Jak zchladit interiér i bez klimatizace

Když je zima, je zle, když je horko, tak je ještě hůře. Nám lidem jen těžko může matka příroda vyhovět. Horké počasí nám často přináší radost, ale někdy i starost, protože jsme unavení, vzduch je sušší, dýché se hůře a noční teploty nám nedovolují usnout, protože pocitová teplota v bytě či domě je ještě víc znásobená.

Chlazení se během léta

Tehdy si řeknete, že asi jedinou možností je koupě klimatizace. Samozřejmě, i to je možnost. My však pro vás máme připravené účinné rady a tipy, které vám mohou pomoci se v horkém počasí ochladit.

Klasická klimatizace

No, pochopitelně by šlo o rozumné řešení a její účel rozhodně nelze znevažovat. Samozřejmě, našli bychom i negativa jako hluk, neestetické provedení exteriéru budovy, zdravotní prvky a také poměrně velká investice zhruba od 500 € výše, i když s montáží.

Chlazení klimatizací je však každopádně nejúčinnější. Za pomoci tepelného čerpadla vzduch → vzduch, kapalina ochlazuje samotný vzduch a následně ho odvádí ven. Při výběru je však nutná odborná pomoc, protože musíte přesně vědět, jaký výkon a typ klimatizace se do vašeho bytu či domu vlastně hodí. Závisí to na velikosti plochy, počtu oken nebo orientaci na světové strany. Také se musíte rozhodnout, zda koupíte klasickou nástěnnou, nebo mobilní klimatizaci.

V našem článku Jak vybrat mobilní klimatizaci se dozvíte všechno podstatné o výběru parametrů tohoto praktického spotřebiče.

Montáž, servis a nastavení klimatizace by měly být u montážních firem samozřejmostí. Ani ochlazování s pomocí klimatizace však není třeba přehánět. S pomocí regulace je dobré nastavit určitou teplotu (termostat) a klimatizací udržovat stabilní teplotu. Častý chod klimatizace totiž může zvlhčovat vzduch a to způsobuje nevolnost a pocit dusna.

Zatemněte okna

Krásné sluneční paprsky pronikající skrz okno jsou většinou vítané, ale v extrémních horkách je to asi to nejhorší, co můžete udělat. Stínění s pomocí rolet, žaluzií, závěsů nebo záclon je opravdu praktické. I když určité teplo pohltí právě zatemňovací prvek, určitě aspoň o nějaký ten stupeň zabrání zvýšení teploty.

Žaluzie v obývacím pokoji

Při zatemňování vám ještě můžeme doporučit záclony nebo závěsy navlhčit například rozprašovačem. Voda, která se ze záclon odpařuje, tímto způsobem ochlazuje vzduch. Drobným detailem při zatahování žaluzií je možnost nasměrovat lamely tak, aby pronikající světlo nebylo nasměrované směrem dolů, ale právě naopak lamely natočte směrem vzhůru.

Mořský vzduch v obýváku

Určitě každý z vás zná klasický ventilátor, ať už menší, nebo větší. Jeho víření vzduchu vytváří vánek, který nás osvěžuje a cítíme se tak mnohem pohodlněji. Existuje však způsob, jak účinnost ventilátoru znásobit. Nejde přitom o žádnou velkou investici či nějaké složité technologické úkony.

 TIP: Před ventilátor stačí položit kovovou misku s kostkami ledu nebo zmrazenými lahvemi s vodou. Pokud chcete pocit chladného vánku ještě znásobit, někteří lidé doporučují ledové kostky vyrábět ze slané vody. Ta totiž snižuje teplotu, při které voda zamrzá.

Správné větrání

I když se zdá, že zvenku proudí mnohem teplejší vzduch, je nutné, aby i během extrémních veder vzduch proudil. Proto je větrání velmi důležité. Ideální je, pokud máte v místnosti dvě okna, otevrete je a vytvoříte tak průvan, aspoň na pár minut. V těchto teplech je rozhodně skvělou možností větrat přes noc.

Větrání během léta

I při větrání však pro vás máme nějaké další rady. Pokud máte v místnosti skříně, otevřete i ty. Teplo se totiž v uzavřených prostorách kumuluje a odvětráváním tak zabráníte přehřívání. Další možností je přímo do okna postavit ventilátor. Ten zapnete a zajistí vám proudění vzduchu a stejně tak ho bude ochlazovat. Klidně stačí i nejpomalejší režim.

Omezte používání elektroniky

Každé zařízení zapojené do elektrické sítě je určitým zdrojem tepla. Televizor, pračka, počítač, žehlička, lampa, a tedy i samotná žárovka zvyšují teplotu v bytě či domě. Samozřejmě jsou zařízení, která zůstat zapojená musí, ale ta, které nutnost používání nepotřebují, vypojte ze sítě.

Pitný režim

Zdá se vám, že toto právě není způsob, jakým se zchladit? Mýlíte se. Vnitřní teplota našeho těla se totiž odvíjí i od toho, že se potíme. Pití vody je tedy prvním krokem k tomu, aby se naše tělo ochlazovalo.

Pití vody ochlazuje tělo

Pijte vlažnou vodu, nemusí být nutně ledová, ale kostka ledu a plátek citronu určitě neuškodí. Dospělý člověk by měl v takovém počasí vypít aspoň 3,5 až 4 litry vody, čisté vody.

Před spaním – sprcha a prádlo v ledničce

Možná to bude znít trochu neobvykle, ale aspoň hodinku před spaním zkuste vložit deku na přikrytí, deku nebo povlečení do ledničky. Příjemný chladivý pocit při usínání určitě oceníte. Další možností je zvlhčení deky nebo plachty, například rozprašovačem.

Před spaním je dobré absolvovat také vlažnou sprchu a neutřít se úplně do sucha. Vodu necháte přirozeně uschnout na vašem těle, čímž se tělo déle udrží ochlazené. Před spánkem vypijte také dostatek tekutin.

Domácí klimatizace

Pokud patříte mezi ty, kteří jsou technicky zručnější, domácí klimatizace nemusí být špatným řešením. Kreativní člověk si poradí v každé situaci. Úmorná horka tedy nemohou být překážkou. Pokud nehodláte investovat do drahé klimatizace, možná vás potěší právě toto řešením. Vybrali jsme pro vás nejzajímavější druh realizace výroby domácí klimatizace. Tento šikovný vynález možná poslouží i vám.

Co na to potřebujeme?

  • Přenosný chladicí box
  • PVC trubku
  • Malý ventilátor
  • Led

Celá realizace je poměrně jednoduchá. Stačí si prohlédnout video a věřte, že to určitě zvládne každý zručnější kutil.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.Publikováno dne: 11.05.2019
Hodnocení článku:
(84.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní? Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní?

Abyste měli z lyžování co nejlepší zážitek, měli byste se o lyže pravidelně starat. V opačném případě se mohou zhoršit jejich jízdní vlastnosti i o více než polovinu.

Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla

Zamrzlé sklo na autě, zamrzlé dveře či odešlá baterka jsou během mrazivých zim každodenní starostí lidí s autem bez garáže. Poradíme vám, jak přežít rozmrazování oken bez stresu.

Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4? Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4?

Sněhové řetězy na auto sice nefigurují na seznamu povinné výbavy vozidla, ale na zasněžených a zledovatělých vozovkách jsou bezkonkurenčním pomocníkem. Poradíme vám jak si je vybrat!