Koberec, nebo plovoucí podlaha – jak se rozhodnout?

Najít odpověď na otázku, zda je lepší plovoucí podlaha, nebo koberec, je stejně složité, jako odpovědět, zda je lepší bílé nebo červené víno, čaj nebo káva, hezčí léto nebo zima.

Koberec

Řešení neexistuje, jde o preference. Proto je před konečnou volbou dobré poznat co nejvíc výhod i nevýhod a rozhodnout se podle vlastní potřeby.

Koberce prach netlumí

Jednou z mylných teorií je, že koberce v pokoji zamezují prachu. Omyl. jen tlumí jeho víření. Pravdou je, že při použití koberce se vám na podlaze nebudou tvořit prachové chuchvalce, ale je třeba si uvědomit, že tkanina prach nijak neeliminuje, pouze pohlcuje. To znamená, že v pokoji nebude menší porce nečistot, jen budou uklizené v koberci, který je fixuje mezi vlákny. Koberec je proto řešením pro ty, kteří nemají fóbii z toho, co všechno se v něm skrývá.

V dětském pokoji na koberci

Při rozhodování osazení konkrétní podlahoviny je nutné zohlednit potřeby daného pokoje. Prakticky v celém domě můžete použít výlučně podlahu, ale místem, kde by koberec neměl určitě chybět, je dětský pokoj. Koberec je příjemný na dotyk, nechladí a množstvím vzorů aspiruje na titul domácího dětského hriště. Kusový koberec je vhodný i pro alergiky. Do velké míry zabraňuje víření prachu.

Navíc děti tráví mnoho času na zemi a studená a tvrdá podlaha jim neprospívá. Do dětského pokoje se hodí laciné koberce a dětské koberce na hraní, které můžete měnit podle toho, jak děti budou růst a přirozeně koberec i ničit.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie koberce

Vhodné kombinace

Stavět na kombinaci plovoucí podlahy s kobercem je zajímavé v celém bytě. Když se v obýváku použije koberec pod stolek, osvěží barevně pokoj a při sezení nemáte nohy na studeněm podkladu. Další skvělá kombinace se nabízí v ložnici, kde se malý koberec hodí u postele, abyste ráno nestoupali rovnou na studenou podlahu.

Zvláštní kapitolou jsou koberečky do kuchyně. Je lepší je instalovat spíše do jídelní části, kde budete sedět v teplejším prostředí. V pracovní části by se velmi rychle znečistily a poškodily. Právě kuchyňské koberce tak mohou dokonce velmi elegantně a nenásilně opticky oddělit jídálení část od té, kde vaříte.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie koberce

Pohodlí údržby

Všeobecně platí, že plovoucí podlaha se udržuje snáze než koberec, který je nutné vysávat a v zájmu zdraví i čistoty jednou za rok vyklepat. Pro oba materiály může být vhodným pomocníkem také robotický vysavač. Ten obvykle nemá problém ani s kusovými koberci. Výjimkou jsou takzvané koberce shaggy, tedy koberce s vysokým vlasem od 4 do 7 centimetrů. Tady už robotický vysavač selhává.

V tomto případě jde spíše o dekorační koberce jako praktickou podlahovinu. Naopak koberce – běhouny s nízkým vlasem je možné pravidelně vyprat i v pračce, což je extra praktické. Běhouny však nikdy nezapomeňte protiskluzově ukotvit na podlaze.

Domácí miláčci upřednostní podlahu

Pokud máte doma psa, tak vám doporučujeme stavět na plovoucí podlaze. Nejde jen o chlupy. Je tu ještě jeden aspekt. Než se pes naučí na venčení, pár kapek bude nutné poutírat. Z koberce to jde značně hůře. Navíc i vycvičený pes může mít občas problém s trávením, což přináší průjem i zvracení.

Pes ležící na podlaze

Pokud přesto chcete prostory zútulnit koberci, použijte moderní koberce z materiálů jako polyamid, polypropylen, akryl, polyakryl nebo nylon. Jejich benefitem kromě nízké ceny je snadné čištění. Drahé perské koberce v domácnosti se zvířetem najdou ocenění. Navíc u psa jsou právě kusové koberce ideální kvůli lepšímu doskakování nebo odrazu při hře. Na plovoucí podlaze totiž psi kloužou a trpí jejich klouby.

Pozor na bolavé nohy

U laminátových podlah se může velmi rychle objevit fenomén bolavých nohou. A to nejen u starších lidí. Laminát je prostě tvrdý povrch a někomu nemusí vyhovovat takovéto drsné našlapávání. Právě chození po měkkém je prospěšnější pro klouby, páteř i krevní oběh.

Teplo a chlad - co lépe izoluje

Plovoucí podlahu je možné po dlažbě označit za nejchladnější. Teplejší je linoleum, dřevo, korek a nejteplejší právě koberec. To platí v případě klasického uložení podlah. Ale i tady existuje naděje pro ty, kteří chtějí získat výhody plovoucí podlahy bez sálání chladu. Stačí nainstalovat izolaci z polystyrénové pěny. Je stabilní vůči tlaku a má skvělou tepelnou izolaci.

Podklad se hodí pod každý typ plovoucí podlahy, je hrubý 6 mm a cenově k dispozici od 1,5 eura za čtverečný metr.

Prohlédnout víc krásných koberců

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.Publikováno dne: 06.07.2018
Hodnocení článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Elektrické deky, vyhřívací podložky a papuče zpříjemní zimní dny Elektrické deky, vyhřívací podložky a papuče zpříjemní zimní dny

Elektrické deky, podložky a ostatní pomůcky vás příjemně zahřejí a pomohou i s mnohými zdravotními těžkostmi. Poradíme vám, jak si vybrat správně.

Tvrdá voda v domácnosti. Jak si s ní poradit? Tvrdá voda v domácnosti. Jak si s ní poradit?

Tvrdá voda je problémem mnoha domácností. Jak si s ní poradit, aby vaše spotřebiče vydržely déle? S následujícími radami si s tvrdou vodou určitě poradíte.

Jak si vybrat nejlepší myš k notebooku a PC? Oblíbené jsou laserové i optické myši Jak si vybrat nejlepší myš k notebooku a PC? Oblíbené jsou laserové i optické myši

Každý, kdo denně pracuje na počítači, potřebuje počítačovou myš. V případě, že je to váš případ, budete určitě dobrou myš potřebovat. Pomůžeme vám vybrat správně.