Jak zařídit domácí posilovnu levně a prakticky

Je to tady. Nyní je den, kdy jste se rozhodli, že vaše tělo je tím, co chcete vylepšit. Chcete najít ztracenou formu, shodit nějaké to kilo nebo nabrat hmotu a sílu. Avšak každodenní návštěvy posilovny vás určitým způsobem zatěžují, případně nemáte ideální dostupnost posilovny ve vašem okolí?

 Zařízení domácí posilovny

Právě domácí posilovna je možná nejvhodnějším řešením, které vás zbaví jakýchkoliv výmluv. Poradíme vám, jak si svoji domácí posilovnu vybavit tak, aby splnila váš účel a zároveň nezruinovala váš rozpočet.

Praktická výbava domácí posilovny

Výhody a (ne)výhody cvičení doma

Nikdo vás neomezuje, máte vlastní soukromí, jste sám sobě pánem, časem se vám investice vrátí a stejně tak můžete cvičit například s partnerem/partnerkou. Zbavíte se tak množství prvků, které by vás mohly odrazovat nebo brzdit. Někdo by tvrdil, že cvičení doma nemůže být nikdy tak účinné jako v posilovně. Stejné prostředí, ztráta motivace a absence pohledů, které vás ženou vpřed. Nesmysl!

Všechno je v hlavě a stejně, jako se nakopnete v posilovně se dokážete nakopnout i při cvičení doma. Samozřejmě, nechat si poradit od někoho, kdo cvičení rozumí, je moudré, přece jen technika je základem úspěchu, pokud chcete nějakého výsledku docílit. Pokud bychom tedy měli hledat nějaké nevýhody, chybu můžeme hledat jen v nás.

Krok za krokem

Pokud jste začátečník, určitě pro vás cvičení představuje výzvu. Tento pocit však musí vytrvat neustále. Krok za krokem kupředu je receptem na úspěch, respektive dosažení vlastních cílů. Se cvičením je na to třeba jít postupně. Začít cviky s vlastní váhou je nejlepším řešením, jak nabrat sílu a zjistit, zda se člověk dokáže překonat. Posilování je pro každého, a pokud se stane vaším koníčkem, stane se i součástí vašeho života.

Cvičení vlastní vahou doma

Na začátek vám doporučujeme začít s koupí:

  • podložky na cvičení
  • expander
  • hrazda na zárubeň
  • nebo i lehčí jednoruční činky

Toto vybavení vás dohromady může stát 1300 korun a už máte vytvořený základ.

Kde mám domácí posilovnu

Dispozice, kde se bude vaše domácí posilovna nacházet, je důležitá. Od toho se totiž odvíjejí možnosti, které při nákupu náčiní máte. Najděte si tedy vhodné místo. Ideální je suterén, volná místnost v bytě/domě nebo podkroví. Tyto prostory vám obvykle poskytnou mnoho možností, jak posilovnu vybavit.

Na druhé straně se však nic neděje, když bude vaše posilovna v ložnici, obýváku nebo na chodbě. Vyčleňte si však tolik místa, abyste dokázali zajistit základní vybavení jako lavička, kardio přístroj a místo pro činku se závažími. Pokud máte místa víc. potom myslete i na detaily, jakým je například zrcadlo. Budete se divit, ale občasný pohled do něj vás dokáže řádně nakopnout.

Cvičení v domácí posilovně

Vybavení dokupujte postupně

Když už víte, co je vaším cílem a máte určené místo, kde se bude vaše domácí posilovna nacházet, přichází na řadu investice. Investice do sebe samého. Je třeba začít s vybavením, které by mělo být samozřejmostí a zároveň vám nabídne skutečně širokou variabilitu pro realizaci vašich tréninků. Co tedy v posilovně nesmí chybět?

  • Polohovatelná lavička – není finančně nákladná, schopný kousek vás vyjde na přibližně 1200 – 2100 korun. Ideální je, když je lavička polohovatelná. Umožňuje vám to větší variabilitu cviků, které můžete provádět. 
  • Set s činkami – ideálně když jde o velkou činku a dvě jednoruční činky s rychloupínáním. V závislosti na tom, kolik chcete investovat, máte na výběr více variant. Buďto se zaměříte na betonové kotouče, které potěší svou cenou, ale možná odradí svou mohutností, nebo investujete do kovových závaží, která vás vyjdou přece jen o něco dráž. Velká tyč by měla zvládnout nosnost aspoň 50 kg. U jednoručních činek postačí nosnost do 15 kg.
  • Kardio přístroj – záleží na tom, co preferujete. Pokud je venku pěkně, beě nebo bicykl by měl být jasnou volbou. Pokud chcete mít kardio přístroj doma, určitě investujte do cyklotrenažeru, stacionárního bicyklu (rotoped) nebo steppera. Pokud máte místo a dostatečný rozpočet, ani běžecký pás není špatnou investicí.

Polohovatelná lavička a činky do domácí posilovny

V případě, že máte přece jen víc místa a chcete svůj trénink zkvalitnit a povýšit na vyšší úroveň, můžete přidat další vybavení. Nakupovat vybavení postupně se určitě vyplatí víc než utrácet peníze za permanentky v posilovnách.

  • Lavička na předkopávání/zakopávání – díky této lavičce zkvalitníte především trénink stehen a harmstringů. Všeobecně tedy dopřejete kvalitní trénink vašim nohám. Abyste ho zkompletovali, zakoupit si můžete i lýtkový stroj.
  • Víc závaží – cvičení s volnou váhou je pro rozvoj svalstva nejideálnější. Samozřejmě, posilovací věže také nejsou špatnou volbou, ale vězte, že správnou technikou víc odcvičíte, než se naučíte pracovat s činkami. A další věc, ušetříte určitě víc.

Kolik mě zařízení domácí posilovny bude stát?

Pochopitelně, náčiní, stroje a všeobecné vybavení má také svoje kvalitativní parametry. Výrobci se odlišují jak kvalitou, tak i cenou. Pro domácí účely však rozhodně nevrážejte do vybavení desetitisíce korun, opravdu to není nutné.

Praktická výbava domácí posilovny

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.Publikováno dne: 14.10.2018
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší florbalové hokejky: Jak vybrat velikost pro děti? Nejlepší florbalové hokejky: Jak vybrat velikost pro děti?

Florbal – pozemní hokej je u nás stále populárnější. Pokud ho chcete zkusit, zajistěte si potřebnou výstroj. Víte, jak vybrat florbalovou hokejku? Dozvíte se to v našem článku!

Nejlepší běžecké boty? Jak vybrat,  poradí recenze Nejlepší běžecké boty? Jak vybrat, poradí recenze

Začínáte běhat? Dbejte na výběr vhodné běžecké obuvi. V dnešním článku vám poradíme, na které základní faktory je třeba brát při koupi ohled. 

Jak vybrat nejlepší Penny board? Chcete originál, nebo levnější alternativu Jak vybrat nejlepší Penny board? Chcete originál, nebo levnější alternativu

Také vaše dítě touží po pennyboardu? Jsou lehké, dobře se ovládají, a proto se dají na nich jednoduše dělat různé triky.