Kočičí toalety mohou být kryté a s filtrem. Nejlepší je silikátová podestýlka

Kočky jsou považované za velmi čistotná zvířata. I to je jeden z důvodů, proč je lidé vnímají jako příjemné společníky. Aby však kočka mohla dodržovat svoje zvyky, potřebuje správné vybavení a vhodné podmínky.

Kočičí toaleta pro kotě

Ať už patříte k hrdým majitelům koček, nebo si domácí zvíře teprve plánujete opatřit, měli byste myslet na základní výbavu.

Oblíbené kočičí toalety

Kočičí záchod – který je nejvhodnější?

To, co kočka potřebuje pro svůj komfort, se dá shrnout do 3 slov – nádobu s podestýlkou. Jako kočičí toaleta či WC může být použitá jakákoliv nádoba. Vyrobit si ji můžete sami doma například ze dřeva, škatule, pekáče či jiné misky, ale také si ji můžete koupit v obchodě.

Při výběru WC pro kočky je třeba dbát na několik základních věcí. V první řadě se zajímejte o výšku hran. Ty by neměly být velmi vysoké, aby se do nádoby kočka dostala bez problémů. Zároveň však nemohou být hrany příliš nízké, aby byl dostatečný prostor pro podestýlku a na případné hrabání. Toaleta pro kočky musí být nejen snadno přístupná, ale i snadno čistitelná. Sestávat by se měla z materiálu, který není zdraví škodlivý a dá se dezinfikovat.

Záchod pro kočky je dostupný v různých veliostech, tvarech a barvách, některé mají i různé přídavné funkce. Nejzákladnější verzí je nekrytý plastový záchod ve tvaru obdélníku, jehož cena se pohybuje od 3 eur v závislosti na velikosti a výrobci. K některým je možné dokoupit hranu, aby se omezilo vypadávání exkrementů v případě jejich zahrabávání. Tento typ kočičí toalety je cenově dostupný, snadno čistitelný, můžete si vybrat z velkého množství barevných variací.

Krytý kočičí záchod

Další možností je krytý záchod pro kočky, který je obvykle o něco dražší, ale velmi praktický. Můžete si vybrat ze záchodů pro kočky s filtrem nebo z rohové toalety. Filtr z aktivního uhlí zabraňuje propouštění nepříjemných zápachů z toalety. Na trhu jsou dostupné i takové kryté záchody, které se dají předělat na přepravní box.

Podestýlka pro kočky

Kočky jsou velmi konzervativní tvorové, proto upřednostňují stálost. Ať už máte doma malé koťátko, puberťáka, kočičku z útulku, nebo chovatelské stanice, měli byste jí obstarat to, na co je zvyklá. Když bude mít kočička stejný typ toalety s podestýlkou, na jaký si už zvykla, sníží sa riziko její nečistotnosti. Na výběr je více druhů steliv pro kočky. Jak si vybrat tu správnou?

Silikátová podestýlka pro kočky

Silikátové stelivo pro kočky sestává z krystalků různé velikosti, které pohlcují nejen vlhkost, ale také zápach a uzavírají je ve své struktuře. Toto stelivo může díky svojí pórovité struktuře zachytit téměř to samé množství vlhkosti jako samo váží. Silikáty jsou téměř bezprašné a vysoce účinné.

Podestýlka do kočičího záchodu

Podestýlku není třeba měnit často, zabarvení a změna vzhledu vám napovědí, kdy je čas na výměnu. Její nevýhodou je i to, že silikátový gel je při konzumaci toxický a nelze ho splachovat.

Písek pro kočky

Kočky jsou nejen s ohledem na svůj původ zvyklé na písek. Před roky nebyly dostupné takové možnosti podestýlek jako v současnosti, kočkám tehdy musel stačit běžný písek. Nic jím nepokazíte, pokud ho vaše kočka má ráda, neměli byste to měnit.

Bentonitové podestýlky

Podestýlky z přírodního, ekologicky neškodného jílovitého materiálu mají různé tvary, velikosti, zrnitost a vlastnosti. Dostupné jsou mikro, jemné, hrubé, extra hrubé verze, ale také ty s vůní, bez ní, hrudkující a nehrudkující. Ať už si zvolíte jakýkoliv typ, podestýlka by měla být ekologická k životnímu prostředí, vázat vlhkost, pohlcovat zápach a být co nejméně prašná. Tento typ podestýlky se nemůže splachovat, proto na to při výběru myslete.

K oblíbeným patří například podestýlka pro kočky Zverlit, která je vyráběná sušením a tříděním bentonitu. Jde o nasákavý hrudkující a nealergizující materiál. Po jeho použití se vytvoří hrudka, kterou stačí odstranit a nahradit novou podestýlkou.

Čištění toalety pro kočky

Zverlit podetýlka pro kočky odpovídá všem požadavkům na životní prostředí, můžete ji odstraňovat do komunálního odpadu, ale také využít v zahradním kompostu.

Další možnosti

Na výběr máte také podestýlky z dřevité vlny, kukuřičných vřeten či slámy. Velmi dobře vážou pach a pohlcují vlhkost. Tyto ekologické podestýlky jsou jemné i hrubé, hrudkující i nehrudkující. Mají podobné vlastnosti jako bentonitové, jsou však o něco dražší. Protože jde o přírodní materiály, je tyto podestýlky obvykle možné splachovat.

Možnosti nákupu

Domácí zvířátko už doma máte a rozhodli jste se pro kočičí záchod? Prodej záchodů a steliv přes internet či přímo v kamenném obchodě, kde se můžete na vlastnosti jednotlivých materiálů přímo zeptat, je běžnou záležitostí. Tento sortiment nenajdete jen v petshopech, ale také v jiných obchodech, které nabízejí pomůcky pro zvířata spíše jako doplňkové zboží.

Kočičí toaleta

Pokud jste se rozhodli nakupovat přes internet, máte více možností. Pokud jste si už vybrali konkrétní toaletu pro kočky, Heureka nabízí velký výběr všech druhů kočičích záchodů. V kategorii Steliva a toalety pro kočky určitě najdete všechno, co potřebujete.

Jak naučit kočku na záchod?

Nejdůležitější věcí je – naučit kočku chodit na záchod. Protože jsou čistotná a přirozeně inteligentní zvířata, neměli byste s tím mít problém.

Kočičí toaletu umístěte na místo, kde bude mít kočka při potřebě klid. Dejte ji dál od spotřebičů, které by mohly vydávat nepříjemné zvuky, a dál od kočičích misek. Žádná kočka totiž nebude chtít dělat potřebu tam, kde je. Myslete na to, aby byla toaleta dostatečně prostorná a kočka se v ní mohla pohodlně otočit. Vyhnete se tak tomu, aby si nechtíc šlápla do znečištěné podestýlky. Nezapomeňte kočičí WC pravidelně čistit.

Plastová kočičí toaleta

V případě, že máte novou kočku, nechte ji na nový domov nejdříve zvyknout. Prozkoumat musí každý kout domácnosti a také se seznámit se svými novými pány. Potom, co se trochu rozhlédne, jí můžete pomoci najít toaletu. Kočka obvykle rychle zjistí, k čemu toaleta slouží. Pokud ne a vykoná potřebu jinde, kopku lopatkou shrňte na podestýlku kočičí toalety. V případě potřeby to opakujte několikrát, aby si zvykla na to, že to místo slouží na vykonávání potřeby. Pokud uvidíte, že se vaše kočka chystá vykonat potřebu mimo svoji bedničku (přikrčí se a mírně zvedne chvost), šetrně ji přeneste do WC.

Tipy pro kočičí toaletu

V první řadě byste si měli otestovat, zda vaše kočka upřednostňuje spíše krytou nebo vaničkovou, tedy nekrytou toaletu. Toaletu umístěte na dostupné místo, vyhněte se však teplým místům, kde následně hrozí výrazný zápach z podestýlky. Myslete také na to, aby měla vaše kočka při použití toalety soukromí.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...Publikováno dne: 18.06.2019
Hodnocení článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak využít skořápky z vajec? Na zahradě do kompostu a na květy jako hnojivoJak využít skořápky z vajec? Na zahradě do kompostu a na květy jako hnojivo

Všemožným používáním skořápek postupně zjistíte, že nemusíte kupovat výživu pro slípky, pro rostliny, drahé a chemické čisticí prostředky... Nabízíme vám pár horkých tipů jak je co...

Jak chránit domácí spotřebiče při bouřce?Jak chránit domácí spotřebiče při bouřce?

I při krátké bouřce může udeřit blesk a vážně poškodit televizor, router, počítač či kuchyňské spotřebiče. Dnes vám poradíme s tím, jak chránit vaše domácí spotřebiče před tím, aby je...

Rezavá voda z vodovodu – příčiny kalné pitné vodyRezavá voda z vodovodu – příčiny kalné pitné vody

Rezavá, hnědá nebo kalná voda z vodovodu představuje nepříjemnou starost a klidně se může vyskytnout i ve vaší domácnosti. Co tento jev způsobuje a jak se dá proti němu bojovat, vám...