Korková podlaha do koupelny i kuchyně – výhody, nevýhody a vaše zkušenosti

Korková podlaha prošla v posledních letech velkou obnovou a velkým znovuzrozením a vsoučasnosti se těší velkému zájmu, protože tento typ podlahové krytiny má řadu jedinečných vlastnosti a řadí se mezi „zelené“tedy ekologické podlahy, protože je vyrobená z přírodních a snadno obnovitelných materiálů. 

Korková podlaha v obýváku

Pokud měníte podlahu nebo pořizujete úplně novou a nejste si jistí, zda si zvolit korkovou podlahu, tak právě následující řádky by vás mohly přesvědčit o tom, že korková podlaha už dávno není tabu a díky moderním způsobům výroby se z ní velmi snadno může stát výborný designový prvek vašeho pokoje. 

Jaká je korková podlaha a jaké jsou její výhody?

Pojďme ale pěkně postupně. V první řadě navážeme na úvod, kde hovoříme, že korková podlaha je ekologická – to je asi jedna z největších výhod tohoto materiálu. Korek je v podstatě kůra korkového dubu a na „sběr“ korku není nutné stromy kácet, což je velké plus pro životní prostředí naší planety.

Jeho přírodní původ se dotýká další vlastnosti – korek nepodléhá plísni, nevylučuje žádné zapáchající plyny (jako např. většina linoleových podlah) a tím pádem mu s čistým svědomím můžeme udělit přívlastek antialergický materiál. Také má dlouhou životnost, jeho udržování je nenáročné – na renovaci stačí používat klasické politury na podlahy.

Korkové desky na podlahu

Na čištění klidně stačí smeták, vysavač nebo mop, i když někteří odborníci nedoporučují, aby se korek vystavoval vlhkosti. Dokonce i jeho instalace do místnosti je vcelku jednoduchá a po nastudování si základních kroků to dokážou i úplní amatéři. 

Korková podlaha se dokáže mnohem lépe aklimatizovat na teplotní podmínky v daném prostředí a tím pádem je to v tomto směru mnohem lepší volba než podlaha z tvrdého dřeva. Vyznačuje se svou odolností vůči vodě, v níž může strávit prakticky věčnost bez toho, aby začal hnít. Pokud nevěříte, tak si jen vzpomeňte, z jakého materiálu byl uzávěr na vaší poslední kvalitnější lahvi vína. 

Další nespornou výhodou je jeho tepelná izolace = tuto kvalitu budete oceňovat během celého roku, aťi jsou venku mrazy, nebo vysoká horka – u korkové podlahy nehrozí tepelné ztráty.

Podlaha z korku

Tento typ podlahy je mnohem měkčí a tím pádem i pohodlnější než klasické dřevěné podlahy. Díky své pružnosti se přizpůsobuje našemu chodidlu a naší váze, a proto šetří klouby a páteř. Dokáže dobře pohlcovat zvuk a vibrace, a tak je chůze pro naše uši mnohem přátelštější. 

Nevýhody korkové podlahy

Sice se na korkových površích chodí velmi pohodlně díky jejich měkkosti a pružnosti, ale právě tyto vlastnosti také způsobují to, že tato podlaha podléhá relativně rychleji poškození. Pokud chcete mít doma dokonale hladkou a rovnou podlahu bez proláklin a nerovností, tak korek zřejmě není tou nejideálnější volbou pro vás.  

Korek se dá použít prakticky do jakékoliv místnosti – kuchyně, ložnice nebo koupelna – ale v každé místnosti platí stejná zásada. Podlahu pod nábytkem je nutné zpevnit a vyztužit – na to můžeme použít různé nábytkové podložky, překližku nebo jiné podpůrné materiály. Na diskusních fórech se také setkáváme s názorem, že na světlejších variantách podlahy jsou vidět případné otisky od nábytku mnohem méně.

Korková podlaha do kuchyně

Pokud máte doma psy nebo kočky, tak se připravte, že tato podlaha bude velmi trpět, protože drápy zvířat, především větších plemen, dokážou korek rychle poškrábat a zničit. 

Problémem může být i voda. Korek je známý svou odolností vůči vodě, ale při špatném těsnení podlahy a nadměrné přítomnosti vody se může stát, že korek začne nabývat na rozměrech nebo ztratí svůj původní tvar. Při instalaci je tedy nutné dbát na vytvoření dostatečné ochrany. 

Do ložnice, kuchyně i koupelny?

Pokud bychom sa měli dopátrat univerzální odpovědi na tuto otázku, tak bychom hledali marně. Názory odborníků a bytových poradců se liší, protože, jak jsme už zjistili, korek má široké spektrum pozitivních vlastností, avšak ani on není dokonalý a při nesprávné instalaci a udržování tohoto materiálu mohou nastat jisté patálie.

Korková podlaha v ložnici

V ložnici nebo dětském pokoji problém s vodou nenastává a tady je jeho využití ideální. V kuchyních při důkladném nalakování a utěsnění také nepředstavuje problém – ten však může nastat v koupelnách. Pokud se rozhodneme dát tuto podlahu do koupelny, tak by bylo vhodné, pokud bychom si vybrali tvrdý typ korku s důkladně provedeným těsnením.

Korková podlaha v koupelně

Korková podlaha a podlahové topení

Na trhu najdeme velké množství rozličných typů korkových podlah a u správného typu (např. korková plovoucí podlaha, tvrdý korek) není podlahové topení žádným problémem, což potvrzují i dlouholetí uživatelé této podlahy ve svých recenzích. 

Korek je jednoznačně nejteplejší materiál na podlahové krytiny, ale vyznačuje se vysokým tepelným odporem (vyšší než vinyl, keramika, laminát nebo dřevo). To v překladu znamená, že není nejefektivnějším řešením pro podlahové vytápění. Na druhé straně, jedinečná struktura tohoto materiálu dokáže dobře místnost lépe chránit před chladem. Na začátku topení bude tedy nutné dodat víc energie, ale po úplném vyhřátí se teplo udrží déle. 

Cena korkové podlahy

Na závěr to nejdůležitější – cenová relace. Jak jsme už uvedli, na trhu se nachází nespočet různých variací s rozdílnými vlastnostmi a kvalitou.

Podlaha z korku do bytu

Korkové dlaždice šestiúhelník

Firmy jako Floorwood, Likor, Jelínek Cork Group, Parkettmann a jiné nabízejí metr čtvereční od 350 korun, přičemž tato cena se může vyšplhat až na 1 300–1 600 korun, záleží na kvalitě. V průměru tato cena kolísá kolem 800 korun za metr čtvereční. 

zdroj obrázků: pinterest.com

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.Publikováno dne: 17.08.2018
Hodnocení článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bavlněné 3D povlečení je hitem! Populární jsou dětské, vánoční vzory i květy Bavlněné 3D povlečení je hitem! Populární jsou dětské, vánoční vzory i květy

Omrzely vás klasické vzory? Zahalte svoji postel do 3D povlečení, které vás nadchne nejen krásnými, ale v mnoha případech až téměř živými vzory. Jste připravení na malé dobrodružství ve...

Nejlepší kuchařské knihy pro začátečníky i pokročilé Nejlepší kuchařské knihy pro začátečníky i pokročilé

Domácí vaření je stále populárnější. Lidé si stále víc a víc potrpí na to, co jedí. A tím nemyslíme jen kalorickou hodnotu potravin, ale zejména jejich kvalitu.

Embosovaný ozdobný váleček na těsto se vzorem Embosovaný ozdobný váleček na těsto se vzorem

Kreativně vzorované válečky na těsto vám učarují už na první pohled. Proč se vyplatí mít doma embosovaný váleček na těsto se vzorem? Prozradíme vám to v našem článku o pečení s touto...