Japonský styl bydlení – spojení minimalismu a přírody

S prvními slunečními paprsky, které se nám po týdnech sychravé zimy ukázaly, se v mnohých probudila touha uklízet, čistit, přesunovat, zjednodušovat a zbavovat se zbytečností.

Japonský styl bydlení

Po vánočních svátcích spojených s vyzdobenými obýváky, drobnostmi na oknech, poličkách a koutky s vánoční tematikou všude po bytě mnozí z nás zatoužili po jednoduchosti a čistém prostoru. Máloco nás v tomto může inspirovat tak jako japonský minimalismus.

Bydlení v japonském stylu

Pod pojmem japonský styl si obvykle představujeme stísněné prostory, maličké pokoje bez nábytku a místo dekorací jeden bambus ve váze. Není to však úplně pravda. Japonci opravdu nejsou milovníky přepychového zařízení. Na druhé straně však nezapomínají na variabilitu, nápaditost, smysl pro detail a dají si záležet na kvalitním zpracování.

Jelikož země vycházejícího slunce je známá tím, že hustota obyvatelstva zejména ve městech v podstatě znemožňuje honosné bydlení, Japonci se tomuto faktu přizpůsobili. Ze všeho nejvíc touží po dvou věcech: vzduchu a prostoru. Proto svoje domácnosti nezacpávají zbytečnostmi.

Minimalistický japonský styl bydlení

Nechají svůj domov volně dýchat a po příchodu z práce si vychutnávají čisté prostory a prázdné podlahy. Obklopují se jen věcmi, které opravdu milují. Bydlení v Japonsku s sebou přináší i skutečnost, že okolí vám poskytuje tolik zábavy a možností, že v domě víceméně jen přespáváte. Proto se u Japonců s útulností, velkou pohodlnou pohovkou a šatníkem v rozměrech průměrné místnosti nesetkáte.

Prostý materiál, jednoduchý design

Jak zařídit bydlení v japonském stylu? Japonský dům vás překvapí například tím, že stavby jsou složené zejména ze dřeva a rýžového papíru. Jejich domovy nejsou uzavřené, ale spíše propojené s okolím. Japonci milují zeleň. Rádi se starají o přírodu kolem sebe, kterou mají ve velké úctě.

Ne nadarmo je jednou z japonských vášní pěstování bonsají, které si vyžaduje zručnosť, trpělivost a roky práce. Pokud máte v zahrádkářských pracích zálibu a fialky a orchideje vás už omrzely, inspirujte se jejich tradicí. Bonsaj, o kterou se budete dobře starat, sa stane jednou z nejkrásnějších ozdob vaší domácnosti.

Pěstování bonsají jako součást japonského bydlení

Odkládací prostor je základ

Pokud se rozhodnete zjednodušit bydlení od základů, vsaďte na posuvné stěny, nízký nábytek a účelnost. Například japonský šatník. Je vždy jednoduchý, přehledný, každý centimetr využitý, ale přesto dýchá. Trička a svetry najdete poskládané v zásuvkách tak, jak jste zvyklí vídat v obchodních domech. Několik větších kusů je zavěšených na věšácích. Spodní část šatníku je využitá jako prostor pro odložené boty, vedle nich je uskladněný například vysavač.

Minimalistická japonská ložnice

Dalším výborným příkladem je příborník. Ten kromě prvotního účelu ukrývá odložené knihy (namísto stylových knihoven, na které u nás obvykle jen padá prach) a čajovou soupravu, která také nepotřebuje zvláštní polici, na které by byla vystavená. Zdá se, že Japonci se jednoduše nepotřebují chlubit tím, co vlastní, před svými hosty.

Japonsko je domovem minimalismu

Pověstný minimalismus pochází právě z japonských příbytků. Japonci neodkládají nic zbytečného. Právě naopak. Nechávají si jen ty věci, které jim slouží, vyjadřují jejich osobnost a které milují. Namísto poliček s vystavenými soškami, usušenými kytičkami a vázičkami, které už dávno nic neznamenají, si domov ozdobí oblíbeným obrazem, fotografií, která připomíná vzácnou událost, a některým náboženským předmětům. Ty se v Japonsku těší velké oblibě a úctě.

Při jarním uklízení si tedy vzpomeňte na Japonce a v domě nechte jen ty věci, které pro vás mají aktuální hodnotu. Tak si dokážete svoje bydlení lépe vychutnat a začnete se v něm cítit více sami sebou.

Minimalismus v bytovém designu

Japonské velké uklízení

Japonci neznají naše vánoční uklízení ani celoroční nálety na umývání oken a třídění šatníku. Mezi jejich tradice patří velké uklízení domácnosti s příchodem nového roku. Tehdy mění sezónní oblečení, zbavují se zbytečností a čistí povrchy nábytku. Nový rok se tedy nese ve znamení „ven se starým, dovnitř s novým“. Zejména však uklízejí pro sebe a svoje potřeby, ne pro návštěvy.

Pokud jste tedy před svátky nestihli dát domácnost do perfektního stavu, inspirujte se japonským zvykem a ukliďte ji nyní. Chladné počasí je ideální na provětrání matrací, přikrývek a trochu čerstvého vzduchu pusťte i do vašich šatníků a poliček v obýváku. Jednoduchost a čistý prostor si určitě získají i vás.

Máte rádi minimalismus? Napište nám, co všechno dokážete ve své domácnosti oželet a jak šetříte prostorem v bytě.

Autor článku

Marcela Beňová

Miluji psaní a nejraději mám ty najobyčajne témata. Fascinují mě detaily, které mění dům na domov - knihovna plná milovaných knih, fotorámečky se...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...Publikováno dne: 23.11.2018
Hodnocení článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Mravenčí farma jako originální vzdělávací dekorace do bytu Mravenčí farma jako originální vzdělávací dekorace do bytu

Posviťte si na život mravenců! Nemusíte se vydat do přírody ani sledovat dokumentární seriály. Stačí, když si zajistíte tzv. antquarium.

Katalytická lampa má vyčistit vzduch. Věříte tomu? Katalytická lampa má vyčistit vzduch. Věříte tomu?

Úkolem katalytické lampy je odstranit nepříjemný cigaretový pach, provonět, a dokonce dezinfikovat vaši domácnost. Skutečně funguje?

Stírací mapa světa na stěnu: Ukážeme vám ta nejkrásnější místa Stírací mapa světa na stěnu: Ukážeme vám ta nejkrásnější místa

Jste vášnivým cestovatelem? Díky stírací mapě si můžete dokumentovat, které části světa jste už poznali, a které poznat teprve plánujete.