Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Nedá se to určit přesně. Dehydratace může mít vážné následky. Neriskujte a dobře se o vodu starejte.

Vzorek vody pro kontrolu kvality

Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak zjistíte, zda voda, kterou pijete, je kvalitní?

Oblíbené domácí testy na vodu

Kdy potřebujete zkontrolovat kvalitu vody?

Vykopali jste studnu a chcete vědět, jestli je voda v ní v pořádku? Nechte si udělat rozbor vody a analýzu jejích fyzikálních, chemických a mikrobiologických ukazatelů. Dozvíte se, na co je voda určená (pitná a užitková) a zda neobsahuje žádné škodlivé látky. Nekvalitní voda se může odrazit na vašem zdravotním stavu a životnosti zařízení, u jejichž činnosti se bez vody neobejdete.

S domácím testem kvalitu vody ověříte i sami

Domácí test vám pomůže zjistit, jak tvrdou vodu doma máte, její pH, množství chlóru, ale také obsah dusičnanů a dusitanů. Manipulace s testerem je jednoduchá a k výsledkům se dostanete do jedné minuty. Něco se vám nezdá? Profesionální rozbor vody provádí Státní zdravotní ústav a vodárny a kanalizace v každém větším městě. Obraťte se na ně.

Domáci test na kontrolu vody

Běžná vs. úplná kontrola kvality vody

Úplný rozsah analýz při běžné kontrole vody nečekejte. Je to časově a finančně náročný proces. Udělají vám ho jen v tom případě, že chcete vodu použít na výrobně-potravinářské účely a její cena bude vyšší.

Pokud se při běžné kontrole zjistí odchylka stanovených hodnot, minimální rozsah analýz se může rozšířit. Naměřené hodnoty a jejich porovnání se stanovenou normou dostanete shrnuté v Protokolu o analýze vzorku.

Odebíráte vodu z veřejného vodovodu?

Test vody z vodovodu dělat nepotřebujete. Informace o její kvalitě si vyžádejte od provozovatele. Je povinný vám je poskytnout. Pokud na testu trváte, počkejte si na Světový den vody – 22. březen. Vodárenské společnosti v tento den vycházejí svým zákazníkům v ústrety a rozbor vody vám udělají zdarma.

Test kvality vody v laboratoři

Jak vodu na kontrolu odebrat? 

Poraďte se s pracovníkem firmy, která bude kvalitu vody měřit. Při biologickém měření je potřebná sterilní lahev, některé odběry musí dělat odborní pracovníci, někdy stačí vypláchnutá PET lahev. Ověřte si to, aby byly výsledky analýzy co nejpřesnější. 

Jak přijdete na to, že s vodou něco není v pořádku?

Prozradí vám to chuť, vůně a barva vody. Změnu chuti vody postřehnete většinou tehdy, když se v ní nachází hodně chlóru, ale může ji znehodnotit i železo, mangan a jiné látky.

Také za změnou vůně vody je nejčastěji chlór. Maximální množství chlóru ve vodě je 0,3 mg/l. Když se tato hranice překročí, je to cítit. Není to problém jen při její konzumaci. Chlór do organismu dostanete přes póry a vdechováním výparů i během sprchování. Vodní zdroj může být znečištěný i fekálně. Nepříjemný zápach vám to zaručeně prozradí.

Z kohoutku vám teče hnědá voda? Ano, i to se může stát. Máte v ní hodně železa, manganu nebo rezavé potrubí.

Špinavá voda tekoucí z vodovodu

S vodním kamenem jste se už určitě setkali. Jsou to ty nažloutlé nánosy v koupelně, na bateriích a v rychlovarné konvici. Tvrdá voda si vybírá svoji daň. Zvýšené náklady na energie a čisticí prostředky, slabší výkonnost spotřebičů, suchá pokožka a vlasy. Za vším hledej vodní kámen. Rozbor vám prozradí, zda potřebujete vodu, kterou používáte, změkčit.

Trávicí těžkosti? Co když je za tím voda?

Nechte si vypracovat mikrobiologický rozbor vody. Voda často obsahuje také mikroorganismy a škodlivé látky, které způsobují nevolnost a přihlásí se i problémy s trávením. Její dlouhodobé užívání se odrazí na vzniku močových kamenů, problémech s ledvinami, srdečněcévních onemocněních a špatném krevním obrazu.

Ukazatele kvality vody. O čem je řeč?

U mikrobiologických ukazatelů jde o bakterie žijící ve střevním traktu člověka nebo teplokrevných živočichů. Jejich přítomnost v organismu se nemusí projevit hned. Pokud takovou vodu pijete denně, tělo si vytvoří určitou odolnost. Oslabená imunita si s nimi poradit už nemusí a tehdy to vypukne. Může se stát, že od vás návštěva odejde s nevolností nebo trávicími těžkostmi, a to jen proto, že organismus se bakteriím, které jsou pro vás běžné, brání.

Testování pH vody

Fyzikální a chemické ukazatele prozradí, zda máte vodu kyselou nebo zásaditou. Kyselá má pH vyšší než 7, zásaditá nižší než 7. Neutrální pH je 7. pH pitnéj vody se pohybuje v rozmezí 6,5 až 8. V kyselé vodě se může nacházet železo, zinek, měď a olovo. Jejich přítomnost ovlivňuje i to, z jakého materiálu je vyrobené potrubí. Vodu v tomto případě neutralizuje filtr s vápencovou nebo dolomitovou náplní. V zásadité vodě mohou být stopy vápna a rozkladu organických látek.

Který rozbor na kontrolu kvality vody si vybrat?

Chcete jen znát, co pijete? Nepotřebujete ten samý rozbor jako velká potravinářská firma. Podívejte se na nabídku firem, které rozbory dělají a vyberte si ten, který se vám zdá nejvíc. Odchylky v nabídce jsou malé. 

Informativní rozbor vody

Máte novou studnu nebo vlastní zdroj vody? Voda změnila barvu a chuť? Chcete si jen ověřit, zda je voda, kterou pijete, v pořádku? Tento rozbor prověří základní fyzikální ukazatele a chemické prvky, tvrdost vody, pH vody, vodivost, TDS, množství volného chlóru, dusičnanů, dusitanů, železa, manganu a amonných iontů ve vodě.

Informativní rozbor vody

Minimální rozbor pitné vody

Jste zvědaví, zda voda, kterou pijete, je pro vás a vaši rodinu vhodná? Kolaudujete a potřebujete doložit i protokol rozboru vody? Vyžádejte si minimální rozbor pitné vody. Provádí ho akreditované laboratoře na rozbor vody a zkontrolují 29 zákonem stanovených ukazatelů. Vodu na rozbor odebírá odborný pracovník, aby se předelo znehodnocení vody a zbytečným problémům. Velký důraz se klade zejména na mikrobiologický rozbor. Měření bakterií a dalších mikroorganismů ve vodě nelze zanedbat.

Komplexní rozbor vody

Jde o rozbor, který je časově a finančně velmi náročný. V ojedinělých případech se dělá na vyžádání klienta. Tato analýza sleduje až 81 ukazatelů, např.: vápník, hořčík, anorganické a organické ukazatele, dezinfekční prostředky, mangan, železo, amonné ionty, sírany.

Kolik takový rozbor stojí?

Cena za základní rozbor pro domácnost se pohybuje od 600 Kč výše, pro studny od 750 Kč výše. Výsledná cena komplexního rozboru je různá. Odvíjí se od množství měřených parametrů a firmy, kterou si zvolíte.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...Publikováno dne: 06.07.2020
Hodnocení článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak využít skořápky z vajec? Na zahradě do kompostu a na květy jako hnojivoJak využít skořápky z vajec? Na zahradě do kompostu a na květy jako hnojivo

Všemožným používáním skořápek postupně zjistíte, že nemusíte kupovat výživu pro slípky, pro rostliny, drahé a chemické čisticí prostředky... Nabízíme vám pár horkých tipů jak je co...

Jak chránit domácí spotřebiče při bouřce?Jak chránit domácí spotřebiče při bouřce?

I při krátké bouřce může udeřit blesk a vážně poškodit televizor, router, počítač či kuchyňské spotřebiče. Dnes vám poradíme s tím, jak chránit vaše domácí spotřebiče před tím, aby je...

Rezavá voda z vodovodu – příčiny kalné pitné vodyRezavá voda z vodovodu – příčiny kalné pitné vody

Rezavá, hnědá nebo kalná voda z vodovodu představuje nepříjemnou starost a klidně se může vyskytnout i ve vaší domácnosti. Co tento jev způsobuje a jak se dá proti němu bojovat, vám...