Jaký stůl do dílny? Omyvatelné ponky a skládací s dvířky

Pracovní stůl do dílny je rozhodně něco, co nesmí chybět ve výbavě žádného pořádného kutila. Pracovní stůl, respektive ponk do dílny je nářadím, které poskytne opravdu všestranné využití.

Dílna s pracovním stolem a nářadím

Samozřejmě i pracovní stůl musí splňovat určitá kritéria. Ať je domácí kutilství vaše hobby, opravujete věci příležitostně, nebo se kutilství věnujete profesionálně, kvalitní ponk musí mít určité kvalitativní vlastnosti. Jaké to jsou?

Oblíbené produkty

Prostrannost

Pochopitelně tento aspekt je při výběru pracovního stolu nejdůležitější. Proč? Protože na základě toho, k jakému účelu ponk do dílny potřebujete, vybíráte i vhodnou velikost. Tím pádem i to, jaký prostor vám stůl nabídne.

Samozřejmě, zvažovat nelze jen to, kolik prostoru mi nabídne ponk, ale jaký prostor pro něj mám já. Ať už máte velkou dílnu a stačí vám dílenský stůl, ke kterému si dokoupíte skříňky na nářadí, nebo máte garáž nebo malou dílnu, kde se vám spíše hodí pracovní stůl s vestavěnými zásuvkami a poličkami na ukládání. Pracovní deska je však skutečně důležitým parametrem, protože všechny procesy a úkony se odehrávají na jejím povrchu. Rozměry jsou samozřejmě různé, a proto záleží na vašich potřebách.

Odolnost pracovní desky

Tento parametr je pro jakéhokoliv mistra podstatným. Práce se dřevem, kovem, plasty, těžkými nebo lehkými věcmi si vyžaduje odolný povrch pracovní desky. Samotný stůl by měl vydržet velkou zátěž a tlak i přes 1 000 kg. Odolnost vůči otřesům, vibracím, prašnosti či vlhkosti je podmínkou.

Pracovní stůl do dílny

Pracovní deska je vyráběná z různých materiálů. Nejčastěji jde o kovovou desku, masivní dřevo nebo lisovanou dřevotřísku s PVC. Ponky s kovovou deskou jsou obvykle nejkvalitnější a nejodolnější. V případě, že chcete zvýšit odolnost pracovní desky, doporučuje se montáž PVC na její povrch.

Konstrukce a stabilita

Dnešní konstrukce pracovních stolů jsou nejčastěji vyrobené z kovu, případně z masivního dřeva. Samozřejmě najdete i kombinované konstrukce. Samotná konstrukce by však měla být skutečně stabilní. Zaměřte se proto raději na mohutnější a těžší ponky. Ačkoliv je manipulace s nimi složitější, konstrukční kvalita a stabilita hraje v jejich prospěch.

Pro pohodlnější práci je podstatná také výška konstrukce ponku. Průměrná výška pracovních stolů je 80–100 cm. Tato míra by měla být pro pracovní činnost ideální. Samozřejmě, u každého je to individuální parametr.

Pořádek a čistota

Ne každý mistr si na to potrpí, ale dílna by přece jen měla mít určitý systém. Pracovní stůl by měl mít povrch, který je lehce udržovatelný. Omyvatelný pracovní stůl by tedy rozhodně měl být samozřejmostí.

Pracovní stůl do dílny - ponk

Pořádek v rámci vaší dílny vám může zajistit i úložný prostor. Pokud máte hodně nářadí, určitě uvítáte pracovní stůl s vestavěnými zásuvkami. Dále může jít o háčky, kde si můžete nějaké to nářadí i zavěsit. Každopádně dílenský stůl je nářadím, které kupujete možná jednou, maximálně dvakrát za život. Proto se vyplatí myslet prakticky. Samozřejmě, stůl nemusí mít všechno. Opakujeme, záleží především na účelu práce a vašich potřebách.

Elektroinstalace

Detail, který však některé pracovní stoly nabízejí. Jde o  předpřípravu na zásuvky, nebo dokonce samotné zásuvky už jsou součástí a stačí je jen propojit s elektrickou sítí. Tím pádem získáte přímo na stole přístup ke zdroji elektrické energie. Často jde i o tzv. zásuvkové bloky (pop-up krabice), které se položí do stolu nebo na stůl a můžete zapojit jakékoliv nářadí.

Ponk se svěrákem, nebo bez?

Časté dilema kutilů je, zda stůl kupovat s montovaným svěrákem, nebo ne. V tomto případě nemůžeme definovat nevýhody, proč si ponk se svěrákem nekoupit. V zásadě nemá žádnou nevýhodou. Možná vyšší cenu. Avšak když svěrák dokoupíte, „sólo“ cena se vyrovná.

Pracovní ponk se svěrákem

Je tak jen na vás, zda svěrák na ponku bude už při koupi, nebo ho dokoupíte později. Zárukou ponku se svěrákem by měla být vlastnost, že pracovní deska odolá i vysokým tlakům a větší zátěži.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti

Zařizování studentského pokoje může být pořádný boj. Rodič chce často něco jiného než samotné dítě a potom vznikají rozbroje. Zkuste však vyjít studentovi vstříc a nakonec budete všichni...Publikováno dne: 15.02.2019
Hodnocení článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší rázový utahovák? Makita, Hilti, Parkside, Narex nebo DewaltNejlepší rázový utahovák? Makita, Hilti, Parkside, Narex nebo Dewalt

Rázový utahovák je dobrým pomocníkem do domácí dílny, kde dokáže nahradit vidlicové či ráčnové klíče. Poradíme vám, jak si vybrat ten správný pro vaše potřeby.

Jak na silikonování vany, dlažby, umyvadla, sprchového koutu a rohů koupelnyJak na silikonování vany, dlažby, umyvadla, sprchového koutu a rohů koupelny

Výměna silikonu utěsňujícího vanu, sprchový kout nebo umyvadlo není nic, co byste nezvládli svépomocí. Přinášíme vám stručný návod, jak na to.

Oplocení pozemku – možnosti, typy, povoleníOplocení pozemku – možnosti, typy, povolení

Na co myslet při stavbě plotu, aby byl bezpečný, pevný a v souladu s legislativními předpisy? V článku vám poradíme, k čemu všemu při oplocení pozemku přihlížet.