Kultivátory – jaký koupit a které jsou nejlepší. Elektrické, nebo benzínové?

Nebýt lidské lenosti, ještě dnes bychom tisíce kilometrů překonávali za pomoci koňských spřežení a vodu tahali ze studně s pomocí kladky. Naštěstí doba pokročila a téměř pro každou práci existuje způsob, jak si ji ulehčit. No a když mluvíme o těžké práci, zemědělství tam rozhodně řadit můžeme.

Benzínový zahradní kultivátor

Péče o půdu patří do této kategorie oprávněně. Rytí, hnojení, kypření, orání, provzdušňování. Všechny tyto činnosti nám zabírají hodiny a někdy i dny těžké dřiny. Slyšeli jste už o kultivátoru? Ten vám tuto práci dokáže značně ulehčit.

Jak si vybrat kultivátor? Jaké parametry jsou při výběru důležité? Jaká je cena kvalitního kultivátoru?

Oblíbené modely

K čemu kultivátor slouží?

Kultivátor si získal srdce už nejednoho zahrádkáře. Především kvůli jeho multifunkčnosti, která dokáže zajistit komplexní péči o půdu. Jeho prvotní činností je především kypření půdy. Avšak stejně tak známe kultivátory, které s potřebným příslušenstvím dokážou mnohem víc. Orání, odplevelení, hnojení, vertikulování (provzdušňování půdy) nebo zarovnávání povrchu půdy.

V zásadě se kultivátor hodí téměř na všechny práce spojené s půdou. Kultivátor provede tu nejtěžší práci a vám ušetří čas i energii. I schopný hospodář takovéhoto „hřebce“ do své stáje přijme s radostí. V garáži vám přitom nezabere o nic víc místa než například sekačka.

Co musím před výběrem zvážit?

Jestli už víte, k čemu kultivátor slouží, před výběrem je nutné zodpovědět si základní otázku a ta se týká velikosti. Konkrétněji velikosti půdy, kterou plánujete opracovávat. Také zvažte, zda budete půdu postupem času zvětšovat a jaký typ půdy se u vás nachází.

Práce se zahradním kultivátorem

Rozhodně by nebylo nejlepší koupit stroj, který by nesplnil vaše očekávání nebo výkonem nestačil na potřeby vaší zahrady. Vždy si tedy nechávejte při výběru určitou rezervu.

Typ pohonu

Zřejmě vás nepřekvapí, že dnešní trh vám nabízí víc než jednu alternativu. Jako v případě sekačky nebo motorové pily i kultivátor může být poháněný elektrickým nebo benzínovým motorem. Prozradíme vám, jaké jsou výhody i nevýhody daných pohonných jednotek.

  • Elektrický motor – kultivátor s elektrickým motorem je určený především pro pravidelné obhospodařování menší a kvalitní půdy. Vyznačuje se nízkou hmotností, nižší hlučností a jednodušší manipulací. Pokud tedy máte u domu záhony nebo malou plochu na sázení zeleniny, elektrický kultivátor vám určitě postačí. Potěší také i minimální náklady na údržbu.

    Pochopitelně elektrický pohon svoje limity. Především z hlediska výkonu, nedokáže obrábět větší plochu nebo půdu, která je na péči náročnější. Při této práci obvykle půdu vynechává, případně je nutné danou činnost (orání, kypření) opakovat. Také vás limituje přívodní kabel k elektrické síti.
  • Spalovací motor – z hlediska výkonu se mu nemůže elektromotor ani jen přiblížit. Navíc benzínový kultivátor je nezávislý na zdroji energie, a proto je možné ho použít i na rozlehlé zahrady s velkou výměrou. Z hlediska typu pohonné jednotky kultivátory používají dvoutaktní i čtyřtaktní motory. Výkon se pohybuje kolem 4 až 6,5 HP.

    Právě díky výkonu je využití kultivátoru možné pro víc účelů a na mnohem náročnější práci. Také má kultivátor větší záběr a průměr nožů, kterými dokáže s půdou pracovat. Benzínový kultivátor je těžší a je tedy o poznání stabilnější. Za menší nevýhodu je možné považovat vyšší hluk a samozřejmě benzínový motor si vyžaduje i pravidelnou údržbu.

Prohlédnout nabídku kultivátorů

Výkon motoru

U elektrických motorů na obrábění záhonů stačí výkon o hodnotě 1 000 W. Jak jsme však už uváděli, tento výkon stačí na jednodušší úkony. U benzínových motorů už můžeme s výkonem kalkulovat a hledat takový stroj, který by výkonem stačil pro dané využití.

Výkon kultivátoru se spalovacím motorem by se měl pohybovat přibližně na hranici 4 HP až 7 HP. Samozřejmě, čím vyšší výkon, tím je větší motor i hmotnost stroje, což si vyžaduje při obsluze víc energie.

Pracovní záběr

Tato informace nám určuje šířku, kterou nože kultivátoru půdu zpracovávají. Průměr nožů je zároveň i údajem, který hovoří o hloubce, do které je kultivátor schopný půdu prokypřit. Tohoto údaje bychom si měli všímat hlavně, pokud nám jde o obrábění velkých ploch. S malým záběrem se totiž naděláte dvojnásobně.

Kultivátor s menším pracovním záběrem

Elektrické kultivátory s nejvyšším výkonem disponují záběrem zhruba 30–40 cm, což pro jejich účel bohatě postačuje. Pro většinu květinových záhonů nebo menších zahrádek je to ideální. Příliš velký záběr benzínového kultivátoru by byl už zbytečný. U benzínových motorů se záběr pohybuje od 30 až do 80 cm, což vám práci na rozsáhlé ploše značně ulehčí a při menší ploše práci uděláte rychleji.

Cenová relace

Elektrický kultivátor například značky Fieldmannn nebo Hecht dokážete koupit i pod hranicí 2500 korun. Tyto přístroje však klidně můžeme označit za hobby. Pokud hledáte skutečný stroj, který musí odpracovat hodiny a hodiny na zahradě, cena se pohybuje na úrovni 7500 až 13 000 korun. Spolehlivými výrobci jsou hlavně Hecht a Riwall.

Kultivátory Hecht a Fieldmann

Konstrukce, příslušenství, materiál a bezpečnost

Když si už vybíráte kultivátor, vyplatí se všímat si i detailů, které však mohou být velmi podstatné. Uvádíme například kvalitu nožů, které musí být vyrobené z kvalitní oceli. Stejně tak z hlediska pohonu jsou důležitá kola. Hmotnost benzínových kultivátorů je i přes 40 kg a kola jsou nutnou výbavou.

Držadla a řídítka by měla být polohovatelná, abyste si úchop mohli výškově přizpůsobit. Při používání k různým účelům myslete na to, co se dá ke stroji dokoupit, protože kypření není jeho jediná činnost. Speciální nástavce, nože nebo pohonná kola vám umožňují použití kultivátoru k různým účelům.

Volitelné příslušenství na kultivátor

Samotný vzhled stroje dotváří kapotáž. Všechny kryty by měly být tam, kde mají, měly by být kvalitní a odolné. Také části motoru musí být dobře chráněné. Z hlediska bezpečnosti dbejte na to, abyste při obrábění půdy nepřišli do kontaktu s něčím, co by mohlo způsobit vážné poškození kultivátoru, protože tím ohrožujete sebe samého. Vždy kontrolujte technický stav stroje předtím, než ho začnete používat.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.Publikováno dne: 28.10.2018
Hodnocení článku:
(92.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Parkside nářadí z Lidlu – co říkají recenze a zkušenosti Parkside nářadí z Lidlu – co říkají recenze a zkušenosti

Při nabídce příliš levných výrobků většina z nás zbystří pozornost v očekávání, že výrobek bude oproti konkurenci méně kvalitní či spolehlivý. Jaké je tedy nářadí značky Parkside z Lidlu?

Druhy barev do interiéru i exteriéru – jaká barva je jaká Druhy barev do interiéru i exteriéru – jaká barva je jaká

To, co běžně nazýváme barvou, je ve skutečnosti nátěrová hmota. Jaké nátěrové hmoty známe a na co všechno je můžeme použít?

Nejlepší pokosová pila. Recenze a test poradí, jak vybrat Nejlepší pokosová pila. Recenze a test poradí, jak vybrat

Přemýšlíte nad tím, jak se řeže dřevo do přesně určeného stupně? Na svědomí má všechno pokosová pila. Víte, na co myslet při její koupi?