Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty jsou u nás velmi rozšířené květy a svoje místo mají v mnoha domácnostech. Nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, tak je velmi důležité, abychom je dobře zazimovali. 

Muškát v květináči

Nabízíme vám několik tipů a inspirací, jimiž byste se při zazimování vašich muškátů měli řídit.

Substrát a hnojivo na muškáty

Příprava muškátů na zazimování

Důležité je, abyste postupovali postupně. To znamená, že když se venku začne ochlazovat, začněte jim omezovat hnojivo a zálivku. Někdo přestává hnojit už koncem srpna, někteří to nechávají na polovinu září, nebo dokonce na začátek října. Velký vliv sehrává vnější teplota.

Muškát ostříhejte a zmenšete přibližně na polovinu původní velikosti. Zbavte ho poškozených nebo suchých částí a nechte jen zdravé výhonky. Odstraňte květy i pupeny. Po splnění všech kroků je muškát připravený na zazimování.

Kde zazimovat muškáty?

Muškáty nemají rády nízké teploty, a proto je potřebné je přemístit z exteriéru dovnitř už před prvními mrazy. Pokud se náhodou objeví nečakané noční mrazy, muškát to sice přežije, ale následně je nutné přesunout ho dovnitř.

Muškáty

Co se týká ideálního místa, tak se doporučuje, aby muškáty byly umístěné někde, kde budou mít dostatek světla, místa a teplotu v rozmezí od 6 °C až 10 °C. Zároveň je dobré, když je dané místo suché a bez průvanu. Můžete je umístit například za okno na chladnou chodbu. Využít také můžete sklep.

Péče o muškáty během zimy

I když máte muškát ostříhaný, zůstala jen jeho zdravá část, je umístěný na správném místě, tak je důležité, abyste sa o něj starali i dál. Během zimy může být hodně vody na škodu – proto zalévejte přibližně jednou za měsíc nebo tak často, aby substrát nikdy úplně nevyschl. 

Také je nutné počítat s tím, že muškát může být napadený škůdci – v tom případě pomohou chemické přípravky a jako prevenci můžete využít lepové destičky.

S květináčem nebo bez něj?

Klasickou metodou, která je nejrozšířenější a také asi nejúčinnější, je zazimování v těch samých květináčích nebo nádobách, ve kterých je pěstujete i během roku. Nemusíte tak řešit žádné přesazování, a když přijde jaro, tak je jednoduše vynesete opět ven na svoje tradiční místo.

Co s muškáty před zimou

Někdo preferuje možnost zazimování bez květináče. Co tato alternativa nabízí a jak při ní postupovat? Kořeny opatrně vyberte ze substrátu, zbavte je přebytečné hlíny a následně je vložte do prázdného květináče nebo nádoby. Zasypte rašelinou nebo pískem. S trochou zeminy kořeny také můžete zabalit do novin, ale úspěšnost této varianty není příliš vysoká.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.Publikováno dne: 10.03.2019
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody? Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...

Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování