Likvidace azbestu podle zákona. Kde ho odevzdat? Pokuty jsou vysoké!

Mnozí ze šikovných domácích kutilů oplývají zdravou dávkou hrdosti, všechny práce okolo domu zvládají sami a nenechají si nikým fušovat do řemesla. Pokud se cítíte být jedním z nich, vězte, že přece jen jsou činnosti, které je lepší přenechat odborníkům.

Azbestová krytina

Např. taková likvidace materiálů obsahujících azbest, za jejíž svépomocné provedení hrozí vysoké pokuty. V tomto článku se podíváme na to, proč to tak je a čím je azbest pro člověka nebezpečný.

Azbest jako stavební materiál

Azbest má pozoruhodné vlastnosti – je nehořlavý, odolává kyselinám i zásadám a je vcelku ohebný a tvárný. Svoje uplatnění proto našel zejména ve stavebnictví ve formách tzv. azbestocementových desek, pro které se později vžil název eternit. Eternit se používal na výrobu střešních krytin, obkladů stěn, potrubí nebo nehořlavé izolace. V mnohých starších budovách a domech ho najdeme v poměrně velkém množství.

Vyráběl se eternit i bez azbestu? Pravda je taková, že krytinu pod tímto názvem je možné koupit i v současnosti, nebezpečný azbest v ní však byl nahrazený celulózou a jinými organickými materiály.

Tichý a zejména pomalý zabiják

Azbest a tím i eternit jsou pro člověka mimořádně nebezpečné. Jejich nebezpečí spočívá v tom, že při manipulaci s tímto materiálem se do ovzduší uvolňuje prach s velmi jemnými částicemi azbestu, které uváznou v plicích člověka (a jiných živočichů). Výsledkem může být nemoc zvaná azbestóza, jejíž charakteristickým příznakem je podráždění plic a jejich snížená funkce, kdy nejsou schopné dostatečně okysličovat krev. Azbest je také zodpovědný za vznik karcinomu plic. Tyto nemoci se však mohou projevit až po 20–30 letech od prvního vystavení této látce.

Rezanie azbestu

Právě v tom spočívá škodlivost eternitu a azbestu – argument, že „soused před měsícem likvidoval eternitovou střechu a je zdravý jako ryba“, tedy bohužel v tomto případě neplatí. Svépomocnou likvidací azbestu vystavujete obrovskému zdravotnímu riziku nejen sebe, ale také členy vaší rodiny, vaše domácí zvířata a vaše sousedy. Řešením, jak tomu předejít, je jedině profesionální odstranění azbestu.

Odstranění azbestu podle zákona

Nakládání s azbestem a azbestocementovými materiály upravuje zákon č. 79/2015 Z. z., o odpadech. Ten považuje tento materiál za nebezpečný odpad, přičemž ukládá majiteli povinnost zajistit jeho zneškodnění nebo zhodnocení. Fyzickým osobám – nepodnikatelům, které tuto povinnost nesplní, hrozí pokuta až do výšky 2 500 eur. Pro fyzické osoby – podnikatele nebo právnické osoby je však 2 500 eur dolní hranicí sazby a pokuta se může vyšplhat až na 120 000 eur. Po zaplacení pokuty si však musí osoba tak či tak dodatečně splnit tuto povinnost a likvidaci zajistit.

Koho tedy na azbest zavolat a kolik to bude stát?

Likvidace eternitu a materiálů, které obsahují azbest, může být prováděná jen osobami, resp. organizacemi s oprávněním na tuto činnost, které vydává Úřad veřejného zdravotnictví v Bratislavě podle § 5 odst. 4, písm. o) a § 41 zákona NR SR č. 355/2007 Z. z., o ochraně, podpoře a rozvoji veřejného zdraví a o změně a doplnění některých zákonů, v souladu s nařízením vlády SR č. 253/2006 Z. z., o ochraně zaměstnanců před riziky souvisejícími s expozicí azbestu při práci.

Likvidácia azbestovej krytiny

Firmy na likvidaci azbestu využívají pro tyto účely speciální technologické vybavení a vytvoří okolo budovy kontrolované pásmo bez přístupu nepovolaným osobám. Azbest zajistí vhodnou chemikálií, aby se neuvolňoval do ovzduší a interiéry později vyčistí speciálními vysávači s mikrofiltry. Za tyto služby si účtují orientačně kolem 7 eur za m2 v případě obkladů stěn, přes 8 eur za m2 v případě střešních krytin či 70 eur za každý odstraněný metr potrubí ve stoupačce.

Službu likvidace azbestu provádějí i některé podniky městských služeb, např. ve městě Nitra jsou to Nitranské komunální služby. Jejich práce zahrnuje všechny potřebné činnosti tak, jak je to v případě soukromých firem, avšak poplatky mohou být menší, protože nejde o soukromou, ale o městskou firmu.

Kde odevzdat azbest

Pokud máte doma odpad obsahující azbest, měli byste ho odevzdat v místním sběrném dvoře ve vašem městě či obci, který zajišťuje likvidaci nebezpečných odpadů (např. stavebního odpadu, ropných látek, elektroniky apod.). V některých městech bývá těchto dvorů víc, takže si předem prověřte, kde se odevzdává který druh. Nezapomínejte však, že svépomocnou demontáží azbestových stavebních prvků porušujete zákon o odpadech a ohrožujete zdraví vás a vašich blízkých.

Když si chcete střechu ponechat

Pokud máte doma konstrukční prvky obsahující azbest (nemusí to být jen eternitová střecha), které nemůžete z provozních nebo ekonomických důvodů ihned vyměnit, ale obáváte se, že by se z nich mohl azbest uvolňovat, máme pro vás řešení. V tomto případě je možné je zakonzervovat pomocí speciálních nátěrů.

Likvidácia azbestu

Pokud eternitová střecha zatéká, je možné na její opravu použít asfaltové pásy, případně nátěr akrylovými barvami. Tyto metody mohou prodloužit životnost střechy o cca 20 roků, avšak eternit zakonzervovaný pod asfaltem nebude možné po čase jednoduše rozebrat – bude nutné střechu řezat, což znamená únik mnohem většího množství azbestu do ovzduší a tím i mnohem větší riziko vdechnutí.

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak využít skořápky z vajec? Na zahradě do kompostu a na květy jako hnojivoJak využít skořápky z vajec? Na zahradě do kompostu a na květy jako hnojivo

Všemožným používáním skořápek postupně zjistíte, že nemusíte kupovat výživu pro slípky, pro rostliny, drahé a chemické čisticí prostředky... Nabízíme vám pár horkých tipů jak je co...

Jak chránit domácí spotřebiče při bouřce?Jak chránit domácí spotřebiče při bouřce?

I při krátké bouřce může udeřit blesk a vážně poškodit televizor, router, počítač či kuchyňské spotřebiče. Dnes vám poradíme s tím, jak chránit vaše domácí spotřebiče před tím, aby je...

Rezavá voda z vodovodu – příčiny kalné pitné vodyRezavá voda z vodovodu – příčiny kalné pitné vody

Rezavá, hnědá nebo kalná voda z vodovodu představuje nepříjemnou starost a klidně se může vyskytnout i ve vaší domácnosti. Co tento jev způsobuje a jak se dá proti němu bojovat, vám...