Čím zateplovat dům? Zorientujte se mezi jednotlivými materiály

Plánujete rekonstrukci svého příbytku v podobě zateplené? V tom případě byste měli vědět, že trh nabízí více možností jak zateplit dům.

Zateplení domu

Umíte se orientovat mezi všemi dostupnými možnostmi? Materiálů je relativně dost, v našem clánku vám tepelně izolační materiály představíme.

Co nám zateplení domu nabízí?

Než se dostaneme k samotným izolačním materiálům, přibližme si zateplování jako takové. Co nám nabízí a jaké výhody s sebou tato rekonstrukce přináší? Zateplování domů a bytů je stále víc populární. Není se čemu divit, ačkoliv se počáteční náklady mohou zdát vyšší, tak z dlouhodobého hlediska se jedná o dobrou investici.

Hlavním důvodem, proč zateplovat, je eliminace tepelných ztrát během zimy. To přímo koresponduje s předešlou poznámkou, že zateplování je finančně výhodné. Tím, že snižujeme tepelné ztráty, snižujeme také spotřebu energie na vytápění, což bude mít v dlouhodobém měřítku pozitivní vliv na naši peněženku.

Jak nejlépe zateplit?

A i když se to nezdá, i během léta jsou tepelné izolace prospěšné. Jak? Během teplých dní slouží tyto materiály jako ochrana proti vysokým teplotám a interiér vašeho domu se přehřívá mnohem méně. Díky tomu nejste nucení investovat do drahých klimatizačních či jiných chladicích zařízení.

O izolačních materiálech...

Do zateplovacích systémů se využívá více druhů materiálů, ale mezi nejrozšířenejší patří polystyren a minerální vlna. Jak postupovat při výběru vhodného materiálu?

Důležité je poznat jeho vlastnosti. Nejvíc nás, pochopitelně, zajímají tepelně izolační vlastnosti. Ty jsou vyjádřené veličinou součinitel tepelné vodivosti. Čím menší je tato hodnota, tím lépe, protože materiál propouští méně tepla. V létě jsou zase důležité vlastnosti jako měrná kapacita či objemová hmotnost, které zabraňují přílišnému přehřívání.

Dále můžeme investovat do tepelně izolačních materiálů, které jsou odolné vůči požárům nebo zlepšují akustiku místnosti. Je rozdíl, zda zateplujete podkroví, nebo fasády. O kvalitě zateplovacího systému rozhodují také použitá lepidla, penetrace povrchu, stěrkovací směs nebo finální výztuž.

Polystyren

Na zateplování se používá speciální druh polystyrenu, který je vyrobený z ropy a jde o nejrozšířenější materiál. 

Výhody a nevýhody

Oblibě se těší zejména díky své nízké objemové hmotnosti, jednoduché manipulaci a opracovatelnosti a roli sehrává i cenová dostupnost. Také má nízkou savost a je 100% recyklovatelný, tím pádem ekologický.

Zateplení domu polystyrenem

Mezi nevýhody patří špatné akustické vlastnosti a kromě toho špatně reaguje na vlhkost, protože má nižší propustnost vody, respektive vodní páry. Kvůli tomu může dojít k vzniku plísní. Při řezání se může polystyren drobit, a proto je nutné používat elektrickou řezačku. Při aplikaci dodržujte předepsané množství a další normy, neboť polystyren může vylučovat organické sloučeniny.

Použití a dělení

Nejčastěji se využívá v zateplovacích systémech plochých střech, ale s tím, že nenabízí ochranu proti požáru. Nevadí mu nové stavby ani starší budovy. Používá se v rámci rodinných domů, bytů, ale i u průmyslových budov, stejně tak na zateplení fasád a také podlah.

Na trhu se setkáte s epoxidovým polystyrenem a extrudovaným, ve zkratkách EPS a XPS. EPS je rozšířenější typ a jeho vlastnosti a použití prakticky korespondují s předešlými řádky. Extrudovaný polystyren se používá na místech, kde by klasický EPS nestačil. Příkladem jsou spodní stavby nebo základy domů, protože je odolný vůči tlaku a vlhkosti.

Minerální vlna

Minerální vlnu rozdělujeme do dvou kategorií:

  • Sklenná minerální vlna: Vyrábí se z křemíku a drceného recyklovaného skla. Oproti polystyrenu je paropropustná, díky čemuž se vlhkost nedrží v místnosti a nevytvářejí se tak plísně. Dalším kladem je, že poskytuje lepší ochranu před požáry. Používá se na izolaci šikmých střech, stropů, ale i na fasády a vnitřní stěny. Je měkká, elastická, a proto se dodává ve srolovaném stavu.

Zateplení domu vlnou

  • Kamenná (čedičová) minerální vlna: Rozdíl v porovnání se sklennou vlnou spočívá hned ve výrobním základě, kterým je v tomto případě čedič. Udržuje si svůj objem a tvar i při teplotních výkyvech. Zároveň si lépe udržuje tlouštku v porovnání se sklennou vlnou. Její hustota může být vyšší až desetinásobně, proto se používá i v zatěžovaných systémech. V rámci domů najde uplatnění u fasád a příček.

Tepelně izolační omítka

Na trhu je tento produkt poměrně nový, ale díky svým vlastnostem se rychle dostává do popředí. Omítky jsou trvánlivé, propouštějí vodní páry, dobře odvádějí vlhkost a aplikují se přímo na zdi, bez tepelných mostů. Všeobecně se za asi nejlepší tepelně izolační omítky považují omítky HFR-TS.

Určené jsou na fasádní izolace do interiérů i exteriérů a dá se s nimi pracovat na rozličných podkladech – cihly, beton, železobeton, dřevo nebo kov. Poradí si s jednoduchými i složitými tvary. Vytvářejí průdušnou vrstvu, jsou odolné vůči plísním, houbám a jiným škůdcům.

Tepelně izolační omítka

Ekologické a alternativní izolace

Kromě těchto typů se na trhu pohybují také ekologické izolace a další alternativní druhy. Ovčí vlna slouží jako tepelná i akustická izolace a udržuje v místnosti dobrý vzduch, protože pohlcuje vlhkost. Můžeme ji označit za čističku vzduchu. Nevýhodou je komplikovanější aplikace, nutnost chemické úpravy pro odolnost vůči škůdcům a vyšší cena. Využívá se například na salaších či kolibách.

No a na závěr tu máme jeden netradiční izolační materiál, který uvádíme spíše jako zajímavost. Je jím sláma. Má velmi dobré izolační i akustické vlastnosti, práce s ní je sice náročnější, ale zato je cenově dostupná a využitelná v rámci střech, podlah nebo jako samotná konstrukce.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.Publikováno dne: 12.03.2019
Hodnocení článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaký materiál na nízkoenergetický dům? Je nejlevnější porobeton nebo cihlaJaký materiál na nízkoenergetický dům? Je nejlevnější porobeton nebo cihla

Betonová tvárnice, pálená cihla, sádrová tvárnice nebo porobeton? To je jen malá část stavebních materiálů, které lze při výstavbě domu použít. Z čeho stavět nízkoenergetický dům, abyste...

Jolly hrany – zakončení obkladu do úhluJolly hrany – zakončení obkladu do úhlu

Na některé věci při rekonstrukci předem nemyslíte.   Co se týká obkládání, často to jsou ukončovací lišty. Slyšeli jste už o pojmu jolly hrany nebo tzv. kamenické rohy?

Nejlepší teplovzdušná pistole? Bosch, Parkside nebo PatriotNejlepší teplovzdušná pistole? Bosch, Parkside nebo Patriot

Teplovzdušná pistole je šikovným pomocníkem v domácnosti nebo v dílnách. Slouží na odstraňování staré barvy, laků nebo polepů. Pokud se rozhodnete pro její koupi, tak byste při výběru...