Jak zasadit fíkovník a jak se o něj starat?

Fíkovník obecný (Ficus carina) je keř, který pochází ze subtropických oblastí východní a západní Asie. Vzhledem připomíná malý strom, který vyrůstá do výšky 3–5 m, v přirozených podmínkách může dosáhnout i dvojnásobku  této výšky.

zralé fíky

Jeho koruna je nepravidelná, listy jsou kožovité a vyznačují se tmavozelenou barvou. Fíkovník je pěstovaný hlavně kvůli chutným plodům, které dozrávají jednou ročně v období srpna až října. Je přizpůsobený na pěstování v našich podmínkách, takže ho klidně můžete zasadit do zahrádky.

Půda a umístění

Substrát vhodný na pěstování fíkusu je složený ze směsi zahradní půdy, kompostu a rašeliny. Směs si připravíme v poměru 2 : 1: 0,5 : 0,5. Vhodné je fíkus hned při zasazení přihnojit. Dávejte si pozor na to, aby rostlina nebyla příliš mladá, tehdy je dobré ji dopěstovat v květináči a zasadit do zahrádky jako dvouletou.

Fíkus umístěte na světlé místo, kde bude mít dostatek slunce. Neublíží mu ani přímé slunce, dejte si však pozor na to, aby nebyl v průvanu. Přestože je odolný proti mrazům, průvan nesnese. Starší, aspoň tříleté rostliny přezimují při mrazech až –18 °C.

V případě extrémně kruté zimy se postarejte o jeho přezimování. Je několik způsobů, jak jej můžete ochránit proti nízkým teplotám. Použijte slámu nebo rašelinu a kmen fikusu přikryjte nánosem této vrstvy. V případě květináčových fikusů se postarejte o jejich přezimování umístěním do chladné chodby nebo sklepa.

Zálivka a hnojení

Fíkovník, který pěstujete v květináči, vyžaduje velkou zálivku, zejména v letních měsících. Pokud však pěstujete fikus na zahrádce, zálivku přizpůsobte okolním podmínkám. V období dešťů je fikus na vodu nenáročný, v období většího sucha se však postarejte o jeho pravidelnou závlahu.

Hnojit můžete na podzim speciálním hnojivem, které zakoupíte v zahrádkářství, případně i obyčejným hnojem. Hnojivo naneseme po celém obvodu keře a necháme působit. V případě kontejnerových fíkusů je vhodné použít tekuté hnojivo. Doporučuje se hnojit od jara do léta, každé 2 týdny.

Řez

Řez keře není vůbec zbytečný, jak by se mnozí mohli domnívat. Pravidelným řezem podpoříte plodnost fíkusu a zároveň udržíte krásný tvar keře. Navíc fíkus ořezáváním vůbec netrpí a snáší sestřih nad očekávání velmi dobře.

Se seřezáváním je nejvhodnější začít na začátku jara. Rovnou se tím zbavíte i odumřelých částí větví, které vznikly přílišnými mrazy.

Léčivé účinky

Plody fíkovníku jsou plné prospěšných látek, které působí podpůrně při srdcověcévních nemocech a chudokrevnosti. Jsou lékem proti únavě. V mléku se z nich vyrábí odvar, který se podává při bolestech krku, angíně a prochlazení. I listy fíkusů je možné zužitkovat. Vyrobte z nich odvar, a pokud trpíte chorobami ledvin, zkuste tento nenápadný lék.

Galéria obrázkov

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.Publikováno dne: 21.04.2018
Hodnocení článku:
(87.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak urychlit domácí kompostování? Bactisan jako urychlovač má dobré zkušenostiJak urychlit domácí kompostování? Bactisan jako urychlovač má dobré zkušenosti

Hlavní úlohou kompostu je zlepšit půdu a celkovou úrodu, protože obsahuje živiny, které jsou nezbytné pro růst rostlin. Kompostovat můžete dokonce i doma. Víte, jak na to?

Co s čím sázet a pěstovat na zahradě? Co po bramborách, česneku, cibuliCo s čím sázet a pěstovat na zahradě? Co po bramborách, česneku, cibuli

Víte o tom, že některé druhy zeleniny si na zahradě rozummějí lépe? Podporují se v růstu a chrání se navzájem. Jako dobří sousedé. Poradíme vám, co s čím sázet, aby vaše zahrada...

Moření česneku, cibule, sadbových brambor a jiných semenMoření česneku, cibule, sadbových brambor a jiných semen

Chcete vypěstovat pěknou a chutnou zeleninu? Úroda není vždy tak ukázková, jak si představujete. Často v ní najde domov plíseň a různí škůdci. Myslete preventivně a proti škůdcům...