Jaké RC auto na dálkové ovládání do terénu či na cestu? Jsou lepší elektrická, nebo RC auta na benzín?

Zkoušeli jste už jízdu s RC auty na dálkové ovládání? Je to mimořádně zábavná aktivita nejen pro mladší ročníky, ale i pro večně mladé dospěláky.

RC auto na diaľkové ovládanie do terénu

Ať už chcete vybrat RC hračky pro vaše děti, nebo dřímě duše dítěte ve vás, poradíme vám, podle jakých kritérií si vybrat.

Oblíbené modely RC aut

Stavebnice, nebo sestavený model?

RC autíčka se dodávají v různých formách. Je okolo nich vytvořená silná modelářská komunita tvořená nadšenci různého věku, kteří si rádi RC modely sestaví podle vlastní chuti.

Podle úrovně sestavení se dělí na:

 • RTR – Tzv. ready to ride (připravené na jízdu) modely, se kterými po vybalení z krabice můžete okamžitě jezdit. Přes toto označení jsou však mnohé z nich dodávané bez akumulátoru a nabíječky. Benzínové jsou zase dodávané bez startovací sady a paliva. Před koupí si raději ověřte, jaké příslušenství si musíte spolu s RC autem koupit, aby bylo skutečně plně funkční. RTR RC auta jsou nejvhodnější na hraní a pro hobby jezdce, proto se v článku budeme věnovat pouze jim.
 • ARR – Jsou to modely sestavené výrobcem, ale dodávané kompletně bez elektroniky.
 • Stavebnice – Jsou určené pro modeláře a v jejich balení najdete většinu potřebných dílů. Jsou však dodávané v rozloženém stavu s nenalakovanou karosérií, takže na jejich sestavení byste měli mít určitou dávku zručnosti i trpělivosti.

RC model auta na zloženie

RC auta podle typu

V první řadě byste si měli ujasnit, kde chcete s autem jezdit – zda to bude rovná asfaltová cesta, nebo chodník, trávník na zahradě, případně náročnější terén v přírodě. Na překonávání náročného terénu se hodí RC auta 4x4 s pohonem všech 4 kol.

 • Dětská RC auta – Jsou určená i těm nejmenším závodníkům – patří sem auta z oblíbených filmů a seriálů i různé stroje jako jeřáby, odtahová auta apod. Nechybějí ani auta pro děvčata. Jsou vyhotovená tak, aby byla pro děti zejména bezpečná a jednoduše ovladatelná.
 • Buggy – Jsou odvozené od závodních bugin, většina má tedy mohutná zadní kola. Zvládají lehčí terén jako písek, polní či lehkou lesní cestu.
 • Monster truck – Mají typický vysoký podvozek s mohutnými koly, díky němuž překonají náročný terén jako např. lesní cestu s kořeny stromů nebo kameny, hustý nepokosený trávník atd.
 • Truggy – Hybrid mezi buggy a monster truckem. Zvládají lehký až středně těžký terén.
 • Short course – Jsou odvozené od skutečných offroad aut, jejich typickým znakem jsou tedy kola pod blatníky, což však může mírně zkomplikovat přejezd náročným terénem.
 • Crawlery a trial RC auta – Patří mezi nejlepší RC terénní auta. Jsou pomalejší, ale dokážou překonat i ten nejnáročnější terén. Pokud máte rádi výzvy, crawlery jsou pro vás tou správnou volbou.
 • Silniční RC auta – Dokážou jezdit vysokou rychlostí, avšak jsou určená na jízdu po asfaltu, tedy po chodnících a cestách. Zvládnou však také nezpevněné cestičky v parcích a na dětských hřištích.

Měřítko

Udává, kolikrát je RC auto zmenšené proti skutečnému autu. Větší auta mají i větší kola a lépe si poradí s terénem. Zároveň jsou však náročnější na prostor, ve kterém se budou pohybovat, a také náročnější na přenášení. Pro některá dětská auta výrobci měřítko neudávají.

Měřítko Délka Využití
1:32 10–12 cm na domácí jezdění, mimo pevný povrch mají problémy
1:24 15–20 cm vejdou se do interiéru, zvládají asfalt, pokosený trávník i polní cestu
1:18 20–30 cm poradí si s lehkým terénem jako trávník a polní cesta
1:10 40–50 cm nejoblíbenější měřítko, univerzální využití do exteriéru
1:8 60–70 cm hravě si poradí s loukou i lesní cestou
1:6, 1:5 80 cm a víc

jsou velmi velká a často jsou osazená spalovacím motorem, jsou vhodná pro zkušené modeláře a jízdu mimo obytnou zónu kvůli hluku

Typ pohonu

 • Elektrická RC auta – Jejich výhodou je nízká hlučnost, nenáročná údržba a ekologický provoz. Jejich akumulátory však musíte dobíjet, což nějakou dobu trvá (když nemáte náhradní). Auta se stejnosměrným elektromotorem zvládají rychlosti do 50 km/h. Ty se střídavým motorem jsou dražší, mají však nižší spotřebu energie a tím pádem delší výdrž. Není pro ně problémem ani rychlost nad 50 km/h.

RC autá na diaľkové ovládanie na chodník

 • RC auta na benzín – Dokážou vyvinout rychlosti nad 100 km/h, proto patří do rukou pouze zkušeným jezdcům, kteří si také umí poradit s jejich údržbou a záběhem. Jejich výhodou je tedy vyšší výkon a také to, že nemusíte čekat na dobití akumulátorů. Jsou ale také hlučné a při jízdě s nimi se nevyhnete ani zápachu spáleného benzínu. Měli byste s nimi jezdit mimo obytné zóny nebo mít tolerantní sousedy.

Ovládání

Ovladače levnějších modelů, určených především pro děti, komunikují s RC auty na frekvencích 27 a 40 MHz. Poznáte je podle dlouhé výsuvné antény a jejich nevýhodou je, že např. na dětském hřišti se mohou dvě nebo víc aut s těmito ovladači navzájem rušit.

Touto negativní vlastností netrpí ovladače s frekvencí 2,4 GHz, které mají anténu miniaturní a většinou ukrytou v těle ovladače, resp. RC auta.

Levnější modely do cca 40 eur mají také tu negativní vlastnost, že zatáčejí pouze v jednom ostrém úhlu a zrychlují skokově. Kvalitní auta na ovládání, která disponují funkcí tzv. proporcionálního ovládání, dokážou zrychlovat i zpomalovat plynule a natáčet kola do různých úhlů. Poskytují tedy reálnější pocit z ježdění.

Pro děti, starší děti nebo dospělé

Pro malé děti je ideální malé auto v měřítku 1:32 nebo 1:24 s rychlostí do 15 km/h. Mohou si s ním hrát v interiéru, ale může být pro ně také motivací, aby šly na čerstvý vzduch, kde mají víc prostoru.

Auto na diaľkové ovládanie pre menšie deti

Děti kolem 10 roků zvládnou i větší auta a rychlosti 20–30 km/h, která jsou však na jízdu v interiéru příliš rychlá – jezdit byste s nimi měli tedy venku.

RC auta na ovládání s rychlostmi nad 50 km/h patří do rukou starším dětem a dospělým. Díky své rychlosti jsou určená výlučně na zábavu v exteriéru.

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat nejhezčí nástěnnou nebo stolní lampu do dětského pokoje? Potěší i dětská lampa s projektoremJak vybrat nejhezčí nástěnnou nebo stolní lampu do dětského pokoje? Potěší i dětská lampa s projektorem

Děti se v noci často bojí spát kvůli strašidlům ve skříni či pod postelí. Pomožte svému drobkovi překonat strach pomocí noční lampičky.

Retro herní konzole na TV od Sega, Nintendo, Atari či Playstation jsou zpět! Potěší děti i dospěléRetro herní konzole na TV od Sega, Nintendo, Atari či Playstation jsou zpět! Potěší děti i dospělé

Nintendo, Sega, Play Station nebo herní konzole Atari – to všechno byly fenomény své doby, které si už dnešní mladá generace nemůže pamatovat. V současnosti si však můžete koupit jejich...

Monopoly Junior, Cheaters edition či Elektronické bankovnictví = zábava pro děti i dospěléMonopoly Junior, Cheaters edition či Elektronické bankovnictví = zábava pro děti i dospělé

Hru Monopoly znají děti i dospělí, jde totiž o jednu z nejznámějších stolních her na světě. Pokud jste ji ještě nikdy nehráli, měli byste to co nejdříve změnit. Zkuste například verzi...