Jakou barvu do obýváku? Tyto se hodí nejen na stěny

Obývací pokoj je místnost v každém bytě nebo domě, kde se zdržuje nejčastěji. Je to místo, kde se lidé po celém dnu setkávají, sledují televizi nebo si povídají. Také je to jediné místo v bytě, kam se usazuje návštěva a přátelé. I proto je důležité, aby se lidé v obýváku cítili dobře. To, jak se cítíme v obýváku, záleží také na nás, ale také na tom, jak je obývák upravený. 

Jak sladit barvy v obývacím pokoji?

Každý má svůj osobitý styl a vkus. Obýváky mohou být moderní, přírodní nebo extravagantní. Ať si vyberete jakýkoliv styl, tak vždy se setkáte s problémem, jakou barvu obýváku vybrat. Nejčastěji se rozhodujete o třech základních pilířích obýváku: jakou barvu zvolit na stěnu, na sedačku a na podlahu. Když jsou tyto tři barvy v harmonii, potom jsou v harmonii i lidé nacházející se v obýváku. 

Na začátku je nutné uvést pravidlo barev, jehož byste se měli držet, aby byla barevnost vyvážená. Jde o pravidlo 60–30–10. 60 % místnosti by měla tvořit dominantní barva, 30 % sekundární barva a zbytek jen doplňková barva. Z uvedeného vyplývá, že v obýváku není dobré mít víc než tři barvy. 

Světlé nebo tmavé odstíny?

Při výběru jaká barva se hodí do obýváku je nutné zvážit dvě nejdůležitější kritéria. Světlo a velikost. Světlo je důležité a barvy v obýváku mu dokážou pomoci. Také je podstatné světlo v kombinaci s velikostí.

Světlo v obýváku 

  • Pokud máte malý obývák, nepoužívejte tmavé barvy. Tmavé barvy opticky zmenšují, světlé barvy naopak místnost zvětší. 
  • Pokud máte velký obývák, můžete použít i tmavší odstíny. 
  • Pokud máte dostatek světla během celého dne, můžete zvolit tmavší odstíny. 
  • Pokud máte tmavý obývák, zvolte světlé odstíny. 

Velikost obýváku

Pokud potřebujete opticky změnit velikost obýváku, potom se doporučuje při kombinaci barev na stěny brát ohled na následující: 

  • Pokud máte velký obývák, natřete všechny stěny kromě stropu. 
  • Pokud máte malý obývák, natřete stěny a strop světlou barvou a podlaha může být tmavá. 
  • Pokud je pokoj úzký, tak barevně namalujte jen jednu úzkou stěnu, ostatní nechte bílé. Podlaha může být tmavá. 
  • Pokud je pokoj široký, tak vymalujte tmavě delší stěny. Strop a zadní stěna by měly zůstat světlé.  
  • Vysoký obývák by měl mít tmavší strop a podlahu jako zbytek. 
  • Na optické zvětšení nízkého obýváku použijte na zadní stěnu svislé pruhy. 

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie obývací stěny

Jak zvolit barvu na pohovku 

Výběr pohovky je poměrně velkým výdajem pro každou domácnost. V obýváku se bude nacházet po dlouhé roky, proto byste při jejím výběru měli postupovat uváženě. Její barevnost bude mít pravděpodobně vliv na to, jaký nábytek a stěny budete mít v obýváku dlouhé roky. Pohovka je v místnosti dominantou. Kolem ní zařizujete všechno ostatní.  

Někteří designeři se shodují v názoru, že pohovka by měla být v barvě stěny. Tím pádem dojde k harmonickému sjednocení a obývák bude opticky vypadat větší. Ale může nastat problém, pokud budete chtít přebarvit stěny. Proto je vhodné vybrat takovou barvu pohovky, která není středobodem pozornosti a ani “zamaskovaná” do stěny. Proto jsou nejoblíbenější neutrální barvy pohovky a kombinace barev se šedou nebo hnědá kombinace barev. 

Hnědá pohovka v obývacím pokoji

Dalším důležitým bodem při výběru pohovky je rozhodnutí o odstínu, jestli světlém, nebo tmavém. Velký vliv na toto rozhodnutí má barva podlahy. Pokud zvolíte tmavou pohovku na tmavou podlahu, tak pravděpodobně spolu splynou. Předejít splynutí se dá například tak, že před pohovku umístíte světlý kobereček. Při výběru světlých barev pohovky myslete také na její využití. Pokud máte děti nebo domácí zvíře, pak vám světlá barva může způsobit víc starostí než radosti. Pokud přesto trváte na světlé pohovce, vyberte si takovou, která je snadno omyvatelná (kožená nebo u látkových pohovek jsou speciální snadno omyvatelné materiály). 

Tip: Máte už obývák zařízený a měníte jen pohovku? Sežeňte si deky různých barev a zkuste překrývat současnou pohovku. Možná tak najdete tu správnou barvu a kontrast. 

Ideálními neutrálními barvami na sedačku do obýváku tedy jsou: béžová, šedá, hnědá, tmavohnědá, černá. Jsou to barvy, ke kterým dokážete bez problémů doladit nábytek a doplňky a vytvořit harmonické prostředí. Při výběru neutrální barvy nezapomeňte na doplňky v podobě polštářů, které mohou být klidně v kontrastu s pohovkou. 

Inspirace na barevné kombinace

Svěžesti a relaxu docílíte těmito barvami:

Hnědá a tyrkysová do obýváku

Teplo a světlo si přinesete do obýváku například takto:

Oranžovo - bílo - hnědý obývací pokoj

Pokud máte rádi neutrální barvy a vyznáváte klasický styl, zkuste tuto barevnou kombinaci: 

Obývák v hnědých odstínech

Pro chladnější tóny obýváku zkuste zvolit kombinace těchto barev:

Kombinace barev do obýváku

Kombinace hnědé a tyrkysové do obýváku

Pro světlejší barvy a tmavší místnosti může být vhodná tato kombinace:

Světlejší odstíny do obýváku

Světlejší barvy do obývacího pokoje

Tyto tipy na barevnosti se dají označit za moderní a standardní. Na trhu si však můžete vybírat z obrovského množství palet barev a dát prostor své kreativitě a extravaganci. Kombinace se šedou a černou stěnou je například v protikladu se sytě žlutou nebo červenou pohovkou.

Obývák v šedě červené kombinací

Také se můžete inepirovat jedním z evropských stylů, které jsou moderní, ať už provensálský, nebo skandinávský.  

Provensálský styl obýváku

Tento styl je typický pro Francii a někdy ho nazýváme také venkovským stylem. Základem provensálského stylu obýváku jsou rustikální prvky a jistý druh vintage. Využívají se přírodní materiály a základem je starožitný nábytek v bílé nebo smetanové barvě. V obýváku převládají pastelové barvy, zejména odstíny žluté, červené, zelené, modré. Vzory jsou v tomto stylu zejména květinové a když chceme být úplně precizní, tak využíváme levanduli. Tento styl je velmi osobitý a například filozofie feng šuej s ním není totožná. Obývák a barva obýváku podle feng šuej se spíše shoduje se skandinávským stylem. 

Obývák v provensálském stylu

Skandinávský styl

Severské země mají svůj specifický styl. Jeho základem je čistota, funkčnost a minimalismus. Ve stylu obýváků je střídmost a jednoduchost. Důležité je nemít pokoj přeplněný, takže i při výběru nábytku je třeba být opatrný. Skandinávský styl obýváku představuje jakýsi protiklad k rustikálnímu stylu. Barvy jsou většinou světlé a nikdy se nevybočí z pravidla, že v obýváku mohou být maximálně tři barvy. Světelnost obýváku je překrytá kontrastem v podobě barevných doplňků, například polštářů. 

Obývák v skandinávském stylu

Obývák dává prostor pro různé kombinace stylů a barev. Nemusíte však při zařiazování dodržovat striktně jeden styl. Klidně kombinujte a zkoušejte, hledejte inspirace a zařiďte si obývák tak, abyste se tam cítili dobře zejména vy. Potom se tam budou cítit dobř i vaši známí a přátelé.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...Publikováno dne: 24.06.2018
Hodnocení článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Přehozy na manželskou postel jsou velmi praktické. Vyhýbejte se levným materiálůmPřehozy na manželskou postel jsou velmi praktické. Vyhýbejte se levným materiálům

Přehoz na postel je nejen estetickou záležitostí, ale také chrání vaše ložní prádlo před prachem, který víří v místnosti. Navíc dodá místnosti šmrnc. Nevěříte?

Slevové kódy na nábytek, spotřebiče a elektronikuSlevové kódy na nábytek, spotřebiče a elektroniku

Dnes už najdete slevové kupony a kódy téměř na všechno, co běžně kupujete. Často je můžete využít při nákupu ve velkých a ověřených e-shopech a ušetřit tak pár korun.

Česká verze hry Scrabble Original přináší hodiny zábavy pro každéhoČeská verze hry Scrabble Original přináší hodiny zábavy pro každého

Tato společenská hra je celosvětovým hitem. Milují ji malí, mladí, velcí i staří. Zajímali jste se někdy o to, jak stolní hra Scrabble vlastně vznikla a jaké verze se prodávají?