Jaký ohřev bazénu? Solární, nebo elektrický svépomocí

Koupací sezóna se neúprosně blíží, vždyť teploměry už ukazují teplotu pravidelně nad 20 °C a je už jen otázkou času, kdy dostaneme chuť jít se vykoupat do bazénu. Ale co tak skočit si do vody už teď?

Solární ohřev vody v bazénu

Ohřev bazénu je skvělou možností, jak si koupací sezónu prodloužit na jejím začátku nebo konci. Na to, jaké máte možnosti v případě, že si chcete dopřát komfortní relax ve vašem bazénu s teplou vodou, se podíváme v tomto článku. Je elektrický ohřev bazénu výhodný? Jak funguje solární ohřev bazénu? Všechno podstatné najdete v následujících řádcích.

Potřebuji ohřev vody v bazénu?

Pokud patříte mezi lidi, kteří se ve vodě rádi osvěží, určitě je rozdíl koupat se ve vodě s 23 °C versus příjemných 27 °C. Možnosti, které trh nabízí v rámci ohřevu bazénů, jsou skutečně bohaté a už při koupi bazénu vás prodejci nabádají k dokoupení ohřevu vody. Ať už jde o elektrický nebo solární ohřev, případně tepelné čerpadlo.

V našich podmínkách jsou výkyvy teplot poměrně běžné a ze dne na den může teplota vody klesnout o několik stupňů. Na její opětovné ohřátí si však nějaký ten den počkáte. Pokud chcete sobě a své rodině dopřát příjemné koupání v „teplé“ a osvěžující vodě, ohřev vody v bazénu je rozhodně skvělým řešením.

Elektrický ohřev bazénu

První možností je využití elektrické sítě. Konkrétně jde o elektrický průtokový ohřívač, který použijete pro nadzemní i zapuštěné typy bazénů. Klasický průtokový ohřívač možná poznáte někteří i z kuchyně, kdy vám zajišťuje horkou vodu pro umývání nádobí. Princip ohřevu vody je stejný a máte zajištěný 100% účinek ohřevu vody.

Elektrický ohřev bazénu

Samozřejmě, péče o bazén je poměrně nákladná. Výkon těchto ohřívačů se pohybuje od 3 do 18 kW. Správný výkon si určujete podle velikosti bazénu. Avšak výkon se rovná příkonu a v tom případě vaši peněženku může spotřeba energie pořádně zatížit. O tomto typu ohřevu se tedy vyplatí uvažovat u menších bazénů. Ohřev vody můžete spínat ručně nebo nastavit na časovač. Pozor! Při aktivním ohřevu je nutné z hlediska bezpečnosti bazén opustit pro případnou poruchu. I když jsou zařízení chráněná napěťovou ochranou. Ohřev musí být spuštěný vždy zároveň i s cirkulací vody (čerpadlem).

  • Výhody
+ Účinný ohřev vody
+ Jednoduchá instalace
+ Ohřívání za jakýchkoliv klimatických podmínek
  • Nevýhody
- Vyšší riziko vzniku zkratu
- Vyšší náklady na chod zařízení
- Vhodný především pro menší bazény

Solární ohřev bazénu

Klidně můžeme říct, že solární ohřev vody v bazénu se stává právě tím nejpoužívanějším. Za pomoci solární energie, kterou sbírají solární panely, totiž dokážete vodu ohřát a udržovat. Chladná voda z bazénu je ohřívaná cirkulací v samotném solárním ohřevu a následně se vrací zpět. Výhodou solárního ohřevu je, že je vhodný jak pro malé nadzemní bazény, tak i pro velké zapuštěné bazény v zemi. Díky solárnímu výhřevu a v závislosti na intenzitě slunečního záření je tento systém ohřevu schopný ohřát vodu o 4 až 7 °C.

  • Výhody
+ Účinný ohřev vody
+ Ekonomický chod
+ Vhodný způsob pro ohřev velkých i malých bazénů
+ Možnost ohřevu i v době aktivního používání
  • Nevýhody
- Závislost na sluneční energii
- Správné umístění podle slunečního svitu
- Zabere víc místa

Solární ohřev bazénu Marimex

Možnosti solárního ohřevu

V rámci výhřevu bazénové vody tímto způsobem je možností víc. Pochopitelně, každá z možností má svoje odlišnosti, které si postupně vysvětlíme.

Solární plachty – mezi druhy ohřevu můžeme řadit také solární plachty, které jsou vyrobené ze speciální bublinkové folie. Díky svým vlastnostem dokážou absorbovat sluneční záření a teplo, které přenášejí do vody v bazénu. Samozřejmě, nedisponují žádným specifickým systémem ohřevu. Dokážou však vodu ohřát o 3 až 5 °C. Zároveň působí jako izolace a díky své barvě (modrá, černá) nedovolí paprskům pronikat do vody a tímto způsobem tedy zabrání tvorbě řas. Tato plachta vás vyjde na přibližně 500 korun. Doporúčujeme ji používat i v případě, že máte jiný druh ohřevu. Solární plachta funguje jako izolant a zároveň zabraňuje znečišťování vody.

Solární plachta na bazén

Solární ohřevy pro bazény – solární ohřev tohoto druhu funguje na principu absorbování slunečních paprsků a kumulace tepla. Toto teplo následně přenáší do vody, která proudí samotným solárním panelem. Samotný panel je vyrobený nejčastěji z plastu a ošetřený povrchovou úpravou z PVC. Solární ohřevy jsou vybavené filtračním zařízením, které vhání vodu do solárního obvodu. Následně se voda vrací zpět do bazénu. Solární panely je potřebné umístit na místo, kde je sluneční svit najintenzivnější. Nejčastěji jde o střechy nebo šikmé plochy. Ideální je orientovat panel na jih až jihozápad. Solární systém tohoto druhu vás nebude stát více než 2000 až 3000 korun.

Trubkový solární ohřev – jde o velmi účinný a cenově výhodný ohřev bazénové vody s vysokou účinností. Díky povrchu trubic dokáže absorbér přijmout větší množství UV záření, a tak je jeho výhřevnost mnohem účinnější. Trubky jsou nejčastěji vyrobené z polypropylenu (černá barva). Jsou odolné vůči slané i chlorované vodě a stejně tak jsou trubky odolné vůči UV záření. Cena trubkového solárního systému je přibližně 4500 až 5600 korun.

Solární ohřev bazénu

Solární ohřev s kolektorem – pokud hledáte způsob, jakým vyhřát skutečně velký bazén, a elektrický ohřev by z vás vyždímal i poslední korunu, jednorázově se vyplatí investovat do solárního kolektoru. Kromě jiného kolektor můžete využívat i na ohřev vody v domácnosti. Tato sestava disponuje solárním zásobníkem vody, kde se voda ohřívá, aby jí byl vždy dostatek. Kapacita zásobníku se pohybuje od 80 do 350 l. Ideální je umístit ho na plochou nebo šikmou střechu nebo na volnou plochu na zahradě. Pokud jím však chcete ohřívat vodu v bazénu, je nutné dokoupit příslušenství a zajistit přívod vody do bazénu. Počítejte však s tím, že tento druh ohřevu vás může stát 100 až 120 tisíc korun.

Tepelné čerpadlo

Toto zařízení spojuje v zásadě výhody všech typů ohřevu. Výhodou je vysoká účinnost a dobrý poměr cena/výkon. Potřebné je jen vybrat správné čerpadlo s ohledem na objem samotného bazénu.

Ohřev bazénu svépomocně

Pokud ani jedna z možností není podle vašich představ, můžete si ohřev bazénu vyrobit i svépomocně. Pochopitelně, tady se vám technická zručnost určitě hodí. Na internetu najdete několik návodů, jak si ohřev bazénu vyrobit ve vlastní režii. My vám nabízíme jednu z množství alternativ, které máte.

Solární ohřev za 400 korun?

Dobře víme, že černá barva pohlcuje sluneční světlo nejintenzívněji. Proto je základem právě černá barva.

Co potřebujeme?

  • 50 m černé hadice (tvarovatelné)
  • dřevěný box, podklad (deska)
  • černá hliníková folie nebo černý lexan
  • černý igelit
  • bazénová filtrace (není nutná)

Solární ohřev bazénu svépomocí

Jak na to?

Dřevěnou desku překryjete černou hliníkovou folií nebo použijete černý lexan. Následně hadici rozložíte po celé ploše. Ideálně ve tvaru spirály. Černá hadice, folie nebo lexan pohlcují teplo a zároveň ho kumulují. Samotnou hadici můžete překrýt černým igelitem nebo opět druhou částí lexanu.

Následně propojíte hadici s filtrací bazénu, prípadně si zajistíte samostatné čerpadlo s filtrací. Nebo můžete vodu přivádět do bazénu podtlakem. Důležité je, aby voda protékala pomalým průtokem a stíhala se ohřívat. Samozřejmě, tento ohřev bude fungovat především u bazénů s menším objemem.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentářPublikováno dne: 15.05.2019
Hodnocení článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Zařízení terária pro hada je levné – chov hada pro začátečníky Zařízení terária pro hada je levné – chov hada pro začátečníky

Pro mnohé lidi jsou hadi odporní, pro jiné jsou to   fascinující stvoření, z nichž se stali jejich domácí miláčci. Víte, jak mu zařídit terárium?

Jak zařídit terárium pro chameleona? Zařízení pro začátečníky Jak zařídit terárium pro chameleona? Zařízení pro začátečníky

Jako budoucí majitel chameleona se musíte pořádně připravit, abyste mu vytvořili co možná nejvíc identické prostředí, v němž žije v přírodě. 

Písková nebo kartušová filtrace do bazénu. Která je nejlepší? Písková nebo kartušová filtrace do bazénu. Která je nejlepší?

Pokud chcete mít bazén, měli byste k němu přikoupit také spolehlivý filtrační systém, který ho bude zbavovat všech nečistot usazených na dně a ve vodě. Je lepší písková nebo kartušová...