Jak zazimovat nejen nadzemní bazén

Neposlouchá se to zřejmě úplně příjemně, ale léto je definitivně pryč a dny, kdy nás hřály sluneční paprsky a my jsme se máčeli doma v bazénu, jsou už takříkajíc minulostí. Léto však přijde znovu. Abychom se však mohli v našem bazénu koupat léto co léto a zabezpečili jeho správnou údržbu, musíme ho zazimovat.

Zazimování bazénu v září

Zazimování bazénu je krokem, který určuje jeho následný stav. Vypuštění vody z bazénu není jediným možným krokem, jak bazén na zimu připravit. Jestli máte nadzemní nebo jen zapuštěný bazén, zazimování se liší jen v drobných detailech. Jak zazimovat nadzemní bazén? Proč je zazimování bazénu důležité? Kam s vodou z bazénu? Jak připravit bazén na přezimování? Všechno si rozebereme a poskytneme vám ověřené a účinné tipy a rady, které vám pomohou postarat se o zimní spánek vašeho bazénu.

Kdy a proč zazimovat bazén?

V tomto případě se řídíme pravidlem, že bazén by se měl zazimovat v době, kdy denní teploty klesnou stabilně pod 15 °C a zároveň noční teploty klesají pod 5 °C. Případně můžete změřit teplotu vody, a pokud je teplota vody stabilně na úrovni 10 °C, je čas na zazimování. Samozřejmě, tento údaj je jen orientační a bazén můžete zazimovat i dříve po skončení koupací sezóny.

Důvodů, prč bazény zazimovat, je hned několik. Prvním a hlavním důvodem je, že nechceme, aby se bazén během zimních mrazů poškodil. Druhým důvodem je, abychom zabránili tvorbě řas a nečistot ve vodě v bazénu. A dalším je také, abychom udrželi vodu v bazénu použitelnou i pro další koupací sezónu. Jde tedy i o ekonomické řešení. Hektolitry vody také nejsou zadarmo. Přestože si voda po zazimování vyžaduje v jarní fázi preciznější chemické ošetření, stále se to vyplatí víc než napuštění nové vody.

Čistá voda je základ

Nadzemní bazén je potřebné zbavit nečistot. Stejně jako nečistot ve vodě, tak také usazenin na dně nebo na stěnách bazénu. Právě to je základ, který zajistí, že ve vodě se v následujících měsících nebudou tvořit plísně, řasy a bakterie. Také nesmíme zapomenout na důkladné vyčištění filtrace. Jakýkoliv druh filtrace (písková, kartušová) máte, dbejte na důkladné přečištění buď s pomocí chemie, nebo i mechanického oplachu.

Upravte pH vody

Stejně důležitý bod jako v případě čisté vody. PH vody by se mělo pohybovat na hodnotě 6,8 až 7,4. Stejně tak chlor by měl být na úrovni 0,3 až 0,5 mg/l. Pokud bude mít voda správné hodnoty, můžeme se pustit do přidávání další chemie. Na úpravu pH vody doporučujeme přípravky značky Chemoform pH-Plus granulát nebo pH-Minus granulát. Za pomoci této chemie tedy upravíte pH na správnou hodnotu.

Správné úrovně chlóru pro změnu dosáhnete díky Aquamar Chlor Stabil. Aby bylo všechno v absolutním pořádku a nemuseli jste se bát o tvorbu řas nebo zabarvené vody, aplikujte také zazimovací roztok, který zabrání poškození bazénu před tuhými mrazy a také zabraňuje tvorbě usazenin Po aplikování této chemie se doporučuje vodu přefiltrovat aspoň po dobu 6 hodin.

 

Vypouštění vody

Kam s vodou z bazénu? U dnešních moderních bazénů, ať už nadzemních, nebo zapuštěných není nutností vypuštění vody z bazénu. Pravidlem však je, že vodu byste měli, musíte, vypustit do úrovně, aby všechny namontované technologie nebyli v dosahu hladiny vody, minimálně o 20 cm. Trysky, filtrace, protiproud nebo filtrační výpustě. Stejně tak odpojte všechny hadice a odstraňte z nich vodu.

V případě, že je součástí bazénu také podsvícení, je téměř nezbytné světlo demontovat. Po vypuštění vody zbavte bazén i samotné filtrace a odpojte čerpadlo, které uskladněte na bezpečném místě. Také zkontrolujte trysky, sání, ohřev či výtlak vody, abyste se ujistili, že tam nezůstala žádná voda. Pokud máte tu možnost, vodu vysajte bazénovým vysavačem.

Překrytí bazénu

Pokud nemáte bazén překrytý skleníkem nebo plexisklem, máte několik možností, jak vodu před přímým mrazem chránit. Překrytí také zabrání pronikání světla a tvorbě řas. Pohodlným řešením, jak bazén překrýt, jsou univerzální plachty. Nemusíte utrácet velké peníze za rolety a drahé plachty. Pokud chcete investovat víc, vyplatí se plachta z husté síťoviny. Principem je, aby se v bazénu nevytvářela neporušená vrstva ledu, v důsledku ktoré by se bazén rozpínal.

Diletačné plováky na zazimování bazénu

TIP: Pro zabránění vzniku souvislé vrstvy ledu doporučujeme zakoupit tzv. dilatační plováky, které slouží jako rušivé elementy při tvorbě ledu. Jako lacinější variantu však můžete použít PET lahve, které svážete dohromady a rozmístíte po hladině. Zabezpečíte tak, aby se vrstva ledu nerozpínala a nepoškodila tak stěny bazénu.

Zazimování bazénu se slanou vodou

V zásadě je nutné držet se stanovených bodů jako v případě normální sladké bazénové vody. Výhodou slané vody je, že má nižší bod tuhnutí a se zazimováním si tak můžete dát o kousek víc načas. Vůbec to však nepodceňujte.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.Publikováno dne: 27.05.2018
Hodnocení článku:
(86.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

8 tipů, jak prodloužit životnost vysavače8 tipů, jak prodloužit životnost vysavače

Uklízení chce mít mnoho lidí z krku co nejdříve, a proto vysávají i to, co by měli pozametat, tahají vysavač z jedné místnosti do druhí, čímž napínají přívodní kabel, a filtry také...

Energetické třídy spotřebičů. Co prozrazuje energetický štítek?Energetické třídy spotřebičů. Co prozrazuje energetický štítek?

Barevné štítky s písmenky napovídají o energetické třídě, do které spotřebič patří. Poradíme vám, jak se v abecedě neztratit a na co si dát pozor. Nákupy elektroniky vám tak půjdou...

Jak vyndat spirálu z pračky? 5 tipů, které vám s tím pomohouJak vyndat spirálu z pračky? 5 tipů, které vám s tím pomohou

Ohřívací těleso pračky je často příčinou vypovězení služby celé pračky. Dobrou zprávou je, že spirála se dá vyměnit a vy nemusíte kupovat novou pračku.