Jak zařídit terárium pro suchozemskou želvu?

Začátky chovu želvy bývají pro mnohé chovatele poměrně náročné. Ačkoliv se to nezdá, želva patří mezi náročná zvířátka, péče o ni má svoje specifika jako u každého domácího miláčka. Nejdůležitější je dobře sa na chov připravit.

Želvy v teráriu

Všechno začíná umístěním želvy do terária. Koupíte ho v běžných chovatelských potřebách, tam to však všechno teprve začíná. Jak ho zařídit a co v teráriu nesmí chybět? Dočtete se dál.

Povinná výbava pro začátečníky

Koupě suchozemské želvy

Suchozemské želvy patří mezi plazy. Na první pohled plaz rozhodně nevzbuzuje dojem domácího miláčka. Překvapí vás však fakt, že želva si dokáže na člověka vytvořit určitý druh vazby, který trvá desítky roků

Při koupi želvy natrefíte na různé druhy. Každý má svoje specifické znaky, které ho vystihují. Odlišují se především přirozeným prostředím, v němž žijí, a následně také vizuálními znaky. A jaké želvy můžete chovat doma?

    • Želva nazelenalá – jde o nejčastěji chovanou želvu v domácím prostředí. Pochází z jihu Evropy a na chov je poměrně nenáročná. Dosahuje délky maximálně 25 cm.
    • Želva stepní – Čína, Malá Asie nebo také Rusko. Tady je původ želvy stepní. Dospělé želvy dorůstají do délky 20 cm. Patří mezi poměrně aktivní želvy.
    • Želva žlotohnědá – vyskytuje se na Blízkém východě, v jihovýchodní Evropě a má ráda teploty nad 30 °C. Dorůstá do délky maximálně 18 cm.
    • Želva leopardí – na první pohled jeden z nejkrásnějších pancířů díky struktuře a zbarvení. Je však poměrně náročná na chov. Je zvyklá na vyšší teploty a v dospělosti dorůstá do délky až 50 cm.
    • Želva uhlířská – pochází z Jižní Ameriky a na hlavě má typické červené zbarvení. Opět vyžaduje větší péči. Hlavně vyšší vlhkost prostředí (kolem 80 %). Dosahuje délky 45 cm.

Existuje ještě několik druhů jako želva škárová nebo želva hvězdicová. Při výběru se vždy musíte poradit s odborníkem, který vám vysvětlí, jak se o dané stvoření starat.

Terárium pro želvy

První, co si před zařizováním terária musíme uvědomit, je fakt, že nejdete zařizovat interiérový doplněk. Cílem zařizování terária je vytvoření ideálních a co nejvíc přirozených podmínek pro želvu.

Terárium pro suchozemské želvy

Základními kritérii jsou materiály terária, substrát, osvětlení a následně se zaměříme na detaily, ale podstatné detaily. Postupně si tedy projdeme, jak vytvořit co nejidentičtější podmínky pro chov želv u vás doma.

Rozměry terária

Terárium pro suchozemskou želvu nemá žádným způsobem standardizované rozměry. Chovat totiž můžete také 2 nebo 3 jedince v jednom teráriu. A právě proto je nutné si určit nějaký základ, resp. prostor, který želva potřebuje. Minimální rozměr terária by měl být 100 cm x 100 cm x 50 cm (DxŠxV). Záleží však také na druhu želvy. Ty, které dorůstají nad délku 30 a víc centimetrů, by určitě potřebovaly prostoru víc, 150 cm x 110 cm x 100 cm (DxŠxV) by mělo být minimum. Počítat musíte ještě s tím, že do akvária přibudou různé doplňky a prostor se tak bude operativně měnit a zmenšovat. Výbava pro suchozemskou želvu zde tedy rozhodně nekončí. 

Želva ve výběhu

Materiál terária je nejčastěji kombinací skla, plastu a plechu. Želva musí mít v teráriu řádnou cirkulaci vzduchu. Kromě toho, že horní část by měla být odvětrávaná, jedna z bočních stěn by měla mít sítka pro lepší cirkulaci vzduchu. Terárium umístěte na slunné místo, ne přímé slunce. Ačkoliv sluneční paprsky mají želvy rády, přímé slunce snesou jen několik hodin denně. Také nezapomeňte na místa, kde se želva bude moci ukrýt. Terárium by mělo být na stabilním místě, ideálně na dřevěném či kovovém stolku.

Substrát

V tomto případě se neřiďte řešeními od „babičky," jak se říká internetovým odborníkům/odbornicím. Substrát pro želvy je velmi důležitým prvkem. Některé želvy se pohybují po písku, v trávě, jiné zase po hlíně nebo suchých listech. Pochopitelně se to odvíjí od prostředí, ve kterém jejich druh žije. Noviny, kobereček, štěrk nebo menší kameny jsou absolutně nevhodným druhem podkladu do terária. Stejně tak piliny, seno či sláma. Ty jsou příliš prašné a želvě budete pouze ubližovat.

Sláma v teráriu pro želvu

Použijte písek a ještě lépe písek smísený se zeminou v poměru 1:1. Substrát spolu s pískem udržuje vlhkost a navíc želva dokáže v tomto substrátu hrabat, či se dokonce zahrabat. Tento druh podkladu však nemusí být v celém akváriu. Vhodným podkladem pro zbytek terária jsou také hobliny (větší než piliny a nepráší se) nebo dřevěná vlna

Světlo a teplota terária

Osvětlení značně ovlivňuje teplotu samotného terária. I proto jsou tyto 2 veličiny dohromady. Rozdíl mezi počasím, v němž žijí želvy v Asii nebo na jihu Evropy, jsou značně odlišné. Už jen při porovnání slunečního světla zjistíme, že na jihu Evropy (Chorvatsko, Itálie, Řecko...) je oproti nám o 500 až 1 000 hodin slunečního světla víc. Želvy mají tu vlastnost jako všichni plazi. Dokážou si teplotu regulovat a měnit svoji tělesnou teplotu.

Tepelným zdrojem v teráriu je bodové světlo, které vydává světlo a v druhé řadě vydává teplo. Želvy by měly mít jako tepelný zdroj tedy jedno bodové světlo s výkonem 40 až 60 wattů. Chybět by neměla ani žárovka na denní osvětlení. Pokud je terárium na světlém místě u okna, tento zdroj není nutností. Velmi dobrou náhradou klasického slunečního světla je UVB výbojka, která může svítit klidně polovinu dne (12 až 16 hodin). Dodává plazům vitamín D a má příznivý účinek na regeneraci a růst želvy. Nezapomeňte, že i v teráriu musí mít želva místa, kde je teplota nižší a má možnost skrýt se ve stínu.

Výběh pro korytnačky

Terárium je stálým stanovištěm a zároveň útočištěm pro želvu. V okamžihu, když rtuť teploměru stoupne stabilně nad 28 °C, vnější prostředí je pro želvu doslova rájem. Výběh by měl být dostatečně velký, aspoň 10 m2.

Miska pro želvu

Postačí jednoduchá klícka nebo ohrádka z kovového pletiva. Výběh by měl být na slunci s dostatkem trávy, ale také s místem pro stín, aby želva měla možnost se skrýt. Vrch výběhu by měl být překrytý pletivem, aby se k želvě nedostali predátoři. Chybět by neměla mělká miska s vodou na koupání i pití vody či miska s krmivem.

Doplňky do terária

Pro želvu je důležitá voda. Zajistěte jí v teráriu mělkou misku s vodou, kde se želva může svlažit a nabrat vlhkost i tělem. Malé jezírko v teráriu je skvělá možnost, ale také by mělo byť velmi mělké. Lepší možností je čas od času želvu vykoupatMisky by měly být z keramiky, aby byly dostatečně těžké.

Do terária klidně uložte dřevěné pařezy, větve, vyvýšená místa, ostrůvky, vhodné rostlinky, kameny, skalky nebo části dřeva, kde se želva ukryje. Oblíbeným doplňkem jsou také sépiové kosti, které želvy rády ohryzávají.

Povinná výbava pro začátečníky

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....Publikováno dne: 31.05.2019
Hodnocení článku:
(86.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší hračky pro batolata a děti do 1 roku? Zvukové hračky a kolotoče nad postýlku těší i nejmenší! Nejlepší hračky pro batolata a děti do 1 roku? Zvukové hračky a kolotoče nad postýlku těší i nejmenší!

Jak vybrat robotickou hračku? Populární jsou zvířata i robot na ovládání Jak vybrat robotickou hračku? Populární jsou zvířata i robot na ovládání

O robotických hračkách snívají už ti nejmenší. Přizpůsobte je věku a schopnostem dítěte. Neurychlujte to a hračka bude mít skutečně edukativní význam. Jak robotickou hračku vybrat?

Jakou koupit panenku pro 2- či 3leté děvčátko? Látkovou, Barbie či Zapf Baby born? Jakou koupit panenku pro 2- či 3leté děvčátko? Látkovou, Barbie či Zapf Baby born?

Nastal čas na první panenku a sami nevíte, která je pro děvčátko ideální a nejvhodnější? Nejenže vám pomůžeme vybrat, prozradíme vám i to, které jsou mezi rodiči a dětmi nejoblíbenější.