Jaký stůl do dílny? Omyvatelné ponky a skládací s dvířky

Pracovní stůl do dílny je rozhodně něco, co nesmí chybět ve výbavě žádného pořádného kutila. Pracovní stůl, respektive ponk do dílny je nářadím, které poskytne opravdu všestranné využití.

Dílna s pracovním stolem a nářadím

Samozřejmě i pracovní stůl musí splňovat určitá kritéria. Ať je domácí kutilství vaše hobby, opravujete věci příležitostně, nebo se kutilství věnujete profesionálně, kvalitní ponk musí mít určité kvalitativní vlastnosti. Jaké to jsou?

Oblíbené produkty

Prostrannost

Pochopitelně tento aspekt je při výběru pracovního stolu nejdůležitější. Proč? Protože na základě toho, k jakému účelu ponk do dílny potřebujete, vybíráte i vhodnou velikost. Tím pádem i to, jaký prostor vám stůl nabídne.

Samozřejmě, zvažovat nelze jen to, kolik prostoru mi nabídne ponk, ale jaký prostor pro něj mám já. Ať už máte velkou dílnu a stačí vám dílenský stůl, ke kterému si dokoupíte skříňky na nářadí, nebo máte garáž nebo malou dílnu, kde se vám spíše hodí pracovní stůl s vestavěnými zásuvkami a poličkami na ukládání. Pracovní deska je však skutečně důležitým parametrem, protože všechny procesy a úkony se odehrávají na jejím povrchu. Rozměry jsou samozřejmě různé, a proto záleží na vašich potřebách.

Odolnost pracovní desky

Tento parametr je pro jakéhokoliv mistra podstatným. Práce se dřevem, kovem, plasty, těžkými nebo lehkými věcmi si vyžaduje odolný povrch pracovní desky. Samotný stůl by měl vydržet velkou zátěž a tlak i přes 1 000 kg. Odolnost vůči otřesům, vibracím, prašnosti či vlhkosti je podmínkou.

Pracovní stůl do dílny

Pracovní deska je vyráběná z různých materiálů. Nejčastěji jde o kovovou desku, masivní dřevo nebo lisovanou dřevotřísku s PVC. Ponky s kovovou deskou jsou obvykle nejkvalitnější a nejodolnější. V případě, že chcete zvýšit odolnost pracovní desky, doporučuje se montáž PVC na její povrch.

Konstrukce a stabilita

Dnešní konstrukce pracovních stolů jsou nejčastěji vyrobené z kovu, případně z masivního dřeva. Samozřejmě najdete i kombinované konstrukce. Samotná konstrukce by však měla být skutečně stabilní. Zaměřte se proto raději na mohutnější a těžší ponky. Ačkoliv je manipulace s nimi složitější, konstrukční kvalita a stabilita hraje v jejich prospěch.

Pro pohodlnější práci je podstatná také výška konstrukce ponku. Průměrná výška pracovních stolů je 80–100 cm. Tato míra by měla být pro pracovní činnost ideální. Samozřejmě, u každého je to individuální parametr.

Pořádek a čistota

Ne každý mistr si na to potrpí, ale dílna by přece jen měla mít určitý systém. Pracovní stůl by měl mít povrch, který je lehce udržovatelný. Omyvatelný pracovní stůl by tedy rozhodně měl být samozřejmostí.

Pracovní stůl do dílny - ponk

Pořádek v rámci vaší dílny vám může zajistit i úložný prostor. Pokud máte hodně nářadí, určitě uvítáte pracovní stůl s vestavěnými zásuvkami. Dále může jít o háčky, kde si můžete nějaké to nářadí i zavěsit. Každopádně dílenský stůl je nářadím, které kupujete možná jednou, maximálně dvakrát za život. Proto se vyplatí myslet prakticky. Samozřejmě, stůl nemusí mít všechno. Opakujeme, záleží především na účelu práce a vašich potřebách.

Elektroinstalace

Detail, který však některé pracovní stoly nabízejí. Jde o  předpřípravu na zásuvky, nebo dokonce samotné zásuvky už jsou součástí a stačí je jen propojit s elektrickou sítí. Tím pádem získáte přímo na stole přístup ke zdroji elektrické energie. Často jde i o tzv. zásuvkové bloky (pop-up krabice), které se položí do stolu nebo na stůl a můžete zapojit jakékoliv nářadí.

Ponk se svěrákem, nebo bez?

Časté dilema kutilů je, zda stůl kupovat s montovaným svěrákem, nebo ne. V tomto případě nemůžeme definovat nevýhody, proč si ponk se svěrákem nekoupit. V zásadě nemá žádnou nevýhodou. Možná vyšší cenu. Avšak když svěrák dokoupíte, „sólo“ cena se vyrovná.

Pracovní ponk se svěrákem

Je tak jen na vás, zda svěrák na ponku bude už při koupi, nebo ho dokoupíte později. Zárukou ponku se svěrákem by měla být vlastnost, že pracovní deska odolá i vysokým tlakům a větší zátěži.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. 

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.Publikováno dne: 15.02.2019
Hodnocení článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Parkside nářadí z Lidlu – co říkají recenze a zkušenosti Parkside nářadí z Lidlu – co říkají recenze a zkušenosti

Při nabídce příliš levných výrobků většina z nás zbystří pozornost v očekávání, že výrobek bude oproti konkurenci méně kvalitní či spolehlivý. Jaké je tedy nářadí značky Parkside z Lidlu?

Druhy barev do interiéru i exteriéru – jaká barva je jaká Druhy barev do interiéru i exteriéru – jaká barva je jaká

To, co běžně nazýváme barvou, je ve skutečnosti nátěrová hmota. Jaké nátěrové hmoty známe a na co všechno je můžeme použít?

Nejlepší pokosová pila. Recenze a test poradí, jak vybrat Nejlepší pokosová pila. Recenze a test poradí, jak vybrat

Přemýšlíte nad tím, jak se řeže dřevo do přesně určeného stupně? Na svědomí má všechno pokosová pila. Víte, na co myslet při její koupi?