Polystyren nebo minerální vata? Poradíme, jak zateplit fasádu

Zateplení domu, respektive tepelné odizolování je záležitostí, kterou řeší mnohé domácnosti realizující výstavbu nebo rekonstrukci. Ať jde o dům, nebo panelák, zateplení obvodových stěn by mělo být samozřejmostí.

Nová fasáda a zateplení domu

Zatímco kdysi byly jedinou možností zateplení stěn sláma nebo ovčí vlna, dnes je možností víc a i proto vznikají různé polemiky. Polystyren? Minerální vata? Dřevovlákno? Každý z materiálů má svoje specifické vlastnosti, proto se vám nyní pokusíme přiblížit jednotlivé varianty. Jak vybrat tepelnou izolaci? Je polystyren nejlepší volba? Čtěte a dozvíte se víc.

Analýza možností

Před samotným výběrem tepelné izolace je nutné informovat se o tom, jaké tepelně izolační materiály vůbec stavební průmysl nabízí. Stejně tak každá stavba je individuální, nachází se v jiných podmínkách a nemusí jít nutně o rodinný dům nebo byt ve městě, klidně může jít o chatu nebo kancelář a v tom případě se liší i účel používání. Výběr tak není jen otázkou nějaké preference.

Prvním poradcem by měl být pochopitelně realizátor stavby nebo rekonstrukce. K rozhodujícím parametrům patří:

  • paropropustnost
  • objemová hmotnost
  • měrná tepelná kapacita
  • tepelná vodivost, která se udává jako součinitel tepelné vodivosti W/(m. K) a časové jednotky, respektive může jít o hodnotu tepelného odporu R (m2 . K)/W).

Tepelná vodivost se odvíjí od druhu izolantu (materiálu) a tepelný odpor je pro změnu vlastnost konstrukce (tlouštka izolace).

Polystyren

Nejpoužívanějším druhem tepelné izolace je právě polystyren. Na začátku je však nutné rozlišovat. Polystyren se dělí na dva typy. Tím prvním je expandovaný pěnový polystyren (ESP), který patří mezi nejběžnější. Druhým typem je extrudovaný polystyren (XPS).

Zateplení domu polystyrenem

Expandovaný pěnový polystyren se vyrábí polymerizací styrenu, který je vedlejším produktem při zpracování ropy. Výhodou je jeho nízká hmotnost, snadná manipulace, nízká savost a jednoduchá montáž. Jde o syntetický produkt. Používá se pro zateplení fasád, střech i podlah. Je 100% recyklovatelný. Výhodou je proti ostatním tepelně izolačním materiálům i příznivá cena. Druhým typem (EPS) je polystyren obsahující složku grafitu (šedý polystyren), který díky tomuto složení disponuje lepšími izolačními vlastnostmi (o 20 %). Při instalaci je potřebné ho nenechávat na slunci kvůli možné deformaci. Cena je o nějaké to euro vyšší.

Extrudovaný polystyren je vysoce odolným druhem tepelně izolačního materiálu, který odolá i skutečně vysoké vlhkosti nebo objemové hmotnosti. Používá se při svislé vnější tepelné izolaci při kontaktu se samotnou půdou.

Minerální vata

Opět nemůžeme hovořit o jednom druhu izolace. Také tento izolační materiál má svoje vnitřní dělení. Dělí se na skleněnou minerální vatu a kamennou minerální vatu. Samotná skleněná vata, používanější, je vyráběná z křemíku a složek drceného recyklovaného skla. Hlavními výhodami kromě kvalitní izolace je vysoká ohnivzdornost a schopnost tvarování. Také je paropropustná, což nezpůsobuje kondenzaci vlhkosti.

Zateplení domu minerální vatou

Kamenná minerální vata se v zásadě liší pouze hlavní složkou, kterou není křemík, ale čedič. Výhodou je nízká tepelná roztažnost, tvarová stálost a také má vyšší zvukovou izolaci. Také nepohlcuje vlhkost, což značí, že je hydrofobizovaná a stejně tak je garancí vysoké požární bezpečnosti. Nevýhodou však je menší objemová hmotnost.

V porovnání s polystyrenem si instalace vaty vyžaduje složitější způsob kotvení. Kdy je potřebné nanášet nejdříve stěrku a následně se vata ukotvuje za pomoci hmoždinek. Vatu se nedoporučuje používat při zateplování vlhkých staveb, protože při kontaktu s vodou vata ztrácí svoje tepelně izolační vlastnosti.

Dřevovlákno

Dřevovláknitá izolace patří do kategorie ekologických izolačních materiálů. Vyráběná je z drobných vláken dřeva s příměsí přírodní živice a parafínů. Výsledkem jsou lisované dřevovláknité desky s kvalitními izolačními vlastnostmi. Mají skvělou paropropustnost, tlumí hluk a v zimě i v létě oceníte optimální tepelnou kumulaci. Perfektní možností jsou hlavně u dřevostaveb.

Fenolová pěna

Opět jde o ekologický druh izolace, který se vyrábí ve formě ploten, respektive desek. Výhodou je fenolová struktura, která má uzavřené póry, přičemž samotný povrch je ještě ošetřený kompozitními fóliemi. Má velmi nízkou tepelnou vodivost a proti ostatním izolantům postačuje mnohem tenčí vrstva samotného materiálu.

Fenolová pěna na zateplení fasády

Stejně tak se snadno instaluje. Někoho odradí možná vyšší cena, ale na druhé straně jde o optimální kombinaci všech tepelně izolačních materiálů.

Teplé klima nevyžaduje zateplení

Úlohou tepelně izolační vrstvy není teplo jen udržovat během doby vytápění (podzim, zima, jaro). Klimatické změny nelze ignorovat. Tepelné izolanty však disponují i schopnost teplo absorbovat, a tak ho zadržet před tím, než pronikne do interiéru bytu nebo domu.

Tlouštka izolačního materiálu

Tlouštka tepelně izolačního materiálu je poměrně individuální záležitostí, která se dotýká samotné stavby, klimatických podmínek a také druhu izolačního materiálu. Stačí 5 cm? Rozhodně ne. Neexistuje standardizovaná hodnota, ale platná norma doporučuje izolační vrstvu minimálně 15 cm.

Zateplení fasády drevovláknem

Běžně jsou používané izolační vrstvy 20 až 30 cm. Optimálním zateplením se zbavíte vlhkosti a především ušetříte energii a peníze.

Zateplování způsobuje plísně

Kondenzaci vlhkosti a vznik plísní může způsobovat pouze nekvalitní a neodborné zateplení nebo nesprávné větrání. Realizátor stavby nebo rekonstrukce musí umět zhodnotit, jaký druh a tlouštka izolace je pro dané podmínky ideální. Profesionální a odbornou prací se tak nepříjemnostem určitě vyhnete.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....Publikováno dne: 09.02.2019
Hodnocení článku:
(92.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Druhy barev do interiéru i exteriéru – jaká barva je jaká Druhy barev do interiéru i exteriéru – jaká barva je jaká

To, co běžně nazýváme barvou, je ve skutečnosti nátěrová hmota. Jaké nátěrové hmoty známe a na co všechno je můžeme použít?

Nejlepší pokosová pila. Recenze a test poradí, jak vybrat Nejlepší pokosová pila. Recenze a test poradí, jak vybrat

Přemýšlíte nad tím, jak se řeže dřevo do přesně určeného stupně? Na svědomí má všechno pokosová pila. Víte, na co myslet při její koupi?

Nejlepší malé (125 mm) a velké (230 mm) úhlové brusky jsou Bosch a Makita Nejlepší malé (125 mm) a velké (230 mm) úhlové brusky jsou Bosch a Makita

Úhlová bruska je velmi šikovné zařízení, které díky své univerzálnosti najde uplatnění u každého domácího kutila. V našem článku vám představíme ty nejlepší modely na trhu.