Jak zjistit stáří nemovitosti? Pomůže soupisné číslo domu nebo žádost o potvrzení stáří stavby

Plánujete prodej nebo koupi nemovitosti, nebo se chcete pustit do rozsáhlé rekonstrukce? Pokud se chystáte na jednu z možností, u kterých budete potřebovat finanční a jinou pomoc banky, připravte se, že v rámci vyřizování znaleckého posudku, bez kterého se neobejdete, budete potřebovat jeden ze základních údajů a tím je i stáří nemovitosti.

Ako zistiť vek nehnuteľnosti?

Co to je, na co to potřebujete, jakož i způsoby jak zjistit stáří nemovitosti, vám poradíme.

Co je to stáří nemovitosti a k čemu se používá?

Pod pojmem stáří nemovitosti se rozumí údaj, který vypovídá o délce stání nemovitosti na dané parcele, nebo časová délka, odkdy má nemovitost přidělené popisné číslo. Jde o nezbytný údaj, který je potřebný na kompletní soupis znaleckého posudku. Znalecký posudek je zase dokument, který potřebujete při žádosti o hypoteční úvěr na nemovitost, na rekonstrukci nemovitosti a hodí se vám i tehdy, když se nemovitost chystáte prodat. Od stáří nemovitosti se totiž, do velké míry, odvíjí i cena, ohodnocení nemovitosti. Na jejím základě vám banka stanoví výšku hypotečního úvěru.

Způsoby, jak zjistit stáří nemovitosti

Na to, abyste zjistili stáří nemovitosti, nepotřebujete schopnosti detektiva. Můžete si to zjistit sami, případně pověřit příslušnou osobu nebo orgán, který celou záležitost vyřídí za vás. Nejčastěji je to záležitostí realitního makléře, který prodává nemovitost nebo od kterého kupujete nemovitost, či záležitost banky, která má na to svoje interní zaměstnance. Podobne jako realitní makléř nebo banka i vy jako obyčejná osoba dokážete celkem jednoduše zjistit stáří domu nebo bytu, případně jiné nemovitosti, musíte však vědět, kam jít a na koho se obrátit.

Správce bytového domu

Jednou z nejjednodušších možností, jak zjistit stáří nemovitosti, za předpokladu, že bydlíte v bytě, je navštívit správce bytového domu, který je pověřený držet tyto informace pro různé účely. Pokud bytová jednotka nemá správce bytu, zajděte na bytové družstvo. Tyto informace vám budou poskytnuté po prokázání, že jste majitelem bytu, buď občanským průkazem, nebo po předložení aktuálního listu vlastnictví, který získáte na katastru. Pokud je nemovitost vaše, pravděpodobně bude stačit občanský průkaz, na základě kterého si vás vyhledají, ale pro každý případ mějte s sebou aspoň dílčí list vlastnictví.

Vek nehnuteľností zistíte napr. na katastri nehnuteľností

Městský, obecní úřad

Další možností je zajít na stavební úřad v daném městě nebo v obci, v kterých se nemovitost nachází, a žádat o tuto informaci. Budete potřebovat písemnou žádost, na základě které se vydává potvrzení o stáří stavby. Většinou se formulář nachází na oficiální internetové stránce příslušné místní samosprávy, ke kterému však musíte doložit další dokumenty, často je to fotokopie listu vlastnictví, fotokopie snímku z katastrální mapy a doklad o zaplacení poplatku, který se váže k žádosti.

Žádost, kterou získáte z konkrétní samosprávy, obsahuje adresu dané obce, města, kde se nemovitost nachází. Informace, kdo je vlastníkem stavby, název stavby, číslo stavby, název ulice, kde se stavba nachází, jakož i parcelní číslo a katastrální území vypíše samotný žadatel. Úřad, na základě žádosti, vyhotoví znalecký posudek v průběhu 30 kalendářních dní.

POZNÁMKA: Částečný list vlastnictví, jakož i katastrální mapu získáte online cestou. Kompletní a aktuální list vlastnictví vám vyhotovují na katastrálním úřadě.

Podle popisného čísla

V některých případech místní samospráva neeviduje stáří stavby. V tom případě nastává trochu problém, protože vám poskytnou jen informaci, kdy bylo domu přiděleno popisné číslo, tedy kdy byl dům zkolaudovaný, a na základě toho se odhaduje přibližné stáří nemovitosti. Znamená to, že potřebujete: kolaudační rozhodnutí nebo rozhodnutí o přidělení popisného čísla, potvrzení příslušného úřadu nebo čestné prohlášení, v němž prohlašujete, že na základě vám známých a doložených informací, skutečností, stanovujete předpokládané stáří stavby. Tyto doklady by při braní hypotéky nebo při prodaji nemovitosti měly bance nebo klientovi stačit.

Vek nehnuteľnosti pohodlne zistíte i podľa súpisného čísla

POZNÁMKA: Kopii kolaudačního rozhodnutí vám vydá stavební úřad v obci nebo ve městě, kde se nemovitost nachází.

Nechte to na odborníky

V případě, že se přece jen rozhodnete nechat všechno od stáří nemovitosti přes znalecké posudky až po samotné ocenění nemovitosti na odborníky, máte na výběr z těchto možností:

  • Cenová mapa = je to nejjednodušší cesta, při které se nemovitost, zpravidla byt, oceňuje ani ne tak na základě stáří nemovitosti, ale spíše na základě porovnání aktuální tržní hodnoty.
  • Ohodnocení bankou = je sice detailnější způsob, ke kterému si banka buď přes vás, nebo přes vašeho finančního poradce vyžádá další dokumenty, nebo to udělá za vás pověřením svého pracovníka. Podmínkou je však čerpání úvěru z dané banky. Ačkoliv mnohé banky nebo realiťáci tvrdí, že jde o levnější způsob, než je vyhotovení znaleckého posudku, těžko říct, zda tomu tak opravdu je a zda v závěru za tyto služby nezaplatíte ještě víc. 
  • Znalecký posudek = vypracuje ho licencovaný znalec, který si podle vámi zvolené a zaplacené služby buď vyžádá od vás příslušné dokumenty, nebo všechno vyřídí za vás. Na základě získaných dokumentů (rozloha nemovitosti, posouzení lokality, ve které se nemovitost nachází, vybavení obce/města, ve které se nemovitost nachází, technický stav nemovitosti, stáří nemovitosti apod.) určí přesnou hodnotu nemovitosti. Nevýhodou této možnosti je cena a to, že musíte zaplatit ještě dříve, než vám banka úvěr schválí. V případě bytů se cena posudku pohybuje kolem 2 500 až 5 000 Kč a v případě domu je to od 4 500 Kč výše.

Jaké jsou rozdíly při určování stáří domu a bytu?

V závislosti na tom, zda budete prodávat, kupovat nebo rekonstruovat dům/byt, se některé dokumenty budou lišit. To, co potřebujete při bytovém prodeji/koupi, zase nemusíte potřebovat u domu a naopak. Při určování stáří bytu je potřebné doložit potvrzení od správce bytového domu, které by mělo být bez poplatku a měli byste ho získat na počkání nebo jde o doložení kolaudačního rozhodnutí. V případě domu je vhodné předložit kolaudační rozhodnutí.

Závěrečné hodnocení

To, jak se při zjišťovaní stáří domu nebo bytu rozhodnete, je v konečném důsledku jen na vás. My jsme vám nabídli možnosti, jak zjistit tuto informaci, na koho se obrátit a jaké možnosti vám v této souvislosti nabízí internet. Každopádně na výběr máte jen 2 možnosti – a to tu levnější, při které bude cesta zdlouhavější a klikatější, nebo tu dražší, u které všechno udělají za vás kvalifikovaní odborníci. Na závěr dovolte ještě jedno upozornění. Vzhledem na neustálé novelizování zákonů, hypotečních podmínek a dalších náležitostí, doporučujeme si všechny informace před realizací prodeje, koupě a rekonstrukce nemovitosti ověřit. 

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.Publikováno dne: 26.11.2021
Hodnocení článku:
(87.6%)

V této kategorii najdete i:

Pojištění nemovitosti vs. pojištění domácnosti – rozdíly, srovnání, zkušenostiPojištění nemovitosti vs. pojištění domácnosti – rozdíly, srovnání, zkušenosti

Chystáte se uzavřít pojištění nemovitosti nebo domácnosti? Nejdříve se podívejte na to, jaký je mezi nimi rozdíl a co je pro vás nejvýhodnější.

Kupní smlouva i na byt zatížený hypotékou nebo jiným břemenem. Podívejte se na vzorKupní smlouva i na byt zatížený hypotékou nebo jiným břemenem. Podívejte se na vzor

V dnešní době není ničím výjimečným kupovat nemovitost s břemenem. Oproti tzv. čisté nemovitosti je postup koupě jen o něco složitější, banky a také realitní kanceláře s tím však mají...

Aké sú poplatky pri prevode nehnuteľnosti (kúpe a predaji)Aké sú poplatky pri prevode nehnuteľnosti (kúpe a predaji)

Úhrady poplatkov sú vecou dohody medzi zmluvnými stranami a sprostredkovateľom (najčastejšie je to realitný maklér). V akej výške sa pohybujú, čo všetko musíte zaplatiť?