Jaký koberec do ložnice, obýváku a dětského pokoje?

Koberce jsou neoddělitelnou součástí našich příbytků. Pokoj dokážou zútulnit a zároveň dotvářejí barevnost a moderní design. V poslední době byly možná trochu v pozadí na úkor jiných materiálů, ale stále patří mezi oblíbené povrchy ve všech stylech bydlení. Pokud budete dbát na následující doporučení, tak si určitě vyberete koberec vhodný do vašeho příbytku.

Shaggy koberec do obýváku

Obchody s koberci nejsou téměř nikdy specializované na jeden typ koberců. Prodejci nabízejí na prodej širokou škálu koberců, z různého materiálu a různé kvality. Předtím, než si začnete vybírat, tak je dobré prozkoumat možnosti, zjistit, jakou funkci má váš koberec mít. Abyste si vybrali koberec poskytující jednak komfort a krásu, ale také trvanlivost.

Pokud se tedy rozhodnete pro koupi koberce, položte si následující tři otázky, které vám pomohou vyřešit otázku jak vybírat koberec:

  • V jaké místnosti se koberec bude používat?
  • Jak často se v místnosti zdržujete?
  • Je do místnosti přímý prístup zvenku (od vchodových dveří)?

Je rozdíl, jestli budete mít koberec využívaný stále, nebo bude umístěný v nějakém pokoji, který je určený například pro formální návštěvy a posezení a v běžném dnu není až tak využívaný.

Oblíbené podukty

Barva a styl koberce

Výběr barvy a stylu závisí na vícero faktorech. Jedním z prvních je už výše vzpomenutý faktor - jak často se pokoj využívá? Protože pokud se pokoj využívá často, tak do něj není  vhodný bílý nebo světlý koberec, který by se musel často čistit. Také jsou vhodnější kusové koberce než celoplošné.

Hrají si děti v dané místnosti na zemi? Toto také souvisí jednak s barvou, ale také s použitým materiálem na koberec. Koberce v dnešní době jsou vyráběné z materiálů, které jsou jednak antialergické, ale také snadno vyčistitelné.

Černý shaggy koberec do obýváku

Je míestnost velká, nebo malá? Pokud máte malou místnost, tak světlý koberec ji může opticky zvětšit. Přičemž to platí i naopak, do větší místnosti si můžete dát i tmavší koberec.

Je místnost světlá, nebo tmavá? Pokud je místnost světlá, tak barva koberce víc vynikne. Pokud je mistnost tmavší a je na severnější straně, tak působí barva koberce tmavší, než ve skutečnosti je. Všeobecně se tedy například barevné koberce hodí zejména do světlých místností.

Materiál koberce

Při výběru koberce musíme dbát i na materiál, z jakého je vyrobený. Výběr materiálu záleží hlavně na místnosti, kde bude používaný, a na zátěži, která na něj bude vynakládaná. Poznáme dva typy koberců – umělý a přírodní. Umělé koberce se používají do místností, které jsou často využívané a frekventované – jsou sice drsnější, ale lépe se čistí. Umělé materiály jsou například polypropylen, polyester nebo polyamid. Jsou určené především do komerčních prostor jako například koberce do pracovny nebo koberce do kanceláří.

Přírodní koberce jsou naopak vhodné do bytů nebo domů, protože jsou velmi příjemné na dotek a chodidla. Z přírodních materiálů se využíva vlna, bavlna, sisal nebo mořská tráva.

Důležitou vlastností, které je nutné si všímat, je zátěž koberce. Přírodní materiály vydrží větší zátěž a tím pádem také déle vydrží. Tento druh nazýváme zátěžové koberce.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie koberce

Velikost koberce je také důležitým faktorem, který je třeba zvážit při výběru. Můžete mít celoplošný koberec nebo koberec různých tvarů a velikostí - obdélníkové, čtvercové nebo oválné koberce. Všeobecně jsou oblíbenější menší koberce zejména kvůli výšce investice.

Při výběru také dbejte na faktory jako alergie (v tomto případě je ideální syntetický koberec) a to, do jaké místnosti koberec vybíráte. Jiný koberec je vhodný do dětského pokoje, jiný do ložnice, případně chodby nebo kuchyně.

Koberec do ložnice

Podlaha v ložnici je velmi důležitá. Je to to poslední, co vaše nohy cítí před spaním a zároveň první, na co se vaše nohy postaví po probuzení. Proto by podlaha pod nohami měla být jemná, plyšová a teplá. Takže koberec do ložnice vychází jako ideální možnost pro typ podlahy.

Moderní koberec do ložnice

Koberec do ložnice může být klidně z vlny nebo plyšový koberec. Tento typ je měkký a nevadí, že je trošku hůřee udržitelný, protože se tam zdržujete hlavně ráno a večer. Do ložnice je také vhodný moderní koberec s vysokým vlasem – už výše vzpomenutý shaggy koberec. Při koupi sady koberců do ložnice dbejte na to, aby byly stejného materiálu a vzoru, protože ložnice má být harmonickým místem vašeho odpočinku.

Koberec do dětského pokoje

Ideální koberec do dětského pokoje by samozřejmě měl být tvrdý, nekvalitní, dřevěný nebo jako keramická dlažba. Protože si děti na zemi hrají a špiní ji, tak by to bylo více méně praktické. Ale rozhodně ne pohodlné a příjemné. Proto je optimálním řešením koberce do dětského pokoje kompromis mezi trvanlivostí a komfortem.

Do dětského pokoje jsou ideální tři typy materiálů – polyester, nylon a triexta. Polyester je šetrný k životnímu prostředí a je odolný vůči skvrnám. Nylon je jemný, pěkný a také má dlouhou trvanlivost. Triexta je poměrně nový materiál využívaný na koberce a vyznačuje se spojením trvanlivosti a ekologičnosti. Také je tento materiál měkký.

Tip: Velmi moderní jsou poslední dobou tzv. shaggy koberce. Moderní shaggy koberce jsou charakteristické tím, že mají vysoký vlas, najdete je v různé kvalitě, ceně, barvě a velikosti. Takže, pokud se bojíte, že koberec budete muset častěji měnit, tak zkuste právě tuto variantu.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie koberce

Koberec do obýváku

Koberec do obýváku vyjadřuje vaši osobnost, styl a vkus. Pokud chcete přinést do obývacího pokoje svěží vzduch, tak je výběr vhodného koberce téměř nezbytností. Dříve, než si však vyberete koberec, tak se zamyslete nad následujícími otázkami. Máte malé dítě nebo domácího miláčka? V tom případě nekupujte určitě drahý luxusní koberec, protože ho pravděpodobně budete muset za pár roků měnit.

Šedý koberec do obýváku

Využíváte obývák často nebo je vás víc? Tak kupte koberec se silnější zátěží a trvanlivostí. Také myslete na to, zda chcete v dohledné době menit barvu vašeho obýváku, případně nábytku. Důležitou roli hraje i světlo a s tím spojená barva, o tom jsme ale psali výše.

Koberec do kuchyně

Je koberec do kuchyně vůbec vhodný? Plusem koberce je, že je měkký a poskytuje ochranu proti nehodám. Pokud vám například upadne něco skleněného, tak je menší pravděpodobnost, že se to rozbije. Za mínusy se samozřejmě považuje to, že v kuchyni při vaření mnohokrát něc spadne na zem a tím pádem se koberec rychle zašpiní. 

Koberec do kuchyně

Proto jsou do kuchyně vhodné koberce pod stolek nebo moderní kusové koberce, kterých můžete nakoupit víc v různých odstínech jedné barvy.

Koberce do předsíně nebo chodby

Do předsíně nebo chodby se také hodí koberec, který navodí příjemnou domácí atmosféru. Nejvhodnější koberec do předsíně je takový, který se snadno čistí kvůli přímému přístupu z venku, případně se dá i prát. Ideálním typem jsou tzv. koberce běhouny, které jsou navíc vyráběné s protiskluzovou podložkou a hodí se stejně dobře například do kuchyně.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie koberce

Jak je zřejmé, každá místnost má svá specifika a vyžaduje jiný typ koberce. Zkuste například kusový koberec do obýváku, do dětského pokoje celoplošný a do ložnice klidně vlněný. A do míst, kde může snadno dojít ke znečištění (kuchyně, balkon nebo chodba), je ideální menší kusový s nízkým vlasem.

Už tedy víte, jaký koberec si vyberete? 

Prohlédnout další krásné koberce

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.Publikováno dne: 19.06.2018
Hodnocení článku:
(92.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak levně zařídit byt nebo dům? Praktické tipy i pro malý bytJak levně zařídit byt nebo dům? Praktické tipy i pro malý byt

Byt si můžete zařídit či zútulnit i bez toho, abyste investovali tisíce korun. Nabízíme vám pár tipů a triků, jak levně zařídit svůj příbytek.

Jak vybrat moderní obraz na stěnu, nad sedačku v obýváku, do ložnice či dětského pokoje?Jak vybrat moderní obraz na stěnu, nad sedačku v obýváku, do ložnice či dětského pokoje?

Obraz oživí každou místnost v domácnosti. V obýváku nebo pracovně je obraz samozřejmostí, vyhýbat se mu však nemusíte ani v kuchyni či ložnici.

Jak vybrat osvětlení do každé místnosti? Bodová světla jsou stále populární.Jak vybrat osvětlení do každé místnosti? Bodová světla jsou stále populární.

Věděli jste, že do každé místnosti se hodí jiný typ osvětlení? Podívejte se, podle čeho si v jednotlivých místnostech osvětlení vybírat.