Linoleum do kuchyně i koupelny, ceny jsou příznivé

Při výběru podlahových krytin bývá jako první z možných druhů vyškrtnuté právě linoleum, ale v dnešním článku si tento názor vyvrátíme a ukážeme si, že současní prodejci nabízejí širokou škálu různých designových variací, díky nimž se linoleum stává výbornou volbou do bytů nebo domů. Zároveň se jedná o ekologickou podlahu, vyráběnou zpřírodních materiálů, a vyznačuje se skvělou trvanlivostí. 

Linoleová podlaha v kuchyni

Linoleové podlahy se v domácnostech teší většímu zájmu, než by si někteří z nás mohli myslet. Už dávno se totiž nejedná o zapáchající, barevně nevýrazné „gumové“ poklady. Dnes se z linolea stal výborný designový prvek, který se v domácnostech používá v kuchyních, koupelnách, ale i na chodbách. Velkým plusem je, že jeho instalace je poměrně jednoduchá a po důkladném nastudovíní si kroků by ji měl zvládnout v podstatě každý. 

V první řadě si ve zkratke uveďme, že mezi linoleem a vinylem je velký rozdíl. Proč to řákáme? Protože tyto dva materiály se často porovnávají, a dokonce se označují za vzájemně nahraditelné. Pokud se však na to podíváme podrobněji, tak zjistíme, že to tak vůbec není. Linoleové a vinylové podlahy se liší v mnoha věcech – materiál, výroba, instalace, vzhled, udržování nebo cena. 

Teď, když víme, že linoleum a vinyl jsou dva jedinečné povrchy, se můžeme pustit do vlastností, využití a dalších důležitých věcí, které vám mohou pomoci s rozhodováním. 

Jaké jsou výhody linoleových podlah?

Linoleum se vyrábí z lněného oleje, korkového prachu, dřevěné mouky a dalších přírodních materiálů. Zároveň patří mezi pružné materiály, což znamená, že díky svojí flexibilitě dokáže po vytvoření tlaku nabýt svého předešlého tvaru Co se týká uvedené delší trvanlivosti linoleových podlah, tak se udává, že při správné péči mohou vydržet klidně až 40 let. 

Údržba podlahy je velmi jednoduchána umytí stačí použít mokrý mop a svůj lesklý a „čerstvý“ vzhled si dokáže zachovat dlouhé roky, což úzce souvisí s další výhodou, kterou je dobrá schopnost linolea zachovat si svoji barvu. Takté je dobrou volbou do místností s častým pohybem.

Bohatý výběr linolea do kuchyně i koupelny

Pokud máte v úmyslu pokládat a stylizovat si podlahu přesně podle vašich představ, tak byste měli sáhnout právě po linoleu. Díky jeho jednoduché instalaci a množství barevných kreací na trhu si podlahu ve vaší místnosti můžete zařídit prakticky jak chcete, a dokonce ušetříte náklady za pokládku. 

Linoleum nezpůsobuje vnitřní „znečištění“ vzduchu, protože nevylučuje škodlivé chemikálie (VOC). Čerstvě po zakoupení je však třeba počítat s tím, že tento typ podlahy může mít charakteristický neškodný zápach po lněném oleji, který se ale po pár týdnech rozplyne a zmizí. 

Jaké jsou nevýhody linoleových podlah?

Linoleové podlahy patří mezi měkké a jako všechny druhy z této kategorie, tak i linoleum snadno podléhá poškozením – škrábance, otisky od nábytku, bot na podpatcích a může být náchylné na ostré předměty nebo na drápy koček/psů. Za komfort při došlapování tedy musíte zaplatit větší obezřetností a péčí. 

Linoleum se často doporučuje jako podlaha do koupelen, ale tento krok není úplně bezrizikový, protože linoleum je náchylné na vlhkost. Přítomnost vlhkosti může znamenat problém pro podlahový základ i pro samotný poklad podlahy. Pokud se chceme tomuto problému vyhnout, musí být linoleum instalované na suchý materiál, který nepohlcuje vlhkost.

Instalace podlahy linoleum v domě

Dalším krokem je eliminovat styk vody s linoleem na minimum. Při správném chování se tak nemusíte obávat a podlahu klidně můžete používat i v koupelnách. 

Tyto podlahy sice vydrží mnohem déle než některé jiné druhy, ale při nesprávném udržování nebo při vystavení slunci může linoleum zežloutnout, respektive ztratit svoji původní barvu. Správnou péčí a používáním ochranných prostředků se tomu dá snadno předejít. 

Jaké jsou ceny linoleových podlah?

Na trhu se setkáme s množstvím nabídek různých typů linoleových podlah od široké palety prodejců, a proto má cenová relace relativně široké rozpětí, které je ovlivněné prodejcem a kvalitou podlahy. 

Pokud budete mít štěstí a natrefíte na akce, tak se můžete dostat k ceně přibližně 140 korun za metr štvereční. Cena však záleží na kvalitě a charakteristice, roste klidně i nad 250 či 350 korun za m2. Co se týče pokládky linolea, tak tady je cena přibližně 160 korun za metr čtvereční, avšak jak jsme už uvedli, tomu se dá vyhnout svépomocnou instalací. Publikováno dne: 01.10.2018
Hodnocení článku:
(92.8%)

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...

V tejto kategórií nájdete aj:

Přírodní houba lufa nejen na nádobí. Kupte si semena, pěstování je jednoduché Přírodní houba lufa nejen na nádobí. Kupte si semena, pěstování je jednoduché

Vyměnit tradiční houby, hadry, kartáče a drátěnky má pre vaši domácnost i životní prostředí velký význam. Lufa, ekologická houba na nádobí, vás opravdu očaruje!

Rozzařte bydlení vánočními světýlky Rozzařte bydlení vánočními světýlky

Osvětlení, svíčky a různé světelné dekorace symbolizují teplo a pocit domova. Vánoce jsou ten pravý čas, kdy můžeme prosvětlitť naše domácnosti. Jaké máme možnosti? Dozvíte se v našem...

Zážitkové dárky plné adrenalinu. Obdarujte jimi sebe nebo své nejbližší Zážitkové dárky plné adrenalinu. Obdarujte jimi sebe nebo své nejbližší

Kouzlo okamžiku. Známé slovní spojení, ale často jaksi ztrácí smysl. Některé dny jsou na zážitky bohatší, jiné chudší. Udělejte radost sobě nebo svým blízkým a darujte jim zážitkový dárk...


Přidat komentář