Jak zpevnit a stabilizovat strmý svah

Kopcovitý terén kolem domu je velmi atraktivní, ale každá paráda něco stojí. V tomto případě je nutná aspoň základní úprava svahu v zahradě, aby z vaší pýchy po první jarní bouřce nezůstalo jen bahnisko.

Stabilizace strmého svahu

Na malé svahy postačí suchá pokládka

Na šikmé svahy do 45 % vám bude stačit opora z přírodního kamene například v podobě zahradní skalky. Kámen je absolutně nejpřírodnějším řešením a na každé zahradě vypadá dobře. Navrstvený se dá aplikovat i při nízkých výškách opory do jednoho metru. Tady je možné využít ukládání kamenů nasucho. Základ by měl být široký minimálně 50 centimetrů. Jde o rychlé a laciné zpevnění svahu s efektním designem „doby kamenné“. Použít je nutné masivní kamenné bloky.

 

Masivnější zpevnění svahu kamenem

Strmější svahy si už vyžadují spojení kamenů cementovou maltou. Nejvhodnější jsou granit, žula či pískovec. Bez ohledu na materiál bude zpevňující zeď vyžadovat vykopání základů v hloubce 20 až 40 cm. Ty vystelete pískem a štěrkem, pokud je podloží nepropustné, bude lepší zajistit také drenáž svahu pomocí drenážních trubek. Zídku ukládejte mírně šikmo, se sklonem 10–15 % ke svahu. Tím zabezpečíte, že se nebude později naklánět dopředu. Stěna se zdí na vybetonovaném základu, denně ji zvyšujte maximálně do výšky 50 cm. Jinak se může sesypat. Další poschodí přidávejte až další den.

Zpevnění svahu kamenem

Betonové řešení

Beton je lacinější alternativou ke kamenu a vůbec nemusí být méně estetický. Vybrat si můžete dokonale hladký, nebo plastický v různých barevných vyhotoveních. Aby nebyly betonové stěny příliš masivní, dají se vyztužit ocelí. Množství výztuže stanoví odborník po posouzení únosnosti podloží a tlakových sil zeminy. Dalším dobrým tipem je zpevnit svah tvárnicemi na principu suchého stavění zdi  z vibrolisovaného betonu. Jednotlivé segmenty mohou být plné, nebo s otvory na nasypání zeminy. Tak velmi rychle postavíte živou rozkvetlou zeď.

Do betonových tvárnic patří suchomilné skalničky a trvalky, jako například rozchodníky, zvonky, tařičky, lomikámen poniklec  nebo hvozdíky. Na podzim můžete vysadit trvalky a cibuloviny. Na jaře doplníte letničky a máte úžasnou květinovou zpevňující zídku. 

Zpevnění svahu dřevem

Dřevo není úplně tradiční materiál na zpevňující zídky, ale velmi krásný. Dřevěné palisády je možné snadno použít na zabezpečení mírnějšího svahu pouze tím, že kulatinu svážete drátem nebo plastovou páskou. Na tato řešení se hodí dřevo ošetřené tlakovou impregnací, která prodlužuje jeho životnost.

Bio alternativa

Další možností, jako upravit svahovitý terén a zabránit vodní erozi, je využití georohoží. Na strmých svazích pomáhají předcházet erozí, zpevňují samotný svah a podporují růst vegetace. Díky ní můžete dosáhnout plnohodnotného zpevnění svahu rostlinami. Georohože na zpevnění svahu se vyrábějí nejčastěji z kokosu, juty, případně slámy a biomasy. Jejich životnost se počítá na několik let a samovolně se rozloží.

Zpevnění svahu georohoží

Čím strmější je svah, tím musí mít rohož vyšší hmotnost. Například na svahy do 45 stupňů se používají nejčastěji kokosové sítě gramáže 400 g / m2 nebo jutové sítě gramáže 500 g / m2. Na strmější svahy je vhodnější použít gramáže od 700 g / m2. Pokud vyžadujete trvalé zpevnění povrchu svahu, musíte využít plastové georohože.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Komentáre

06/05/2018 19:18
Jaro

Zasaďte skalník, rozrůstá se jako divej a svah zpevní dokonale.

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.Publikováno dne: 06.05.2018
Hodnocení článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější

Kosmetika z Německa, rakouská drogerie a celkově dovoz drogerie ze Západu se stává u nás trendem. Je skutečně drogerie z Rakouska či Německa kvalitnější? Prozradíme vám to v našem článku.

Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware

Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano

Přišli jste na chuť asijské kuchyni? Kromě kvalitních surovin a přísad si opatřete správné nádobí. Na co je wok dobrý, v čem se liší od běžné pánve a čeho si při jeho koupi všímat?...