Kuchyňská pracovní deska z přírodního nebo umělého kamene

Pouštíte se do realizace nové kuchyně, nebo naopak plánujete rekonstrukci té staré? Kuchyně je jakýmsi přechodným „domovem“ každé hospodyně. Proto je normální, že si žena na styl v kuchyni potrpí. Výběr však často bývá složitým procesem.

Kuchyňská deska z kamene

Kámen, dřevo, keramika, mramor, přírodní nebo umělý kámen. A tady se dostáváme k jádru věci. Pracovní deska do kuchyně patří mezi nejdůležitější prvky celé kuchyně. Kuchyňskou linku si můžete dát navrhnout v kuchyňském nebo interiérovém studiu, pomoci vám může i architekt nebo designer. Nebo můžete koupit hotovou kuchyňskou linku podle daných rozměrů. Neváhejte si ale ověřit výrobce pracovní desky, aby vás nezaskočila kvalita či cena.

Mramorová kuchyňská deska, kamenná pracovní deska, žulová pracovní deska? Umělý kámen, nebo přírodní? Je keramická pracovní deska opravdu odolná? Správná volba materiálu může být někdy skutečně těžká a složitá. Stejně tak je určitě podstatná cena, která závisí zpravidla na výrobci i daném materiálu. Podívejme se na to detailněji, abyste se rozhodli opravdu správně.

Co očekávám od pracovní desky?

Na začátku je třeba si uvědomit, že pracovní deska v kuchyni patří k nejpoužívanějším a nejvytíženějším prostorám v celé kuchyni.  Důležité je tedy si určit, co by měla pracovní deska vydržet. Rozdílný materiál totiž znamená rozdíl v ceně i kvalitě. Nemyslete tedy jen na design, ale i na praktické využití. Vždyť pracovní desku v kuchyni neměníte každý rok.

Laminátová pracovní deska

Laminátové pracovní desky do kuchyně jsou rozšířenou klasikou. Deska se skládá z dřevotřísky, případně z dřevovláknité desky a laminátového povrchu, který dodává pracovní desce vzor a barevný vzhled. Pracovní deska z laminátu je nejlacinější variantou na trhu. Její nevýhodou může být vyšší savost, která může způsobit deformaci. Problémem občas mohou být i spoje mezi deskami, které zachycují nečistoty.

Laminátová pracovní deska

Laminátová deska není určená na přímé krájení, rýhy oslabují celý povrch laminátu a zachycují nečistotu. Na laminát se také nedoporučuje klást horké nádobí, jehož teplota je vyšší než 180 °C. Výhodou však může být různorodá barevná či vzorová kombinace a samozřejmě vzpomenutá nižší cena. Péče o laminátovou pracovní desku by měla spočívat v pravidelném čištění a dezinfekci. Za běžný metr (obvykle celý díl dané části kuchyňské linky) zaplatíte přibližně 30 až 70 eur.

Pracovní deska z přírodního kamene

Nebo žulová pracovní deska je stále oblíbenější volbou v rámci zařízení kuchyně. Samotný přírodní kámen patří k ekologickým materiálům. Přírodní kámen přirozeně absorbuje vlhkost, a tak se kamenné pracovní desky do kuchyně ošetřují politurou, která zabraňuje vstřebávání vlhkosti. Způsobené je to strukturou a nepravidelnými trhlinami, které tento kámeň obsahuje. Výhodou je však moderní design a struktura, kterou přírodní materiál nabízí. Žula nebo křemen jsou však velmi odolné a nevyžadují zvláštní údržbu.

Mramorová pracovní deska v kuchyni

Například mramorová kuchyňská deska je oproti žule o něco „měkčí“, ale zároveň její struktura je jemnější a disponuje lákavým lesklým povrchem. Všeobecně je však přírodní kámen tvrdý a vysoce odolný, například i vůči vysokým teplotám. Údržbu můžete zajistit pravidelným leštěním. Vždyť přírodní kámen se využívá i jako obklad na stěny nebo vnější či vnitřní obklady a jeho údržba je vskutku nenáročná.

V případě pracovní desky však musíte počítat se spoji přibližně 1–2 mm. Cena za běžný metr je odlišná v závislosti na výrobci i úpravě kamene. Běžný metr se pohybuje v hladine přibližně 300 až 500 eur.

Umělý (technický) kámen na pracovní desku

Umělý kámen na pracovní desku se stává nejvyhledávanějším druhem pracovních desek na trhu. Vyrobený je většinou z granulátu hydroxidu hlinitého (žula nebo křemen) a hybridní živice. Materiál není ošetřený žádnou chemickou politurou a výhodou je také možnost tvarování do různých tvarů. Přestože je umělý kámen odolný, krájení přímo na pracovní desce není možné. Umělý kámen totiž poškodíte. Vysoké teploty nejsou překážkou, ale materiál je třeba zbytečně přetěžovat vysokými teplotami.

Kuchyňská deska z technického kamene

Plusem je také, že umělý kámen nedisponuje nepravidelnou strukturou a ani trhlinami a spoji. Umělý kámen tak může být vyrobený podle rozměrů jako jeden celý kus. Specifickým druhem umělého kamene je také materiál Polyston solid surface, který je ještě odolnější než běžný umělý kámen. 

Umělý mramor je možné také aplikovat. Umělý kámen je totiž možné přibarvit různými barvivy. Právě proto se využívá i jako obklad na stěny, barové pulty, krby nebo v exteriéru jako obklad. Za běžný metr umělého kamene zaplatíte od 300 do 450 eur. Projít si můžete i nabídku Zodiaq pracovních desek z umělého kamene.

Pracovní deska z masivního dřeva

Dřevo bylo, je a ještě dlouho bude trendem. Stejně je tomu i v kuchyni. Vždyť masivní dřevo tvoří atmosféru a styl. Pravda je taková, že dřevo je čistě přírodním materiálem a má svoje slabiny. Vysoká savost, hořlavost nebo měkkost. Pracovní deska ze dřeva je vyrobená obvykle z dřevěných hranolů. Následně může být tvarovaná a ošetřená barevným lakem, jaký se zákazníkovi zalíbí.

Pracovní deska z masivu

Dřevo, které často vidíte v obchodech s kuchyňskými linkami, je však často imitací a jde obvykle o laminát. Dřevěnou pracovní desku je však nutné pravidelně ošetřovat lakem a v případě rýh také broušením a následnou impregnací. Cena za běžný metr se pohybuje na úrovni přibližně 400 až 900 eur v závislosti na použitém dřevu.

Keramická pracovní deska

Nezničitelná, odolná, lesklá a praktická. I takovýto přívlastek bychom mohli dát keramice. Pracovní desky z keramiky jsou vyráběné z křemene, hlíny a živice. Ačkoliv obsahují spoje (1–2 mm), jde o nadstandardní materiál. Odolá mechanickému poškození a je voděodolný. Na povrchu tak můžete přímo krájet, nebo dokonce mísit těsto nebo jiné ingredience.

Povrch je antibakteriální a lesklý. Také je přizpůsobený vysokým teplotám. Flambování nebo horké nádobí není problémem. Povrch stačí pravidelne umýt, občas přeleštit a všechno je „tip–top.“ Za kvalitu se však platí a u různých výrobců zaplatíte různé ceny. Běžný metr keramické pracovní desky může stát 600–750 eur.

Keramická pracovní deska

Věříme, že zmapování materiálů a alternativ vám pomohlo zhodnotit, jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých druhů pracovních desek. Vybírejte tedy podle svého vkusu a samozřejmě kvality.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.Publikováno dne: 30.04.2018
Hodnocení článku:
(93.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak levně zařídit byt nebo dům? Praktické tipy i pro malý bytJak levně zařídit byt nebo dům? Praktické tipy i pro malý byt

Byt si můžete zařídit či zútulnit i bez toho, abyste investovali tisíce korun. Nabízíme vám pár tipů a triků, jak levně zařídit svůj příbytek.

Jak vybrat moderní obraz na stěnu, nad sedačku v obýváku, do ložnice či dětského pokoje?Jak vybrat moderní obraz na stěnu, nad sedačku v obýváku, do ložnice či dětského pokoje?

Obraz oživí každou místnost v domácnosti. V obýváku nebo pracovně je obraz samozřejmostí, vyhýbat se mu však nemusíte ani v kuchyni či ložnici.

Jak vybrat osvětlení do každé místnosti? Bodová světla jsou stále populární.Jak vybrat osvětlení do každé místnosti? Bodová světla jsou stále populární.

Věděli jste, že do každé místnosti se hodí jiný typ osvětlení? Podívejte se, podle čeho si v jednotlivých místnostech osvětlení vybírat.