Umístění krbu v domě a v bytě: krb v obýváku, rohový krb nebo zděný krb v interiéru

Toužíte se podívat přes průhledné sklo na ohnivé plamínky, poslouchat praskání dřeva, cítit teplo během zimních dnů a přitom pít šálek čaje na perském koberci? A proč z představy neudělat skutečnost?

Kam umístit krb?

Ať už bydlíte ve starém domě, v novostavbě bez předpřípravy na krb, nebo dokonce v bytě, povíme vám, kam umístit krb v domě i v bytě podle doporučení odborníků, podle feng šuej a dozvíte se i zajímavosti o tom, co všechno je dnes v rámci krbů možné.

Základem je komín

To, kam umístit krb nebo krbové kachle, závisí na více proměnných. Základem je postavení komínu. Tam, kde je komín, musí být také krbová vložka. V případě krbových kachlí to nemusí být úplně tak. Ty se ve většině případů napojují na komín pomocí napájecího potrubí. Potom krb může být i několik centimetrů, ba dokonce metrů od komína, ale problémem potom je, jak potrubí vhodně zakomponovat do vzhledu místnosti.

Dům bez komínu

To, že dům je už postavený a nedisponuje komínem, nemusí hned znamenat, že krb v domě nemůžete mít. Sice to bude vyžadovat více práce, ale všechno se dá. Komín můžete přistavět z jedné strany budovy, upevnit ho na fasádu nebo ho postavit na střeše. Když máte dům bez střechy, bude to malina. V případě upevnění komínu na fasádu si nevybírejte cílovou stěnu bezhlavě. Komín postavte do středové části stěny a nejlépe tak, aby se vybouraný otvor na krb nacházel v místnosti, ve které krb chcete i opravdu mít.

Pokud chcete krb, avšak o žádné stavební úpravy nemáte zájem, můžete si zvolit elektrický, případně bio krb. Tyto možnosti jsou vhodné i do bytu.

Další atributy, ke kterým byste měli přihlížet při umístění klasického krbu:

 • Zateplení budovy
 • Centrální přívod vzduchu, který působí na hoření
 • Místnost a postavení ohniště
 • Dobrý výhled na oheň – nejen z estetických, ale i z bezpečnostních důvodů
 • Začlenění a sladění ohniště do interiéru
 • Síla nebo dosah tepla z krbu

Do které místnosti?

Krb si v podstatě můžete dát do kterékoliv místnosti, ale pokud chcete efektivně topit a využívat ho i jinak, např. jako nástroj na uklidnění se, potom ho dejte do místnosti, která je největší, a tedy má největší tepelnou spotřebu, nebo do místnosti, která se nachází ve středu budovy, např. na chodbu.

Klasický krb v obýváku

Krb v obýváku

Krb se často nachází v obýváku, přičemž je to trochu problém, protože by měl být umístěný ve středu stěny, proti které bude umístěná sedací souprava. Ale sladit televizor s krbem je dost náročné. V případě malé místnosti se to dá zvládnout celkem rychle, do rohu dáte krb a vedle něho, v bezpečné vzdálenosti, televizor. Snažte se oběmi prvky pokrýt téměř celou stěnu. Horší sladění televizoru a krbu nastává v případě větších místností. Krb a televizor jsou od sebe daleko, ani jeden z nich není centrem pozornosti a celé to působí rozházeně.

Moderní interiérový design navrhuje i krby ve středu místnosti, nad kterými je umístěný televizor. Vypadá to pěkně, nadčasově a honosně. Kvůli bezpečnosti se sami do této realizace nepouštějte. Stěna, která není dobře zaizolovaná, bude teplá, což v konečném důsledku může nepříznivě ovlivňovat televizor.

Obývák s kuchyní

Majitelé domů, které mají spojený obývák s kuchyní, určitě vědí, kde krb bude stát, zřejmě někde mezi nimi. Dobré je však vědět, že pokud máte obývák s kuchyní zařízené, vzhledem k půdorysu místnosti, horizontálně (za sedačkou se nachází kuchyně), a ne vertikálně (z boční strany sedačky se nachází kuchyně), krb by neměl bránit a rušit komunikaci mezi přísedícími ve spojené místnosti.

Do ložnice a dětského pokoje

V těchto dvou místnostech krb nemá co dělat. U dětí to není třeba moc odůvodňovat, ale v ložnici proto, že z něho může unikat toxický dým. Stává se to v případě, kdy je komín plný sazí nebo je zanesený prostor, v němž se nachází dřevo, a tak se během spánku můžete snadno přiotrávit. Pokud si myslíte, že vás kouř probudí, jste na omylu. Čichové smysly jsou během spánku vypnuté. Člověk se proto na pachy nebudí, jen na zvuky a světlo. 

Postavení krbu v rámci prostorové perspektivy

Nejlepším místem pro klasický krb je jednoznačně střed obytného komplexu, v přízemí a s vytvořením průduchů, skrz které se teplo bude šířit i do dalších místností. Krb, který je ve středu, pomocí průduchů rozptýlí teplo do celé budovy rovnoměrně, se žádnou nebo jen s minimální tepelnou ztrátou. Takto řešený krb má tu nevýhodu, že zabírá prostor v domě a všechno, od příček a nábytku, mu musí být přizpůsobené.

Krb u stěny

Jde o praktické šetření prostoru, hlavně v menších místnostech nebo v menších domech. Krb u stěny nijak zásadně neovlivňuje rozložení nábytku. Mimochodem, nábytek by se měl krbu přizpůsobit tak či tak, ale v případě umístění krbu ke stěně určitě méně než ve středu.

Nevýhodou takto umístěného krbu krbu je, že není efektivní tak jako středový krb, protože dochází k velkým tepelným ztrátám. Takto situované ohniště není schopné rovnoměrně vyhřát všechny místnosti.

Umístění krbu v místnosti

Pokud se i krb nebude nacházet ve středu obytné zóny, stále ho můžete umístit tak, aby byl středobodem pozornosti. Takže, když jste si už vybrali místnost, v níž se bude krb nacházet, dobré je zvážit i to, kam v rámci ní ho umístit. Na výběr mnoho možností není, buď půjde k jedné ze 4 stěn, nebo do rohu. Při osazení klasického krbu je důležité, zda jde o obvodové stěny, nebo stěny mimo základní obvod.

Rohový krb v obýváku

Krb u obvodové stěny

U novostaveb, ale také rekonstruovaných domůh bez krbu, se nejčastěji realizuje umístění krbu u obvodové stěny. Toto umístění je však efektivní jen tehdy, když je budova zateplená. Obvodové stěny bez tepelné izolace jsou chladné a rychle ochladí i proestor v komínu a v samotném krbu, což vede k velkým tepelným ztrátám.

Ačkoliv obvodová stěna šetří prostor, takovýto krb je kvůli vysoké tepelné ztrátě nutné doplnit dalším topným tělesem, např. elektrickými kamny.

Roh místnosti

V případě, že ohniště není možné umístit do středu stěny, můžete dát krb do rohu místnosti. Nebojte se toho, vypadá to skutečně dobře. Při realizaci rohového krbu máte dokonce na výběr. Buď si kupte rohový krb, nebo klasický a obložíte ho tak, aby do rohu pěkně zapadl. Tímto způsobem ušetříte hodně místa a vyplníte hluché místo v rohu. Nejvhodnější je ten roh, z něhož bude ohniště směřovat doprostřed místnosti  a budete na něj krásně vidět.

Co říká na krb feng šuej?

Feng šuej je starověká čínská filozofie, která se zabývá vytvořením pozitivní harmonie v prostoru. Doslovně se překládá jako vítr a voda, což symbolizuje směrování a soutěžení zemských a atmosférických sil, které působí na tělo a ducha člověka.

Jih = oheň

Podle feng šuej by měl být krb na jižní straně, protože jih se spojuje s ohněm. Druhou vhodnou stranou je severovýchod. Podle tohoto čínského učení je krb, resp. oheň, významným elementem rodinné atmosféry, který sbližuje lidi. Právě z toho důvodu by se měl nacházet v nejfrekventovanější místnosti, kterou je nejčastěji obývák. Pozor však, pokud se o krb nestaráte, má zašpiněné sklo od popela a saze, potom dobrou energii rozšiřovat nebude. Proto ho udržujte v čistotě a nejlépe neustále teplý.

Užitečné rady při umísťování krbu

 • Základním pravidlem umístění krbu je, že musí být dominantním prvkem v místnosti, takže ho umísťujte do centra prostoru.
 • Pokud je to možné, nikdy neumísťujte ohniště na obvodovou stěnu, protože to vede k velkým tepelným ztrátám a ve velkém domě vám bude zima.
 • V případě, že máte ve středu obytné jednotky chodbu, potom topné těleso (krb nebo krbová kamna) můžete umístit i tam, samozřejmě, pokud máte na to vytvořené prostorové podmínky.
 • Navrhnout krb si můžete i sami. Dokonce to můžete udělat z pohodlí svého domova, na internetu v online konfigurátoru, kterým disponuje už téměř každá společnost specializující se na krby.
 • Na celkové umístění krbu je dobré myslet už při plánování stavby nemovitosti a do projektu zahrnout i komín, i když krb momentálně neplánujete. Nikdy nevíte, zda se vám předpříprava nebude hodit.
 • Krbová kamna dokážete obložit sádrokartonem tak, že dosáhnete stejně dobrého dojmu jako má interiér se zděným krbem.
 • Když máte strach z toho, jak bude váš dům vypadat s komínovou přístavbou, nemějte obavy. Přistavěný komín vůbec nenaruší dojem ze stavby, právě naopak. Pokud zvolíte zajímavý obklad, např. kámen, nemovitost bude vypadat lépe než předtím.
 • Krb u stěny dejte do středu stěny. Ušetří vám množství místa při umísťování nábytku, ale i při pohybu.
 • Při umístění krbu je nutné brát do úvahy i hlavní přívod vzduchu. Na severních obvodových stěnách nebo na těch u řeky bude pravděpodobně foukat víc, což vede k vyšší spotřebě paliva.
 • Pokud chcete, aby byl krb v domě hlavním topným tělesem, potřebujete i krbovou vložku s vyšším výkonem, což jde „ruku v ruce“ s rychlejším hořením, následně s vyšší spotřebou paliva a častějším přikládáním dřeva i v noci. Proto se před koupí a realizací krbu poraďte s odborníkem, který vám vysvětlí výhody a nevýhody jednotlivých krbových řešení, poradí vám, jaký krb zvolit a kam ho umístit.

Zaujímavým nápadom je zabudovanie celého krbu priamo do steny a to tak, aby vytváral dojem, že krb je súčasťou steny. Viditeľná bude len jeho predná, presklená časť. Takto osadený krb objemovo nebude zaberať žiadny priestor v miestnosti. Kozub v stene s rovnakou farbou rámu a s takmer jednoliatym zapustením upúta pozornosť hneď 2-krát – keď toto zaujímavé dispozičné riešenie uvidíte a keď sa v krbe bude kúriť.

Krb v bytu?

Také mnoho lidí žijících v bytu touží po krbu. Některé bytové komplexy jsou vybavené krbovou představbou, díky které je možné instalovat krbovou vložku do bytu. Komín má však omezenou kapacitu, a pokud má budova více podlaží, jen těžko je možné instalovat krb do každého bytu. Pokud u vás v bytu není realizace krbu možná, potom existuje jedno řešení. Příjemnou krbovou a pokojnou atmosféru dokážete vytvořit instalací elektrického nebo plynového BIO krbu. S těmito „krby“ si v bytě můžete vychutnat oheň a sálající teplo.

Elektrický krb v obýváku

Závěrečné slovo

To, jaký krb budete mít, nestačí. Můžete mít krásní, rustikální nebo naopak moderní krb, ale pokud ho špatně umístíte, nepozvednete jeho vzhled a nebude se moci ani efektivně používat. Proto před tím, než se rozhodnete pro koupi nebo samotnou realizaci krbu, zvažte, kam ho umístit, aby byl sice centrem pozornosti, ale zároveň plnil svůj primární účel. Platí to i u elektrických a bio krbů, které by také měly být umístěné tak, aby svoji funkci plnily co nejlépe.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.Publikováno dne: 12.01.2022
Hodnocení článku:
(90.6%)