Jak zařídit klec pro chov zajíce v bytě?

Pokud jste se rozhodli pro chov zajíce v bytě, je důležité, abyste těmto roztomilým zvířátkům dopřáli dostatočnou péči a velkou klec, v níž se budou cítit komfortně. Také neuškodí, když je sem tam z ní vypustíte a dopřejete jim trochu volného pobytu.

Klec pro domácího zajíce

V tomto případě je nutné postupovat velmi opatrně. Pojďme se tedy podívat na to, co chování králíka v domácnosti obnáší a na co se připravit.

Oblíbené klece pro zajíce

Králíci potřebují hlavně váš čas

Zajíce nebo králíci prošli slušným vývojem. Z polí a luk jsme je naučili na chov v klecích a postupně je přesouváme do našich bytů. Ačkoliv se to nezdá, dokážou si velmi rychle zvyknout na lidskou přítomnost – jsou přítulní a hraví. K tomu, aby byli přítulní a nebáli se, je nutná určitá péče.

Zajíce vnímáme spíše jako plachá zvířata, ale když se jim od útlého věku budete dostatečně věnovat – hrát si s nimi nebo je hladit, zvyknou si a později nebudete mít problém chytit je do rukou. Dokonce budou vaši přítomnost vyhledávat! Po prvních neúspěších se nevzdávejte, časem si na vás určitě zvyknou. 

Výhodou je, že králící nevydávají žádné zvuky, jsou milí a nenápadní. Nevýhodou může být to, že když se jim přes den dostatečně nevěnujete, tak ho prospí a v noci mohou být až příliš aktivní.

Čistota a časová náročnost

Pokud stále nejste přesvědčení o chovu zajíce doma, pomoci by mohla skutečnost, že zajíci jsou čistotní a při výběru správné podestýlky a pravidelném čištění dokážou vykonávat potřebu na jednom místě. Záchod se jim čistí přibližně jednou za den nebo jednou za dva dny. Záleží na tom, jak velký zajíc je. Když náhodou vykoná potřebu na jiné místo jako obvykle, znamená to, že je záchod špinavý a je nutné ho vyčistit.

Chování zajíce

Potěšit vás může fakt, že zajíci jako domácí mazlíčci nevyžadují takovou pozornost jako například psi. Pokud se mu budete věnovat odmalička, dokážete ho naučit základní povely – přijde si pro jídlo a pokud ho vypustíte z klece, tak se rád přijde i pomazlit. I přes to se mu však denně aspoň trochu věnujte – je dobré, když cítí vaši přítomnost, cítí se tak příjemněji.

V kleci se musí cítit jako doma

Jaká je vhodná klec pro zajíce do bytu? V první řadě musíte pochopit, že zvířátko svoji klícku vnímá jako domov a má k ní podobný vztah jako divocí zajíci ke své noře.

Klec pro králíky

Co se týká rozměrů, musí být dostatečně velká na to, aby si v ní zajíc mohl stoupnout na zadní. Rádi totiž zkoumají svoje okolí, a když stojí, mají pochopitelně lepší rozhled. Zároveň je důležité, aby v ní měl dostatek místa na spánek. Pokud zajíc většinu času pobíhá v bytě volně, postačí i menší klícka, kam se přijde najíst nebo vyspat.

Klícka nebo box?

Kromě klícky se na trhu setkáte také s boxy nebo akvárii pro zajíčky. Tato alternativa má svoje výhody, ale také nevýhody. Rozdíl proti klasické klícce spočívá v tom, že box má plastový nadstavec, ve kterém hůře proudí vzduch. Na druhé straně, okolí boxu je čistší, protože zajíc nevyhazuje podestýlku nebo potravu přes mříže. Klícka je lepší i z toho hlediska, že se v ní nezapaří jídlo.

Výbava klícky

Základem při chování zvířete je naplnit jeho primární potřeby – jídlo, pití a spánek. To následně podmiňuje konkrétní vybavení jeho klícky. Na spodek klícky se dává podstýlka - seno nebo sláma. Někdo využívá také dřevěné hobliny, ale u nich se častěji tvoří prach, který může zajíci škodit.

Klec pro zajíce do bytu

Když je podstýlka na místě, tak na řadu přicházejí misky, jesle na seno nebo napáječka. Misky by měly být těžké, aby je zajíc nepřevrátil. Můžete do nich dávat krmivo, ale také vodu, která se dá zároveň umístit i do napájedla, kde vydrží déle, protože zajíc ji nezašpiní ani nevyleje. Zajíci si také rádi pochutnají na vysušeném seně nebo čerstvé trávě, takže jsou potřebné jesle, kde jim ji budete dávat.

Nezapomínejte na to, že zajíc je hlodavec, a proto si pravidelně obrušuje svoje zoubky a drápy. Doporučujeme zavěsit do klícky pevnou kamennou kost nebo postačí dřevěná deska, kterou můžete pevně uložit po délce nebo šířce. Zajíc tyto předměty bude využívat právě na ohryzávání nebo škrábání.

Záchod a hygiena

Pokud je klícka zařízená, tak se musíme o ni pravidelně starat. Zajíc je poměrně rozumný a dokáže se naučit vykonávat potřebu na jednom místě, takže do rohu klícky můžete dát podestýlku určenou pro kočky, která je na záchod jako stvořená. Podestýlku v kleci je nutné vyměňovat, aby se v ní nerozmnožily škodlivé bakterie. Vyčistit je třeba také misky na potravu.

Strava pro domácí králíky

K hygieně a péči vám pomůže kartáč na česání, lopatka na výkaly, a když se se zajíčkem chcete procházet a nechcete, aby vám utekl, tak jsou dostupná i vodítka s postroji.

Volný pohyb zajíce v domě/bytě

Když je zajíc už nějaký čas v klícce zabydlený, je na vás zvyklý, tak ho můžete volně vypustit do bytu. Svoji klícku má označkovanou a díky dobrému čichu se do ní bez problémů vrátí. Dávejte si však pozor na to, že zajíci do všeho rádi hryžou, což by mohlo být dost nebezpečné, hlavně u elektrických kabelů. Pokud ho však budete mít pod kontrolou, tak by se nic zlého stát nemělo. Zajíci zároveň velmi rádi uvítají pobyt na volném prostranství.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.Publikováno dne: 30.05.2019
Hodnocení článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelněBojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelně

Když vybíráte vytápěcí systém do domu či bytu, možná vás napadlo, že s průtokovým ohřívačem byste mohli ušetřit nějaké to euro. Na rozdíl od bojleru totiž ohřívá vodu jen tehdy, když to...

Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak...

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.