Jak zařídit klec pro chov zajíce v bytě?

Pokud jste se rozhodli pro chov zajíce v bytě, je důležité, abyste těmto roztomilým zvířátkům dopřáli dostatočnou péči a velkou klec, v níž se budou cítit komfortně. Také neuškodí, když je sem tam z ní vypustíte a dopřejete jim trochu volného pobytu.

Klec pro domácího zajíce

V tomto případě je nutné postupovat velmi opatrně. Pojďme se tedy podívat na to, co chování králíka v domácnosti obnáší a na co se připravit.

Oblíbené klece pro zajíce

Králíci potřebují hlavně váš čas

Zajíce nebo králíci prošli slušným vývojem. Z polí a luk jsme je naučili na chov v klecích a postupně je přesouváme do našich bytů. Ačkoliv se to nezdá, dokážou si velmi rychle zvyknout na lidskou přítomnost – jsou přítulní a hraví. K tomu, aby byli přítulní a nebáli se, je nutná určitá péče.

Zajíce vnímáme spíše jako plachá zvířata, ale když se jim od útlého věku budete dostatečně věnovat – hrát si s nimi nebo je hladit, zvyknou si a později nebudete mít problém chytit je do rukou. Dokonce budou vaši přítomnost vyhledávat! Po prvních neúspěších se nevzdávejte, časem si na vás určitě zvyknou. 

Výhodou je, že králící nevydávají žádné zvuky, jsou milí a nenápadní. Nevýhodou může být to, že když se jim přes den dostatečně nevěnujete, tak ho prospí a v noci mohou být až příliš aktivní.

Čistota a časová náročnost

Pokud stále nejste přesvědčení o chovu zajíce doma, pomoci by mohla skutečnost, že zajíci jsou čistotní a při výběru správné podestýlky a pravidelném čištění dokážou vykonávat potřebu na jednom místě. Záchod se jim čistí přibližně jednou za den nebo jednou za dva dny. Záleží na tom, jak velký zajíc je. Když náhodou vykoná potřebu na jiné místo jako obvykle, znamená to, že je záchod špinavý a je nutné ho vyčistit.

Chování zajíce

Potěšit vás může fakt, že zajíci jako domácí mazlíčci nevyžadují takovou pozornost jako například psi. Pokud se mu budete věnovat odmalička, dokážete ho naučit základní povely – přijde si pro jídlo a pokud ho vypustíte z klece, tak se rád přijde i pomazlit. I přes to se mu však denně aspoň trochu věnujte – je dobré, když cítí vaši přítomnost, cítí se tak příjemněji.

V kleci se musí cítit jako doma

Jaká je vhodná klec pro zajíce do bytu? V první řadě musíte pochopit, že zvířátko svoji klícku vnímá jako domov a má k ní podobný vztah jako divocí zajíci ke své noře.

Klec pro králíky

Co se týká rozměrů, musí být dostatečně velká na to, aby si v ní zajíc mohl stoupnout na zadní. Rádi totiž zkoumají svoje okolí, a když stojí, mají pochopitelně lepší rozhled. Zároveň je důležité, aby v ní měl dostatek místa na spánek. Pokud zajíc většinu času pobíhá v bytě volně, postačí i menší klícka, kam se přijde najíst nebo vyspat.

Klícka nebo box?

Kromě klícky se na trhu setkáte také s boxy nebo akvárii pro zajíčky. Tato alternativa má svoje výhody, ale také nevýhody. Rozdíl proti klasické klícce spočívá v tom, že box má plastový nadstavec, ve kterém hůře proudí vzduch. Na druhé straně, okolí boxu je čistší, protože zajíc nevyhazuje podestýlku nebo potravu přes mříže. Klícka je lepší i z toho hlediska, že se v ní nezapaří jídlo.

Výbava klícky

Základem při chování zvířete je naplnit jeho primární potřeby – jídlo, pití a spánek. To následně podmiňuje konkrétní vybavení jeho klícky. Na spodek klícky se dává podstýlka - seno nebo sláma. Někdo využívá také dřevěné hobliny, ale u nich se častěji tvoří prach, který může zajíci škodit.

Klec pro zajíce do bytu

Když je podstýlka na místě, tak na řadu přicházejí misky, jesle na seno nebo napáječka. Misky by měly být těžké, aby je zajíc nepřevrátil. Můžete do nich dávat krmivo, ale také vodu, která se dá zároveň umístit i do napájedla, kde vydrží déle, protože zajíc ji nezašpiní ani nevyleje. Zajíci si také rádi pochutnají na vysušeném seně nebo čerstvé trávě, takže jsou potřebné jesle, kde jim ji budete dávat.

Nezapomínejte na to, že zajíc je hlodavec, a proto si pravidelně obrušuje svoje zoubky a drápy. Doporučujeme zavěsit do klícky pevnou kamennou kost nebo postačí dřevěná deska, kterou můžete pevně uložit po délce nebo šířce. Zajíc tyto předměty bude využívat právě na ohryzávání nebo škrábání.

Záchod a hygiena

Pokud je klícka zařízená, tak se musíme o ni pravidelně starat. Zajíc je poměrně rozumný a dokáže se naučit vykonávat potřebu na jednom místě, takže do rohu klícky můžete dát podestýlku určenou pro kočky, která je na záchod jako stvořená. Podestýlku v kleci je nutné vyměňovat, aby se v ní nerozmnožily škodlivé bakterie. Vyčistit je třeba také misky na potravu.

Strava pro domácí králíky

K hygieně a péči vám pomůže kartáč na česání, lopatka na výkaly, a když se se zajíčkem chcete procházet a nechcete, aby vám utekl, tak jsou dostupná i vodítka s postroji.

Volný pohyb zajíce v domě/bytě

Když je zajíc už nějaký čas v klícce zabydlený, je na vás zvyklý, tak ho můžete volně vypustit do bytu. Svoji klícku má označkovanou a díky dobrému čichu se do ní bez problémů vrátí. Dávejte si však pozor na to, že zajíci do všeho rádi hryžou, což by mohlo být dost nebezpečné, hlavně u elektrických kabelů. Pokud ho však budete mít pod kontrolou, tak by se nic zlého stát nemělo. Zajíci zároveň velmi rádi uvítají pobyt na volném prostranství.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.Publikováno dne: 30.05.2019
Hodnocení článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní? Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní?

Abyste měli z lyžování co nejlepší zážitek, měli byste se o lyže pravidelně starat. V opačném případě se mohou zhoršit jejich jízdní vlastnosti i o více než polovinu.

Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla

Zamrzlé sklo na autě, zamrzlé dveře či odešlá baterka jsou během mrazivých zim každodenní starostí lidí s autem bez garáže. Poradíme vám, jak přežít rozmrazování oken bez stresu.

Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4? Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4?

Sněhové řetězy na auto sice nefigurují na seznamu povinné výbavy vozidla, ale na zasněžených a zledovatělých vozovkách jsou bezkonkurenčním pomocníkem. Poradíme vám jak si je vybrat!