Malá předsíň – inspirace, jak oživit chodbu (design, barva, tapety)

Při zařizování domu a bytu si dáváme záležet na každém detailu v kuchyni, v obýváku, dokonce i na toaletě či v koupelně, která je často velká 2 x 2 metry. Na co však zapomínáme, je chodba, přitom je to místnost, které spojuje všechny místnosti, takže člověk je nucený přes ni procházet dennodenně několikrát.

Jak zvětšit malou předsíň?

Předsíň nebo vstupní chodba je tedy důležitou součástí každého bytu i domu. Věnujte jí čas a zařiďte ji tak, abyste se v ní cítili příjemně a aby vám v ní nic nechybělo. Udělejte z ní místnost, která vyvolá touhu vidět i zbytek vašeho domu. Na to je však potřebné zajistit, aby byla dostatečně velká a vzdušná, ale co dělat, když vám chybí prostor?

Malá předsíň

Malá předsíň je problémem bytů, ale často i domů. Je to místnost, na kterou si většina lidí vyhradí nejméně místa. Je to však správné? Chodba je místem, kam patří boty, kabáty, oblečení. Pokud máte rádi minimalismus, potom je chodba tím prostorem, kde byste si mohli umístit stavěnou skříň, komodu a skříňku na boty v jednom. Tím ušetříte prostor v pokojích, kde vám postačí jen 3–4 kusy nábytku. Jak řešit malý prostor, resp. jak zvětšit chodbu, když zdi nepustí?

Jak zvětšit malou předsíň, i když jen naoko?

Nezvětšujte chodbu tak, že zbouráte příčky a vyzdíte je nanovo. Využijte vizuální „čáry-máry“, s nimiž prostor prosvětlíte a provzdušníte. Víte, co na to budete potřebovat? Hlavně fantazii a odvahu experimentovat, k tomu vhodnou kombinaci barev, doplňky, správné rozmístění nábytku a budete překvapení, jak se vám chodba zvětší.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie předsíňové skříně

Tipy a triky, jak zvětšit předsíň

Vhodným řešením předsíně je použití vhodných barev a doplňků, které opticky prostor otevřou, výběr ideální podlahy, která ladí k ostatním prvkům v chodbě, především k barvě stěn...  Pojďme však pěkně popořádku. Na efektivní vyřešení malého prostoru v předsíni vám pomohou najít odpovědi na tyto otázky:

Jaká barva se hodí do chodby?

Barva je prostředek číslo jedna, jak oživit chodbu. Do malých místností je třeba jednoznačně volit bledé, světlé a chladné odstíny barev. Svěží, jemné barvy prostor opticky zvětšují, rozšíří ho. Po použití např. jasných pastelových odstínů zelené, zdi jako by ustoupily do pozadí. Úplně nejlepší volbou je vsadit na klasiku a tou je tradiční bílá. Pokud nemáte rádi nudu, což bílá pro mnohé představuje, potom jednu stěnu v chodbě natřete jinou, pastelovou barvou, zvolte např. zelenou nebo tyrkysovou. Nevolte však tmavé tóny těchto barev, ale raději jemnější, pastelové odstíny.

Jaké tapety dát do předsíně?

Při výběru tapety je třeba si uvědomit, čeho chcete tapetou vlastně dosáhnout, jaký účel má v předsíni splňovat? Má ji zvětšit na šířku, prodloužit, rozšířit, zúžit a zároveň i prodloužit nebo jen rozzářit a zatraktivnit? Když je chodba malá, už víte, že ji otevřete pastelovými barvami, ale problém nastává u vzoru. Doporučujeme vám zvolit jemnější barvy s jemným vzorem. Oblíbená je silueta štíhlé ženy nebo např. text. Silueta ve vhodné barvě kráčející do dálky může chodbu prodloužit a zelegantnět.

Předsíň zařízená v tmavých barvách

Jakou podlahu dát do předsíně?

Pokud toužíte zvětšit prostor, měla by být tmavší než barva stěn. O něco tmavší podlaha bude světlo ze stěn odrážet do prostoru, čímž ho bude přirozeně zvětšovat. Co se týká materiálu, je jen na vás, zda použijete parkety, laminát nebo keramiku. Moderní a velmi věrnou náhradou dřeva je laminát. Tato podlaha je pevná, nevyžaduje téměř žádnou péči, dobře propouští podlahové topení a je odolná vůči různým nečistotám, vyrábí se v různých barevných a vzorovaných provedeních.

Pozor na dveře

Když jste už dosáhli barevnou rozmanitost a svěžest v předsíni, nezapomeňte na dveře. V chodbě je jich nejvíc, protože přehrazují místnosti. Nejideálnější by bylo, kdybyste dveře nahradili oblými klenbami nebo hranatými, se zárubněmi ve stejné barvě jako podlaha. Prostor by to jednak zvětšilo a jednak prosvětlilo. Pokud však chcete dveře, potom volte bledé a se skleněným prvkem. Nic nepokazíte, když zvolíte dveře ve světlejším dekoru. Zajímavým a moderním řešením jsou dveře, které obsahují více jemných vodorovných skleněných částí.

Smysluplné řešení úložného prostoru

Chodba musí disponovat úložným prostorem. Musí se do ní vejít minimálně věšák na kabáty, skříň na pantofle a boty a něco na uskladnění mokrých deštníků. Nejlepším řešením je vybavit chodbu vestavěnou skříní. Pokud máte málo prostoru, nemusí to být skříň, která pokryje celou stranu chodby. Zvolte takovou, která sahá až po strop. Pásy, které vytváří dekor skříně, směřující kolmo na podlahu, opticky zvětšují prostor vzhůru a předsíň zúží. Rovnoběžné pásy prostor rozšíří a jako by sníží strop. Také lesklé a světlé odstíny dokážou odrážet světlo tak, aby se dostalo všude, i na ta nejtemnější místa v chodbě.

Předsíň s věšákem na bundy, skříňkou na boty a křeslem

Čím méně viditelných věcí se nachází na chodbě, tím bude chodba budit dojem provzdušnění a zvětšení. Umístěte co nejvíc věcí do skříně a na chodbě se vám naskytne příležitost experimentovat.

Osvětlení

Ať se ve vaší chodbě nachází nebo nenachází okno, je potřebné zajistit dobré světlo, s dobrým nasměrováním a se správnou barvou. Žluté světlo prostor zútulňuje a změkčuje, přičemž modré studené světlo prostor zvětšuje a rozjasňuje. Moderní a velmi praktickou možností je nainstalovat na chodbu bodová světla. Ta nikdy nevyjdou z módy, jelikož se vyrábějí v různých provedeních, snadno se rozmísťují, jsou nenápadná, lze je nastavit do různých úhlů tak, aby se světlo dostalo do všech koutů.

Doporučujeme vám zakoupit si jedno bodové světlo navíc. Nikdy nevíte, kdy budete muset jedno kompletně vyměnit nebo přidat.

Použijte vhodné doplňky

Optického zvětšení se dá docílit pomocí zrcadla. Čím větší, tím lepší. Zrcadlo by mělo zaujmout nejen velikostí, ale také designem. Proto vyberte zrcadlo, které má jemný, avšak zajímavý rám, jiný než barva stěny, aby nesplýval. Za jemná zrcadla se všeobecně pokládají ta, která mají oblé zakřivení. Buďte však u zrcadla opatrní. Nevolte zrcadla, která rozšiřují nebo nějak jinak deformují postavu. Vybírejte taková, která vám vždy vykouzlí úsměv na rtech.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie zrcadla do předsíně

Rychlé tipy, jak ještě zvětšit předsíň

 • Nízký nábytek prodlouží chodbu do výšky.
 • Skříň s posuvnými dveřmi je v malém prostoru mnohem praktičtější než ta, která se otevírá do prostoru.
 • S podlahou si můžete pohrát a vybrat zajímavý vzor. Opticky zvětší prostor diagonálně pokládaná podlaha nebo diagonální vzor, např. kosočtverce. Když máte bílé stěny, s mozaikovou podlahou, která barevně ladí s doplňky, bude dojem z chodby perfektní.
 • Položte dřevěné parkety ve směru šířky předsíně a chodbu roztáhnete do stran.
 • Pokud potřebujete chodbu prodloužit, parkety nebo plovoucí podlahu umístěte kolmo na vchodové dveře.
 • Světlo by mělo být rozptýlené všude, proto zvolte raději více menších světel, která rozmístíte po celém stropu, nejlepším řešením jsou bodová světla.
 • Opticky prodloužíte chodbu použitím bledého koberce, po celé délce chodby. Koberec musí na podlaze vynikat svou světlou barvou a zároveň ladit s barvou stěn.
 • Když umístíte zrcadlo na konec chodby, chodbu to opticky prodlouží. Pokud by to znamenalo, že zrcadlo musíte umístit proti vchodovým dveřím, nedělejte to. Podle Feng šuej to vzbuzuje strach, protože při nočním návratu domů vidíte jako první v zrcadle tmavou siluetu člověka.

Využijte maximum prostoru

Pokud na zemi nemáte žádný prostor, kde byste si mohli dát stolek s krabičkou na klíče, potom využijte prostor na stěně. Umístěte na stěnu polici nebo rovnou dekorační krabičku, do které si můžete dát klíče. Zavěste si milý obraz nebo kus přírody v podobě dřevěné dekorace. Zapojte fantazii a vytvořte originální fotostěnu. Prostor můžete zatraktivnit i použitím úzké skříňky na boty, kterou nainstalujete na stěnu a s kterou zvýrazníte moderní design předsíně. Pozor, to, že jste opticky zvětšili chodbu, neznamená, že je třeba ji znovu přecpat. Použijte raději méně doplňků, které na chodbě plní nějaký účel.

To je nápad

 • Poličku si můžete vyhotovit i ze starých knih.
 • Věšák vyrobíte z dřevěné laťky a ze silných, kovových kolíčků, kterými se spojují hrubé štosy papírů.
 • Nahradit okno v chodbě můžete i zavěšením starého, vintage okna, na které dáte jemnou záclonku, po bocích sepnutou. Toto okno můžete využít i jako poličku.
 • Natřete některou část v chodbě křídovou barvou. Vytvoříte tak prostor na zanechávání vzkazů.
 • Dejte na chodbu taburet, který disponuje úložným prostorem. Pomůže vám při obouvání a ukryjete do něj i bačkory.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie botníky

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....Publikováno dne: 20.07.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(89.8%)

V této kategorii najdete i:

Originální dárky na Den matek. Můžete je vyrobit nebo zvolit dárkový poukazOriginální dárky na Den matek. Můžete je vyrobit nebo zvolit dárkový poukaz

Už od vzniku Dne matek je tradicí svoji maminku obdarovat nebo ji aspoň potěšit milým slovem. Podívejte se na několik originálních a milých tipů na vhodné dárky pro naše milované maminky.

Jak sladit barvy v obýváku? Co s čím ladí? Kombinace barev na stěnyJak sladit barvy v obýváku? Co s čím ladí? Kombinace barev na stěny

Obývací pokoj by měl působit příjemným aútulným dojmem. A přesně tomu můžete napomoci zprávě zvolenými barvami na stěny. Poradíme vám pár jednoduchých rad, jaká kombinace barev do...

Tapety do koupelny? Voděodolné a samolepící tapety na obkládačky i umakartTapety do koupelny? Voděodolné a samolepící tapety na obkládačky i umakart

Máte vůči tapetám do koupelny předsudky? Dnešní samolepící a voděodolné tapety jsou velmi vhodnou náhradou za obkládačky. V bytě vás takový designový prvek potěší, chcete-li vytapetovat...