Jaká židlička na krmení je nejlepší? Polohovatelná se vám zalíbí

Děťátko roste jako z vody. Obvykle kolem 6. měsíce života už dokáže samo sedět a zhruba ve stejné době nastává také přechod z mléčné stravy na nemléčnou.

Dětská židlička na krmení

Spolu s tím vyvstávají před rodiči nové otázky a výzvy, kromě jiných i ty týkající sa místa krmení. Na jaké židličce bude malý drobek sedět? Přece na dětské židličce na krmení, s jejímž výběrem vám teď pomůžeme.

Oblíbené jídelní židličky

Proč je židlička na krmení důležitá?

Dětské jídelní židličky slouží dětem ve věku od 6 měsíců do zhruba 3 let. Musí proto být bezpečné (s oddělovačem nohou a bezpečnostními popruhy) a obzvlášť stabilní. Tyto židličky podporují interakci a komunikaci dítěte se svým okolím.

Malé děti jsou mimořádně vnímavé a i na první pohled obyčejné sezení u stolu se svými rodiči nebo sourozenci má pro ně velký význam – posilují se nejen vzájemné citové vazby, ale tento moment pomáhá rozvíjet i stravovací návyky děťátka, které pozoruje a napodobuje svoje okolí (i za stolem).

Kdy židličku kupovat?

Záleží to na věku dítěte a typu židličky. Některé jídelní židličky jsou polohovatelné, mají vložku pro novorozence a využívají se zejména pro děti, které se ještě nedokážou posadit. S nákupem židličky se však obvykle začíná po 6–9 měsících života děťátka, což je zároveň čas, kdy malý jedlík přechází z mléčné stravy na tuhou.

Je nutné však zohlednit fyziologické možnosti děťátka, konkrétně sílu jeho zádového svalstva. To nemusí být ještě dostatečně vyvinuté, aby zvládlo dlouhé sezení, proto se ze začátku doporučuje nechávat děti v židlikách nanejvýš 15 minut.

Co je při výběru židličky na krmení nutné zvážit?

Na trhu najdete různé druhy stoliček a při jejich výběru musíte zvážit snad ještě víc různých kritérií. Jde o cenovou hladinu, prostorové možnosti, které dokážete židličce poskytnout, nebo funkce, které od ní očekáváte (polohování, odnímatelný podnos, možnost skládání, otvor na pohár apod.).

Židle na krmení miminka

Z hlediska materiálu a konstrukce musí být židlička bezpečná, pevná, se stabilní konstrukcí, která se nedá jen tak zlomit. Materiál musí být zdravotně nezávadný a provedení takové, aby se dítě nemohlo v žádném případě poranit (tedy žádné ostré rohy, špatné zpracování, trčící třísky, případně místa, kde by se dal skřípnout prst apod.). Prostor na sezení nemůže být těsný, nepohodlný, podobně tak i bezpečnostní popruhy, jinak dítě bude židličku určitě odmítat. Z hlediska bezpečnosti se doporučují 3 až 5bodové pásy (popruh kolem pasu nestačí) a výška opěrky zad aspoň 25 cm.

Základní rozdělení dětských židliček

  • Výškově nastavitelné dřevěné židličky – jsou flexibilní, výškově nastavitelné a dokážou se přizpůsobit potřebám dětí ve věku od 6 měsíců až po 3 roky. Nastavitelná je výška posedu, opěrka na nohy i pult.
  • Hybridní židličky – jsou tvořené stolkem a židličkou, jejichž spojením vznikne klasická vysoká jídelní židlička. Rozdělením zase dostanete samostatnou židličku a stolek, na kterém si dítě může například kreslit, stavět z kostek a hrát si. Hybridní židličky jsou tedy využitelné v počátečních fázích života děťátka, stejně jako během dětství a ve fázích, kdy se děťátko učí jemné motorice a dokáže relativně samostatně fungovat. U těchto židliček je však nutné počítat s tím, že nejsou polohovatelné. Rostou s dítětem, ale trochu jinak jako ty nastavitelné.
  • Plastové židličky – i ony mohou být polohovatelné, výškově nastavitelné (možné je také nastavení opěrky zad, nožiček). Plastové je většinou sedadlo (s polstrováním), konstrukce je většinou kovová. Běžně jsou k odběru i plastové jídelní židličky bez možnosti nastavení výšky. Funkce polohovatelné opěrky páteře a opěrky pro nožičky zůstávají zachované.
  • Cestovní židličky – slouží jako volba v případě, že v kuchyni není dostatek místa pro běžnou jídelní židličku, prioritně jsou ale určené na cestování. Z tohoto důvodu jsou lehké, kompaktní a velmi variabilní – některé se dají upnout k stolu, jiné zase na klasickou židličku.

Výběr židle na krmení pro děti

Údržba

Protože se jedná o dětskou židličku, je velký předpoklad, že bude často špinavá, zejména potom, co se dítě začne krmit samo. Každý kousek jídla, který skončí mimo ústa děťátka, bude třeba utřít. Myslete na to při výběru materiálu židličky. Většina dětských židliček je vybavená potahem sezení. Ne každý potah je ale vyměnitelný a tedy pratelný (aspoň na 40 °C), některé se dají umývat jen ručně (obvykle pogumované). Která variante by vám vyhovovala víc?

Oblíbené jídelní židličky

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.Publikováno dne: 15.01.2019
Hodnocení článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jako dlažbu a obklady zvolit do koupelny nebo sprchovacího koutu? Jako dlažbu a obklady zvolit do koupelny nebo sprchovacího koutu?

Chystáte se zařizovat koupelnu a neumíte si poradit s výběrem obkladu a dlažeb? Poradíme vám. Podívejte se, čeho všeho si při výběru všímat.

Elektrické deky, vyhřívací podložky a papuče zpříjemní zimní dny Elektrické deky, vyhřívací podložky a papuče zpříjemní zimní dny

Elektrické deky, podložky a ostatní pomůcky vás příjemně zahřejí a pomohou i s mnohými zdravotními těžkostmi. Poradíme vám, jak si vybrat správně.

Tvrdá voda v domácnosti. Jak si s ní poradit? Tvrdá voda v domácnosti. Jak si s ní poradit?

Tvrdá voda je problémem mnoha domácností. Jak si s ní poradit, aby vaše spotřebiče vydržely déle? S následujícími radami si s tvrdou vodou určitě poradíte.