Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty jsou u nás velmi rozšířené květy a svoje místo mají v mnoha domácnostech. Nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, tak je velmi důležité, abychom je dobře zazimovali. 

Muškát v květináči

Nabízíme vám několik tipů a inspirací, jimiž byste se při zazimování vašich muškátů měli řídit.

Substrát a hnojivo na muškáty

Příprava muškátů na zazimování

Důležité je, abyste postupovali postupně. To znamená, že když se venku začne ochlazovat, začněte jim omezovat hnojivo a zálivku. Někdo přestává hnojit už koncem srpna, někteří to nechávají na polovinu září, nebo dokonce na začátek října. Velký vliv sehrává vnější teplota.

Muškát ostříhejte a zmenšete přibližně na polovinu původní velikosti. Zbavte ho poškozených nebo suchých částí a nechte jen zdravé výhonky. Odstraňte květy i pupeny. Po splnění všech kroků je muškát připravený na zazimování.

Kde zazimovat muškáty?

Muškáty nemají rády nízké teploty, a proto je potřebné je přemístit z exteriéru dovnitř už před prvními mrazy. Pokud se náhodou objeví nečakané noční mrazy, muškát to sice přežije, ale následně je nutné přesunout ho dovnitř.

Muškáty

Co se týká ideálního místa, tak se doporučuje, aby muškáty byly umístěné někde, kde budou mít dostatek světla, místa a teplotu v rozmezí od 6 °C až 10 °C. Zároveň je dobré, když je dané místo suché a bez průvanu. Můžete je umístit například za okno na chladnou chodbu. Využít také můžete sklep.

Péče o muškáty během zimy

I když máte muškát ostříhaný, zůstala jen jeho zdravá část, je umístěný na správném místě, tak je důležité, abyste sa o něj starali i dál. Během zimy může být hodně vody na škodu – proto zalévejte přibližně jednou za měsíc nebo tak často, aby substrát nikdy úplně nevyschl. 

Také je nutné počítat s tím, že muškát může být napadený škůdci – v tom případě pomohou chemické přípravky a jako prevenci můžete využít lepové destičky.

S květináčem nebo bez něj?

Klasickou metodou, která je nejrozšířenější a také asi nejúčinnější, je zazimování v těch samých květináčích nebo nádobách, ve kterých je pěstujete i během roku. Nemusíte tak řešit žádné přesazování, a když přijde jaro, tak je jednoduše vynesete opět ven na svoje tradiční místo.

Co s muškáty před zimou

Někdo preferuje možnost zazimování bez květináče. Co tato alternativa nabízí a jak při ní postupovat? Kořeny opatrně vyberte ze substrátu, zbavte je přebytečné hlíny a následně je vložte do prázdného květináče nebo nádoby. Zasypte rašelinou nebo pískem. S trochou zeminy kořeny také můžete zabalit do novin, ale úspěšnost této varianty není příliš vysoká.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...Publikováno dne: 10.03.2019
Hodnocení článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Pěstování okurek v květináči i na záhonech – odrůdy, sázení, zaštípnutí, zalévání, chorobyPěstování okurek v květináči i na záhonech – odrůdy, sázení, zaštípnutí, zalévání, choroby

Pokud se chcete pustit do pěstování vlastních okurek, poradíme vám, jak rozlišovat mezi jednotlivými odrůdami, jak se o ně starat a před jakými hrozbami je chránit.

Pěstování papriky – sázení, hnojení, vylamování, choroby, škůdciPěstování papriky – sázení, hnojení, vylamování, choroby, škůdci

Paprika, to je zelenina desítek tvarů, barev i chutí. Pěstování papriky není žádná věda, v článku vám poradíme, jak se o ně starat, jaké odrůdy jsou vhodné na pěstování a jak předcházet...

Pěstování rajčat – sázení, zalévání, choroby a škůdciPěstování rajčat – sázení, zalévání, choroby a škůdci

Pokud vás už omrzela „umělá“ a nevýrazná chuť rajčat ze supermarketů, proč si nevypěstujete vlastní? Není to vůbec složité – v článku vám poradíme, kdy je vysázet, jak se o ně starat a...