Jak zazimovat zahradní jezírko? Příprava jezírka na zimu

Vybudovali jste si zahradní jezírko, které zkrášluje vaši zahrádku a těší celou rodinu? Možná se vám to bude zdát trochu předčasné, ale letní sezóna za chvíli končí a denní teploty dokážou klesnout o dvě desítky stupňů Celsia z týdne na týden – ty noční dokonce pod bod mrazu.

Zahradní jezírko

Připravte se na konec sezóny už nyní a přečtěte si, co je třeba udělat před zazimováním zahradního jezírka, aby vás i příští rok těšilo tak jako nyní.

Praktičtí pomocníci při čištění jezírka

Začněte už na podzim

Podzim s sebou přináší větrné počasí a také postupné opadávání listí. Podzimní péče o jezírko tedy začíná jeho sběrem, přičemž byste se měli ujistit, že před zamrznutím bude hladina čistá. Nesesbírané listí působí jako hnojivo pro řasy a jednobuněčné organismy, které sice jako takové jezírku neškodí, pokazily by vám však estetický dojem z něho při příchodu jarní sezóny. Listy můžete vytahovat síťkou, která se používá na čištění bazénů. Ještě vhodnější a méně namáhavé je natáhnput nad hladinu síť, která listy zachytí a ty z ní průběžně vysypáváte.

Úprava rostlin

Rostliny, které nejsou mrazuvzdorné, vyberte z vody, ostříhejte jim odumřelé listy a uložte je do nádoby s vlhkým pískem na místo, které nezamrzá. Mrazuvzdorné rostliny včetně leknínů můžete ponechat na místě ale je také vhodné zbavit je odumřelých listů do výšky cca 5 cm nad hladinou.

Zahradní jezírko s rybami

Rozbujelý porost, plevel a odumřelé rostliny je nutné odstranit, neboť by mohly začít hnít a vylučovat při tom plyny, které jsou pro ryby nebezpečné. Je lepší je vyhodit než nechat popadat do vody. Také je vhodné odsát bahno a kal ze dna jezírka, kde by mohly probíhat hnilobné procesy.

Příprava ryb na přezimování

Nejdůležitějším krokem je zazimování ryb v zahradním jezírku. Ryby musí mít na přezimování, podobně jako jiná zvířata, dostatek živin. Proto je důležité nejen před zimou, ale i po celý rok dostatečně přikrmovat. Když teplota vody klesne dlouhodoběji pod cca 10 °C, přikrmovat přestaňte. Ryby přestávají přijímat potravu, jejich trávicí systém se zastavuje a zkonzumovaná potrava by mohla v jejich žaludku začít hnít. Také by mohla začít hnít ve vodě ta, kterou nezkonzumovaly. Jesetery a veslonosy je nutné přikrmovat i při nižších teplotách, pokud je však chováte v jednom jezírku spolu s koi kapry, nepřikrmujte je.

Jezírko v zahradě

Ryby musí být na pobyt v jezírku zvyklé – nečekejte tedy, že nová ryba, kterou tam vypustíte na podzim, zimu přežije. Jezírko s rybami by mělo mít hloubku minimálně 1 m. Ryby totiž vyhledávají teplejší vodu, která se soustřeďuje právě na dně. Hlubší jezírka jsou tedy pro přezimování ryb vhodnější, na jejich dně může být teplota až +4 °C, i když je na hladině vrstva ledu. Toto období se nazývá zimní stagnace. Ryba v něm kromě toho, že přestává přijímat potravu, spotřebuje i méně kyslíku. To však neznamená, že vodu můžete nechat neokysličenou.

Okysličování vody v zimě

První pravidlo říká, že čím víc ryb, tím větší jsou naroky na okysličování vody. Úhlavním nepřítelem pro okysličování vody v jezírku je led. Vrstva ledu totiž vodu utěsní a kromě toho, že se do ní nedostane kyslík, nemohou z ní unikat ani případné uvedené jedovaté plyny z hnilobných procesů odumřelých rostlin a ryby se mohou udusit.

Tvorbu ledu můžeme omezit několika způsoby:

  • Vysekávání otvorů – Otvor do ledu nikdy nevysekávejte. Způsobuje to rybám obrovský stres a ruší je to při přezimování. Může také dojít k poškození hydroizolační fólie jezírka, ať už přímo nástrojem na vysekávání nebo kusem ledu.
  • Polystyrenový plovák s výhřevným tělesem – Jedním z řešení na udržení otvoru ve vrstvě ledu jsou polystyrenové plováky s malým ohřívacím tělesem, které zabrání tvorbě ledu okolo něho. Mnoho z nich má integrovaný termostat, takže pokud neklesne teplota pod bod mrazu, nejsou aktivní a neplýtvají el. energií. Při použití tohoto plováku nedochází k míchání vody a teplota vody na dně je konstantní. Zároveň se však voda okysličuje pomaleji.

Jezírko s rybami

  • Provzdušňování – Na okysličování vody můžete použít také tzv. provzdušňovač spolu se vzduchovacím kamenem. Proud vzduchu kromě toho, že okysličuje vodu, zároveň také víři vodní hladinu a do určité míry zabraňuje tvorbě ledové vrstvy. Má však tu nevýhodu, že provzdušňovač nasává a následně pumpuje do vody chladný vzduch z povrchu a vodu v jezírku tím mírně ochlazuje. Tato technologie se používá v domácích akváriích a seženete ji v příslušné prodejně akvaristických potřeb.
  • Speciální čerpadlo – Odebírá z hloubky 60–80 cm vodu, kterou čerpá nahoru k polystyrenovému plováku, kolem kterého se vlivem víření vody led nevytvoří. Při této metodě dochází k určitému promíchávání vody, což je dobré pro její okysličování. Zároveň je však pro udržení teplé vody na dně nutné nečerpat ji úplně ze dna, ale z uvedené hloubky cca 60 cm (podle hloubky jezírka). Voda u dna tak zůstane teplá a ryby v ní mohou klidně přezimovat.

Mráz poškodí i techniku

Čerpadlo na vodu můžete v jezírku ponechat, pokud je ponořené aspoň v hloubce 30 cm. Pokud se nachází v jezírku skimmer na čištění vody, hladina musí být pod úrovní jeho nasávacího otvoru, jinak by ho led mohl roztrhnout. Nutné je vyndat UV lampy a filtry a také různé plastové součásti, které by mohl mráz poškodit (pokud se nenacházejí hluboko pod hladinou).

Jezírko se vám na jaře odvděčí

Pokud zazimování jezírka provedete svědomitě, odvděčí se vám na začátku následující sezóny čistou vodou a spokojenými obyvateli. Ryby jsou přece také živí tvorové, i když jim nevěnujete tolik pozornosti jako vašemu psovi či kočce. Zaslouží si ale stejnou péči a prostředí, v němž se budou cítit dobře.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.Publikováno dne: 06.04.2019
Hodnocení článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Elektrické deky, vyhřívací podložky a papuče zpříjemní zimní dny Elektrické deky, vyhřívací podložky a papuče zpříjemní zimní dny

Elektrické deky, podložky a ostatní pomůcky vás příjemně zahřejí a pomohou i s mnohými zdravotními těžkostmi. Poradíme vám, jak si vybrat správně.

Tvrdá voda v domácnosti. Jak si s ní poradit? Tvrdá voda v domácnosti. Jak si s ní poradit?

Tvrdá voda je problémem mnoha domácností. Jak si s ní poradit, aby vaše spotřebiče vydržely déle? S následujícími radami si s tvrdou vodou určitě poradíte.

Jak si vybrat nejlepší myš k notebooku a PC? Oblíbené jsou laserové i optické myši Jak si vybrat nejlepší myš k notebooku a PC? Oblíbené jsou laserové i optické myši

Každý, kdo denně pracuje na počítači, potřebuje počítačovou myš. V případě, že je to váš případ, budete určitě dobrou myš potřebovat. Pomůžeme vám vybrat správně.