Kolik stojí přestavba koupelny a jak dlouho bude trvat

Každá rekonstrukce něco stojí. Pokud patříte právě k těm lidem, které čeká například přestavba koupelny, tyto informace vás určitě budou zajímat. Rekonstrukce jakékoliv části bytu nebo domu si vyžaduje důslednou analýzu toho, co od nové vizáže místnosti očekáváme.

Předělávka koupelny podle grafického návrhu

Rekonstrukce koupelny patří často právě k těm nejkomplikovanějším. Často jde totiž o různé koncepce týkající se dispozice, přívodu vody, elektroinstalace a mnohokrát i bytového jádra. Jak dlouho trvá rekonstrukce koupelny? Jaký rozpočet přestavba koupelny vyžaduje? Všechno podstatné se dozvíte v následujícím článku.

Všechno začíná jasnou představou

Předtím, než se vydáte do obchodů nebo koupelnových studií, určete si, co přesně od nové koupelny očekáváte. Jak by měla vypadat, jaké materiály chcete použít, do jakého barevného odstínu chcete koupelnu ladit a také, jaké vybavení chcete v koupelně mít. Na těchto požadavcích totiž záleží další a další krok. Pokud máte tuto představu ujasněnou, předestřete ji realizátorovi rekonstrukce.

Pokud si nejste svojí představou úplně jistí, v koupelnových studiích vám s představou o rekonstrukci rádi pomohou. Pomohou vám s výběrem barev, materiálů i vybavení, a dokonce vám dokážou vyhotovit reálné 3D vyhotovení toho, jak může vaše koupelna vypadat ve finálním stavu.

Kdo bude rekonstrukci realizovat?

Poté, když máte jasnou představu, můžete se rozhodovat, komu přestavbu koupelny svěříte do rukou. Ideální možností je informovat se u kamarádů nebo známých, kteří by vám doporučili firmu nebo mistry na základě vlastních zkušeností. Pokud nikdo z blízkých nemá podobnou zkušenost, internet je skvělý pomocník. Vyhledejte ve vašem okolí firmy, které tyto rekonstrukce realizují a sledujte jejich reference. Na základě názorů ostatních uživatelů se dozvíte nejvíc.

Rekonstrukce staré koupelny

Na tom, kdo bude realizovat přestavbu závisí často i výsledná cena. Každá firma svoji práci hodnotí jinak. Bez ohledu na to, vždy podepište s realizátorem rekonstrukce smlouvu, která bude obsahovat přesný rozsah prací, dobu realizace rekonstrukce a konkrétní sumu, kterou po dokončení zaplatíte. Abyste nemuseli shánět každého mistra zvlášť, ideální je, když firma či parta řemeslníků zahrnuje všechny potřebné služby od obkladačů, instalatérů, zedníků, elektrikářů až po natěrače. Cena by měla zahrnovat jak cenu za materiál, jeho dovoz, tak i za samotnou práci. Pokud se cena navýší, realizátor je povinný vás včas informovat.

Pokud se neorientujete v cenách jednotlivých úkonů, potom si prostudujte orientační ceník stavebních prací, který vám určitě pomůže vytvořit si přibližnou představu za představu koupelny.

Oznámení o rekonstrukci

Pokud se bavíme o rekonstrukci koupelny v rodinném domě v městě nebo na vesnici, oznámit rekonstrukci vašemu okolí by v zásadě nemusela být až taková povinnost, ale chybu rozhodně neuděláte, když okolí uvědomíte. V bytě by však oznámení o rekonstrukčních pracích mělo být povinností. Nejen vašim sousedům, ale především stavebnímu úřadu.

Ten byste měli informovat o začátkuí a přesném ukončení stavebních, respektive rekonstrukčních prací. V případě, že chcete vykonávat v bytě bourací práce, budete potřebovat statický posudek a v některých případech dokonce i stavební povolení. Pro zajímavost pronájem kontejneru na stavební odpad stojí na den od dvou do tří tisíc korun v závislosti na tom, zda pronajímáte kontejner od soukromé osoby nebo například města (pokud takovou službu nabízí).

Myslete na kvalitu a materiály

Představu máte, přitom však nezapomínejte na to, že koupelna je místo, které nepředěláváte kařdý rok. Při zařizování koupelny tedy myslete na detaily, které mohou být za pár měsíců klíčovými. Trh nabízí opravdu množství variant a vybrat si někdy vůbec není jednoduché. Jsou však věci, na kterých se šetřit rozhodně nevyplatí.

Začneme od podlahy. Už u podlahy a obkladů je nutné myslet na to, aby byla podlaha například protiskluzová, snadno omyvatelná a odolná vůči vodě. Samozřejmě, váš vkus určovat nemůže nikdo, ale nechat si občas poradit od mistrů nikdy není na škodu.

Výběr podlahy a obkladu do nové koupelny

Na vaně nebo sprchovém koutu rozhodně také nešetřete. Dbejte na renomované výrobce, kteří si drží svoje jméno. U kvalitní vany se dočkáte spolehlivosti, trvanlivosti a také záruky. U sprchového koutu, který zakoupíte v obchodě, musíte dopředu myslet na jeho dispozici v prostoru, to platí i pro vanu. V případě montáže a následného poškození vás však upozorňujeme, že reklamace sprchového koutu nebo vany je možná jen v případě, že byla montovaná odbornou firmou.

Pokud jdeme ještě hlouběji pod „kůži“, absolutní pozornost si zaslouží elektroinstalace a vodovodní instalace. Od potrubí, hadiček až po vodovodní baterie. Důležitým parametrem je odolnost a pochopitelně i design. Raději však investujte do kvalitnější dražší baterie, která nezačne po půl roce oxidovat.

Logická dispozice ušetří místo

Při vaší představě určitě pracujete i s prostorem, který máte k dispozici. Ti šťastní, kteří s výměrou koupelny bojovat nemusí, mají v podstatě vyhráno. V mnoha bytech je však prostor v koupelně značně omezený a je nutné pracovat s každým centimetrem. Detaily jako zabudovaná pračka, spojení toalety s koupelnou rozloze mohou jen prospět. Samozřejmě, ztráta soukromí může mít určité nevýhody.

Detaily, na které se nezapomíná

Pokud máte podezření, že potrubí nebo elektrické rozvody jsou už za zenitem, do budoucnosti určitě uděláte dobře, když výměnu uskutečníte právě při samotné přestavbě koupelny. Myslete na umístění a velikost zrcadladruh splachovacího záchodu, bidetu, možnost uzavírání sprchového koutu nebo umístění poliček nebo ukládacích prostor pro potřebnou kosmetiku a drogerii. Také můžete zvážit možnost vytápění. Pokud máte možnost, zvažte například podlahové topení nebo žebříkový radiátor, který poslouží i jako sušák pro osušky.

Předělávka koupelny v malém bytě

V případě, že máte koupelnu spojenou s toaletou, vyplatí se zamyslet se nad odsáváním. Jak z hlediska pachů, tak i z hlediska vlhkosti vzduchu. Samozřejmě, tento systém vyřeší i okno, které však ne v každém bytě máte v koupelně k dispozici.

Nepodceňujte ani osvětlení. Světlo v koupelně dokáže vytvořit opravdu specifickou atmosféru a doladit koncept i po designové stránce. Někdo by nevěřil, ale osvětlení často určuje i pocitovou teplotu dané místnosti. Nejmodernějším druhem osvětlení je právě to bodové.

Design celé koupelny dotvoří i moderní koupelnový nábytek. Byla by totiž skutečně škoda zainvestovat tisíce korun do nové koupelny a potom do ní umístit původní staré obité skříňky.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie koupelnový nábytek

Myslete ekonomicky

Postupně se k tomu propracováváme. Jedním z ekonomických faktorů, jak ušetřit, je rozhodně i šetření vodou. Tady mluvíme hlavně o vodě, kterou denně splachujeme. Výrobci v tomto ohledu nic nezanedbávají a existují splachovací systémy, které využívají 2,5–6 litrů vody na jedno spláchnutí.

V závislosti na druhu toalety a způsobu splachování se odvíjí i spotřeba vody. Klasický záchod zná každý z nás. Moderním typem je závěsná toaleta, která má nádobku umístěnou ve stěně. Ušetří místo a zároveň žádným způsobem nenarušuje koncept interiéru.

Cenová kalkulace

Odhadnout cenu přestavby koupelny je všeobecně velmi složité, protože každý zákazník má vlastní představy a individuální požadavky. Stejně tak každá firma má svoje ceny, kterými se řídí. I přesto se vám z hlediska názorů a zkušeností jiných uživatelů pokusíme předestřít, jaká by mohla být přibližná cena rekonstrukce malé bytové koupelny.

Ze zkušeností jiných uživatelů je možné říct, že cena rekonstrukce panelákové koupelny se pohybuje od 45 do 65 tisíc korun. Pozor! Jde však o cenu za práci! Materiál, vybavení a všechny ostatní doplňky cenu ještě navýší. Tím pádem se cena rekonstrukce samotné koupelny může vyšplhat na sumu kolem 100 až 150 tisíc korun.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.Publikováno dne: 31.01.2019
Hodnocení článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní? Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní?

Abyste měli z lyžování co nejlepší zážitek, měli byste se o lyže pravidelně starat. V opačném případě se mohou zhoršit jejich jízdní vlastnosti i o více než polovinu.

Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla

Zamrzlé sklo na autě, zamrzlé dveře či odešlá baterka jsou během mrazivých zim každodenní starostí lidí s autem bez garáže. Poradíme vám, jak přežít rozmrazování oken bez stresu.

Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4? Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4?

Sněhové řetězy na auto sice nefigurují na seznamu povinné výbavy vozidla, ale na zasněžených a zledovatělých vozovkách jsou bezkonkurenčním pomocníkem. Poradíme vám jak si je vybrat!