Nejlepší mlýnek na maso – recenze chválí Zelmer, Bosch a Moulinex

Tentokrát se vydáme do kuchyně. Mlýnek na maso je pomocníkem, který se z kuchyně už téměř vytrácí. Způsobené je to především naší pohodlností. Dnes nám stačí, když přijdeme do obchodu a z chladírenského boxu nebo mrazničky vybereme hotové a ochucené mleté maso.

Elektrický mlýnek na maso

Ten, kdo však aspoň trochu zná gastronomické zásady, určitě ví, že čerstvě namleté maso má svoje nesporné výhody. Pokud i vy chcete mít doma kvalitní mlýnek na maso, pomůžeme vám ho vybrat.

Nejoblíbenější elektrické mlýnky do 2500 korun

Proč mlít maso doma?

Odpovíme další otázkou. Není lepší vědět, co vlastně jíme? Právě to je podstatou toho, že maso si pomelete doma sami. Dnes koupíte na pultech obchodů mleté drůbeží, vepřové nebo hovězí maso, případně nějaký mix.

Avšak ve skutečnosti je obsah těchto mletých výrobků přece jen jiný. Drůbeží maso je doplněné o mleté kůže nebo chrupavky. U vepřového masa jsou běžným přídavkem šlachy nebo mouka a hovězí se často smíchá s vepřovými kůžemi. V běžných hypermarketech tak 100% masový výrobek nehledejte.

Praktický pomocník

Kromě toho, že díky mlýnku na maso přesně víte, že váš výrobek skutečně obsahuje 100 % masa, mlýnek na maso vám pomůže i v jiných věcech. V případě mletí masa na klobásy, fašírku nebo jiné dobroty můžete klidně přidat zeleninu, pečivo, koření a ušetříte si tak mnoho času a energie s krájením. Zároveň mletím masa a surovin doma si můžete být jistí čerstvostí surovin, které používáte.

Ruční mlýnek na maso

Mechanický, respektive ruční mlýnek na maso je klasickým pomocníkem, který byl běžnou součástí každé domácnosti před 20 či 30 lety. Samozřejmě, doba s sebou přináší pokrok, ale někdo na klasiku nedá dopustit. Především proto, že jde o téměř nezničitelný kus železa, který svým jednoduchým principem odvede skvělou práci. Dnešní ruční mlýnky jsou už také kombinací plastů a kovu.

Ruční kovový mlýnek na mletí masa

Předem však upozorňujeme, že ruční mlýnek na maso vám příliš energie neušetří. Výsledek práce je totiž závislý na vaší síle. Váš výkon se tedy rovná přímo úměrně výsledku práce. I když jsou už ruční mlýnky na ústupu, stále si najdou svoje využití při mletí máku nebo ořechů. Pokud vám však už máme poradit, vybírejte mezi elektrickými kandidáty.

Elektrický mlýnek na maso

Tady už můžeme parametrů porovnat víc. Poslední roky si elektrický mlýnek na maso vysloužil v gastronomii skutečně stabilní místo. Restaurace nebo domácnosti, jednoduše mletí masa je s tímto pomocníkem hračkou. Kromě šetření energie ušetříte i množství času.

Nabídka na trhu je však skutečně bohatá a vybrat si dá někdy skutečně zabrat. Je nutné si všímat podstatných parametrů počínaje výkonem, rychlostí mletí, funkcemi, materiálem až po příslušenství.

Jak vybrat elektrický mlýnek na maso

U ručních mlýnků kromě nástavců na hrubost mleté směsi není příliš o čem diskutovat. U elektrických mlýnků je však už nutné brát do úvahy určité parametry.

Výběr elektrického mlýnku na maso

Vzpomínaný výkon, rychlost mletí, funkce nebo příslušenství mohou z mlýnku na maso vytvořit skutečně multifunkčního pomocníka.

Příkon/síla

Na příkonu mlýnku na maso závisí i další parametry. Například rychlost mletí, jakož i samotný výkon. Přirozeně, čím je příkon mlýnku větší, tím je větší i hrubá síla mlýnku.

Příkon se pohybuje od 1 300 do 2 300 W. Při vyšším příkonu se zvýšené spotřeby elektrické energie opravdu nemusíte obávat. U těchto přístrojů je spotřeba zanedbatelná. Co můžeme připomenout, je fakt, že vyšší příkon kromě větší síly znamená obvykle i vyšší hlučnost.

Rychlost mletí

Tento parametr se přímo úměrně odvíjí právě od příkonu a síly, kterou dokáže mlýnek na maso vyvinout. Silnější elektromotor dokáže totiž pracovat s vyšší frekvencí, a tedy mlít rychleji.

Rychlost mletí masa na mlýnku

Tento parametr se udává podle množství semleté hmoty v gramech za minutu. Pohybuje se kolem 2000 až 4500 g/min.

Zpětný chod

Jde o speciální funkci, která má zajistit automatické vypnutí v případě, že se mlýnek přehřeje. Tato funkce je však praktická i z důvodu, kdy se mlýnek může zaseknout. Zpětným chodem se tak hlavice a šnek uvolní a můžete pokračovat ve mletí. Touto funkcí by měl být vybavený téměř každý mlýnek na maso.

Funkce a příslušenství

Není to jen o mletí, samozřejmě prvotním úkolem mlýnku na maso je mletí, ale dnešní mlýnky dokážou zvládnout mnohem víc než jen to. Doprovodnými funkcemi, které mlýnky zvládnou, je například pasírování, respektive jakési odšťavování. Další funkcíu je stejně tak strouhání. Ke každé z těchto funkcí však potřebujete něco navíc.

Příprava domácích klobás na masovém mlýnku

Příslušenství je důležitým vybavením každého mlýnku na maso. Už jen samotné matrice (kotouče) na mletí jsou velmi podstatné pro požadovanou hrubost mletí. Ideální je, když jsou z nerezové oceli nebo antikoru. Například i na uvedené pasírování nebo mletí ořechů nebo máku. Na strouhání či pasírování jsou vítaným příslušenstvím také tzv. šneci, kteří rotují v hlavici přístroje. Příslušenstvím je například také plnička střívek, respektive trubička na plnění střev klobás.

Hmotnost a hlučnost mlýnku

Pro hospodyňky je určitě podstatným parametrem i hmotnost této „mašinky“. Ta je poměrně rozdílná. Záleží také na použitých materiálech. Obvykle jde vždy o kombinaci plastu a kovu. Hmotnost se pohybuje v rozmezí 3–8 kg. Hmotnost ovlivňuje také i výkon elektromotoru. Hlučnost je ovlivněná především příkonem. Dnešní moderní mlýnky se však už příliš velkým hlukem nevyznačují.Publikováno dne: 06.11.2018
Hodnocení článku:
(91%)

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší AKU nůžky na živý plot. Podívejte se na recenze a test Nejlepší AKU nůžky na živý plot. Podívejte se na recenze a test

Nůžky na živý plot jsou povinnou výbavou každého, kdo má na zahradě nebo kolem domu vysazený živý plot. Někdo používá elektrické, benzínové a někdo právě aku nůžky. Které jsou ty nejlepší?

Nejlepší drony s kamerou – Recenze a test dronů poradí, jak vybrat Nejlepší drony s kamerou – Recenze a test dronů poradí, jak vybrat

Drony s kamerou na závody nebo drony na hraní. Každý si najde to svoje. Proto dřív, než se rozhodnete pro koupi dronu, zjistěte si ty nejzákladnější parametry. My vám prozradíme víc!

Nejlepší hotdogovače poradí recenze. Hotdogovač Orava vyhrává Nejlepší hotdogovače poradí recenze. Hotdogovač Orava vyhrává

Pokud dostanete chuť na dobrý a kvalitní hot dog, nemusíte chodit do nejbližšího rychlého občerstvení. Milovanou pochoutku si můžete připravit u vás doma. Jak si hotdogovač vybrat?


Přidat komentář