Jak zařídit koupelnu pro seniory. Bezbariérové kouty i celé koupelny

Koupelna patří k místnostem, které využíváme všichni bez ohledu na věk. Malí, dospělí i staří. Jistě, když jste mladí a plní síly, na prvek bezbariérovosti příliš nehledíte. Přibývajícími roky však fyzické síly ubývají a člověk potřebuje větší komfort.

Starší žena v bezbariérovém koupelně

Jak by měla vypadat bezbariérová koupelna pro seniory? Podívejme sa na to, jak přizpůsobit tuto místnost tak, aby byla účelová a bezpečná zároveň.

Bezpečná koupelna pro seniory

Když jste mladí, při každé úpravě prioritně řešíte estetické prvky. S přibývajícím věkem se však do popředí začne dostávat zejména praktičnost a funkčnost. Při řešení koupelny pro starší lidi je třeba dbát hned na několik věcí. Jen díky nim vytvoříte místo, ve kterém se senioři budou cítit bezpečně a komfortně. Zhoršením pohybových schopností se totiž zvyšují šance na úraz. V koupelně hrozí uklouznutí, které může způsobit nepříjemné zlomeniny či jiné úrazy.

Bezbariérová koupelna pro seniory

Bezbariérovou koupelnu však nemusí mít doma jen senioři. Pokud rovnou investujete do těchto prvků a přizpůsobíte koupelnu, vyhnete se nákladné přestavbě v budoucnosti. Navíc to ocení i vaši starší blízcí, kteří k vám určitě chodí aspoň jednou za čas na návštěvy. Na které prvky se při přestavbě přesně zaměřit? Prohlédněte si seznam:

  • bezbariérové vany
  • bezbariérové sprchovací kouty
  • rozměry bezbariérové koupelny
  • sedátka na vanu
  • držáky na stěnu
  • protiskluzová podlaha
  • žádné ostré hrany

Vany pro seniory či sprchovací kout? 

Při otázce, zda je pro seniory lepší vana nebo sprchovací kout, odpověď závisí na preferencích uživatele a finančních možnostech. Někdo si na dlouhé koupele v teplé vodě nepotrpí, jiný zase bez toho nemůže žít. Shodneme se však na tom, že sprchový kout je z hlediska jednoduchosti přestavby a také z pohledu financí jednoznačně méně náročnou a nákladnou volbou. Sprchovací kouty jsou poměrně levné. Stačí vybrat vaničku, která nemá příliš vysoké stěny a senior se tak do sprchy dostane bez problémů. 

Pokud si svůj život bez koupání ve vaně nedokážete představit, i tady existuje řešení. Firmy, které vyrábějí koupelnovou sanitu, myslí i na starší. Dnes se dají koupit i vany s dvířky. Funguje to tak, že do vany vstoupíte ze země skrz otevřená dvířka. Zavřete je a můžete napouštět vodu. Pokud vás láká takto vybavená bezbariérová koupelna, cena se může vyšplhat o něco výše.

Pozrite si viac produktov z kategórie koupelnový nábytek

Dbejte na bezpečnost

Velkou pozornost nezapomeňte věnovat zejména výběru dlažby. Určitě vybírejte protiskluzové kachlíčky, které zabrání úrazu v případě, že by byla dlažba mokrá. Nemusíte se bát, když si prohlédnete na internetu bezbariérové koupelny, fotky vás přesvědčí, že i tento typ koupelny může vypadat stylově a moderně. Prodávají se různé designy či dekory a je jen na vás, jaký styl se vám líbí. Můžeme vás ubezpečit, že si určitě vyberete.

V koupelně však není samotným problémem jen kluzká podlaha. Jde o to, že při uklouznutí a následném pádu hrozí úraz i kvůli ostatním nástrahám v prostoru. Proto vybírejte nábytek, umyvadlo či jiné předměty tak, aby neměly ostré hrany. Předejdete tak tržným ranám nebo jiným nepříjemným zraněním.

Bezbariérové pomůcky pro seniory

Vany, sprchové kouty či dlažbu bychom měli projité. Máme pro vás ještě pár tipů a triků, jak vyšperkovat koupelnu k maximální efektivitě. Určitě při přestavbě dbejte na výšku umístění toalety. Starší lidé ocení, když bude toaleta umístěná výš. Mnohem snadněji se z ní zvednou.

Bezbariérová koupelna s toaletou

Skvělou pomůckou je také sedátko na vanu či sedátko do sprchovacího koutu. Díky nim si senioři mohou pohodlně sednout během koupání či sprchování. Sedátko je vhodné umístit do takové výšky, aby se z něho bez problémů vstávalo. Pomoci při samotném zvedání mohou i držáky na stěnu. Ty můžete namontovat do sprchy, vedle vany či toalety.  

Zobrazit produkty v kategorií:


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.Publikováno dne: 27.07.2020
Hodnocení článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaké umyvadlo do koupelny? Zapuštěné, se skříňkou, na deskuJaké umyvadlo do koupelny? Zapuštěné, se skříňkou, na desku

Při zařizování koupelny je třeba myslet na mnoho věcí – sprcha, toaleta nebo kvalitní umyvadlo. Umyvadlo se skříňkou, zapuštěné umyvadlo, umyvadlo na desku? My vám poradíme, jak si...

Jak využít skořápky z vajec? Na zahradě do kompostu a na květy jako hnojivoJak využít skořápky z vajec? Na zahradě do kompostu a na květy jako hnojivo

Všemožným používáním skořápek postupně zjistíte, že nemusíte kupovat výživu pro slípky, pro rostliny, drahé a chemické čisticí prostředky... Nabízíme vám pár horkých tipů jak je co...

Jak chránit domácí spotřebiče při bouřce?Jak chránit domácí spotřebiče při bouřce?

I při krátké bouřce může udeřit blesk a vážně poškodit televizor, router, počítač či kuchyňské spotřebiče. Dnes vám poradíme s tím, jak chránit vaše domácí spotřebiče před tím, aby je...