Jak zařídit pokoj pro novorozence

Záplava radostného očekávání z nového potomka musí jít ruku v ruce s racionálním přístupem k zařízení jeho prvního dětského pokoje. Dítě totiž vyžaduje nejen dostatek péče, ale také pečlivě zařízený interiér.

Zařízení pokoje pro novorozence

První postýlka

Dětský pokoj pro batole, to často znamená najít dostatečně velký prostor u manželské postele. Důvod? Novorozenec potřebuje jíst přibližně každé tři hodiny. A žádná maminka dítě v prvních týdnech neodsune za zavřené dveře jiného pokoje. Proto je s tím třeba počítat a vytvořit prostor aspoň na postýlku 120 x 60 centimetrů, což je nejčastější model pro nově narozené dítě, které se bez problémů podaří vtěsnat i do ložnice. To je totiž první novorozenecký pokoj každého dítěte.

Jak vybrat správnou dětskou postýlku?

Novorozenec spává průměrně více než 16 hodin, proto je kvalita postele rozhodujícím faktorem pro jeho vývin. Pokud jste zvolili menší rozměr, tak to bude postýlka maximálně do tří let dítěte. Oblíbenější je proto rozměr 140 x 70 s možností rozložení na pohovku a poslouží tak dítěti později v samostatném pokoji až do osmi roků.

Zohlednit je potřebné i výšku dna. Dítě není lehké a nejedné mamince při zvedáaní vyskočí plotýnka a trpí bolestmi páteře. Výše položené dno se hodí u menších dětí a s růstem ho snižujete. Pozor na ohrádku, měla by být pevná. Stahovací bok je riziko. Dítěti se může podařit ho odemknout a může se zranit. Nejideálnější materiál je tvrdé dubové nebo javorové dřevo. Dětský nábytek pro novorozence by měl být z přírodních materiálů ošetřených zdravotně neškodným nátěrem.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie postýlky

Správná matrace

K postýlce je nutností matrace, pro novorozence je vhodnější tvrdší. Je třeba však pamatovat na to, že dítě je lehké a není třeba volit nejvyšší tuhost. Důležité je, aby se dítě do matrace neponořovalo. To by mohlo způsobovat přehřívání částí těla, protože dítě nemá vyvinutou termoregulaci, případně dušení při ležení na břichu. Pevnější matrace je také oporou pro páteř. Ideálním materiálem je kokosové vlákno, které přirozeně brání i množení roztočů.

Přebalovací pult a jeho možnosti

Dětský nábytek pro novorozence, to není jen postel. Přebalování se stane životní rutinou. Tady je potřebné zvážit prostorové možnosti, cenu i využití. Můžete volit přebalovací pult připevněný k posteli, samostatně stojící, nebo jen podložku.

Přebalovací pult s úložným prostorem

Běžná postýlka pro dítě začíná na ceně přibližně 60 eur. Přibližně od této ceny startuje také vysoký přebalovací pult s komodou. Ta slouží také jako úschova věcí. Pokud máte kombinaci postýlky s pultem, počítejte se sumou nad 300 eur. Přebalovací pult má však háček. Některé děti na něm neumí ležet a jak rostou, stává se přebalování nepohodlné, nebezpečné a maminky rezignují. Přebalují na gauči, posteli nebo na zemi na podložce od 20 eur, která se dá využívat i při cestování.

Pokud tedy z vašeho života vyškrtnete přebalovací pultík, pořiďte si aspoň dětskou postýlku se zásuvkou. Ceny se pohybují od 150 eur a budete mít všechno potřebné po ruce.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie přebalovací pulty

Dítěti dopřejte jemné barvy

Ložnici kvůli dítěti nebudete malovat, ale s přibývajícími roky budete řešit otázku, jak vymalovat pokoj pro děťátko. Platí zde, že se žádají přirozeně veselejší barvy a pastelové tóny. Není třeba to však s barevností přehánět, mohla by dítě rušit při usínání.

Modrý dětský pokoj

Je vhodnější volit jemné přechody než příliš velké kontrasty. Agresivní vzory a výrazné, zářivé barvy však nejsou paletou, kterou by se měl vyznačovat dětský pokoj pro miminko. Všeobecně je vhodné volit teplé barvy. Pokrokoví rodiče už vynechali i definování barvy podle pohlaví. Nejkrásnější pokoj pro batole má jemný odstín zelené, modré, žluté i růžové.

Hlavně bezpečně

Dětský pokoj pro batole musí být hlavně bezpečný. Základem je, aby samotná matrace v postýlce držela maximálně pevně a do mezery mezi rámem dítě nestrčilo prsty. V dosahu dítěte nesmí být těžké a nebezpečné předměty a také je třeba dát pozor na ostré hrany a rohy i na nábytku.

Opatřete si plastové chrániče nábytkových rohů. Všechny elektrické zásuvky by měly mít chrániče. To platí nejen v pokoji, ale v celém bytě. Zkontrolujte také, zda není někde na kabelech porušená izolace. Je třeba myslet na to, když se dítě poprvé dostane z postýlky, bezpečí je mnohem důležitější než cokoliv jiného. Nezapomeňte na koberec, je to vhodný teplý podklad na lezení, a pokud zvolíte i atraktivní hravý povrch, našli jste způsob, jak zařídit první dětský pokoj atraktivně a hravě.

Dítě pod dohledem

Vybavení dětského pokoje pro batolata je dnes možné obohatit i o IP kamery. Základní modely si koupíte od 100 eur a výhodou je denní i noční pozorování. Pokud jste například v kuchyni nebo v obýváku, vždy na mobilu, tabletu nebo obrazovce počítače vidíte, co se právě děje v postýlce. Moderní kamery dokážou přenášet i zvuk. Tak snadno rozeznáte, zda dítě pláče nebo jen zapředlo.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie koberce

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.Publikováno dne: 01.07.2018
Hodnocení článku:
(93%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak levně zařídit byt nebo dům? Praktické tipy i pro malý bytJak levně zařídit byt nebo dům? Praktické tipy i pro malý byt

Byt si můžete zařídit či zútulnit i bez toho, abyste investovali tisíce korun. Nabízíme vám pár tipů a triků, jak levně zařídit svůj příbytek.

Jak vybrat moderní obraz na stěnu, nad sedačku v obýváku, do ložnice či dětského pokoje?Jak vybrat moderní obraz na stěnu, nad sedačku v obýváku, do ložnice či dětského pokoje?

Obraz oživí každou místnost v domácnosti. V obýváku nebo pracovně je obraz samozřejmostí, vyhýbat se mu však nemusíte ani v kuchyni či ložnici.

Jak vybrat osvětlení do každé místnosti? Bodová světla jsou stále populární.Jak vybrat osvětlení do každé místnosti? Bodová světla jsou stále populární.

Věděli jste, že do každé místnosti se hodí jiný typ osvětlení? Podívejte se, podle čeho si v jednotlivých místnostech osvětlení vybírat.