Dětský kolotoč nad postýlkou se světlem či projektorem? Recenze chválí Fisher Price a Chicco

Dětský pokoj je zařízený, ale stále máte pocit, že chybí něco, co by jej zútulnilo? Máme pro vás tip. Dětský kolotoč nad postýlku upoutá pozornost vašeho dítěte a jemná melodie, kterou vydává, ho příjemně uklidní a prostor nad postýlkou příjemně oživí.

Kolotoč s hračkami nad postýlku

Proč kolotoč nad postýlku zavěsit a jak ho správně vybrat? Pojďte hledat odpovědi spolu s námi.

Oblíbené kolotoče nad postýlku

Dětský kolotoč nad postýlku není jen tak obyčejná hračka. Podporuje rozvoj dítěte od narození v těchto aspektech:

  • zlepšuje vnímání předmětů a barev
  • stimuluje rozvoj zraku a sluchu
  • udržuje koncentraci
  • rozvíjí motoriku
  • procvičuje hmat, úchop a svaly na rukou a zádech
  • kolotoč s hudbou uklidňuje (dejte pozor na to, abyste vybrali příjemnou melodii. Jinak bude mít opačné účinky)

Zájem dítěte o kolotoč v průběhu měsíců

Kolotoč můžete nad postýlku zavěsit ještě dříve, než do ní svoje novorozeně vložíte. Dítě ho ještě nebude vnímat, ale postupně si na kolotoč zvykne a začne ho poznávat.

Kolotoč nad postýlku pro dítě

Nyní úplně postačí příjemná melodie, která ho bude během dne provázet. Dítě se o všechno, co se kolem něj děje, začíná zajímat kolem 4. týdne svého života. Kolotoč dítě s přibývajícími měsíci plně využije

2. měsíc

Zájem dítěte o kolotoč poroste už ve druhém měsíci. Pohybující se hračky, řehtačky a zvířátka vzbudí jeho pozornost a bude je sledovat. Ještě na ně nedosáhne, ale radostí bude rozhazovat ručkama a kopat nohama. Pocit štěstí a radosti tak dopřejete nejen dítěti, ale i sobě.

3. měsíc

Ve třetím měsíci se za hračkami dítě už začne otáčet. Aby na ně lépe vidělo. Zkuste si tipnout, která se mu líbí nejvíc. Nebude od něj umět odtrhnout pohled a předvede vám kreaci zajímavých pohybů. Dítě se začíná batolit a s hračkami na kolotoči rozvine příjemnou konverzaci, ale umí se s nimi i pohádat. Zkuste se na dítě chvíli nenápadně dívat a budete překvapení, co všechno vaše dítě ve třetím měsíci dokáže.

4. měsíc

Ve čtvrtém měsíci se už nebude na kolotoč a hračky jen dívat a komunikovat s nimi. Snaží se je chytit a dělá všechno pro to, aby se mu to podařilo. Natahuje se a bouchá ručkama, dokud se mu to nepodaří. Zvířátka, různé tvary, mnoho barev a o zábavu je postaráno.

6. měsíc

Když se dítě naučí sedět a získá jistotu, kolotoč z postýlky odstraňte. Je to přibližně v období 6 měsíců. Dítě má už dostatek síly a může ho ze stojanu strhnout a ublížit si. Hračky z kolotoče sundejte. Budou dítěti dělat v postýlce společnost. Nezapomínejte, že každé dítě je jiné. Některé začne reagovat dříve, jiné později. Nechte to na něm. Dítě samo rozhodne, kdy je ten správný čas.

Hračky na kolotoči pro děti

Plyšové, plastové nebo dřevěné. Všechny mají svoje pro a proti. Plyšové hračky jsou jemné na dotek, měkoučké a lehké, ale když se zašpiní, musíte je z kolotoče sundat a vyprat. Výhodou je různá textura tkaniny, která je rozliší nejen na pohled, ale i na dotyk. Jedna bude šustit, druhá hrkat a třetí pískat.

Kolotoč s plyšovými hračkami

Hračky z umělé hmoty jsou lehké a jednoduché na údržbu. Špínu z nich lehce setřete hadříkem. Dřevěné hračky jsou krásné, dobře se udržují, ale jsou těžké a dítě by si mohlo ublížit. Ze dřeva se většinou vyrábí klasický kolotoč, který slouží spíše jako dekorace. Netočí se, nesvítí a melodii také budete marně hledat.

Všechno, co má dobrý kolotoč pro děti plnit

  • hračky na kolotoči mají být pestré a jasné, aby upoutaly pozornost dítěte a nesplývaly s postýlkou. Zaměřte se na barevné kontrastyprotiklady a kontrastní geometrické tvary, které děti dobře vnímají
  • kolotoč se má pohybovat plynule a pomalu, bez prudkých a trhavých pohybů
  • melodie se nemá líbit jen dítěti, ale i vám. Poslechněte si ji dříve, než kolotoč přinesete domů, aby vám netrhala uši. Některé melodie jsou velmi nepříjemné. Výrobci občas zapomínají, že kolotoč je určený těm nejmenším a také maminky a tatínci ji musí půl dne poslouchat

Mechanický nebo elektrický. Vyberte si

Vyberte si kolotoč na baterky nebo na mechanické zařízení, které natáhnete ručně. Tento kolotoč se bude točit a hrát, dokud mu to strojek dovolí. Melodie v tomto případě hreje 3 až 5 minut. Výhodou je to, že nepotřebujete baterky.

Nejlepší kolotoč do postýlky s melodií

U kolotoče na postýlku na baterky si můžete zvolit jednu z melodií, které jsou v nabídce a kolotoč vydrží hrát déle (v některých případech i 20–30 minut). Nezapomeňte na náhradní baterky. Nikdy nevíte, kdy je budete potřebovat.

Kolotoč nad postýlku se světlem a projektorem

Vypracovanější a cenově náročnější je kolotoč nad postýlku s projektorem a kolotoč nad postýlku se světlem. Světelné efekty a obrázky, které projektor promítá na stěnu děti sledují velmi rády. Tyto vymoženosti naplno využijete jen ve tmě, ale vaše dítě se bude z kolotoče těšit i déle než šest měsíců.

Součástí kolotočů je většinou také držák na kolotoč nad postýlku. Pro jistotu si ověřte, zda se nachází i u toho vašeho.

Jak kolotoč nad postýlku upevnit?

 • vzdálenost mezi kolotočem a dítětem by měla být aspoň 30 cm
 • hračky nemají viset nad hlavičkou dítěte, ale nad jeho hrudí
 • do prvního měsíce kolotoč pouštějte jen na 5 minut denně. Všeho moc škodí

Kolotoče nad postýlku, o které je největší zájem

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...Publikováno dne: 27.04.2019
Hodnocení článku:
(86.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat dětský fusak do kočárku nebo autosedačky? Nejlepší jsou z ovčí vlny a s kožešinkouJak vybrat dětský fusak do kočárku nebo autosedačky? Nejlepší jsou z ovčí vlny a s kožešinkou

Nejlepší odsávačka mléka je elektrická. Recenze chválí AventNejlepší odsávačka mléka je elektrická. Recenze chválí Avent

Mnohé maminky dobře vědí, že s kojením se pojí i takové zařízení, jakým je odsávačka mléka. Stane se pro vás pomocníkem k nezaplacení. Jak si vybrat tu správnou? Jsou lepší ruční, nebo...

Chodítko pro děti: Vyberte si z těch nejlepších podle recenzíChodítko pro děti: Vyberte si z těch nejlepších podle recenzí

V mnohých rodinách patří chodítka k povinné výbavě pro dítě v prvním roce života. Na druhé straně však mnoho rodičů řeší, zda je vhodné.