dětského pokoje nejlepší. 

Umístění dětského pokoje v domě nebo bytě

Čerstvý vzduch

Toto je základní a nezbytný předpoklad dobrého feng šuej, obzvlášť v dětském pokoji, kde je v podstatě nejvíc pohybu. Často kontrolujte, zda je vyvětráno a často větrejte. Pokud je v pokoji suchý vzduch – což se obzvlášť v městech stává – kupte zvlhčovač vzduchu, který určitě pomůže. Při jeho výběru vám pomůže náš článek Jak vybrat zvlhčovač vzduchu?

Také je vhodné použít osvěžovač ve formě přírodního aromatického oleje. Pokud je vaše dítě neklidné nebo neposedné, tak ho přidejte do aroma lampy. Pokud se vaše dítě cítí špatně a unaveně, tak potom citrónovou trávu, mátu nebo eukalyptus. Tyto vůně dítěti navrátí ztracenou energii.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie aroma lampy

Rostliny v pokojíčku

Tento bod souvisí úzce s předcházejícím. Rostliny produkují kyslík, proto by v dětském pokoji neměly chybět. Pokud se obáváte, že je děti budou převrhávat nebo jíst, tak je umístěte klidně na skříň. Ideální jsou různé typy palem, fíkus nebo lilie. Pokud máte malé děti nebo zvířata, tak se vyvarujte jedovatých rostlin jako břečťan. 

Odstraňte nepořádek

Přestože se to v případě dětského pokoje zdá být obzvlášť nemožné, udržujte pořáadek. Vhodným a přiměřeným uspořádáním nábytku zajistíte dostatečný přísun čchi energie. Vytvořte jasný systém organizace a dodržujte ho.

Pořádek v dětském pokoji jako součást feng shui

Myslete na pravidlo, že každá hračka musí mít svoje místo. Zkuste vymyslet kreativní způsoby ukládání prostřednictvím krabic nebo pytlíků, které za pár korun koupíte v každem dobrém obchodě s nábytkem. Do tohoto bodu samozřejmě zapojte i děti.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie Úložné boxy

Nejlepší barvy do dětského pokoje

Barvy jsou důležitým “nástrojem” feng šuej. Dobře zvolené barvy přinesou harmonii a vyrovnanost. Feng šuej barvy stojí na pěti elementech: oheň, země, kov, voda a dřevo. Oheň vyjadřuje pohyb a sexuální energii, takže červené barvy nejsou do dětského pokoje zcela vhodné. Kombinace barev všech ostatních elementů jsou vhodnými barvami. S barvami je nutné si pohrát a kombinovat tak, aby se k sobě hodily a zároveň byly příjemné.  

 Tip: Vhodné barvy do dětského pokoje jsou jasné – žluté, světlozelené, fialové, růžové. Nejlepší energii do dětského pokoje přinese žlutá barva.

Dekorace jsou důležité

Feng šuej dětský pokoj by měl mít také dekorace. Na stěnu se hodí obraz. Pokud je dítě příliš aktivní, tak určitě nevěšte na stěnu obraz s dopravními motivy, protože ty vyjadřují pohyb a aktivitu. Pokud je dítě neklidné, tak mu zavěste na stěnu nebo položte na stůl fotku rodičů a energie se uklidní. Jestli máte plaché dítě, tak použijte motivy s velkými otevřenými horizonty. A samozřejmě – obrazy s dětskými motivy jsou moderní stále.

Dekorace do dětského pokoje podle feng šuej

Do dětského pokoje se hodí i zrcadlo. Dejte ale pozor, abyste ho umístili tak, aby se v něm dítě vidělo, jinak se bude bát, že nevyroste, a způsobí mu to stres. 

Umístění nábytku

Umístění postele v dětském pokoji je jedním z nejdůležitějších bodů. Klidný spánek dítěte je základem pro každý den. Postel by měla být umístěná tak, aby dítě z polštáře vidělo na dveře. Je tomu tak proto, aby se nebálo nečekaných návštěvníků a spalo bez stresu. Zároveň by postel neměla být přesně proti hale. Hlava nemůže být u okna a u stěny, kde vede potrubí. 

Pokud máte na stropě otočný ventilátor, tak ho nedávejte nad postel, protože točící se nože způsobují neklid a obavy. Co se týká poschoďových postelí, tak se podle feng šuej nedoporučují. Výjimka je jedině v případě, že děti tuto postel velmi chtějí, jsou zdravé a budou se v ní cítit pohodlně. 

U vstupu do dětského pokoje se na levé straně nachází zóna vědomostí – tady by proto měl být umístěný stůl na učení. Židlička by měla být zády k místnosti tak, aby dítě nevidělo na pokoj, hračky, které by ho mohly rušit od učení. V dětském pokoji by mělo být co nejméně elektroniky kvůli elektromagnetickým vlnám.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie psací stoly

Uspořádání dětského pokoje je na rozdíl od ostatních místností velmi odlišné. Feng šuej pro děti zajišťuje klid a harmonii. Také je feng šuej ideální využít na zmírnění různých dětských nálad a oplivnit jím chování. Udělejte dětem z jejich pokoje oázu klidu, kde vždy najdou svoje útočiště. 

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.Publikováno dne: 02.10.2018
Hodnocení článku:
(93.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Tapety do obývacího pokojeTapety do obývacího pokoje

Tapety do obývacího pokoje nyní zažívají comeback, odzvonilo jednobarevným stěnám a vy se s pomocí naší stránky, můžete rozhodnout, jaký styl si zvolíte.

Dekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatikDekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatik

Zahrada nemusí sloužit pouze k práci a pěstování plodin. Vytvořte si v té vaší nádhernou oázu klidu, kde si budete moci odpočinout. Ozdobit si ji můžete vkusnými dekoracemi, které jsou...

Jak zařídit trucovnu pro chlapa?Jak zařídit trucovnu pro chlapa?

Mít místnost v domě pro chlapa je vytouženým snem nejednoho muže. Jak by taková odpočinková místnost pro chlapa měla vypadat?