Zařízení terária pro hada je levné – chov hada pro začátečníky

Hadi. Slizká nechutná stvoření, která koušou a jsou jedovatá. Případně některá škrtí. Je to však skutečně pravda? Pro mnohé lidi jsou hadi odporní, pro jiné jsou to fascinující stvoření, z nichž se stali jejich domácí miláčci.

Terárium pro hada

Možná i vás při detailním pohledu zaujmou natolik, že je budete chtít poznávat blíže a začnete se zabývat jejich chovem. Přinášíme stručný návod na zařízení terária pro hada.

Praktická terária pro plazy

Proč chovat hada

Přes mnohé předsudky si hadi získávají u chovatelů stále vyšší popularitu. Mnohé druhy jsou překrásně zfarvené, jsou příjemné na dotyk, nezapáchají a nevyžadují přílišnou péči. Pro hady je typická především rozvážnost a klidná povaha, jsou to samotářští živočichové, kteří na rozdíl od psů nebo koček nevyžadují neustálou pozornost. Také na rozdíl od nich nemají srst, což je dobrá zpráva pro alergiky. Délka života nejčastěji chovaných druhů může být až 30 roků (pyton královský). Rozhodnutí chovat hada je tedy dlouholetý závazek, ke ktorému je nutné přistoupit s plnou zodpovědností.

Typy terárií

Základním prostředím pro chov hada je terárium. Jde o prosklenou nádobu, podobnou akváriu, akorát nemusí být vodotěsná. Slouží k vytvoření ideálních podmínek pro chov konkrétního druhu hada.

 • Pouštní terárium – Je to suché terárium, jehož prostředí tvoří písek, suché větve a rostliny v něm najdete maximálně ve formě sukulentů, případně vůbec. Dobře se v něm cítí kromě některých druhů hadů také gekoni, agamy a stepní želvy.
 • Tropické terárium – Charakteristická je pro něj stálá vlhkost, kterou je nutné udržovat. Podkladem může být rašelina, kokosové vlákno nebo kůra. Osazuje se živými rostlinami jako mechy, kapradiny, bromelie apod. Svůj domov v něm mohou najít mnohé druhy hadů, žab, ještěrů a bezobratlých.
 • Paludárium – Kombinace tropického terária s malým jezírkem, v němž můžete chovat také nenáročné druhy ryb. Hodí se pro hady či ještěry, kteří se dobře cítí v blízkosti vody.

Parametry a vybavení terária pro hada

  • Rozměry terária – Závisí, samozřejmě, na velikosti chovaného hada. Např. užovce červené, resp. jejich páru postačí terárium s rozměry 80 – 100 × 40 × 40 cm, pár pytonů královských potřebuje 100 × 50 × 50 cm, u větších hadů nebo více kusech sáhněte po větším teráriu.
  • Terén a dekorace – Hadi se rádi schovávají a vyhledávají klidná místa. Aby se u vás ten váš cítil dobře, nezapomeňte mu vytvořit kousek soukromí. Také se rádi plazí po stěnách, je proto dobré vybrat aspoň jednu stěnu, která má reliéfní povrch. Zároveň je třeba dbát na to, aby byla vrchní část terária zavřená – dostat se ven přes otevřený kryt nepředstavuje pro hada nejmenší problém.
  • Osvětlení terária – Každý typ terária potřebuje dva druhy osvětlení – pokud nechováte noční tvory, prvním typem je denní bílé světlo se zložkou UVB záření. Druhý typ osvětlení je výhřevná žárovka, která je dobrým zdrojem tepla. Čím vyšší je terárium, tím silnější světla potřebujete. Nezapomínejte ani na speciální kryt, který zabrání popálení zvířete o zdroj světla a tepla.

Terárium pro hada

  • Vytápění terária – Teplota v teráriích by neměla klesat pod 28 °C a nemě by chybět ani lokální zdroj vytápění, pod kterým je teplota 40 °C (už vzpomínaná žárovka). Ve specializovaných prodejnách však můžete narazit také na tzv. vytápěcí kameny, které má rád např. pyton královský. V teráriu by měly být vytvořené různé tepelné oblasti, aby se had v případě potřeby mohl přesunout i do chladnější části.
  • Denní a noční režim – Hadům je vhodné nastavit střídání dne a noci. S tím vám pomohou časové spínací hodiny, ke kterým můžete připojit osvětlení, vytápění nebo automatické rosení. Kromě toho vám ušetří i značnou část energií, když nepotřebné vybavení terária nebude neustále zapnuté.
  • Větrání terária – V teráriu byste měli zajistit dostatečnou přirozenou cirkulaci vzduchu. V nevětraném teráriu se mohou množit bakterie a plísně. Toto je hlavní důvod, pro který byste neměli používat na stavbu terária vodotěsné akvárium bez dalších úprav. V teráriu by však neměl být průvan, resp. proudění vzduchu. Většina modelů, které jsou na pultech prodejen chovatelských potřeb, je vybavených větracími otvory ve vrchní části.
  • Rostliny – Mezi teráristy jsou oblíbené např. druhy do sušších terárií jako Epipremum, Crassula, Peperomia či Tillandsia. Do tropických terárií se hodí rostliny Dracena, Nephrolepis, Chlorophytum, Tradescantia a Antúria. Rostliny hlavně nesmějí být jedovaté.
  • Sledování parametrů – Nezapomínejte vybavit terárium teploměrem a vlhkoměrem, abyste mohli sledovat a případně korigovat tyto parametry pro maximální pohodlí vašeho miláčka.

Nejoblíbenější druhy hadů a podmínky na jejich chov

Užovka červená

Latinsky Elaphe Guttata – má klidnou povahu a nevyžaduje náročné podmínky, je proto nejčastěji chovaným druhem hada v zajetí. Není jedovatá, ráda však využívá každou možnost úniku z terária. Dožívá se věku 12–15 roků a v dospělosti dorůstá do velikosti 150–180 cm. Terárium pru užovku červenou by mělo mít velikost 50 × 40 × 40 cm a denní teplotu cca 25 °C, která by v noci neměla klesnout pod 20 °C. Do terária je dobré jí umístit nějaký větší kámen, aby se měla kde schovat a určitě ocení i bazének na máčení. Jednou za týden je nutné terárium pořádně zvlhčit buď rozprašovačem, nebo pomocí misky s vodou umístěné pod lampou. Vhodnou stravou je 1 kus myši 2 až 3krát měsíčně, pro mláďata jsou vhodná myší mláďata 3 až 4krát měsíčně. Tři dny po krmení potřebuje klid na trávení potravy.

Pyton královský

Pyton je kratší než užovka, ale má hrubší a silnější tělo. Latinský název je Python regius a dorůstá do délky 80–120 cm. Dobrá zpráva je, že není jedovatý a nekouše.

Had

Terárium pro pytona královského musí mít rozměry aspoň 80 × 50 × 50 cm a teplotu 25–31 °C, na noc 22 °C. Chovat pytona královského je však dlouholetý závazek, neboť se v zajetí dožívá úctyhodného věku až 30 roků. Hlavně si ho nespleťte s pytonem tmavým, který vám může dorůst do délky až 6 metrů.

Hroznýš královský

Latinsky Boa constrictor – má typickou trojúholníkovou hlavu a silné tělo. Také není jedovatý. V dospělosti dorůstá do délky 250–300 cm, takže jde o náročnějšího hada. Dobře se cítí v teráriu s rozměry aspoň 160 × 90 × 90 cm, denní teplotou cca 28 °C a noční na úrovni 22 °C. Rád se věší na větev a vhod mu přijdeč i bazének na máčení, kde může ležet i několik dní. V dospělosti sežere myši, potkany, morčata, ale také králíky a kuřata.

Korálovky

V latině se jim říká Lampropeltis. Nejsou jedovaté a jsou to suchomilné a noční tvorové. Přes den se rády schovají ať už pod kameny, nebo do písku. Protože mají rády sucho, nepotřebují ani bazének s vodou. V dospělosti dorůstají jen do velikosti cca 100 cm, a tak jim stačí terárium s velikostí cca 80 × 45 × 45 cm. Dobře se cítí při denní teplotě 25–30 °C s nočním poklesem na úroveň pokojové teploty. Živí se hlodavci, ale není jim cizí ani kanibalismus, proto se nedoporučuje je chovat v párech nebo ve skupinách.

Péče o terárium

Zařízením terária péče o něj nekončí. Jsou činnosti, které byste měli provádět na denní bázi, jako např. kontrola dostatku pitné vody, teploty a vlhkosti, funkčnosti osvětlení a vyhřívání a čistoty substrátu.

Podklad do terária pro hada

Kontrolujte, zda je terárium dobře uzavřené, také byste měli vizuálně zkontrolovat, zda had nemá parazity a zda dobře svléká kůži. Jednou týdně je nutné vydezinfikovat nádobu na vodu a vyčistit větve, skály a jiné předměty v teráriu. Pokud používáte jako substrát staré noviny, vyměňte je také – substrát jiného druhu postačí vyměnit jednou měsíčně.

Nezapomínejte zejména na fakt, že přestože se s hadem nemůžete pomazlit jako se psem nebo s kočkou a nevyžaduje neustálou pozornost, je to stále živý tvor a zaslouží si důstojné podmínky pro život. Snažte se proto, aby se u vás cítil čistě, bezpečně a pohodlně.

Praktická terária pro plazy


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.Publikováno dne: 25.05.2019
Hodnocení článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nechat či nenechat spát psa ve svojí posteli? Prozradíme vám plusy i mínusy Nechat či nenechat spát psa ve svojí posteli? Prozradíme vám plusy i mínusy

Pejskaři často řeší otázku, zda pustit psa do postele, nebo ne? Odpověď není jednoznačná, v článku se však dozvíte všechna pro a proti. 

Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů? Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů?

Pokud milujete psy, avšak bydlíte v malém bytě, nemusíte se obávat. Některá plemena jsou do bytu vysloveně vhodná. Která to jsou, se dozvíte v článku.

Jaký žebříkový radiátor do koupelny? Nejoblíbenější jsou elektrické Jaký žebříkový radiátor do koupelny? Nejoblíbenější jsou elektrické

Při koupi žebříkového radiátoru do koupelny máte více možností. Na co se při výběru zaměřit a která varianta bude nejlepší právě pro vás, se dozvíte ve článku.