Kukačkové hodiny mají stále svoje kouzlo. Poradíme, jak si je vybrat

Kukačkové hodiny známe většinou jako retro kousek visící na stěne v obýváku prarodičů. jako děti jsme netrpělivě čekali, kdy se ukáže kukačka a ohlásí čas.

Jak vybrat kukačkové hodiny

I když se postupem času začaly kukačkové hodiny z obýváku vytrácet, v poslední době přicházejí opět do popředí s novými, moderními funkcemi.

Oblíbené moderní kukačkové hodiny

Co jsou kukačkové hodiny

Kukačkové hodiny zažil určitě každý – buď je měli doma rodiče, nebo je spatřil na návštěvě. Kukačkové hodiny jsou snad nejznámějším druhem kyvadlových hodin, které měří čas pravidelným pohybem visícího kyvadla. Jejich vzhled je ikonický – malá budka nebo domeček má ve středu ciferník, nad kterým se nacházejí dvířka, ze kterých pravidelně vychází kukačka, aby zakukala aktuální čas. Visící, kyvadlovou část tvoří dlouhé šišky, které kmitavým pohybem měří čas. Hodiny ze dřeva jsou bohatě zdobené vyřezanými motivy hlavně kukačky a listů nebo loveckými motivy s parohy, lesními zvířaty a puškami.

Klasické kukačkové hodiny, nazývané také kukačky, byly vybavené mechanickým chodem, což znamená, že je bylo potřebné pravidelně natáhnout. Natahovalo se každodenně nebo u pozdějších modelů stačilo natáhnout jednou za 8 dní. Dnešní modely jsou už automatické a fungují na baterie, takže natahování už není nutné. Moderní kukačky jsou vybavené nejen moderním designem, který se často od klasických kukaček výrazně liší, ale získaly i různé nové funkce.

Jak vznikly kukačkové hodiny

Kukačkové hodiny mají za sebou bohatou historii. První model se objevil už v roce 1692. Kukačkové hodiny obsahovaly tehdy několik automatizovaných figurín včetně kukačky, která ohlašovala čas. Na popularitě získaly až v 18. století, když malé hodinářství v německém Schwarzwaldu začalo produkovat ze dřeva vyřezávané kukačkové hodiny. I když první kukačky nepocházejí ze Schwarzwaldu, právě v této oblasti se výroba kukačkových hodin rozmohla, získala na popularitě a později se rozšířila do celého světa. Původní schwarzwaldské hodiny byly dekorované motivy lesů a hor Schwarzwaldu, loveckými motivy a motivy spojenými s rodinou, láskou, náboženstvím nebo válkou. Německé kukačkové hodiny jsou dosud ikonickým kouskem, který se pyšní tradicí i kvalitou.

Jak fungují kukačkové hodiny

I když od vzniku prvních schwarzwaldských kukačkových hodin už uplynula 3 staletí, na mechanice fungování pravých schwarzwaldských kukaček se toho mnoho nezměnilo. Kukačkové hodiny fungují na stejném principu jako kyvadlové – visící kyvadlo ve spodní části se pravidelně hýbá ze strany na stranu, přičemž jeden pohyb trvá přesně jednu vteřinu. Kyvadlo je vybavené závažím, obvykle ve tvaru šišky nebo listu, které díky gravitaci vytváří pohyb a zároveň pohání ozubená kolečka v hodinách. Ozubená kolečka se otáčejí a vytvářejí typický zvuk hodin – tik-tak.

Nástěnné kukačkové hodiny

Kyvadla obsahují většinou 2 závaží – jedno ovládá pohyb ciferníku a druhé ovládá kukačku, její pohyb a kukání. Některé hodiny jsou vybavené i třetím závažím, a to tehdy, když mají hodiny hudební skříňku. Mechanické kukačkové hodiny fungují buď na jednodenním, nebo osmidenním cyklu, po kterém je třeba je natáhnout. Jednodenní mechanismy jsou zpravidla levnější, ale vyžadují si víc pozornosti. Na druhou stranu majitelé těchto hodin je rádi na noc vypnou, aby jim kukačka nerušila spánek. Hodiny s osmidenním cyklem mají v některých případech funkci automatického vypnutí kukání v noci.

Tyto mechanické kukačkové hodiny patří k tradiční výrobě ze Schwarzwaldu, přičemž pokud se chcete přesvědčit o kvalitě schwarzwaldského výrobce, zjistěte si, zda je vybavený certifikátem Schwartzwaldské asociace. Na druhé straně jsou zase moderní modely kukaček, které jsou vybavené automatickými mechanismy poháněnými baterií. Baterie tak pohání ciferník, pohyb a zvuk kukačky a případně i hudební skříňku. Tyto mechanismy jsou jednoduše pohodlné – není třeba je natahovat, stačí se spolehnout na baterii, kterou vyměníte až tehdy, když se vybije. Tyto hodiny jsou také převážně vybavené funkcí deaktivace kukání během noci a mnohé obsahují různé melodie, ze kterých si můžete vybrat.

Cena kukačkových hodin

Kukačkové hodiny nejsou tak levnou záležitostí jako běžné nástěnné hodiny. Jejich cena se odvíjí od toho, po jakém modelu toužíte. Kvalitní schwarzwaldské hodiny osvědčené certifikátem kvality s ručně vyřezávanou dřevěnou výzdobou se mohou pohybovat v několika stovkách až tisících eur. Nejlevnější jsou právě moderní modely poháněné baterií. Mají moderní design, často minimalistický, bez klasického bohatého zdobení, přičemž hodiny nejsou vždy ze dřeva – vyrábějí se i z plastu. Tyto hodiny je možné koupit od 100 eur a menší pestrobarevné modely pro děti už od 50 eur. Ověřené německé značky jako Schneider, Hones, Hekas nebo Hermle začínají od 200 eur, přičemž jsou vybavené jednodenním strojkem a vyráběné vyřezáváním ze dřeva. Cena se zvyšuje velikostí hodin (stojící kukačkové hodiny stojí tisíce eur), složitostí designu, použitým materiálem, typem mechanismu a podobně.

Jak si vybrat kukačkové hodiny

Už dávno neplatí, že kukačkové hodiny jsou jen vintage kouskem, který se hodí jen do domovů prarodičů, lovecké chatky nebo sběratelům. Při výběru hodin je však jedním z hlavních kritérií právě design, který by měl do vašeho interiéru zapadat. Z klasických, dřevěných modelů jsou nejrozšířenější 2 druhy hodin – na jedné straně jsou kukačkové hodiny s vyřezávanými motivy přírody jako kukačka, listy, lesní zvířata a lovecká témata, a na druhé straně jsou hodiny vyobrazující typickou alpskou vesnici s domky a postavami v tradičních oděvech vykonávající různá řemesla. Tyto modely se hodí do interiérů ve venkovském nebo tradičním stylu, ale nenechte se odradit, pokud je vaše domácnost zařízená v modernějším stylu – jednoduše sáhněte po minimalističtějšíchh modelech, v jednom barevném tónu nebo s menším množstvím prvků.

Staré kukačkové hodiny na stěně

Pokud se vám tato klasika nehodí do bytu, potěší vás moderní kukačkové hodiny, které lze najít v různých barevných variacích, jejich design je mnohem jednodušší a vyznačuje se jednoduchými liniemi či geometrickými tvary. Dětské kukačkové hodiny zase potěší nejedno dítě. Jejich vzhled je založený hlavně na variaci klasické alpské vesničky, ale jde o zjednodušenou podobu v hravých barvách, kde dětské oko zaujmou veselé postavičky a zvířátka.

Při koupi zvažte také typ strojku. Jednodenní mechanismy vyžadují každodenní pozornost, ale jsou levnější a váží méně, osmidenní jsou dražší, zvyšují hmotnost hodin, ale některé bývají vybavené funkcí vypnutí kukání v noci, a nejlevnější a nejdostupnější jsou strojky na baterie, které vám nezaberou mnoho času a jsou častou součástí hlavně moderních kukačkových hodin a hodin pro děti. Typ strojku někdy ovlivňuje i to, jak často je slyšet kukání nebo jiný typ melodie. Jednodenní strojky totiž obvykle kukají nejen v celou, ale i v půlhodinu a u strojků s bateriemi je zase možné změnit melodii celé a půl hodiny.

Dalším parametrem je zvuk, který hodiny vydávají. Klasické mechanické hodiny vytvářejí kukání pohybem kukačky. Ten aktivuje orgán, který vytlačením vzduchu napodobí kukání kukačky. Jde o příjemný a velmi přirozený zvuk. Modernější hodiny mohou mít různé varianty kukání nebo kukání úplně nahradit jiným tónem, proto rozhodně doporučujeme si tento aspekt před koupí zkontrolovat. Hodiny vybavené 3 kyvadly mají i různé melodie, které doprovázejí kukání kukačky. U tradičních swarzwaldských hodin jde často o německé lidové písně jako Der fröhliche Wanderer nebo Edelweiss. Hodiny s více prvky, jako jsou různé postavičky a zvířata, dokonce během hraní melodie tyto postavičky roztancují nebo rozhýbou.

Oblíbené moderní kukačkové hodiny

Jak správně nastavit kukačkové hodiny

Při koupi kukačkových hodin je nesmírně důležitá instalace. Protože každé hodiny jsou unikátní, řiďte se manuálem už od začátku, ještě před tím, než je vytáhnete z obalu. Hodiny totiž vytahujte jen z vrchní strany krabice a buďte opatrní – často jde totiž o velmi delikátní ruční dřevořezbu. Na zavěšení hodin si zvolte pevnou stěnu, protože hodiny mají vyšší hmotnost a potřebují pevné ukotvení. Nezapomeňte na místo pro kyvadlo – hodiny zavěste ve výšce zhruba 2 m od země. Při manipulaci neotáčejte hodiny naopak, mohl by se poškodit vnitřní mechanismus.

Nastavení mechanických hodin se liší od těch na baterie. U mechanických je potřebné dostat se do hodin zezadu a odstranit části jako spony, které chrání mechanismus – to, které části je třeba odstranit z vašich konkrétních hodin, si rozhodně přečtěte v návodu. Mechanické hodiny potřebují také uvolnit zámek na přední straně, až potom je možné je zavěsit na stěnu. Kyvadla na řetězech se uvolňují jako poslední, po čemž je možné nastavit čas hodin a začít je používat. V případě hodin na batarie stačí vzadu vložit baterie, založit kryt, otevřít zámek v přední části a hodiny zavěsit. Kyvadla se také uvolňují jako poslední.

Oprava kukačkových hodin

Máte doma staré kukačkové hodiny po dědovi, kterým by se hodila oprava? Kukačkové hodiny jsou rodinným klenotem, a to někdy doslova – čím starší hodiny jsou, tím víc získávají na hodnotě. Nenápadné vyřezávané kukačkové hodiny mohou pocházet i z 19. století bez toho, abyste to tušili. Pokud narazíte na starší kousek, který je sice krásný, ale nefunguje, může vás to lákat k vlastnoruční opravě. Vždyť náhradní díly do kukačkových hodin se dají sehnat jednoduše. Často si však neuvědomujeme, že touto svépomocnou opravou můžeme hodiny ještě víc poškodit, zničit původní mechanismus nebo přijít o drahocenné původní části, čímž se ztrácí hodnota hodin. Proto opravu starých už nefunkčních či věčně se zpožďujících kukačkových hodin svěřte radeji vždy jen do rukou odborníků. Zkušený mistr hodinář jim vdechne nový život bez toho, aby narušil vnitřní mechanismus nebo poškodil části, které stojí za to zachovat.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.Publikováno dne: 06.12.2021
Hodnocení článku:
(90.6%)

V této kategorii najdete i:

Skleněný sprchový kout s vaničkou/bez vaničky vs. vana: výhody, nevýhodySkleněný sprchový kout s vaničkou/bez vaničky vs. vana: výhody, nevýhody

Sprchový kout, nebo vana? Pokud se nemůžete rozhodnout, přečtěte si o pozitivech a negativech jednotlivých možností.

Péče o srst pejsků: Výměna srsti, vyčesávání srsti, správný šampónPéče o srst pejsků: Výměna srsti, vyčesávání srsti, správný šampón

Zdraví a vitalita pejsků se odráží i ve vzhledu jejich srsti. Poradíme vám, jak zlepšit kvalitu srsti psa.

Jak se v zimě starat o psí tlapky?Jak se v zimě starat o psí tlapky?

Tlapky jsou citlivou částí těla a vyžadují si zvýšenou péči zejména v zimě. V následujících řádcích si proto představíme několik tipů, jak se o ně v zimních měsících postarat.