Jaká je správná výška kuchyňské desky

Pracovní plocha vznikne po osazení dolních a horních skříněk deskami. Výška kuchyňských desek je důležitým faktorem při zařizování kuchyně. Zejména z dlouhodobého hlediska a při častém používání kuchyně to opravdu oceníte.

Výška pracovní desky v kuchyni

Nejenže vám ulehčí práci a pohyb v kuchyni, šetří i vaše zdraví. Předejděte tím častému ohýbání a tedy nechtěnému pohybu, který práci v kuchyni omezuje.

Kuchyňská deska na míru

Výroba kuchyňské desky na míru je skvělým řešením. Pokud máte nižší stavbu těla, určitě oceníte níže položené desky, abyste k nim měli lepší přístup. Pokud jste naopak vyšší, sklánění nad deskami není právě výhra. Sami si můžete přizpůsobit výšku skříněk podle vašich představ a odborníci si s tím hravě poradí.

Pokud máte výšku od 165 do 175 cm, vhodná pro vás bude deska minimálně 85 cm vysoká.

Při výšce nad 175 do 185 cm musí mít deska optimálně 90 cm.

Nad 185 cm zvolte výšku pracovní desky 95 cm.

Správná výška kuchyňské desky

Rozdílné výšky pracovních desek v kuchyni

Ideálním řešením je osazení jednotlivých pracovních zón v kuchyni rozdílnými výškami. Varnou zónu je lepší umístit o 10 cm níže proti běžné pracovní desce. Získáme lepší přehled o obsahu v hrncích a při snížené varné zóně se manipulace s těžkými hrnci stává jednodušší a dlouhodobé míchání je méně vyčerpávající. Opakem je umývací centrum – dřez, jehož výška by měla být o 10 až 15 cm vyšší než výška běžné pracovní desky. Důvodem zvýšení výšky umývacího centra je zamezení neustálého předklánění se ke dnu dřezu.

Šířka pracovních desek by také neměla být přehnaná, vhodných je tak 60 cm. Při neustálém předklánění by to mohlo vést k bolestem zad.

I když jsou různé výšky pracovních ploch v kuchyni opravdu opodstatněné, jejich obliba není vůbec vysoká. Příčinou je větší technická náročnost výroby a tím i rapidní zvýšení ceny kuchyně. Nechtěnými jsou také vzniklé spoje a hrany pracovní desky. Navíc použití různých pracovních výšek v malé kuchyni je neefektivní a působí rušivým dojmem.

 

Materiál pracovní dosky

Na výrobu pracovních desek se používá umělý i přírodní kámen, dřevo, laminát a sklo.

Skleněná pracovní deska má 10 až 12 mm silné sklo a spodní část se podkládá dřevotřískovou deskou. Překvapí vás svojí tvrdostí a krásným leskem. Zajímavostí je moderní design, který skleněné desky nabízejí. Jsou to různé motivy, potisky přírodního kamene nebo dřeva, které interiér vaší kuchyně zvelebí.

Pracovní deska vyrobená z kamene se jednoznačně pyšní svým tvrdým a pevným materiálem. Její tlouštka se pohybuje v rozmezí 40–100 mm a je odolná vůči nárazům a poškrábání. 

Kuchyňská pracovní deska z kamene

Umělý kámen je vyrobený kombinací dřevěného kamene a akrylátové živice, do níž se přimíchávají keramické barvy. Je nenáročný na údržbu a je navíc stabilní. Vyznačuje se příjemným povrchem, který je měkký a teplý na dotek.  

Laminát je přizpůsobený na každodenní používání a vyrábí se v různych barevných kombinacích. Velkým hitem jsou lesklé laminátové desky, které imitují dřevo nebo kámen.

Kuchyňská deska z laminátu

Dřevěná pracovní deska má svoje výhody i nevýhody. Jedinečností je elegance a příjemný vzhled, který se v místnosti krásně ukáže. Dřevo je však materiál, který neustále pracuje. Pro užívání je nutné ho natírat laky, aby mělo delší životnost.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Komentáre

10/10/2018 09:17
nina

dobrý den
predelavame kuchyn a premyslime o kombinaci bile drevene pracovni desky a tohoto drezu,
ale ani s jednim nemam zkusenost doposud
je to dobra volba, co se tyce odolonosti?
Děkuji

16/10/2018 13:10
petra

Dobrý den
narazila jsem na clanek který me inspiroval k porizeni ostruvku
mame ale pomerne nizkou linku a ja bych ten ostruvek chtela vyssi
myslite ze to nebude vypadat blbe? Děkuji

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Originální stojany na deštníky Originální stojany na deštníky

I vaše předsíň si zaslouží nádech originality! Projevte svou osobnost a kreativitu při výběru doplňků a dodejte život i té najponurejšej vstupní hale.

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...Publikováno dne: 16.04.2018
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat nejlepší prací prostředek pro děti, novorozence, alergiky a atopikyJak vybrat nejlepší prací prostředek pro děti, novorozence, alergiky a atopiky

Dětem s velmi citlivou pokožkou mohou nevhodné prací prostředky nebo kosmetika způsobovat nepříjemné kožní problémy. Co je důležité vědět o pracích prostředcích pro děti? Které látky...

Kolik aviváže, pracího prášku a gelu? Hitem je i ocet namísto avivážeKolik aviváže, pracího prášku a gelu? Hitem je i ocet namísto aviváže

Správné dávkování pracího prášku a aviváže vám pomůže ušetřit. Podle čeho se při praní řídit? Poradíme vám.

Jak se zbavit plísně v koupelně na silikonu? Přípravek proti plísni bez chloru pomůžeJak se zbavit plísně v koupelně na silikonu? Přípravek proti plísni bez chloru pomůže

Výskyt plísní v domácnostech je poměrně častým nechtěným jevem, který nejenže škaredě vypadá, ale také znehodnocuje zdivo a fasádu a k tomu je i zdraví škodlivý. Pomůžeme vám s ním...