Koberec, nebo plovoucí podlaha – jak se rozhodnout?

Najít odpověď na otázku, zda je lepší plovoucí podlaha, nebo koberec, je stejně složité, jako odpovědět, zda je lepší bílé nebo červené víno, čaj nebo káva, hezčí léto nebo zima.

Koberec

Řešení neexistuje, jde o preference. Proto je před konečnou volbou dobré poznat co nejvíc výhod i nevýhod a rozhodnout se podle vlastní potřeby.

Koberce prach netlumí

Jednou z mylných teorií je, že koberce v pokoji zamezují prachu. Omyl. jen tlumí jeho víření. Pravdou je, že při použití koberce se vám na podlaze nebudou tvořit prachové chuchvalce, ale je třeba si uvědomit, že tkanina prach nijak neeliminuje, pouze pohlcuje. To znamená, že v pokoji nebude menší porce nečistot, jen budou uklizené v koberci, který je fixuje mezi vlákny. Koberec je proto řešením pro ty, kteří nemají fóbii z toho, co všechno se v něm skrývá.

V dětském pokoji na koberci

Při rozhodování osazení konkrétní podlahoviny je nutné zohlednit potřeby daného pokoje. Prakticky v celém domě můžete použít výlučně podlahu, ale místem, kde by koberec neměl určitě chybět, je dětský pokoj. Koberec je příjemný na dotyk, nechladí a množstvím vzorů aspiruje na titul domácího dětského hriště. Kusový koberec je vhodný i pro alergiky. Do velké míry zabraňuje víření prachu.

Navíc děti tráví mnoho času na zemi a studená a tvrdá podlaha jim neprospívá. Do dětského pokoje se hodí laciné koberce a dětské koberce na hraní, které můžete měnit podle toho, jak děti budou růst a přirozeně koberec i ničit.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie koberce

Vhodné kombinace

Stavět na kombinaci plovoucí podlahy s kobercem je zajímavé v celém bytě. Když se v obýváku použije koberec pod stolek, osvěží barevně pokoj a při sezení nemáte nohy na studeněm podkladu. Další skvělá kombinace se nabízí v ložnici, kde se malý koberec hodí u postele, abyste ráno nestoupali rovnou na studenou podlahu.

Zvláštní kapitolou jsou koberečky do kuchyně. Je lepší je instalovat spíše do jídelní části, kde budete sedět v teplejším prostředí. V pracovní části by se velmi rychle znečistily a poškodily. Právě kuchyňské koberce tak mohou dokonce velmi elegantně a nenásilně opticky oddělit jídálení část od té, kde vaříte.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie koberce

Pohodlí údržby

Všeobecně platí, že plovoucí podlaha se udržuje snáze než koberec, který je nutné vysávat a v zájmu zdraví i čistoty jednou za rok vyklepat. Pro oba materiály může být vhodným pomocníkem také robotický vysavač. Ten obvykle nemá problém ani s kusovými koberci. Výjimkou jsou takzvané koberce shaggy, tedy koberce s vysokým vlasem od 4 do 7 centimetrů. Tady už robotický vysavač selhává.

V tomto případě jde spíše o dekorační koberce jako praktickou podlahovinu. Naopak koberce – běhouny s nízkým vlasem je možné pravidelně vyprat i v pračce, což je extra praktické. Běhouny však nikdy nezapomeňte protiskluzově ukotvit na podlaze.

Domácí miláčci upřednostní podlahu

Pokud máte doma psa, tak vám doporučujeme stavět na plovoucí podlaze. Nejde jen o chlupy. Je tu ještě jeden aspekt. Než se pes naučí na venčení, pár kapek bude nutné poutírat. Z koberce to jde značně hůře. Navíc i vycvičený pes může mít občas problém s trávením, což přináší průjem i zvracení.

Pes ležící na podlaze

Pokud přesto chcete prostory zútulnit koberci, použijte moderní koberce z materiálů jako polyamid, polypropylen, akryl, polyakryl nebo nylon. Jejich benefitem kromě nízké ceny je snadné čištění. Drahé perské koberce v domácnosti se zvířetem najdou ocenění. Navíc u psa jsou právě kusové koberce ideální kvůli lepšímu doskakování nebo odrazu při hře. Na plovoucí podlaze totiž psi kloužou a trpí jejich klouby.

Pozor na bolavé nohy

U laminátových podlah se může velmi rychle objevit fenomén bolavých nohou. A to nejen u starších lidí. Laminát je prostě tvrdý povrch a někomu nemusí vyhovovat takovéto drsné našlapávání. Právě chození po měkkém je prospěšnější pro klouby, páteř i krevní oběh.

Teplo a chlad - co lépe izoluje

Plovoucí podlahu je možné po dlažbě označit za nejchladnější. Teplejší je linoleum, dřevo, korek a nejteplejší právě koberec. To platí v případě klasického uložení podlah. Ale i tady existuje naděje pro ty, kteří chtějí získat výhody plovoucí podlahy bez sálání chladu. Stačí nainstalovat izolaci z polystyrénové pěny. Je stabilní vůči tlaku a má skvělou tepelnou izolaci.

Podklad se hodí pod každý typ plovoucí podlahy, je hrubý 6 mm a cenově k dispozici od 1,5 eura za čtverečný metr.

Prohlédnout víc krásných koberců

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.Publikováno dne: 06.07.2018
Hodnocení článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak ušetřit  vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodouJak ušetřit vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodou

Spotřeba vody představuje vedle elektřiny a topení značnou položku na účtech v domácnostech. Proto jsme si pro vás připravili několik účinných, ale zato jednoduchých tipů a rad, které...

Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?

Čištění desky z tvrzeného skla je jednoduché. Stačí znát pár postupů a triků a deska bude stále jako nová. Poradíme vám, jak na to.

Nejčastější problémy s pračkou a jejich řešeníNejčastější problémy s pračkou a jejich řešení

Trh nabízí stovky různých modelů praček, které spolehlivě plní svůj účel. Ani jedna však není bez chyb. Jaké jsou nejčastější problémy s pračkou a jak je řešit? Dozvíte se v našem článku.