Jaké brýle na virtuální realitu na PC a jaké na mobil

Virtuální realita útočí na naše domácí centra zábavy, ať už to jsou počítače, televizory, herní konzole, nebo dokonce smartphony. Tato technologie zažila boom už v 90. letech, začíná se však naplno prosazovat až dnes. Za cenu pár set nebo tisíc korun se totiž dnes už může přesunout do virtuálního světa každý.

Nejlepší virtuální brýle

Pojďme se spolu podívat, jak tato zařízení fungují a představíme si také 4 různé modely brýlí na virtuální realitu.

Oblíbené typy VR brýlí

Co je virtuální realita?

Jde o technologii, která si klade za cíl vtáhnout uživatele co nejvíc do virtuálního prostoru. Tím prostorem může být např. počítačová hra, 360° fotografie nebo video (film) nebo nějaký trojrozměrný model. Často se také využívá např. při vizualizaci exteriérů a interiérů budov ještě dříve, než dojde k jejich stavbě, resp. zařízení. Další kapitolou jsou různá interaktivní videa z extrémních zážitků jako např. horrorové scény, jízda na horské dráze, skok s padákem apod.

Technologie virtuální reality se snaží vtáhnout do tohoto prostoru všechny vaše smysly, počínaje zrakem přes sluch, hmat a konče možností jakési simulace pohybu v tomto prostoru pomocí chůze na místě, otáčení, skoků apod. Virtuální realita se dělí na více úrovní právě podle toho, jaké smysly a jak intenzívně zapojuje.

Brýle na virtuální realitu

Správně se nazývají headset, tedy náhlavní souprava. Od obyčejných 3D brýlí se liší tím, že obsahují akcelerometr, tj. senzor, který snímá pohyb hlavy. Ve virtuálním prostoru se tak můžete volně rozhlížet jako v tom skutočném, přičemž obraz se posouvá.

Virtuální brýle

S klasickými 3D brýlemi musíte obraz posouvat nějakým ovládacím prvkem, lae musíte se stále dívat na televizor, resp. počítačový monitor. 3D brýle tedy rozhodně neposkytnou tak intenzivní zážitek jako headsety na virtuální realitu.

Rozeznáváme dva druhy headsetů:

  • Headset pro smartphone – Základní headsety slouží jen jako držáky smartphonu a umožňují přenos obrazu do jednotlivých očí pomocí dvou čoček. Zobrazení i snímání pohybu hlavy má na starosti samotný telefon. Musí být proto vybavený dostatečně výkonným grafickým čipem a také senzory pohybu. Jejich nespornou výhodou je, že stojí často jen několik set korun, pokud tedy nepočítáme investici do smartphonu (který si však nekupujete jen kvůli virtuální realitě).
  • Headset pro PC nebo konzoli – Obsahuje malé obrazovky, které poskytují obraz pro každé oko zvlášť. Headsety jsou vybavené senzory pohybu, které snímají otáčení hlavy a umožňují tak rozhlížení ve virtuálním prostoru. Bývají také osazené sluchátky s prostorovým zvukem či dotykovými ploškami na těle headsetu, pomocí kterých můžete ovládat funkce headsetu nebo aplikace. 

Hardware pro virtuální brýle

Problémem brýlí a headsetů je, že obraz je dost blízko, obrazovka tedy musí mít velmi vysoké rozlišení a miniaturní obrazové body. V opačném případě vypadá obraz „kostkovaně“, jako kdybyste se dívali přes síťku. Je důležité mít na paměti, že při zobrazení potřebujeme dva rozdílné obrazy, rozlišení se tedy dělí na polovinu.

Virtuální brýle k počítači

Z toho důvodu je Full HD rozlišení na hranici kvalitního zážitku, ten dosáhnete až se 4K rozlišením. Vyšší rozlišení však s sebou přinášejí i vyšší nároky na hardware. Pro ideální zážitek by obraz neměl být trhaný, proto je dobré si předem ověřit, zda váš hardware virtuální realitu zvládne.

Ovládání VR brýlí a aplikací

Základní ovládání a rozhlížení je zajištěné už uvedeným pohybem hlavy. Problém je u mobilních telefonů, kdy dotyková obrazovka není přístupná. Některé mobilní headsety tedy mají ovládací prvky přímo na jejich samotném těle. Ke konzolím a počítačům můžete používat i klasické ovládací prvky (klávesnice, myš, joystick, gamepad, volant). K většině headsetů jsou však dodávané speciální ovladače ať už kabelové, nebo bezdrátové.

Virtuální brýle Samsung Gear

Na pohyb ve světě virtuální reality můžete použít také osvědčené 3D kamery, známé z konzolí XBOX a Playstation. Toto ovládání je dost spolehlivé a dokáže ve velké míře nahradit pohybové senzory na těle.

TOP 4 brýle na virtuální realitu


Přidat komentář
Publikováno dne: 01.06.2019
Hodnocení článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat nejlepší nabíječky autobaterií i se startováním Jak vybrat nejlepší nabíječky autobaterií i se startováním

Kvalitní autobaterie je základním předpokladem pro správný a bezproblémový chod vašeho auta. Poradíme, jak si ji vybrat.

Jaký mobil pro seniory? Co nabízejí operátoři Jaký mobil pro seniory? Co nabízejí operátoři

Vybrat mobilní telefon pro seniory není snadné. To, co potřebují, je kvalitní a trvanlivé zařízení, z něhož mohou bez problémů telefonovat.

Jak vybrat detektor dýmu, plynu, vody nebo CO? Nejlepší domácí hlásiče požáru podle testů mají i wifi Jak vybrat detektor dýmu, plynu, vody nebo CO? Nejlepší domácí hlásiče požáru podle testů mají i wifi

Když chcete zvýšit bezpečnost vašeho domu, bytu nebo jiného prostoru, investice do hlásičů požáru, kouře, plynů nebo vody je úplně na místě. V našem článku vám představíme osvědčené...