Rady, jak prosvětlit tmavý obývák, chodbu či kuchyni

Když máte byt nebo dům s prostrannými pokoji a velkými okny, nemusíte si lámat hlavu s prosvětlováním interiéru. Byty s malými okny orientovanými na „tmavší“ světovou stranu, maličkými pokojíky, přeplněné nábytkem či doplňky a laděné do tmavých barev však nejsou moc útulné.

Jak prosvětlit interiér?

Když máte pocit, že se do vašeho bytu nemůžete vejít, všechno je příliš stísněné a tmavé, nemusíte se ihned stěhovat. Někdy stačí vyměnit skutečně jen pár drobností.

Zamyslete se nad rozmístěním jednotlivých pokojů

Předtím, než začnete bezhlavě trhat závěsy z oken a vyhazovat nábytek, se podívejte na to, zda jste si váš byt zařídili „správně“. Například v obýváku nebo kuchyni potřebujete víc světla než v ložnici. V rámci optického zvětšování prostoru proto nezapomeňte ani na správné rozložení pokojů. V nejtmavších místnostech si zřiďte ložnici, popřípadě pracovnu, ve které využijete víc umělého světla. Obývák, kuchyně a dětský pokoj by se měly nacházet v nejsvětlejších částech domu či bytu.

Čím větší okna, tím lépe

Asi vám neprozradíme tajemství, když řekneme, že velká okna pustí do místnosti víc světla. V tomto směru skutečně nevymyslíte nic jiného. Malá okna = málo světla, velká okna = hodně světla. Nejefektivnějším řešením je tedy jejich výměna, což je poměrně komplikované hlavně v panelácích, kde potřebujete na tyto úpravy mnohokrát stavební povolení. Samozřejmě jde i o poměrně velkou investici.

Menší a vysloveně malá okna se snažte co nejvíc odkrýt. Zcela nevhodné jsou závěsy a žaluzie, které nejenže brání pronikání světla, ale výrazně zasahují do prostoru. Když už závěsy nebo záclony, tak zásadně ve světlých barvách a vyrobené z jemných, vzdušných materiálů. Lepší alternativou jsou určitě žaluzie a úplně ideální solární nebo zrcadlové fólie. Ty vám zajistí stínění i soukromí během dne, v noci je však potřebné využít i další stínicí prvek.

U malých oken se snažte „uklidit“ parapetní desky. Květy, sošky, dečky, jednoduše cokoliv na nich není dobré. Pokud chcete pěstovat rostliny, umístěte je raději na regál položený vedle okna, nebo se pusťte do pěstování několika velkých kousků, které mohou být položené přímo na zemi.

Vyměňte klasické dveře

Obyčejné dveře nepropustí z místnosti do místnosti absolutně žádné světlo. Navíc, když je otevřete, zasahují do volného prostoru, a to celkem zásadně. Tento problém se dá vyřešit posuvnými skleněnými, posuvnými nebo skleněnými dveřmi.

Bílé posuvné dveře

Opět hovoříme o finančně i časově náročnějším řešení. Asi nejrychlejší a nejlevnější alternativou jsou závěsné posuvné dveře. Nad stavební otvor se přímo na stěnu namontuje závěsný systém, na podlahu vodicí kolejnička a dveře se do těchto komponentů zavěsí. Jejich výměnu tedy zvládnete bez bourání a jiných náročnějších prací.

TIP: Úplne dokonalým riešením sú sklenené priečky, a to ako vo vnútri, tak i v rámci fasády.

Přirozené světlo nahraďte umělým

Přirozené denní světlo je bez debaty tím nejlepším, co můžete pustit do vašeho bytu. Bohužel, ne vždy je možné ho získat dostatek skrz okna. V tomto případě musíte sáhnout po umělém osvětlení. Nenechte se však zmást, víc neznamená vždy víc. U osvětlení se snažte dodržovat tyto zásady:

  • Stropní světlo musí prostor osvětlovat co nejrovnoměrněji.
  • Tmavé kouty ubírají z místa víc, než si myslíte, proto je osvětlete menšími světly, např. těmi bodovými.
  • K hlavnímu stropnímu světlu přidejte vždy také několik „bodovek“ a menších lampiček.
  • Všímejte si výběru stínidel. Tmavé, látkové nebo až příliš stínicí prvky ze světla spíše uberou.
  • Studené bílé světlo prosvětlí prostor nejlépe, na druhé straně nemusí vyhovovat vašim očím a nepřidá ani na útulnosti. Je dobré ho kombinovat se světlem teplejším, abyste měli na výběr.
  • Příliš měké a teplé světlo používejte spíše večer, přes den působí doslova uspávajíce a tísnivě.
  • Nejlepším a ekonomickým řešením jsou stmívatelná – nastavitelná světla.

Pohrejte si s barvami na stěnách

Tmavé barvy světlo pohlcují, světlé ho zase dokážou „znásobit“. To však neznamená, že stěny v málo světlém nebo malém bytu musí být vymalované zásadně na bílo. Vybírat si můžete z jakýchkoliv barev ve světlých odstínech, samozřejmě kromě černé. Vysloveně vítaná je písková žlutá, krémová hnědá, starorůžová, světlozelená, jemná tyrkysová nebo světloučká šedá.

TIP: Ak máte malý, no dostatočne presvetlený byt, nemusíte sa brániť ani vyslovene tmavým stenám. Tmavá farba okrem toho, že pohlcuje istú časť svetla, miestnosti dodáva aj väčšiu hĺbku. Úplnou istotou je tmavozelená a hnedá farba.

Prostor je možné opticky zvětšit i barevným předělením stěn. Obzvlášť populární způsob je takzvaný color-blocking. Jde o stejný princip, jaký se využívá například na chodbách v panelácích, kde je tmavší barvou namalovaný sokl. Stěnu takto předělte ve výšce kolem 1 metru. Použijte vždy „tón v tónu“ a tmavším odstínem vymalujte spodní část stěny.

TIP: Podobný optický klam vytvoríte aj svetlým – bielym pásikom na vrchnej časti steny, ktorý na oko pretiahne strop. Svetlý pás nesmie byť hrubší ako cca 10 cm.

Tapety a vzory na stěnách

Tapety a vzory na stěnách využít můžete, avšak opatrně. Určitě nezdobte všechny stěny v místnosti. Tapety nebo namalované vzory by měly být vždy ve srovnání s barvou, kterou jste použili na stěny, o trošku tmavší. Tento dekor využijte ideálně jen na jedné nebo dvou stěnách u sebe. Řešením je také „vyzdobení“ spodní části stěny tapetou (uvedený color-blocking).

TIP: Nepoužívejte matné, ale spíše lesklé tapety. Ty přirozeně odrážejí světlo.

Co se stropem

V první řadě zhodnoťte, zda máte vysoký, nebo nízký strop. Místnosti s vysokými stropy bývají neprostranné a tmavé jen málokdy. Pokud máte pocit, že daná místnost potřebuje prosvětlit, chyba nebude ve stropu, ale v přeplněném prostoru nebo barvách. Proto prosvětlujte dalšími uvedenými způsoby.

Bodová světla na stropě

Mnohem větším problémem bývají nízké stropy, tedy ty, které se nacházejí ve výšce do 2 metrů. V tomto případě není prostor pro experimentování. Strop musí být světlý, ideálně bílý, popřípadě krémový. Určitě se vyhněte jakýmkoliv vzorům a strukturám. Omítka má být hladká, jednolitá a světlá.

Co s podlahou

Podlaha je přesným opakem. Ať už je místnost malá, velká, světlá, nízká, nebo vysoká, podlaha by měla být vždy tmavší než stěny a stropy. Tmavší podlahou vytvoříte iluzi jakéhosi ukotveného základu místnosti. Představte si například strom. Kmen je tmavý a masívní, postupně přechází do tmavších, ale provzdušněných větví, a na jeho konci jsou zelené listy.

Velmi dobrým řešením a kompromisem zároveň jsou podlahy se vzorem. Vhodnou barevnou kombinací je například klasická černobílá. Nic nepokazíte ani spojením krémové nebo bílé s hnědou, tmavší šedou, tmavomodrou, tmavobordovou nebo vínově červenou. Při čistě černobílé kombinaci se snažte vyhnout velmi populární šachovnici. Není na ní nic špatného, avšak sladit tento vzor s ostatními barvami, doplňky a nábytkem není jednodušší.

Dobrou možností jsou různé jiné geometrické tvary či květované vzory. Dnes natrefíte i na podlahy, které vytvářejí zajímavé optické klamy. U nich si však dejte pozor, aby prostor v konečném důsledku ještě víc „nezdeformovaly“. Nebojte se ani experimentů v podobě metalické dlažby.

Určitě se vyhněte opačnému postupu, tedy světlé podlaze a tmavému stropu. Takto vytvoříte velmi nepříjemný a chaotický dojem, který není vhodný do malých ani velkých místností. Pokud se tmavé podlaze bráníte zuby nehty, snažte se docílit minimálně toho, aby byla ve srovnání se stropem tmavší aspoň o jeden stupeň.

Koberce: ano, či ne? 

S podlahou úzce souvisí i koberce. Nezakrývejte jimi určitě celou plochu, protože působí těžkým dojmem. Malé koberečky použít můžete, avšak pouze v přiměřeném množství a na správném místě. Maximum jsou 2 malé koberečky na jednu místnost. Dobrým místem je například vstup do místnosti nebo prostor pod gaučem. Pokud byste chtěli koberec uložit do středu místnosti, můžete tak udělat, v tomto případě však použijte o něco větší kousek, který do prostoru zapadne a nebude působit jako „pěst na oko“.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie koberce

Minimalismus v nábytku

Prvním problémem je nadměrné množství nábytku. Pokud chcete prostor provzdušnit, používejte jen ten, který je nezbytný pro váš život. Vyhněte se hlavně malým kusům roztroušeným po celé místnosti. Lepším řešením je několik větších kusů, které však nesmí být mohutné, překombinované či jinak výrazné.

Vybírejte si nábytek s čistými, nejlépe ostrými liniemi. Kulaté stolky a židle nebo avantgardní gauč nejsou dobrou volbou. Nevhodné jsou i jakékoliv vzory. Při výběru nábytku platí staré známé, „méně je někdy víc“.

Rozložení nábytku je dalším zásadním faktorem. Situujte ho spíše do rohů a ke stěnám. Zjednodušeně řečeno, snažte se dosáhnout, aby bylo v místnosti co nejvíc volného prostoru. Dobrým řešením jsou například vestavěné skříně, které splynou se stěnami. Takto místnost nezahltíte předměty, které do ní budou zbytečně zasahovat a vytvářet dojem stísněnosti.

Pokud milujete dřevo, masív vám, bohužel, v tomto směru moc nepomůže. Dřevo je povolené, avšak jen ve velmi jemném a jednoduchém provedení. Vhodnými materiály jsou také hliník, plast a samozřejmě sklo. Vyhýbejte se tmavým barvám. Nábytek by měl být laděný v podobném stylu jako steny. Nehovoříme o stejné barvě, ale o síle daných odstínů, v překladu, k pískově žuté stěně můžete použít například šedý, ne však černý nábytek.

Zrcadla, lesk a vhodné doplňky

  • Zrcadla odrážejí světlo a vytvářejí dojem větší hloubky prostoru. Když se rozhodnete váš problém vyřešit takto, používejte méně větších, nikdy ne moc malých zrcadélek. Nezapomeňte je také umístit do správné výšky, tedy přibližně do úrovně očí.
  • Iluzi o větším a světlejším prostoru udělají i lesklé povrchy. Můžete je aplikovat na podlahy, stěny, nábytek nebo využít lesklé nebo třpytivé tapety. Naopak úplně nevhodné jsou všechny předměty s matnou povrchovou úpravou.
  • Doplňky bývají velmi častým problémem. Dečky, koberečky, sošky, květináče, dokonce i obrazy a fotky na stěnách prostor opticky výrazně zmenšují. Někdy je toto zmenšení nejen optické, ale i reálné. Snažte se proto vyhnout těmto zbytečnostem. Prostor co nejvíc zjednodušte a odlehčete.

Pozor na nepořádek

Rozházené oblečení na nábytku, neodložené nádobí, knihy rozvalené na stole, všechno, co nemá svoje pevné místo, zmenšuje prostor kolem vás. Pocitu vzdušnosti někdy dosáhnete skutečně pouze tím, že si dokonale uklidíte. V tomto směru sehrává důležitou roli úložný prostor. Potřebujete ho hodně a musí být skrytý. V malých bytech jsou nejlepším řešením postele, gauče či taburetky s úložným prostorem a stolky se zásuvkami.

POZOR: Když přemýšlíte nad poschoďovou postelí, pod kterou si zřídíte kancelář nebo sezení, nemusí jít o nejlepší nápad. Toto řešení vám pomůže s tím, abyste měli víc úložného prostoru, přecpaný dojem však může opticky z prostoru spíše ubrat.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie zrcadla

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.Publikováno dne: 11.03.2022
Hodnocení článku:
(89.2%)