Kompostér z palet, pletiva nebo plastu

Zřízením kompostoviště snížíte objem odpadu ve vaší domácnosti přibližně o 30 %. Kompostovat můžete na zahradě, ale dokonce i v paneláku. Je to ideální způsob, jak přeměnit odpad na výživné hnojivo.

Dřevěný kompostér a kompostér z pletiva

Co je to kompostování?

Jde o biologický proces rozkladu, který je součástí jakési formy samozásobování. V praxi to znamená, že si z rostlinného odpadu vytvoříme kvalitní výživný substrát a následně z něho vyrostou rostliny, které zkonzumujete a část znovu zkompostujete. Na proces samotného kompostování se využívají kompostéry. Tedy nádoby, kde tento „zázračný“ proces přeměny odpadu na životodárnou půdu probíhá.

Jaký kompostér si vybrat?

Na zahradní kompostování je možné využít kompostér ze dřeva, kompostér z palet, pletivový kompostér nebo plastový termokompostér, kde díky vyšší teplotě a stabilnější vlhkosti probíhá kompostování rychleji. Kompostér si však nemusíte kupovat, dá se lacině vyrobit.

Nejjednodušší je vyrobit kompostér z palet. Jednotlivé palety spojit do čtvercové ohrady. Tu následně postavíte na místo kompostoviště a jednoduchý kompostér je hotový. Je možné založit kompost i někde v rohu zahrady jako hromadu, ale to je nejméně vhodné řešení. Takový kompost rychle vysychá, nevzniká rovnoměrně a nedá se správně kontrolovat. Proto je vhodné mít kompost v ohradě.

Jak udělat kompostoviště?

Kompostér musí být v přímém kontaktu se zemí. Je to základní premisa úspěchu. Ze země budou pronikat do nově založeného kompostu správné mikroorganismy, červi, ale například také dešťovky, které jsou nejvýkonnější kompostovací složkou. Ve spodní části je základem hrubší materiál, který propustí vodu až na spodek, což jsou například dřeviny nebo hrubší a tvrdší natě.

Ideální umístění kompostoviště je v polostínu, kde nebude vystavené přímému slunci, které by ho vysoušelo. Kompost je vhodné jednou ročně přehazovat, aby se provzdušnil.

Pozor na jednotvárnost

Nikdy do kompostu nesypte velké množství jednoho druhu odpadu. Například velkou porci trávy nebo listí, protože se může namísto kompostování spustit proces hnilobný. Vždy dbejte na různorodost směsky.

Vybíráme z katalogu

Co patří a nepatří na kompost?

Do kompostu patří zbytky ze zahrady, tráva, natě, listí, kousky zeleniny, také se hodí i zbytky z kuchyně, rybniční bahno, listy z ořechů také. Ty se sice rozkládají déle, ale pokud sa podrtí, posekají nebo smíchají s jinými listy, do kompostu zapadnou.

Do kompostu nepatří sklo, plasty, nahnilé ovoce a zelenina, ani lesklé časopisy nebo tráva ošetřená herbicidy.  

Správný kompost

Zralost kompostu poznáme nejlépe podle čichu. Měl by mít charakteristickou lesní vůni. Na první pohled by v něm už neměly být rozpoznatelné žádné původní prvky, které se měly zkompostovat. V klasických kompostech to potrvá půl roku až rok a u termokompostérů je možné čekat substrát za 8–10 týdnů.

Urychlovače kompostu

Extrémním urychlením kompostování je močovina. Jde o nárazové přidání dusíku, což kompostování doslova „zapálí“. Nejlepším živým urychlovačem jsou výjimečně žravé kalifornské dešťovky, které účinně zrychlí celý proces.

Vormikompost

Jde o nejideálnější bytový kompostér. Výhodou je, že zpracuje všechen rostlinný i rozložitelný odpad jako papír i skořápky z vajec. Nezapáchá a poskytuje unikátní tekuté hnojivo i kompostový substrát.

Vormikompost se žravými kalifornskými žížalami

Během léta může být takový kompostér na balkoně, během zimy ho snadno přeměníte na kuchyňský kompostér. Jeho tajemstvím jsou dešťovky. Ideálně kalifornské, které jsou pažravé a dostanete je běžně u chovatelů. Základní startovací sada dešťovek kolem 500 kusů vás vyjde na 20–30 eur a denně sešrotují přibližně půl kila odpadu.

Kompostér do kuchyně

Vormikompostér si vyrobíte sami ze tří vědérek, ktorá mezi sebou propojíte dírkami. Do spodní části bude stékat takzvaný dešťový čaj, který se ředí s vodou jako hnojivo v poměru 10:1. Ve středním vědérku bude domov dešťovek, tvoří se tu kompost a vhazujete jim organický odpad. Když se toto vědérko naplní, přidáte třetí vědérko, kam dešťovky ze středního hotového kompostu přelezou a vy máte kvalitný substrát.

Kompostér si vyrobíte téměř zdarma například z vědérek od barvy. Tato laciná řešení však poslouží spíše jako balkónový kompostér, nlebo kompostér do sklepa.

Pokud chcete něco hezčího, designově připomínajícího stolek, připlatíte si. Originální vormikompostéry stojí od 100 do 150 eur.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?Publikováno dne: 29.05.2018
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

8 tipů, jak prodloužit životnost vysavače8 tipů, jak prodloužit životnost vysavače

Uklízení chce mít mnoho lidí z krku co nejdříve, a proto vysávají i to, co by měli pozametat, tahají vysavač z jedné místnosti do druhí, čímž napínají přívodní kabel, a filtry také...

Energetické třídy spotřebičů. Co prozrazuje energetický štítek?Energetické třídy spotřebičů. Co prozrazuje energetický štítek?

Barevné štítky s písmenky napovídají o energetické třídě, do které spotřebič patří. Poradíme vám, jak se v abecedě neztratit a na co si dát pozor. Nákupy elektroniky vám tak půjdou...

Jak vyndat spirálu z pračky? 5 tipů, které vám s tím pomohouJak vyndat spirálu z pračky? 5 tipů, které vám s tím pomohou

Ohřívací těleso pračky je často příčinou vypovězení služby celé pračky. Dobrou zprávou je, že spirála se dá vyměnit a vy nemusíte kupovat novou pračku.