Kontejnerové domy – jejich cena, výhody a nevýhody

Kontejnerové domy patří mezi alternativní stavby, které jsou ve světě domů stále populárnější. U nás jejich boom ještě nenastal. Stále upřednostňujeme zděnou klasiku.

Kontejnerový dům na bydlení či podnikání

Proč mají kontejnerové domy budoucnost? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Má Česko na jejich umístění vhodné klimatické podmínky? Všechno podstatné v našem článku!

Kontejnerové domy jako levnější alternativa bydlení

Nebojte se. Není kontejner jako kontejner. Velké lodní kontejnery mají lepší využitelnost než ty, které zdobí naše sídliště. Není to ani velká krabice z plechu z nerezavějící oceli, kterou si právě představujete. Kontejnerové domy jsou alternativou levného, komfortního a plnohodnotného bydlení, které můžete přizpůsobit svým potřebám a představám. Technologie je v tomto směru tak daleko, že si na první pohled nikdo nevšimne, že bydlíte v kontejneru. Stačí jen odhodit předsudky.

Kontejnerové domy a jejich lákavá cena

Jeden z důvodů, proč kontejnerové domy nabírají na popularitě, je jejich cena. Každý, i kontejnerový dům, je jiný. Cena kontejnerového domu je individuální. Záleží na tom, co všechno od kontejnerového domu očekáváte.

Obývák v kontejnerovém domě

Neunáhlete se. Dříve, než se pro kontejnerový dům rozhodnete, vyžádejte si ceník a nechte si vypracovat podrobnou cenovou nabídku. Nikdy nevíte, co vás při stavbě domu může překvapit. Největší cenovou položkou je v případě kontejnerových domů izolace.

Svépomocně, ale ne za každou cenu

Poskládat pár přepravních kontejnerů nemůže být až takový problém, proto jste se rozhodli postavit kontejnerový dům svépomocně? I to je řešení, ale stavba kontejnerového domu není jen o tom. Kontejnerové domy projekty vám mohou práci pořádně ulehčit.

Problematiku těchto staveb si pořádně nastudujte a o stavební dozor požádejte odborníka, aby vám na stavbu dohlédl. Pro jistotu. Do stavby jste se nepustili jen tak, z dlouhé chvíle. V domě, pro který jste se rozhodli, chcete bydlet. Tak ať stojí za to.

Bezpečnost kontejnerových domů

Údaj o maximální zátěži každého kontejneru, který do stavby zakomponujete, nepodceňujte. Před řezáním oken a dveří si zjistěte, které stěny jsou nosné. Nosné stěny jsou základem pro stabilitu každé stavby. Proto by se do nich nemělo zasahovat. Na bezpečnosti přece záleží.

Patrový kontejnerový dům

Jednotlivé kontejnery se do ocelové konstrukce, na které jste se podle projektu dohodli s výrobcem, připojují speciálními úchyty. Dobrým pomocníkem je i sváření, ale může celou stavbu prodražit. Se svářením to nepřehánějte a dopředu si ujasněte, co přesně budete svářet.

Plnohodnotné bydlení už do 90 dní

Stavba kontejnerových domů je rychlá. Pohybuje se v rozmezí 30 až 90 dní. Záleží to na náročnosti stavby. Zděný dům za tak krátkou dobu určitě nepostavíte. Vyhnete se rozkopanému pozemku a pořádné hromadě bláta a úprava okolí po dokončení stavby nezabere tolik času a hlavně peněz.

Výběr kontejneru nepodceňujte

Existuje několik tipů přepravních kontejnerů, ke kterým se můžete dostat. Opatřete si je sami nebo se obraťte na společnost, která v odkupování kontejnerů umí chodit. I přes to, že vám někdo poradil a kontejner se vám podle obrázku a popisu, který jste k němu dostali, líbí, zajíce v pytli nekupujte. Cena je lákavá, ale kontejner je otlučený, rezaví a zdobí ho protlačeniny různého druhu. Kontejner osobně zkontrolujte dříve, než za něj zaplatíte.

Cestou k úspěchu je dobrá izolace

Základem při stavbě kontejnerových domů je izolace. V létě nesnesitelné teplo a v zimě kosa jako v ruském filmu. Umíte si to představit? Raději ten svůj vysněný kontejner pořádně zaizolujte.

Kontejnerové domy můžete izolovat z vnější nebo vnitřní strany. Rosný bod přesuňte do izolace a vyhnete se kondenzaci vody na nesprávných místech a nepříjemnostem, které může způsobit. Přepravní kontejner je vyrobený tak, aby na lodi vydržel i tu nejnáročnější cestu a překonal všechny překážky, které se jí postaví do cesty. Jeden kontejner by měl bez problémů vydržet i 30 roků. To samé platí pro životnost kontejnerových domů.

Při neodborné úpravě kontejnerů a nedostatečné izolaci může dojít ke korozi, která životnost kontejnerů výrazně ohrozí. Kvalitní práce a dobrá izolace nedá korozi šanci.

Kontejnerové domy si můžete dovolit i u nás

Kontejnerové domy můžete postavit i u nás. Rozhodujícím faktorem není místo, ale kvalita provedení a izolace.

Rodinný dům z lodního kontejneru

První vlaštovky kontejnerových domů se objevují i v našich povětrnostních podmínkách, i když se u nás stále upřednostňuje klasika z cihel. Nízká poptávka a málo firem, které se kontejnerovým domům věnují, se zrcadlí i ve vyšších cenách. Častěji se u nás setkáváme s kontejnerovými zahradními domky nebo kancelářemi.

Bez stavebního povolení to nepůjde

Kontejnerové domy zatím ve stavebním zákoně zakomponované nejsou. Váš pozemek, váš kontejner, vaše věc. Není to celkem tak. Chcete ve svém kontejnerovém domě bydlet. Potřebujete vodu, elektřinu, topení a chcete i popisné číslo. Kontejnerové domy stavební povolení v tomto případě potřebují. Pokud je pevně spojíte se zemí betonovou deskou nebo pomocí betonových pilot, bude dům klasifikovaný jako pevná stavba a je možné, že se s bankou dohodnete na výhodném financování a podaří se vám ji i pojistit.

Jak si zařídíte, tak budete mít

Nikdo vám nevěří, že váš nový ekologický dům je z kontejneru, protože tak na první pohled nevypadá? A to jste je ještě nepozvali dovnitř. Co se zařízení týká, fantazii se meze nekladou. Kuchyně, koupelna, obývák, ložnice, dětský pokoj. Ze svého nového domu vytvoříte útulný domov díky zařízení a doplňků, jaké se vám líbí. Abyste se cítili dobře a do svého kontejnerového domu se vždy rádi vraceli.  

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.

Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti

Zařizování studentského pokoje může být pořádný boj. Rodič chce často něco jiného než samotné dítě a potom vznikají rozbroje. Zkuste však vyjít studentovi vstříc a nakonec budete všichni...

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...Publikováno dne: 03.01.2019
Hodnocení článku:
(92.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ekologické kompostovatelné pytle do koše jsou nejlepší volbou pro biologicky rozložitelný odpad! Ekologické kompostovatelné pytle do koše jsou nejlepší volbou pro biologicky rozložitelný odpad!

Pokud vám záleží na životním prostředí, potom určitě oceníte i kompostovatelné pytle na odpad.  Víte, jaké je jejich využití, z čeho se vyrábějí a jaké jsou jejich výhody? Dozvíte se v...

Bavlněné 3D povlečení je hitem! Populární jsou dětské, vánoční vzory i květy Bavlněné 3D povlečení je hitem! Populární jsou dětské, vánoční vzory i květy

Omrzely vás klasické vzory? Zahalte svoji postel do 3D povlečení, které vás nadchne nejen krásnými, ale v mnoha případech až téměř živými vzory. Jste připravení na malé dobrodružství ve...

Nejlepší kuchařské knihy pro začátečníky i pokročilé Nejlepší kuchařské knihy pro začátečníky i pokročilé

Domácí vaření je stále populárnější. Lidé si stále víc a víc potrpí na to, co jedí. A tím nemyslíme jen kalorickou hodnotu potravin, ale zejména jejich kvalitu.