Jakou podlahu na terasu. Terasové desky jsou nejlepší

Končící období zimy je nejlepší čas přemýšlet o letní terase. Možná už víte, kde bude ležet, jak bude velká, máte do detailu promyšleno, co na ní budete dělat, už chybí jen maličkost.

Podlaha na terase

Zvážit materiál. A přesně to dnes vyřešíme. Které materiály jsou a které nejsou vhodné na vaši novou terasu? Čtěte a při nákupu se zaručeně rozhodnete správně.

Jaká bude vaše terasa?

Před výběrem správného materiálu je nutné zvážit, zda bude vaše terasa vystavená neustálému vlivu povětrnostních podmínek. Zda bude zakrytá, nebo odkrytá. Je důležité vědět, zda podlaha na terasu bude permanentně osvětlená sluncem, nebo bude ve stínu. Ze které stany hrozí šlehání deště a promyslete si i to, jak často se chcete terase věnovat. To všechno vám totiž pomůže najít správný materiál na její stavbu.

Klasické dřevo

Na podlahu kryté terasy, kde budete mít v podstatě suché prostředí, vám bohatě stačí i dobře ošetřené domácí dřeviny. Spolehlivé dřevo na tuto terasu je klasika buk, dub, smrk. Ceny se pohybují kolem 750 korun za metr čtvereční.

Dřevěná podlaha na terase

Podlaha bude přirozeně pěkná a působí teplým dojmem. Pokud máte povrch odkrytý a hrozí přímý déšť, nebo je nedejbože terasa u bazénu, kde budete přirozeně chodit mokrýma nohama od chlorové vody, je nutné sáhnout hlouběji do kapsy a využít kvality dřeva z tropů jako BANGKIRAI, MERBAU, IPE TEAK. Tady je cena vyšší, pohybuje se od úrovně 1300 korun za metr čtvereční. Dřevo je potřebné ošetřovat dvakrát za sezónu antimykotickým přípravkem. Pozor, každé dřevo je na mokrou nohu kluzké a mokré klouže. Tady existuje řešení v podobě drážek nebo ošetření algicidním prostředkem.

Dřevoplast

Minimálně náročný. Se vzhledem dřeva, ale výhodami plastu. Dřevoplast, nebo jinak nazývaný také terasové desky WPC, má cenu od 1300 korun za metr čtvereční, ale je prakticky nezničitelný. Nejoptimálnější poměr je 70 % dřeva a 30 % polymeru. Při tomto poměru máte absolutně identický vzhled a strukturu dřeva. Čím více totiž převládá polymer, tím jde cena dolů, ale vzhled je plastovější. A není to jen o vzhledu. Dřevoplast i na dotyk připomíná přírodní dřevo, povrch je protismykový a velmi dobře se ošetřuje.

WPC terasová prkna - dřevoplast

Na druhé straně nehrozí žádné třísky, nebo nabobtnání ve vodě. Odolává vodě, škůdcům i slunci. Při výběru se nestyďte si dobrou spolehlivost ověřit i nosem. Kvalitní desky dokonce voní dřevem, ty méně kvalitní plastem. V podstatě jsou potom už jen obyčejné plastové desky na terasu s příměsí dřeva. A to nechcete.  Pro svoje cenové i kvalitativní výhody patří poctivý dřevoplast k aktuálním favoritům sezóny.

Přírodní kameny

Pokud toužíte po terase s atmosférou letní dovolené, sáhněte právě po kameni. Není však kámen jako kámen. 

Podlaha z přírodního kamene na terase

Na klasické kameny si v létě příliš pohodlně nestoupnete, ale přírodní kamínky se vzhledem koberce spojené pomocí živice a tvrdidla jsou úplně jiná kategorie. Tato směs terasu oživí a pozor, může být skvělým tipem, jak oživit starý povrch po zničené keramické nebo zámkové dlažbě nebo betonu. Výhodou povrchu je bezškárovost, přestože propouští vodu, čímž se snižuje výskyt kaluží a klouzavost. Mezi pozitiva patří, že šikovný mistr si umí povrch nanést i vlastnoručně a běžná cena tohoto povrchu se pohybuje od 300 korun za metr čtvereční. Materiál má mnoho barevných i designových provedení. Jeho nosnost je vysoká. Na běžný zahradní nábytek úplně stačí.

Dlažba vás uvaří zevnitř

Někteří na úkor krásy volí dlouhou životnost, minimální péči a nízkou cenu. Všechny tyto parametry splňuje beton, keramická i zámková dlažba na terasu. Ale o nějakém pohodlí a užívání si nemůže být ani řeč. Na betonu a zámkové dlažbě, na kterou celý den dopadají sluneční paprsky, budete doslova hynout. Pokud ji rozpálí slunce, je to jako zapnout si podlahové topení uprostřed léta. Tato podlaha je proto vhodná jen na terasu, která je aspoň částečně zastřešená.

Dlažba na letní terase u domu

No a podobně je na tom i keramická dlažba s ještě jedním negativem. Pokud zmokne nebo na ni stoupnete bosou nohou, můžete se dolámat. Ačkoliv je extreriérová dlažba vskutku laciná podlaha na terasu, je vysoce klouzavá, a dokonce i ta protismyková.

Vinyl se dere dopředu

Na vnější terasy se pomalu dostává i vinyl, přestože je stále terasový benjamínek. Designem připomíná klasickou dřevěnou nebo laminátovou podlahu, liší se však vlastnostmi. Vinyl je odolný vůči vlivům počasí a voda s ním nic neudělá. Na slunci si zachovává barevnou stálost a nepotřebuje významné ošetřování. Vinylová terasa hravě zvládne teploty od -25  až do +70 stupňů Celsia, takže v našich podmínkách je použitelná prakticky celoročně.

Vinylová podlaha na terase

Je příjemná i při chůzi naboso a nedotknou se jí ani plísně. Cena je lahodných 230 korun za metr čtvereční, a tak je vlastně jakýmsi favoritem nastupující letní terasové sezóny. 

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.Publikováno dne: 30.01.2019
Hodnocení článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelněBojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelně

Když vybíráte vytápěcí systém do domu či bytu, možná vás napadlo, že s průtokovým ohřívačem byste mohli ušetřit nějaké to euro. Na rozdíl od bojleru totiž ohřívá vodu jen tehdy, když to...

Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak...

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.