Jaký bazén do zahrady je nejlepší

Hledáte volně stojící bazén, který by vám poskytoval útočiště během horkých slunečných dní ? Jak vybrať ten nejvhodnější bazén, za super cenu a se skvělými parametry?

 Děti v bazénu

Nejdříve si zodpovězte následovné body, které vám pomohou při cestě k rozhodnutí:

1. Pro koho je určený je pro malé dítě, teenagera nebo celou rodinu? Odpověď na tuto otázku vám pomůže vybrat velikost bazénu. Pro dítě do 6 roků vám bude stačit bazén s průměrem do 1 metru. Pro děti do 10 roků doporučujeme bazény s průměrem aspoň 2,5 metru.

2. Finance  kolik peněz jste ochotní investovat do koupě nového bazénu? Je třeba vzít na vědomí, že nekupujete jen samotný bazén, ale i chemické přípravky na udržování kvality vody. Vůbec nejlacinější jsou nafukovací bazény. Ty ale nemají dlouhou životnost, a proto pokud rozmýšlíte v dlouhodobém horizontu, upřednostněte plastové, respektive laminátové volně stojíce bazény.

3. Prostor  vhodné je mít předem určený prostor a na základě něho vybírat rozměry bazénu. Někdy si povíte, že bazén s 5metrovým průměrem vám v pohodě vleze do zahrady. Mnoho z nás se už při odhadování velikosti nemile přepočítalo. Zkuste si proto vytyčit hranice tohoto bazénu a možná zjistíte, že vám v jeho okolí nezůstane tolik prostoru, kolik potřebujete.

4. Účel  očekáváte, že se bude dát v bazénu plavat nebo spíše hledáte prostor na hraní si svých dětí? Pokud využijete bazén na chatě 2krát do roka, potom je zbytečné kupovat drahé a velké bazény. Myslete také na mimosezónní uskladnění. Laminátové bazény se sice dají rozložit, ale i tak zabírají hodně prostoru. Je třeba si uvědomit, že bazén je větší část roku složený a uskladněný.

Oblíbené modely

Typy bazénů

Pokud se bavíme o volně stojících bazénech na zahradu, tak je můžeme rozdělit do dvou základních kategorií. Na bazény nafukovací a bazény pevné nadzemní.

  • Nafukovací bazény – tyto bazény jsou výbornou investicí pro naše ratolesti. V bazénu se děti vyřádí a navíc koupě nepředstavuje vysokou investici. Co se týká dětských bazénů, koupíme je už za cca 20 eur, větší bazény pro víc osob je možné zakoupit už od 50 eur. Také tyto jsou prioritně určené pro děti, oddychnou si v nich však i dospěláci. Nevýhodou je, že se vám kdykoliv mohou natrhnout a často je musíte po jednom roce vyměnit. Jejich životnost je výrazně krátká.

nejprodávanější nafukovací bazén

  • Pevné nadzemní bazény  máme více variant těchto bazénů, a to plastové, laminátové nebo plechové. Poskytují nám větší prostor a je možné v nich i plavat. Negativem je to, že je nemůžeme zazimovat bez demontáže, která si vyžaduje dostatek času a kus zručnosti.

Odolný nadzemní bazén

Na druhu bazénu závisí také jeho čištění

Nevyzbytnou záležitostí pro krásnou a dlouhodobě čistou vodu je čištění a péče o bazén. Nejúčinnější a nejjednodušší metodou je aplikování bazénové chemie, která si poradí s nečistotami a vodu udrží průzračnou na dlouhý čas.

Voda v bazénu vytváří dokonalé prostředí pro řasy a mikroorganismy. Chemií vlastně ničíme prostředí pro jejich rozmnožování. Základní čisticí pomůckou, kterou můžete pro svůj bazén zakoupit, je plachta. Ta zachytí všechnu špínu, která by do vody spadla. Praktické je také bazénové sítko, kterým jednoduše vybereme všechny nečistoty.

 O čištění vody v bazénu se postarají speciální chemické přípravky:

1. Laguna Triplex Tablety

Bazénová chemie v podobě kulatých tablet, která má trojí účinek – dezinfikuje, vločkuje nečistoty a preventivně působí proti řasám.

2. CTX – 51 Odstraňovač vápenatých usazenin

Po zimním období se v bazénu vytvářejí usazeniny minerálních solí i plísně, na které efektivně působí tento typ přípravku. Nanáší se na usazeniny v neředené podobě. Naneste ho, nechte působit přibližně půl hodiny a následně ho opláchněte.

3. Základní čistič

Tento typ přípravku si poradí téměř se vším. Odstraňuje usazeniny, plísně i hnědé zbarvení stěn.

4. Čistič okrajů bazénu

Alkalický čisticí prostředek, vhodný na čištění okrajů bazénu, je citlivý k materiálu a je možné ho využít i pro čištění vany.

Bazénová filtrace. Písková, nebo kartušová?

Písková filtrace je nejvhodnější filtrace do bazénu. Funkcí mechanismu dochází k průchodu vody pískovou filtrační náplní, v níž se nečistoty zachytávají a voda se vrací zpět do bazénu čistá. Píeskovou náplň stačí vyměnit jednou za 2 až 3 roky.

Přefiltrování celého objemu bazénu by mělo trvat 6–8 hodin. Při nadprůměrné zátěži a vysokých teplotách je vhodné mít výkonnější filtraci, která to zvládne o  2–3 hodiny dříve.

 Nejprodávanější bazény s filtrací

nejprodávanější bazény s filtrací

Kartušová filtrace zachytáva nečistoty, které se dostaly do bazénu, pomocí kartušové papírové filtrační vložky. Vložka ve filtraci je měnitelná, také ji musíme několikrát do týdne vyjmout a proprat pod tlakem vody, aby se uvolnily nečistoty. Kromě toho ji musíme vyměnit několikrát za sezónu. Je proto vhodná pro malé nadzemní bazény.

Ohřev vody v bazénu

  • Elektrický ohřev – patří mezi nejvíc vyhledávané typy ohřevu v bazénu, a to zejména kvůli snadné instalaci a nízkým vstupním nákladům. Avšak z dlouhodobého hlediska náklady rostou a jsou mnohem vyšší.

  • Solární ohřev – má jednoduché zapojení a lekkou konstrukci. Solární panely jsou vyrobené ze speciálního polymeru, ktorý je odolný vůči slunečnímu záření, chemii ve vodě, oxidaci a mrazu. Ekologický sluneční ohřev vody v bazénu patří díky svým praktickým vlastnostem k velmi oblíbeným metodám ohřevu.

  • Tepelné výměníky – vodu v nich můžeme vyhřívat kotlem, tepelnými či solárními kolektory. Výměníky se vyrábějí z nerezu a jsou speciálně navržené pro ohřev vody v bazénu.

  • Tepelná čerpadla – vznikají kombinací solárního a elektrického ohřevu. Je velmi účinné, na svůj provoz nepotřebuje slunce, energii čerpá přímo ze vzduchu, takže funguje i za nepříznivého počasí.  Elektrická energie pro jeho fungování představuje jen 20 % z celkového získaného tepla, zbytek je úplně zdarma.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.Publikováno dne: 19.03.2018
Hodnocení článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výhody inteligentní domácnosti ocení každý. Jak si vytvořit smart home? Výhody inteligentní domácnosti ocení každý. Jak si vytvořit smart home?

Inteligentní domácnost už dávno není tak drahou záležitostí. Víte, které činnosti vám smart domácnost zjednoduší, zda můžete systém nainstalovat svépomocí a jaká je nabídka těchto...

Nechat či nenechat spát psa ve svojí posteli? Prozradíme vám plusy i mínusy Nechat či nenechat spát psa ve svojí posteli? Prozradíme vám plusy i mínusy

Pejskaři často řeší otázku, zda pustit psa do postele, nebo ne? Odpověď není jednoznačná, v článku se však dozvíte všechna pro a proti. 

Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů? Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů?

Pokud milujete psy, avšak bydlíte v malém bytě, nemusíte se obávat. Některá plemena jsou do bytu vysloveně vhodná. Která to jsou, se dozvíte v článku.