Jako dlažbu a obklady zvolit do koupelny nebo sprchovacího koutu?

Dlažba a obklady v koupelně jsou vystavené náročnějším podmínkám než ty v sušších místnostech – jejich výběr byste proto neměli podcenit.

Modrá koupelna

Přinášíme stručný návod, jak vybrat dlažbu a obklad do koupelny, aby byla vaše koupelna bezpečná, vkusná a snadno se udržovala.

Oblíbené dlažby a obklady

Bezpečnost na prvním místě

Právě v koupelně, kde je často zvýšená koncentrace vlhkosti a mokrá podlaha, by měla být prvořadým kritériem při výběru dlažby bezpečnost. Ta je daná zejména parametrem nazývaným protiskluzová odolnost. Testuje se v obuvi nebo naboso na nakloněné rovině, parametr protiskluzovosti se tedy udává ve dvou stupnicích.

Dlaždice pro chůzi v obuvi:

 • R9 – nakloněná rovina 6 až 10°,
 • R10 – nakloněná rovina 10 až 19°,
 • R11 – nakloněná rovina 19 až 27°,
 • R12 – nakloněná rovina 27 až 35°,
 • R13 – nakloněná rovina více než 35°.

Pro obytné prostory v domácnosti stačí kategorie R9, dlažba do sprchovacího koutu a do koupelny by měla mít protiskluzovost aspoň R10. Vyšší hodnoty jsou určené spíše pro průmyslové použití.

Dlaždice pro prostory s chůzí naboso:

 • A – do 12° – určené pro použití na chodbách a v šatnách,
 • B – do 18° – pro dlažby v koupelnách, sprchách, na schodech a na okrajích bazénů,
 • C – do 24° – pro schody v bazénech a pod vodou, pro šikmé okraje bazénů, startovací bloky.

Nejvíc klouzavé jsou leštěné dlaždice, na kterých mnohé přitahuje jejich pěkný vzhled. Tento druh dlaždic se ale na proskluzovost netestuje, není tedy vhodný jako dlažba do koupelny, ale pouze jako obklad stěn.

Mechanická odolnost dlaždic

Pro glazovanou dlažbu se udává jako otěruvzdornost a označuje se značkou PEI a číslem, přičemž vyšší číslo značí i vyšší odolnost.

Otěruvzdornost glazovaných dlažeb:

 • PEI 1 – Dlaždice vhodné na podlahy bez možnosti poškrábání obuví a chůzí především naboso – např. koupelny, bazény, obklady stěn atd.
 • PEI 2 – Určené pro podlahy, které nebývají vystavené znečištěné obuvi, jako např. obývací pokoje a ložnice.
 • PEI 3 – Jsou určené pro více znečišťované prostory jako např. chodby a balkóny (pozor na mrazuvzdornost).
 • PEI 4 – Používají se v silně zatěžovaných prostorech jako kuchyně a terasy v domácnosti nebo středně zatěžované komerční prostory jako např. chodby hotelů, kanceláře apod.
 • PEI 5 – Jsou vhodné pro místnosti s přímým vstupem z exteriéru jako předsíně a garáže, také nacházejí uplatnění v komerčních prostorech s velkým pohybem lidí (obchody, restaurace).

Pro neglazované dlažby se udává odolnost vůči opotřebení jako tvrdost Mohse (podle tzv. Mohsovy stupnice tvrdosti minerálů). Má 10 stupňů, přičemž 1 je nejměkčí a 10 nejtvrdší materiál.

Estetika v koupelně

Dnešním trendem pro obkládání koupelny je používání velkoplošných dlaždic – větší formát dlaždic dokáže opticky zvětšit malou místnost. Na otázku, jaká barva se hodí do koupelny, existuje jednoznačná odpověď – taková, jaká se vám líbí. Světlejší barvy však také napomáhají optickému zvětšení místnosti. Protože odrážejí víc světla a dokážou prosvětlit i místnost s umělým osvětlením či malým oknem. Při kombinování dlaždic použijte max. 3 barvy obkladu včetně dlažby a dekorativních prvků. Příliš mnoho vzorů a barev nepůsobí esteticky a přináší do koupelny pocit disharmonie.

červená koupelna

Trendem je také obkládání stěn až po strop, díky čemuž se snižuje riziko výskytu plísní, jejichž živnou půdou je vlhkost absorbovaná savými omítkami stěn. Obdélníkové obkládačky do koupelny ukládejte tak, aby delší strana byla vodorovná. Pokládka dlažby diagonálně (tzv. „na koso“) se nehodí všude, protože evokuje rustikální styl bydlení.

Lesklé dlaždice jsou na pohled hezčí, ale jsou na nich snáze viditelné nečistoty. Na druhé straně, čištění matných dlaždic je o něco náročnější. Zajímavým kompromisem je tzv. lappato, což je reliéfní povrch, který je zčásti přeleštěný, čímž vzniknou lesklé i matné části a výsledkem je pozoruhodný a oku lahodící vzhled.

Aby dlaždice seděly

Dlaždice a obkládačky, které chcete použít v jedné místnosti, by měly mít přibližně stejný rozměr. V opačném případě bude velikost špár mezi každým párem jiná. Při výrobě však vznikají určité odchylky, proto kvalitní obklady do koupelny výrobci kalibrují. Kalibrace znamená zatřídění dlaždic do skupin podle jejich přibližných rozměrů. Pro konkrétní balení dlaždic je potom udaná tolerance, t. j. hodnota maximální možné odchylky rozměrů.

černá koupelna

Moderním designovým prvkem jsou dlaždice ukládané (téměř) bez mezer – v tomto případě nestačí použít kalibrované dlaždice, ale musíte sáhnout po tzv. dlaždicích rektifikovaných. Ty jsou zabroušené na přesně stejný rozměr bez odchylek. Ani ty však nelze ukládat těsně k sobě, ale potřebují aspoň 1 mm širokou špáru.  

Barevné odstíny dlaždic

Podobně jako se série dlaždic liší v jednotlivých rozměrech, mohou se u neglazovaných dlaždic lišit i jejich odstíny v rámci stejné barevné varianty. Kvůli tomu každý výrobce zpravidla nabízí více variant z jedné série:

 • Bledší než ideální kus – označení A1, A2, A3;
 • Tmavší než ideální kus – označení B1, B2, B3;
 • Dlaždice bez rozdílu barvy – označení S0 nebo B0.

Slinuté dlaždice se označují po každé výrobní sérii novým číslem, tedy bledší kus může mít označení A1 až A (nekonečno) a tmavší zase B1 až B (nekonečno). Může tedy dojít k situaci, kdy bude např. série označená jako A7 mít stejný barevný odstín jako A26.

Vhodné materiály

Glazované dlaždice – Jejich povrch tvoří glazura nebo digitální potisk. Tato dlaždice se tedy dělí na samotný střep a vrchní vrstvu, což je jejich největší nevýhodou. Když se totiž kus dlaždice odštěpí, zůstane viditelný právě střep, což působí rušivým dojmem. Dělí se na jedenkrát spékané, kdy se na surový materiál nanese vrchní vrstva a dlaždice se vypálí při teplotě 1 200 °C. Dvakrát spékané jsou kvalitnější, u nich se vypaluje nejdříve střep a následně ještě i vrchní vrstva při 800 °C. Glazované dlaždice jsou nesavé.

žlutá koupelna

Neglazované dlaždice – Jejich výhodou je, že celá tlouštka je tvořená jedním druhem materiálu. Případné mechanické poškození potom není tak nápadné jako u glazovaných dlaždic. Z výroby může mít každá trochu jiný odstín, proto se dělí do sedmi barevných skupin (viz odstavec Barevné odstíny dlaždic).

Gresové dlaždice – Označují se také jako spékané dlaždice, protože jsou vypalované při teplotě 1 300 °C. Mají vysokou tvrdost a nízkou savost. Namísto úpravy glazováním se používá k dosažení lesku proces leštění, díky kterému je možné po přidání přísad dosáhnout vzhledu imitujícího např. mramor nebo jiný přírodní materiál.

Šetřit na obkladech se nevyplácí

Mnoho lidí se nechá při koupi obkládaček a dlaždic zlákat nízkou cenou. Levné obklady do koupelny (většinou výrobky z Polska) však nebývají poctivě kalibrované (viz odstavec „Aby dlaždice seděly“) a mívají také viditelné rozdíly v tlouštce a v barevném odstínu. Nejhorší na tom je, že tuto skutečnost poznáte často až při samotné realizaci obkladu, je proto vhodné příliš nešetřit a nekupovat podezřele levné výrobky.

Z cenově dostupných a zároveň kvalitních značek vám doporučujeme českého výrobce Rako.

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.Publikováno dne: 21.10.2019
Hodnocení článku:
(93.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelněBojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelně

Když vybíráte vytápěcí systém do domu či bytu, možná vás napadlo, že s průtokovým ohřívačem byste mohli ušetřit nějaké to euro. Na rozdíl od bojleru totiž ohřívá vodu jen tehdy, když to...

Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak...

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.