Kultivátory – jaký koupit a které jsou nejlepší. Elektrické, nebo benzínové?

Nebýt lidské lenosti, ještě dnes bychom tisíce kilometrů překonávali za pomoci koňských spřežení a vodu tahali ze studně s pomocí kladky. Naštěstí doba pokročila a téměř pro každou práci existuje způsob, jak si ji ulehčit. No a když mluvíme o těžké práci, zemědělství tam rozhodně řadit můžeme.

Benzínový zahradní kultivátor

Péče o půdu patří do této kategorie oprávněně. Rytí, hnojení, kypření, orání, provzdušňování. Všechny tyto činnosti nám zabírají hodiny a někdy i dny těžké dřiny. Slyšeli jste už o kultivátoru? Ten vám tuto práci dokáže značně ulehčit.

Jak si vybrat kultivátor? Jaké parametry jsou při výběru důležité? Jaká je cena kvalitního kultivátoru?

Oblíbené modely

K čemu kultivátor slouží?

Kultivátor si získal srdce už nejednoho zahrádkáře. Především kvůli jeho multifunkčnosti, která dokáže zajistit komplexní péči o půdu. Jeho prvotní činností je především kypření půdy. Avšak stejně tak známe kultivátory, které s potřebným příslušenstvím dokážou mnohem víc. Orání, odplevelení, hnojení, vertikulování (provzdušňování půdy) nebo zarovnávání povrchu půdy.

V zásadě se kultivátor hodí téměř na všechny práce spojené s půdou. Kultivátor provede tu nejtěžší práci a vám ušetří čas i energii. I schopný hospodář takovéhoto „hřebce“ do své stáje přijme s radostí. V garáži vám přitom nezabere o nic víc místa než například sekačka.

Co musím před výběrem zvážit?

Jestli už víte, k čemu kultivátor slouží, před výběrem je nutné zodpovědět si základní otázku a ta se týká velikosti. Konkrétněji velikosti půdy, kterou plánujete opracovávat. Také zvažte, zda budete půdu postupem času zvětšovat a jaký typ půdy se u vás nachází.

Práce se zahradním kultivátorem

Rozhodně by nebylo nejlepší koupit stroj, který by nesplnil vaše očekávání nebo výkonem nestačil na potřeby vaší zahrady. Vždy si tedy nechávejte při výběru určitou rezervu.

Typ pohonu

Zřejmě vás nepřekvapí, že dnešní trh vám nabízí víc než jednu alternativu. Jako v případě sekačky nebo motorové pily i kultivátor může být poháněný elektrickým nebo benzínovým motorem. Prozradíme vám, jaké jsou výhody i nevýhody daných pohonných jednotek.

  • Elektrický motor – kultivátor s elektrickým motorem je určený především pro pravidelné obhospodařování menší a kvalitní půdy. Vyznačuje se nízkou hmotností, nižší hlučností a jednodušší manipulací. Pokud tedy máte u domu záhony nebo malou plochu na sázení zeleniny, elektrický kultivátor vám určitě postačí. Potěší také i minimální náklady na údržbu.

    Pochopitelně elektrický pohon svoje limity. Především z hlediska výkonu, nedokáže obrábět větší plochu nebo půdu, která je na péči náročnější. Při této práci obvykle půdu vynechává, případně je nutné danou činnost (orání, kypření) opakovat. Také vás limituje přívodní kabel k elektrické síti.
  • Spalovací motor – z hlediska výkonu se mu nemůže elektromotor ani jen přiblížit. Navíc benzínový kultivátor je nezávislý na zdroji energie, a proto je možné ho použít i na rozlehlé zahrady s velkou výměrou. Z hlediska typu pohonné jednotky kultivátory používají dvoutaktní i čtyřtaktní motory. Výkon se pohybuje kolem 4 až 6,5 HP.

    Právě díky výkonu je využití kultivátoru možné pro víc účelů a na mnohem náročnější práci. Také má kultivátor větší záběr a průměr nožů, kterými dokáže s půdou pracovat. Benzínový kultivátor je těžší a je tedy o poznání stabilnější. Za menší nevýhodu je možné považovat vyšší hluk a samozřejmě benzínový motor si vyžaduje i pravidelnou údržbu.

Výkon motoru

U elektrických motorů na obrábění záhonů stačí výkon o hodnotě 1 000 W. Jak jsme však už uváděli, tento výkon stačí na jednodušší úkony. U benzínových motorů už můžeme s výkonem kalkulovat a hledat takový stroj, který by výkonem stačil pro dané využití.

Výkon kultivátoru se spalovacím motorem by se měl pohybovat přibližně na hranici 4 HP až 7 HP. Samozřejmě, čím vyšší výkon, tím je větší motor i hmotnost stroje, což si vyžaduje při obsluze víc energie.

Pracovní záběr

Tato informace nám určuje šířku, kterou nože kultivátoru půdu zpracovávají. Průměr nožů je zároveň i údajem, který hovoří o hloubce, do které je kultivátor schopný půdu prokypřit. Tohoto údaje bychom si měli všímat hlavně, pokud nám jde o obrábění velkých ploch. S malým záběrem se totiž naděláte dvojnásobně.

Kultivátor s menším pracovním záběrem

Elektrické kultivátory s nejvyšším výkonem disponují záběrem zhruba 30–40 cm, což pro jejich účel bohatě postačuje. Pro většinu květinových záhonů nebo menších zahrádek je to ideální. Příliš velký záběr benzínového kultivátoru by byl už zbytečný. U benzínových motorů se záběr pohybuje od 30 až do 80 cm, což vám práci na rozsáhlé ploše značně ulehčí a při menší ploše práci uděláte rychleji.

Cenová relace

Elektrický kultivátor například značky Fieldmannn nebo Hecht dokážete koupit i pod hranicí 2500 korun. Tyto přístroje však klidně můžeme označit za hobby. Pokud hledáte skutečný stroj, který musí odpracovat hodiny a hodiny na zahradě, cena se pohybuje na úrovni 7500 až 13 000 korun. Spolehlivými výrobci jsou hlavně Hecht a Riwall.

Konstrukce, příslušenství, materiál a bezpečnost

Když si už vybíráte kultivátor, vyplatí se všímat si i detailů, které však mohou být velmi podstatné. Uvádíme například kvalitu nožů, které musí být vyrobené z kvalitní oceli. Stejně tak z hlediska pohonu jsou důležitá kola. Hmotnost benzínových kultivátorů je i přes 40 kg a kola jsou nutnou výbavou.

Držadla a řídítka by měla být polohovatelná, abyste si úchop mohli výškově přizpůsobit. Při používání k různým účelům myslete na to, co se dá ke stroji dokoupit, protože kypření není jeho jediná činnost. Speciální nástavce, nože nebo pohonná kola vám umožňují použití kultivátoru k různým účelům.

Volitelné příslušenství na kultivátor

Samotný vzhled stroje dotváří kapotáž. Všechny kryty by měly být tam, kde mají, měly by být kvalitní a odolné. Také části motoru musí být dobře chráněné. Z hlediska bezpečnosti dbejte na to, abyste při obrábění půdy nepřišli do kontaktu s něčím, co by mohlo způsobit vážné poškození kultivátoru, protože tím ohrožujete sebe samého. Vždy kontrolujte technický stav stroje předtím, než ho začnete používat.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.Publikováno dne: 28.10.2018
Hodnocení článku:
(92.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat WC – závěsné, nebo klasické stojící? Rozhoduje cena, rozměry a montážJak vybrat WC – závěsné, nebo klasické stojící? Rozhoduje cena, rozměry a montáž

Čeká vás rekonstrukce koupelny? Určitě jste už přemýšleli nad tím, jaký zvolíte obklad, která vana či sprchový kout se vám do nové koupelny vejde, ale nezapomínejte ani na toaletu. Doba...

Jaký materiál na nízkoenergetický dům? Je nejlevnější porobeton nebo cihlaJaký materiál na nízkoenergetický dům? Je nejlevnější porobeton nebo cihla

Betonová tvárnice, pálená cihla, sádrová tvárnice nebo porobeton? To je jen malá část stavebních materiálů, které lze při výstavbě domu použít. Z čeho stavět nízkoenergetický dům, abyste...

Jolly hrany – zakončení obkladu do úhluJolly hrany – zakončení obkladu do úhlu

Na některé věci při rekonstrukci předem nemyslíte.   Co se týká obkládání, často to jsou ukončovací lišty. Slyšeli jste už o pojmu jolly hrany nebo tzv. kamenické rohy?