Zařízení terária pro hada je levné – chov hada pro začátečníky

Hadi. Slizká nechutná stvoření, která koušou a jsou jedovatá. Případně některá škrtí. Je to však skutečně pravda? Pro mnohé lidi jsou hadi odporní, pro jiné jsou to fascinující stvoření, z nichž se stali jejich domácí miláčci.

Terárium pro hada

Možná i vás při detailním pohledu zaujmou natolik, že je budete chtít poznávat blíže a začnete se zabývat jejich chovem. Přinášíme stručný návod na zařízení terária pro hada.

Praktická terária pro plazy

Proč chovat hada

Přes mnohé předsudky si hadi získávají u chovatelů stále vyšší popularitu. Mnohé druhy jsou překrásně zfarvené, jsou příjemné na dotyk, nezapáchají a nevyžadují přílišnou péči. Pro hady je typická především rozvážnost a klidná povaha, jsou to samotářští živočichové, kteří na rozdíl od psů nebo koček nevyžadují neustálou pozornost. Také na rozdíl od nich nemají srst, což je dobrá zpráva pro alergiky. Délka života nejčastěji chovaných druhů může být až 30 roků (pyton královský). Rozhodnutí chovat hada je tedy dlouholetý závazek, ke ktorému je nutné přistoupit s plnou zodpovědností.

Typy terárií

Základním prostředím pro chov hada je terárium. Jde o prosklenou nádobu, podobnou akváriu, akorát nemusí být vodotěsná. Slouží k vytvoření ideálních podmínek pro chov konkrétního druhu hada.

 • Pouštní terárium – Je to suché terárium, jehož prostředí tvoří písek, suché větve a rostliny v něm najdete maximálně ve formě sukulentů, případně vůbec. Dobře se v něm cítí kromě některých druhů hadů také gekoni, agamy a stepní želvy.
 • Tropické terárium – Charakteristická je pro něj stálá vlhkost, kterou je nutné udržovat. Podkladem může být rašelina, kokosové vlákno nebo kůra. Osazuje se živými rostlinami jako mechy, kapradiny, bromelie apod. Svůj domov v něm mohou najít mnohé druhy hadů, žab, ještěrů a bezobratlých.
 • Paludárium – Kombinace tropického terária s malým jezírkem, v němž můžete chovat také nenáročné druhy ryb. Hodí se pro hady či ještěry, kteří se dobře cítí v blízkosti vody.

Parametry a vybavení terária pro hada

  • Rozměry terária – Závisí, samozřejmě, na velikosti chovaného hada. Např. užovce červené, resp. jejich páru postačí terárium s rozměry 80 – 100 × 40 × 40 cm, pár pytonů královských potřebuje 100 × 50 × 50 cm, u větších hadů nebo více kusech sáhněte po větším teráriu.
  • Terén a dekorace – Hadi se rádi schovávají a vyhledávají klidná místa. Aby se u vás ten váš cítil dobře, nezapomeňte mu vytvořit kousek soukromí. Také se rádi plazí po stěnách, je proto dobré vybrat aspoň jednu stěnu, která má reliéfní povrch. Zároveň je třeba dbát na to, aby byla vrchní část terária zavřená – dostat se ven přes otevřený kryt nepředstavuje pro hada nejmenší problém.
  • Osvětlení terária – Každý typ terária potřebuje dva druhy osvětlení – pokud nechováte noční tvory, prvním typem je denní bílé světlo se zložkou UVB záření. Druhý typ osvětlení je výhřevná žárovka, která je dobrým zdrojem tepla. Čím vyšší je terárium, tím silnější světla potřebujete. Nezapomínejte ani na speciální kryt, který zabrání popálení zvířete o zdroj světla a tepla.

Terárium pro hada

  • Vytápění terária – Teplota v teráriích by neměla klesat pod 28 °C a nemě by chybět ani lokální zdroj vytápění, pod kterým je teplota 40 °C (už vzpomínaná žárovka). Ve specializovaných prodejnách však můžete narazit také na tzv. vytápěcí kameny, které má rád např. pyton královský. V teráriu by měly být vytvořené různé tepelné oblasti, aby se had v případě potřeby mohl přesunout i do chladnější části.
  • Denní a noční režim – Hadům je vhodné nastavit střídání dne a noci. S tím vám pomohou časové spínací hodiny, ke kterým můžete připojit osvětlení, vytápění nebo automatické rosení. Kromě toho vám ušetří i značnou část energií, když nepotřebné vybavení terária nebude neustále zapnuté.
  • Větrání terária – V teráriu byste měli zajistit dostatečnou přirozenou cirkulaci vzduchu. V nevětraném teráriu se mohou množit bakterie a plísně. Toto je hlavní důvod, pro který byste neměli používat na stavbu terária vodotěsné akvárium bez dalších úprav. V teráriu by však neměl být průvan, resp. proudění vzduchu. Většina modelů, které jsou na pultech prodejen chovatelských potřeb, je vybavených větracími otvory ve vrchní části.
  • Rostliny – Mezi teráristy jsou oblíbené např. druhy do sušších terárií jako Epipremum, Crassula, Peperomia či Tillandsia. Do tropických terárií se hodí rostliny Dracena, Nephrolepis, Chlorophytum, Tradescantia a Antúria. Rostliny hlavně nesmějí být jedovaté.
  • Sledování parametrů – Nezapomínejte vybavit terárium teploměrem a vlhkoměrem, abyste mohli sledovat a případně korigovat tyto parametry pro maximální pohodlí vašeho miláčka.

Nejoblíbenější druhy hadů a podmínky na jejich chov

Užovka červená

Latinsky Elaphe Guttata – má klidnou povahu a nevyžaduje náročné podmínky, je proto nejčastěji chovaným druhem hada v zajetí. Není jedovatá, ráda však využívá každou možnost úniku z terária. Dožívá se věku 12–15 roků a v dospělosti dorůstá do velikosti 150–180 cm. Terárium pru užovku červenou by mělo mít velikost 50 × 40 × 40 cm a denní teplotu cca 25 °C, která by v noci neměla klesnout pod 20 °C. Do terária je dobré jí umístit nějaký větší kámen, aby se měla kde schovat a určitě ocení i bazének na máčení. Jednou za týden je nutné terárium pořádně zvlhčit buď rozprašovačem, nebo pomocí misky s vodou umístěné pod lampou. Vhodnou stravou je 1 kus myši 2 až 3krát měsíčně, pro mláďata jsou vhodná myší mláďata 3 až 4krát měsíčně. Tři dny po krmení potřebuje klid na trávení potravy.

Pyton královský

Pyton je kratší než užovka, ale má hrubší a silnější tělo. Latinský název je Python regius a dorůstá do délky 80–120 cm. Dobrá zpráva je, že není jedovatý a nekouše.

Had

Terárium pro pytona královského musí mít rozměry aspoň 80 × 50 × 50 cm a teplotu 25–31 °C, na noc 22 °C. Chovat pytona královského je však dlouholetý závazek, neboť se v zajetí dožívá úctyhodného věku až 30 roků. Hlavně si ho nespleťte s pytonem tmavým, který vám může dorůst do délky až 6 metrů.

Hroznýš královský

Latinsky Boa constrictor – má typickou trojúholníkovou hlavu a silné tělo. Také není jedovatý. V dospělosti dorůstá do délky 250–300 cm, takže jde o náročnějšího hada. Dobře se cítí v teráriu s rozměry aspoň 160 × 90 × 90 cm, denní teplotou cca 28 °C a noční na úrovni 22 °C. Rád se věší na větev a vhod mu přijdeč i bazének na máčení, kde může ležet i několik dní. V dospělosti sežere myši, potkany, morčata, ale také králíky a kuřata.

Korálovky

V latině se jim říká Lampropeltis. Nejsou jedovaté a jsou to suchomilné a noční tvorové. Přes den se rády schovají ať už pod kameny, nebo do písku. Protože mají rády sucho, nepotřebují ani bazének s vodou. V dospělosti dorůstají jen do velikosti cca 100 cm, a tak jim stačí terárium s velikostí cca 80 × 45 × 45 cm. Dobře se cítí při denní teplotě 25–30 °C s nočním poklesem na úroveň pokojové teploty. Živí se hlodavci, ale není jim cizí ani kanibalismus, proto se nedoporučuje je chovat v párech nebo ve skupinách.

Péče o terárium

Zařízením terária péče o něj nekončí. Jsou činnosti, které byste měli provádět na denní bázi, jako např. kontrola dostatku pitné vody, teploty a vlhkosti, funkčnosti osvětlení a vyhřívání a čistoty substrátu.

Podklad do terária pro hada

Kontrolujte, zda je terárium dobře uzavřené, také byste měli vizuálně zkontrolovat, zda had nemá parazity a zda dobře svléká kůži. Jednou týdně je nutné vydezinfikovat nádobu na vodu a vyčistit větve, skály a jiné předměty v teráriu. Pokud používáte jako substrát staré noviny, vyměňte je také – substrát jiného druhu postačí vyměnit jednou měsíčně.

Nezapomínejte zejména na fakt, že přestože se s hadem nemůžete pomazlit jako se psem nebo s kočkou a nevyžaduje neustálou pozornost, je to stále živý tvor a zaslouží si důstojné podmínky pro život. Snažte se proto, aby se u vás cítil čistě, bezpečně a pohodlně.

Praktická terária pro plazy


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.Publikováno dne: 25.05.2019
Hodnocení článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vyndat spirálu z pračky? 5 tipů, které vám s tím pomohouJak vyndat spirálu z pračky? 5 tipů, které vám s tím pomohou

Ohřívací těleso pračky je často příčinou vypovězení služby celé pračky. Dobrou zprávou je, že spirála se dá vyměnit a vy nemusíte kupovat novou pračku.

Jak správně prát v automatické pračceJak správně prát v automatické pračce

Jen zapnout a jít nestačí. Automatickou pračku je nutné poznat lépe. To, jak budou věci po vyprání vypadat, totiž ovlivňuje více faktorů. Poradíme vám, jak prát správně.

Jak brousit nože? Ocílkou, bruskou či brusným kamenem?Jak brousit nože? Ocílkou, bruskou či brusným kamenem?

Při obnově ostří nožů byste měli rozlišovat mezi ostřením a broušením. Při ostření jde totiž o obnovu ostří nože, které se každodenním používáním opotřebovává. Jak a čím si nůž nabrousit?