Který podomítkový WC modul je nejlepší? Vybrat si Geberit, Grohe, Kolo, nebo set i s WC?

Závěsné WC systémy jsou moderním trendem a neměly by chybět v žádné současné koupelně. Ať už stavíte novou, nebo rekonstruujete starou, měli byste si do ní závěsné WC pořídit.

Závesné WC

V tomo článku se dozvíte, jaké výhody a nevýhody vestavěné WC přináší a co nabízejí v této oblasti nejznámější výrobci na našem trhu.

Nejoblíbenější značky podomítkových modulů

Výhody a nevýhody závěsného WC

Závěsné WC oproti klasickému (nazývanému také kombi) v první řadě šetří místo, kterého ve většině koupelen není nikdy nazbyt. Další výhodou je hezčí vzhled, závěsné WC nenarušuje designovou linii prostoru tak jako kombi WC a nechává vyniknout ostatní prvky. Podomítková nádržka nabízí rychlejší spláchnutí a také možnost splachovat polovičním množstvím vody, čímž šetří nejen životní prostředí, ale také vaši peněženku. Okolo závěsné WC mísy je také jednodušší udržet čistotu, protože pod ní jednoduše utřete podlahu.

Kamenné závesné WC

Na druhé straně, podomítkový modul vyžaduje náročnější instalaci a skutečně pevné ukotvení. Přes to, že u mnoha modelů výrobce udává nosnost až 400 kg při správném ukotvení, může na někoho závěsná WC mísa působit křehčím dojmem. Také je údržba vestavěného WC modulu náročnější, protože k mechanismu je ztížený přístup.

Typ montáže

WC modul na obezdění – Použijte ho, pokud máte k dispozici dostatečně tlustou zadní stěnu. Postačí pórobetonové tvárnice Ytong s tlouštkou 25 cm. Montáž tohoto modulu je náročnější, protože je nutné ho poctivě obezdít – v opačném případě se může stát, že se bude pohybovat ve svislé ose, a tedy WC mísa vám bude „odskakovat“ od stěny. Nejčastěji se to stává, když modul není podezděný odspodu celými tvárnicemi, ale pouze jejich úlomky. Oprava této chyby znamená vysekání a provedení obezdění nanovo. WC modul na obezdění patří mezi nejlevnější varianty.

WC modul pro připevnění do stěny – Na rozdíl od modulu na obezdění je tento typ vybavený jednoduchým podpůrným ocelovým rámem, který se připevňuje šrouby do podlahy a do zadní stěny. Na instalaci stačí tenčí zadní stěna než při obezdění, protože většina váhy je přenášená přes rám do země. S tímto druhem modulu se vám tedy nestane, že by mísa odskakovala od stěny.

WC modul do sádrokartonu – Tento modul obsahuje složitější podpůrný rám, který se přichytává šrouby do země a do bočních stěn. Podomítkový modul do sádrokartonu se instaluje do bytových jader, v nichž není k dispozici pevná zadní stěna, o kterou by se mohl přichytit jeden z předchozích druhů modulů.

Funkce závěsných WC modulů

Další výhodou závěsných WC systémů je, že některé modely nabízejí rozšířené funkce, jaké u kombi WC nenajdete.

Smart fresh – Je to funkce vybraných modulů z řady Technic od výrobce Kolo. Jde v podstatě o zabudovanou nádobu, do které se vkládají tyčinky s osvěžovací a dezinfekční látkou. Ta se z tyčinky uvolňuje v přesně nastaveném množství při každém spláchnutí. Na rozdíl od běžných osvěžovačů ve formě tablet do WC nádržky se tedy nerozpustí ihned, ale tehdy, když je to potřebné. Jedno balení obsahující 5 tyčinek stojí asi 4 € a vystačí na 400 spláchnutí.

QuickFix – Také funkce vybraných modulů řady Technik značky Kolo. Umožňuje velmi jednoduchou montáž, na kterou díky rychloupínacímu systému nepotřebujete nářadí a zvládne ji i jeden člověk.

Závesné WC a bidet

Odvětrávání WC mísy – Tento systém může fungovat tak, že ventilátor zabudovaný v prostoru splachovací nádržky odsává vzduch z WC mísy a tlačí ho přes uhlíkový filtr a vývod spoza ovládacího tlačítka zpět do místnosti. Filtrováním se eliminuje pach a vzduch v místnosti se čistí. Výrobce Geberit tuto funkci nabízí pod názvem DuoFresh, ale najdete ji i v některých modelových řadách jiných výrobců. Také jsou v nabídce systémy odsávání s vývodem přímo do systému vzduchotechniky, instalované v domě.

Pneumatické splachování – Jde v podstatě o pneumatické ovládání od splachovacího tlačítka ke splachovacímu mechanismu. Tento systém je méně hlučný než mechanické ovládání a kromě některých vestavěných WC systémů se používá např. i při splachování pisoárů vzdáleným tlačítkem na veřejných toaletách nebo ve speciálních případech na bezbariérových toaletách, kdy je tlačítko přímo na nádržce, pro uživatele fyzicky nedostupné. Pneumatické splachování mají např. podomítkové moduly značky Grohe.

Co nabízejí jednotlivé značky

Podomítkové WC Geberit – Asi nejznámější značka sanitární techniky. Výhodou je široké portfolio kvalitních produktů a dobrá dostupnost jak samotných výrobků, tak i náhradních dílů. Nevýhodou je vyšší cena, složitější montáž (patří do rukou profesionálům) a nedostupnost cenově výhodných setů.

Podomítkové WC Kolo – Výrobky této značky vynikají příznivým poměrem cena – výkon, dobrou dostupností náhradních dílů, nabídkou výhodných setů a systémem rychlé instalace QuickFix, kterou zvládne jediný člověk bez nářadí. Nevýhodou je, že v nabídce nenajdete moduly s instalací do jádra s uchycením do bočních stěn, užší výběr produktů a absence varianty s odsáváním zápachu z WC mísy.

Podomítkové WC Alcaplast – Český výrobce, jehož produkty však v ničem nezaostávají za konkurencí z hlediska kvality, ale ani ceny. V jeho nabídce najdete pestrou paletu produktů, které můžete různě kombinovat. Také je k dispozici mnoho druhů náhradních dílů a zvýhodněné sety. Dostupnost u prodejců je spíše průměrná a v mnohých prodejnách jsou produkty Alcaplast k dispozici pouze na objednávku.

Podomítkové WC Grohe – Tento německý výrobce se zaměřuje především na unikátní design a také vysokou kvalitu svých produktů. V závěsných WC zn. Grohe najdete mnoho inovativních a prémiových funkcí, jako např. pneumatické splachování. Moduly patří mezi nejtišší na trhu a můžete si vybrat mezi mnoha designovými sériemi, ať už WC mís, nebo ovládacích tlačítek. Nevýhodou je horší dostupnost v prodejnách a také poměrně vysoká cena oproti konkurenčním modelům.

Vyplatí se šetřit na závěsném WC?

Mějte na paměti, že modul je vestavěný do stěny a jeho výměna je vždy poměrně náročná. Vyplatí se tedy zainvestovat do kvalitnějšího závěsného WC některé z lepších značek. Kromě delší životnosti se dražší modely vyznačují také tišším napouštěním vody, účinnějším splachováním a jednodušší montáží. V levnějších no-name neznačkových WC modulech z hobbymarketů se často kazí splachovací tlačítka i těsnicí membrána. Voda z nádrže v tomto případě vytéká do WC mísy a neustále se doplňuje, takže v případě výskytu této poruchy vyplýtváte značné množství vody.

Závesné WC v červenej kúpeľni

Přístup ke splachovacímu mechanismu je u vestavěných WC sice náročnější, avšak oprava se určitě vyplatí víc než výměna celého výrobku. Před koupí se tedy prodejce zeptejte, zda jsou k dispozici pro konkrétní modul také náhradní díly (to může být u neznačkových výrobků také problém).

Závěsná WC se prodávají většinou samostatně, t. j. ve formě splachovacího modulu s nádrží, mísy a splachovacího tlačítka. Pokud chcete ušetřit, někteří výrobci nabízejí také podomítkové WC sety, které obsahují všechny tyto součásti v jednom balení a jsou levnější, než kdybyste je kupovali samostatně. Nenabízejí je však všichni výrobci (v nabídce je nemá např. Geberit).

Nejoblíbenější značky podomítkových modulů

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...

Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba

Oranžová bude vyzařovat příjemné teplé světlo ať ji umístíte kamkoli. Pokud ji ani vy nemáte ve své kuchyni, je nejvyšší čas to změnit.Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelněBojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelně

Když vybíráte vytápěcí systém do domu či bytu, možná vás napadlo, že s průtokovým ohřívačem byste mohli ušetřit nějaké to euro. Na rozdíl od bojleru totiž ohřívá vodu jen tehdy, když to...

Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak...

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.