Tipy, jak zvýšit cenu nemovitosti (hodnotu domu či bytu) před prodejem

Chystáte se prodat byt nebo dům? V tom případě byste měli vědět, že existují způsoby, jak cenu nemovitosti navýšit. Samozřejmě že při stanovení ceny je klíčová zejména lokalita, zda se nemovitost nachází v sympatické a praktické oblasti, zda je součástí prodeje a koupě i sklad, sklep nebo parkovací místo, ale do velké míry můžete s cenou hýbat i vy jako prodávající.

Jak zvýšit cenu nemovitosti před prodejem?

Pokud víte, jak na to, s malými úpravami dokážete zvýšit cenu nemovitosti i o několik tisíc eur. Přečtěte si, jak prodat byt nebo dům tak, abyste byli nadmíru spokojení nejen vy jako prodejce, ale i kupující jako nový majitel.

Znalec je prvním pomocníkem

Nejlepším řešením je vydat se směrem znaleckého posudku. Tento start bude sice o něco dražší, ale potom se od něho snadno odrazíte. Zajděte do realitní kanceláře, na stavební úřad nebo si klikněte na internet a požádejte specialistu o nezávislé ohodnocení nemovitosti. Ten přesně ví, co daný trh žádá, na čem je možné cenu zvýšit a naopak, z jakých důvodů by cena měla být nižší. Ocenění nemovitosti je výborným prostředkem, jak majiteli bytu poskytnout reálný obraz o tom, jakou cenu má nemovitost. Ohodnocení stojí přibližně kolem 100 až 200 eur, v případě rodinného domu od 300 eur výše.

Online kalkulačka nemovitostí

Pokud se vám zdá suma za specialistu příliš vysoká, na internetu najdete i praktické kalkulačky, jak si vypočítat přibližnou sumu za vaši nemovitost. Výhodou je, že jde o službu zdarma, ale často se stává, že majitel nemovitosti cenu navýší uměle, neobjektivně. Lepší volbou je využití online nezávazného ohodnocení nemovitosti. Není to úplně zdarma, jde o malý poplatek, cca 10 eur. Nevýhodou je, že nikdo se na nemovitost nepřijde podívat, jsou vám jen kladené otázky, často formou dotazníku, ve kterém se nacházejí základní údaje o rozloze bytu, o lokalitě bez bližší specifikace apod. Na základě vyplnění vám obratem přijde odpověď, kolik zhruba vaše nemovitost stojí.

Víte, co ovlivňuje cenu nemovitosti?

Každopádně doporučuji vám nespoléhat se moc na online výpočty a kalkulačky a raději si zavolat znalce. Ten přesně ví, co právě "letí", co lidé vyhledávají, po čem touží, a naopak od čeho se raději drží dál. Při hodnocení nemovitosti se vždy bere do úvahy lokalita, vlastnictví, pokud jde o byt, potom i poloha bytu v bytovém komplexu (1. nebo 15. poschodí), stav nemovitosti, velikost, občanská vybavenost, parkování.

Lokalita

Na ceně nejvíc přidává nebo ubírá lokalita, tedy místo, kde se byt nebo dům nachází. Důležité není jen to, v jakém stavu je lokalita, ale i její potenciální charakter, tedy co se v lokalitě plánuje, co je rozestavěné, rozpracované, tedy aktuální perspektiva polohy. Klíčovou informací je počet volných pracovních míst, dostupnost do práce v daném regionu, ale i mimo něj, kulturní život, turismus, parky, vzdálenost nemovitosti od centra apod. Čím víc kultury, víc pracovních míst, tím vyšší cena nemovitosti. Z toho důvodu je často cena bytu ve městě mnohem vyšší než cena domu na vesnici, ale nemusí to tak být vždy.

Cenu nemovitosti ovlivňuje lokalita, ve které se nachází

Vlastnictví

Da0lším faktorem, který se podílí na celkové výšce ceny nemovitosti, je vlastnictví. Co to znamená? To, že např. v případě prodeje bytu nemusí být byt jen v osobním vlastnictví, ale také ve spoluvlastnictví, hlavně když byt patří družstvu. Jde o to, že máte plné právo užívat ho ve svůj prospěch, ale nejste jeho vlastníkem, jste jen členem družstva, který má nájemní smlouvu k bytu. Tento způsob se často praktikoval v minulosti, ale stále se s ním můžete setkat.

Poloha bytu v bytovém domě

Je to poschodí, na kterém se byt nachází. Byt, který je v přízemí, bude mít nižší cenu než byt ve 3. poschodí, ačkoliv se nacházejí v tom samém bytovém komplexu. Důvodem je hlavně bezpečnost.

Podobně je to i s byty, které se nacházejí pod střechou. Některé mají podkroví, což do značné míry připomíná dům, proto lidé tyto byty vyhledávají, ale na druhé straně, protože se bojí horkých letních dnů nebo případného zatékání ze střechy, od koupě podkrovního bytu je to odradí. Proto přízemní a podkrovní byty bývají o něco levnější, závisí to však i na dalších faktorech, např. zda bytový komplex disponuje výtahem, jakou má výtah nosnost a rozměrovou kapacitu apod.

Stav nemovitosti

Důležitým faktorem je i stav nemovitosti. Tedy zda jde o novou stavbu, částečně nebo kompletně rekonstruovanou. V případě novostavby se přihlíží i k roku kolaudace a v případě rekonstrukce, co všechno bylo dělané a, samozřejmě, kdy proběhly opravy. Nejdůležitější je znát čas výměny podstatných prvků, jako jsou okna, podlahy, topení, rozvody, malba, zasklení balkonu... Právě s tímto faktorem se při zvyšování ceny nemovitosti dá pohrát nejvíc.

Velikost

U velikosti funguje přímá úměra, čím je byt nebo dům větší, tím je jeho cena vyšší. Když se hodnotí cena nemovitosti na metry čtvereční, potom cena dvoupokojového bytu bude určitě nižší než jednopokojového, resp. výhodnější. Velkou roli sehrává i to, co žádá trh. Je jasné, že ve městě, kde je blízko průmyslový park, budou drahé i garsonky, protože se v nich ubytuje značná část obyvatel, kteří do tohoto místa chodí jen za prací.

Občanská vybavenost

Pod tímto pojmem se rozumí dostupnost obchodního centra, úřadu, školy od nempvitosti. Důležité je, zda je v místě zdravotní středisko, lékárna, potraviny, popřípadě nějaká kulturní instituce, např. divadlo, kino, parky, hřiště. Pokud toto není po ruce, zjišťuje a zohledňuje se dostupnost autobusové dopravy, jak často jezdí, kde je nejbližší škola atd. Občanská vybavenost je někdy důležitější než rozloha bytu.

Moderní bytový komplex

Parkování

Dnes už téměř každá domácnost disponuje minimálně jedním autem. K některým nemovitostem přísluší i adekvátní počet míst na parkování, případně je možné si místo nebo garáž koupit. Pokud ne, je to náročnější, a to zda chytíte nebo nechytíte dobrý parkovací flek, bude záviset na náhodě, což snižuje i cenu nemovitosti. V případě domu je to s parkováním mnohem jednodušší, ale ve městech je s parkovacími místy problém. Nové domy musí podle zákona mít i parkovací místa.

Náklady na bydlení

Celkové měsíční náklady sehrávají také důležitou roli. Byt nebo dům, který šetří energie, je cenově dražší než byt, který nešetří. Zvláštní? Ani ne, cena nemovitosti to zohledňuje, protože všichni touží po tom, aby během svého bydlení V NOVÉM co nejvíc ušetřili na energiích. Sem se počítají poplatky za topení, přičemž je důležitá i informace, zda je byt vybavený centrálním topením nebo má samostatné odebírání elektrické energie. Potom jsou to náklady, které se týkají příspěvku do bytového fondu na opravy, popřípadě na zaplacení služby, která se stará o chodbu a o další společné prostory.

Dění ve světě

Cena nemovitosti se neustále upravuje, protože závisí na aktuálním dění a okolnostech, které se dějí ve světě. Pokud je ekonomická krize, ceny za nemovitosti půjdou dolů, protože bude klesat i zájem o koupi.

Sousedé

Lidi zajímá, zda budou mít v bytě klid a ticho, nebo jejich život V NOVÉM bude provázet rušný sousedský život s novorozencem nebo s teenagery. Ani představa bydlení s divným sousedem a pomlouvající sousedkou není nejsympatičtější, každý totiž hledá domov, kde se bude cítit bezpečně a příjemně.

Jak zvýšit cenu nemovitosti

Uvedené faktory sloužily k tomu, abyste si uměli představit, na čem závisí cena nemovitosti, na co byste měli být při obhlídce nemovitosti, kterou chcete prodat, připravení, jaké otázky vám mohou být položené. Teď si povíme, se kterými faktory můžete pracovat tak, abyste cenu své nemovitosti navýšili o pár stovek, a možná i tisíc eur.

Rekonstruovat, nebo ne?

Vyplatí se, nebo se nevyplatí vrážet peníze do rekonstrukce před prodejem bytu? Určitě ano, jen je třeba vědět, jak rozsáhlá by rekonstrukce měla být, abyste neprodělali. To se často stává při kompletní rekonstrukci, která, ačkoli zvýši cenu nemovitosti, sníží i peněžní stav na vašem účtu do té míry, že se vám nevrátí, ani kdybyste nemovitost přemístili do centra města. Proto je dobré vědět, co rekonstruovat a do jaké míry, abyste získali mnohem víc, než ztratili.

Rekonstrukce domu před prodejem

Lepší volbou je provést jen částečnou rekondtrukci. Nemusíte přijít při ní o mnoho peněz a naopak mnoho za ni můžete získat. Výhodou částečné rekonstrukce je, že se při ní můžete trefit do vkusu nového majitele. Tato změna zahrnuje výměnu základních a také neutrálních záležitostí, jako je výměna starých oken za nová, plastová, změna vchodových a interiérových dveří, nová podlaha, nové vymalování, podotýkáme v neutrální barvě, nejlépe v bílé atd. Vyplatit se může také zasklení balkonu, koupě elektrického krbu nebo zabudování podlahového topení, výměna elektrických rozvodů, potrubí, plotu. Co se týká rozvodů, je to důležitý parametr, na který se vás nový majitel určitě zeptá.

Co je neutrální, to je dobré

Ať se už rozhodnete pro kompletní, nebo částečnou rekonstrukci, držte se neutrálních tónů. To znamená, že zařiďte a vyměňte všechno v barvách, se kterými se nedá nic pokazit. Je to důležité, protože mnoho párů si po koupi bytu touží byt zařídit podle sebe, angažovat se a spekulovat, co kam umístit, v jaké barvě koupit koberec...  S neutrálními barvami to bude vždy jednodušší než v případě, kdy by stěna v bytě byla tyrkysová. Kupující by hned kalkuloval, co tato změna zahrnuje, proto je nejlepším řešením bílá, což se týká barvy stěn, hnědé dřevěné podlahy, okna s bílým rámem. Neutrální tón neznamená, že je třeba se přísně držet klasiky, okouzlit můžete zajímavými dveřmi, např. s prvky skla, které budou vypadat dobře a navíc i opticky zvětší prostor.

Opravte to, co se dá

Zamyslete se nad tím, co všechno jste ve svém bytě pokazili, popřípadě co by bylo dobré, konečně, opravit. Jde o drobné věcičky, které jsou při prodeji bytu důležité. Pokud jste si na to dosud nedokázali najít čas, potom nastal právě teď. Létá vám práh pod dveřmi? Přichyťte ho, zabere vám to 2 minuty. Máte povolený vypínač na stěně? Potom ho uchyťte speciálním lepidlem, šrouby nebo kupte rovnou nový. Kapají vodovodní baterie nebo ventily na radiátorech nejsou v dobrém stavu? Opravte to a podobně tak udělejte i se vším, o čem víte, že není úplně v pořádku. Projděte se v bytě nebo v domě a velmi rychle zjistíte, že ještě je co zvelebit.  

Určitě zasádrujte díry ve stěně, které tam zůstaly po vašich fotkách, obrazech a hodinách, a myslete na to, aby při prohlídce všechna světla fungovala. V případě, že bude během prohlídky jiskřit nebo blikat žárovka jen proto, že je špatně utažená, pravděpodobně tím zájemce neohromíte.

Vytvořte optickou iluzi většího prostoru

Pár detailů, o kterých byste řekli, že jsou absolutně zbytečné, až tak zbytečné nemusí být. S trochou snahy dokážete pomocí jednoduchých dekorací vykouzlit z malé místnosti opticky mnohem větší. Např. si stačí trochu pohrát se světlem. Někde umístit zrcadlo, někde světlý koberec, někde obrovský stropní lustr.

Malý luxusní byt

První dojem je první dojem

Když už máte dohodnutou obhlídku, potom myslete na první dojem. Musí být tak dobrý, abyste si po rekapitulaci obhlídky toužili svoji nemovitost znovu koupit. Pořádně ukliďte, pokoste trávu, očistěte terasu, bazén, zútulněte altánek, připravte místo na odložení bot a kabátu a myslete na to, jak působíte VY. Lidé se často rozhodují na základě svého emocionálního rozpoložení a na základě sympatií k předešlému majiteli. Když budete vypadat dobře a slušně se chovat, vytvoříte příjemnou atmosféru a potenciální majitelé přihodí pár bodů ke svému konečnému hodnocení jen proto, že jste v nich vyvolali dobrý pocit.

Využijte různé služby

Na to, abyste co nejlépe a nejrychleji prodali nemovitost, je dobré využít co nejvíc služeb zdarma. Např. mnoho realitních makléřů má poradenské konzultace zdarma, tak proč toho nevyužít?

Homestaging

Moderní službou, která sice není zdarma, ale vyplatí se o ní něco vědět, je homestaging. Profesionálové se podívají na vaši nemovitost a upraví ji tak, aby pro kupujícího a znalce vypadala přitažlivěji. Služba se zaměřuje na uklízení i na optické zvýraznění prostoru. Homestaging v překladu znamená domácí představení, podtrhne detaily prostoru, na kterých záleží, a zakryje nedostatky, které by mohly kupujícího od nemovitosti odradit.

homestagingem budou i fotky vaší nemovitosti v inzerátu poutavější nežo bez něho. Fotky jsou první věcí, které si zájemce o nemovitost všimne. Cena se pohybuje od 80 € výše. Zda se to vyplatí, nebo ne, posuďte sami, ale statistiky ukázaly, že s homestagingem se cena nemovitosti zvýšila v průměru až o 6 %.

Rychlé tipy a triky, jak zvýšit cenu nemovitosti

 • Nerealizujte kompletní rekonstrukci, která vám zabere mnoho času a obere vás o hodně peněz.
 • Nezapomeňte udělat revizi kotle, popřípadě vyměnit kotel.
 • Povyměňujte šindele na střeše, očistěte komín nebo pořádně vyleštěte sklo na krbu.
 • Při obhlídce odstraňte všechny fotky, sošky.
 • Eliminujte množství květů.
 • Dbejte na to, aby v dřezu, na dřezu a ani v okolí kuchyňské desky nebylo příliš mnoho nádobí a zavařenin.
 • Minimalizujte počet kusů nábytku. Minimalismus je trendy, navíc vám přidá body i za optické zvětšení prostoru.
 • Při obhlídce, ale i při fotografování místností, pusťte do prostoru co nejvíc denního světla.
 • Využijte sílu moderní doby a doplňků, porozmýšlejte o umístění LED pásků, např. pod kuchyňskou linku nad pracovní desku.
 • Pokud máte obývací stěnu, ve které je zabudované bodové nebo jiné světlo, ať při obhlídce funguje.
 • Zrcadlo umístěte tak, aby odráželo co nejvíc světla z prostoru, např. proti oknům nebo proti lampě, opticky tak rozzáří a zvětší místnost.
 • Volte neutrální barvy a stěny v bílých odstínech, které opticky zvětšují prostor.
 • Pokud prodáváte nemovitost i s nábytkem, potom opravte každá dvířka na skříni, každou pokaženou zásuvku.
 • Nekuřte v nemovitosti, protože to snižuje její cenu a před plánovaným prodejem ji dejte očistit od kouře speciální uklízecí službě.
 • Pozor na domácí mazlíčky. Ne každý je milovník zvířat,proto pokud s vámi v nemovitosti žil pes nebo kočka, raději to při prodeji bytu nevzpomínejte.
 • Ukliďte!
 • Využijte co nejvíc služeb zdarma.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. 

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.Publikováno dne: 22.12.2021
Hodnocení článku:
(91.2%)